Реклама












Конспект оздоровчо-пізнавального заняття з валеології в підготовчій групі дитячого садка


Конспект оздоровчо-пізнавального заняття з валеології в підготовчій групі дитячого саду «Навіщо нам ніс?»
Бережи здоров'я змолоду
Конспект оздоровчо-пізнавального заняття з валеології в підготовчій групі дитячого саду «Навіщо нам ніс?»
Мене звуть Коваленко Олена Миколаївна, вихователь вищої категорії, МБДОУ дитячого садка «Казка» Алтайського краю Локтевского району. Працюю над темою «Валеологія та ОБЖ в дитячому садку». Пропоную Вам конспект оздоровчо-пізнавального заняття в підготовчій групі дитячого саду. Роботу адресую педагогам дошкільної освіти.

Мета: формувати у дітей звичку до здорового способу життя;
Завдання: дати дітям початкові уявлення про органи дихання; зазначити їх важливе значення для людини; розширювати кругозір дітей, їх словниковий запас; познайомити хлопців з новим комплексом дихальної гімнастики і коригуючої гімнастикою з масажем носа для зміцнення носоглотки, верхніх дихальних шляхів і легенів; підвести до розуміння значення дбайливого ставлення до органів дихання і правильного догляду за ними;
Методичні прийоми:
Наочні - розглядання ілюстрацій; показ вправ.
Словесні - розповідь вихователя про будову носоглотки, питання, фізичні вправи; ; дидактичні «Дізнайся по запаху»;
Практичні - рухливі ігри і фізичні вправи;
Словникова робота: Носоглотка, нюх.
Матеріали та обладнання:
Ілюстрація будови носа; картки-малюнки з правилами догляду за носом; атрибути для коригувальної гімнастики.
Хід заняття:
Діти стоять навколо мольберта. Вихователь показує петрушку-іграшку.
Петрушка: - Привіт, діти! Ось і я! Мене ви раді бачити?
Діти: - Так!
Петрушка: - Про мій ніс діти розповім, його скрізь завжди суну!
Як з носом краще звертатися, я вас хлопці навчу!
Немає приємніше заняттях, ніж в носі поколупати,
Всім страшенно цікаво, що там заховано всередині!
А кому дивитися гидко, той нехай і не дивиться!
Ми ж в ніс до нього не ліземо нехай і він не пристає! (М.остер)

Вихователь: - Петрушка! З таким ставленням до свого носу, можна залишитися і без нього!
Петрушка: - А я його і не шкодую! На носі збираю, рукавом його витираю, б'юся і отримую по носі, от від цього він у мене завжди червоний і розпухлий і застуджений. Так з цим носом одна метушня! Навіщо його придумали?

Діти: - Ніс дуже важливий орган дихання!
Петрушка: - Ось ще! Дихати можна ротом!
Вихователь: - А ось і не так! Ніс у тебе і захворів, а адже він нам важливий як і інші органи. І дихати треба носом, а не ротом. Хто знає, чому? А хочете, я розповім?
( Діти розглядають на мольберті таблицю «Будова носа»).
Вихователь: - Потрапляючи у ніс, повітря проходить через два коридори, стінки якого покриті волосками. Ви самі можете побачити, якщо розглянути ніс в дзеркало. Волоски виконують роль охоронців. Вони не пропускають в ніс порошинки. Далі повітря проходить через лабіринт. Стінки якого покриті липкою рідиною-слизом. До неї прилипають мікроби, які намагаються проникнути разом з повітрям в наш організм.
Крім того, проходячи лабіринтом, повітря зігрівається так, що він потрапляє в легені вже теплим і очищеним від мікробів. Коли слизу з налипшими мікробами набирається багато ми чихаем і наш ніс очищається. В самому носі є десять мільйонів спеціальних цибулин і від них як дроти тягнутися десять мільйонів нервів, які передають в мозок спеціальний сигнал про кожному запаху.
Ось так, Петрушка, твій ніс і захворів, тому він у тебе червоний, розпухлий і застуджений. А хочеш, ми з хлопцями полікуємо твій ніс і покажемо лікувальну гімнастику.
(Коригуюча ходьба з масажем носа)
Раз, два, три, чотири, п'ять ходьба по ребристій дошці
Вийшов носик наш гуляти
Ніс не хоче застуджуватися ходьба по шишкам
Та не хоче він чхати
Значить треба нам хлопці ходьба по доріжці коркової
Вправи виконувати діти легко тягнуть себе за ніс
Від ганочка до хвіртки труть вказівні пальці
Три години повзуть равлики йдуть по ребристій дошці
Три години повзли подружки масажують ніс зверху вниз і навпаки
На собі тягнучи хатинки ходьба по шишкам

Вихователь: - Хлопці, давайте розповімо Петрушки правила догляду за носом!
( Відповіді дітей з показом карток-картинок «Правила»)
- Не засовувати в ніс сторонні предмети (гудзики, дрібні іграшки).
- Дихати носом, а не ротом в холодну погоду.
- Коли чхаєш, прикриватися хусткою.
- Одягатися по погоді.
- Тримати ноги в теплі і сухості.
- Не сякатися сильно і не втягувати в себе, інакше заболять вуха.
- Користуватися носовою хусткою.
- Займатися спортом.
Петрушка: -Спасибі, хлопці, навчили! А я знаю одну зарядку, хочете вас навчу!
Физминутка.
Головою киває слон
Він хлопцям шле уклін нахили голови вліво - вправо
Лелека робить зарядку
То підстрибуючи, той навприсядки присідання з ударами над головою
Пелікан пірнає спритно
Ось що значить тренування нахили вперед, руки за спиною
Качки плавали в каналі
В результаті три медалі нахили в сторони
Юний заєць став на лижі
Ось він фініш - ближче, ближче стрибки

Вихователь: - Гарну, ти нам Петрушка зарядку показав, а тепер в нашу гру давай пограємо. Називається вона «Чий ніс?»
На великому аркуші паперу намальовано ліс і в ньому гуляють різні звірі і герої казок. Поруч в тарілочці лежать різні носи, тих хто намальований. Візьміть кожен по носі, знайдіть кому він належить і приклейте його. А Петрушка буде перевіряти, як ви впоралися із завданням. ( Пелікан, Слон, Качкодзьоб, Собака, Комар, Буратіно, Баба Яга, Карлик Ніс).
Вихователь: - А ось ще одна гра « Дізнайся по запаху».
У непрозорих пластикових стаканчиках, накритих марлею, лежать: жувальна гумка, часточка апельсина, ялицеве масло, часник, кріп, ванілін, туалетна вода. Вихователь пропонує дітям , що знаходиться всередині. Для цього треба зробити глибокий вдих і дати відповідь.
Петрушка: - А я теж знаю забавну гру, мало хто з нею справлявся. Називається вона «Знайди ніс». Закрийте очі і спробуйте вказівним пальцем доторкнутися до свого носа то лівою, то правою рукою.
( Діти пробують виконати завдання).
Вихователь: - Спасибі, Петрушка, ти нас навчив грати в свої ігри, а ми тебе! І давай, в кінці ми тобі покажемо дихальну гімнастику. Вона допоможе тобі бути здоровим і не застуджуватися.

Носик принюхався пахне морським повітрям Вдихають носом, видихають через ніс
Руки на грудях
І ми побачили море, гарне, велике Той же .......руки в сторони
Повітря ми морський вдихаємо Той же .......руки на плечах
Дихаємо носом, а не ротом Вдихають носом, видихають через рот
Плечі не піднімаємо, животом допомагаємо. Руки на животі.

Вихователь: - Ніс не повинен бути застуджений,
Ніс здоровий всім нам потрібен,
Щоб коли прийде сон
Тихо спати, закривши рот!
Пальцем в ніс не залазити,
День на сонці не сидіти,
Носик може обгоріти!
А взимку у великий мороз
Не висовувати свій ніс!
Петрушка: - Спасибі, хлопці! Я сьогодні багато дізнався! Я буду дотримуватися всі правила догляду за носом, робити оздоровчу гімнастику і всім, всім про це розповім! До побачення, хлопці!