Реклама












Заняття в початкових класах корекційної школи на тему: Будинок, квартира


Конспект заняття: Будинок, квартира
Автор: Єремєєва Інна Володимирівна, вчитель початкових класів, Державне бюджетне спеціальне (корекційна) освітня установа для учнів, вихованців з обмеженими можливостями здоров'я, спеціальна (корекційна) загальноосвітня школа-інтернат р. Відрадний.

Опис роботи: Матеріали розробки будуть корисні для проведення уроків розвитку усного мовлення (навколишній світ) у початкових класах, а так само можуть бути використані вихователями дошкільних освітніх установ і батьками в цілях збагачення уявлення дітей дошкільного та молодшого шкільного віку про навколишньої дійсності. Розробка утримуємо матеріали пізнавального та розвивального характеру, які дозволяють дітям не тільки черпати інформації, але і грати, що немало важливо для дітей вказаного віку, розвивати зв'язне мовлення, збагачувати словниковий запас. Конспект містить різноманітні види дитячих робіт: відгадування загадок, спів, зіставлення, класифікації зображень і багато іншого.

Цілі:
1. Збагачувати і розширювати уявлення про навколишній світ.
2. Розвивати пізнавальний інтерес.
3. Збагачувати словник предметів і ознак. Розвивати фразову мову.
4. Виховувати доброту, порядність.

Обладнання: Мультимедійна презентація, мінусовка з піснею Л. Лещенко «Батьківський дім», жетони у вигляді частин будинку, коробочки, тести для дітей «З'єднай стрілками», картки до гри «Види будинків», картки для індивідуальної роботи «Частині будинку», ілюстрації різних будинків в світі: печери, вігвам, голку, юрта, яранга, бамбукова хатина.
Хід заняття
1. Організаційний момент
Перевірка готовності до проведення заняття.
- Здрастуйте, хлопці!

2. Повідомлення теми
- Відповідайте на моє питання, і ви дізнаєтеся, про що сьогодні на уроці піде мова?
Ведмідь живе в барлозі,
Лисиця, борсук у норі,
Бобер збудував хатину,
А білка живе в дуплі,
Кріт під землею тулиться -
Там він з сім'єю.
А де живемо ми з вами,
Хто скаже мені скоріше?

- Правильно, ми з вами живемо в будинках (квартирах).
- Тема нашого заняття: «Будинок, квартира».
- Сьогодні ми поговоримо про будинки, в яких ми живемо, про те, які вони різні бувають.
- Сьогодні на занятті працювати ви будете за жетони. Але жетони ці незвичайні - це частини від аплікації будиночка. Після нашого заняття ви зможете з цих частин скласти будинок своєї мрії, в якому ви б хотіли жити. Ми складемо виставку наших робіт в коридорі, де всі діти і дорослі нашої школи зможуть помилуватися на ваші роботи. Тому сьогодні на занятті ви повинні працювати якомога краще, чим більше деталей ви зберете, тим красивіше буде ваш будиночок. Подивіться, який будиночок вийшов у мене.

3. Навчальний полілог.
А) - Будинки бувають різні і називають їх по-різному. Хлопці, подивіться уважно на картинки будинків і скажіть, які бувають вдома. (Дерев'яні, цегляні, панельні).
- Як ви розумієте ці назви? (Дерев'яні будинки - це будинки побудовані з дерева, цегляні - цегла, панельні - з блоків).
- Сьогодні панельні будинки зводять досить швидко з готових залізобетонних частин - блоків. Цегляні будинки як і раніше вважаються найбільш надійними. Їх стіни товщі, ніж у панельних, тому вони краще зберігають тепло.

Практична робота дітей.
- У вас на парті лежать картинки із зображенням різних будинків і листочок з написами: дерев'яний будинок, цегляний будинок і панельний будинок. Ви повинні розглянути ці картинки і накласти картинку до відповідної їй написи.
Перевірка.
Роздаю жетони дітям, впоралися із завданням.

- А з якого матеріалу побудований ваш рідний дім?
- Хлопці, будинок, який ви любите і будете пам'ятати завжди, будинок, в якому ви народилися, де виросли - це батьківський дім. Навіть пісня є про батьківський дім, давайте ми виконаємо куплет з пісні (діти встають і виконують уривок з пісні)

Де б не були ми, але як і раніше
Незмінно впевнені в тому,
Що нас зустріне з любов'ю і ніжністю
Наша пристань - батьківський будинок.

Батьківський будинок, початок початків,
Ти в житті моєму надійний причал.
Батьківський дім, нехай багато років
Горить в твоїх вікнах добрий світ.

- Але ще завжди потрібно пам'ятати той будинок, в якому ти вчився і виріс. А це наш дім-школа. Дорослі в нашому домі піклуються про вас: навчають, організовую ваше дозвілля, влаштовують всілякі свята, карнавали; облаштовують класи, спальні, ігрові кімнати. Тому ми всі повинні берегти свій дім, з любов'ю ставитися до нього.
- Хлопці, а з якого матеріалу побудований наш будинок? (з цегли).

Б) - А які бувають ще вдома? Подивіться уважно на ці будинки, на їх висоту. Як можна назвати ці будинки?
- Будинки бувають: одноповерхові і багатоповерхові.
- Багатоповерховим називають будинок, який складається з 2 і більше поверхів.

Практична робота дітей.
- Накладіть картинки із зображенням будинків на лист з написами: одноповерховий будинок і багатоповерховий будинок.
Роздаю жетони дітям, впоралися із завданням.
- А наш дім-школа скількох поверховий?

4. Розповідь вчителя і дітей «Цей дивовижний світ».
- У дуже далекі часи, будинок, перш за все, повинен був рятувати господаря від спеки та холоду, дощу і вітру, диких звірів. І будувати можна було тільки з того матеріалу, який був під рукою. Було дерево - з дерева. Були камені - з каміння. Хлопці нашого класу приготували невеликі повідомлення про будинках різних народів світу

Будинки-печери. Деякі старі будинки цього селища в Каппадокії (Туреччина) просто видовбані в скелях і нагадують своїм виглядом мурашник.

Кам'яні будинки в Африці. Незвичайні кам'яні будинки круглої форми будують жителі африканського держави Лесото. Будинки покриті солом'яним дахом. Такий будинок добре зберігає прохолоду, в ньому можна сховатися від жаркого африканського сонця.

Хатини з бамбука і очерету. У Таїланді тепло, свої легені хатини місцеві жителі і сьогодні будують з бамбука і очерету.

Юрта. А якщо навколо - піщана азіатська пустеля? Багато живуть там народи - наприклад, казахи, киргизи, - з давніх часів пересувалися разом зі своїми стадами з одного пасовища на інше, не маючи постійного місця проживання. І зараз кочують скотарі будинку свої по-старому возять з собою, як туристи - свої намети. Така намет називається «юрта», і вона кругла. Розставлять кочівники довгі палиці-жердини, зв'яжуть їх між собою на зразок клітки, покриють з усіх боків повстю (дуже щільний вовняної матеріал, з нього ще роблять валянки) - і будинок готовий лише за кілька годин.

Яранга. На далекій Півночі, де дерева якщо і є, то дуже маленькі (вони так і називаються - карликові) будувати теж особливо нема з чого. Але без будинку не можна - адже там страшні морози! Житло сіверян - чукчів - називається «яранга». Вона схожа на юрту, але островерха, стіни там - з оленячих шкур. Це житло у разі переїзду можна було легко розібрати, перевезти, а потім зібрати заново.

Вігвам. На ярангу схожий індіанський вігвам, і не дивно - у цих народів колись дуже давно були спільні предки. Індіанські будинку - вігвами - будувалися у формі купола з тонких стовбурів дерев і покривалися зверху гілками, корою, шкурами або різнокольоровими тканими доріжками (циновками).

Голку - будинок зі снігу. А канадські ескімоси будують з того, що саме падає з неба! Голку - їх сніговий будинок, він захищає від вітру і негоди, а для тепла зсередини вистилають звіриними шкурами. Ось, напевно, які майстри будували палац Снігової Королеви!

- Людство протягом віків прагне створити собі спокій і затишок. І продовжує придумувати все нові зручності. Хто знає, як буде виглядати будинок людини через сто-двісті років? Можливо, ваші діти будуть жити в таких незвичайних для нас будинках...

5. Гра «Побудуємо будинок».
- Назвіть, частини будинку (на картинках).

6. Практична робота.
- Хлопці, зараз я перевірю, чи добре ви знаєте, з яких частин складається будинок. У вас на столах лежать листочки з будинками, ви повинні уважно слухати мою загадку, знайти відгадку на картинці і підписати її.
Стоїть свічка з цегли.
Усіх вище, рот роззявила,
А дихає димом.
(Труба)
Я в будинок будь-тебе впущу,
Стукаєш - я рада стуку.
Але одного я не пробачу -
Якщо не подаси мені руку.
(Двері)
Будинок як будинок,
Сто кишень на ньому,
В кожній кишені
Грядки з квітами.
(Балкон)
Поля скляні,
Межі дерев'яні.
(Вікно)

- Інші частини запишіть самі.
Роздаю жетони дітям, впоралися із завданням.

7. Гра «Протилежне слово»
- Назвіть протилежне слово даним:
Старий -
Високий -
Одноповерховий -
Тісний -
Чистий -
Затишний -
Маленький -

8. Опис будинку.
- Опишіть наш будинок-школу. Користуючись даними словами, але можна використовувати і свої слова.
(Наш будинок просторий, триповерховий, чистий, затишний, світлий, високий...)
- Подивіться, який у нас хороший будинок. Щоб він залишався таким, його треба берегти, піклуватися про нього...

Физминутка
Тук, тук молотком,
Будуємо, будуємо новий будинок.
Цей будинок - для Юлі,
Цей будинок - для Ніни,
Цей - для Єгорки,
Цей - для Дениска,
Цей будинок - для Льоші,
Цей будинок - для Ксюші,
Цей - для Іллі.
Всі сусіди, всі друзі.
Жити без дружби нам не можна.

9. Частини будинку.
- Хлопці, а всередині будинку теж є частини - різні кімнати, які називаються по-різному. Деякі хлопці приготували для вас загадки про кімнатах, спробуйте відгадати їх.

Ця кімната зустрічає
Всіх хто до нас приходить в будинок. (Передпокій)

У цій кімнаті вся разом
Збирається родина,
Іноді повеселитися,
Іноді і пограти,
Подивитися всім телевізор
Або книжки почитати. (Загальна кімната)

Солодкий сон -
Мені сниться вночі
У цій кімнаті завжди.
А під ранок
Промінчик сонця
Мене іноді. (Спальня)

У цій кімнаті буває
Частіше мама наша,
Іноді тут тікає
З каструлі каша. (Кухня)


Чистимо зуби, миємо руки,
Ввечері купаємося.
Кожним ранком ми без нудьги,
Просто вмиваємося. (Ванна кімната)

- А в наш будинку, теж є різні кімнати, назвіть їх за підказками-картинок.

10. Тест.
- У кожної кімнати своє призначення, а зараз перевірю, як ви знаєте призначення кімнат. Виконайте тест. Перед вами аркуш, на якому в першому стовпчику записано назви кімнат нашого будинку, а в другому стовпчику - основна дія, що виробляється в цій кімнаті. З'єднайте стрілками кімнату з її призначенням.

Роздаю жетони дітям, впоралися із завданням.
11. Прислів'я.
- Хлопці, а від чого залежить краса, чистота в будинку? (Від дбайливого господаря. Не дарма кажуть: кожен дім господарем тримається.
- А які прислів'я про будинку ви знаєте?
Без господаря будинок - сирота.
Порядок в будинку є - господарю честь.
Будинок невеликий, так лежати не велить.
В старанним будинку густо, а в ледачому хаті порожньо.
Мій будинок - моя фортеця.
В гостях добре, а вдома краще.
- Чистота і краса нашого будинку залежить від нас з вами.

12. Підсумок заняття.
- Діти, за час роботи на занятті ви отримували жетони у вигляді елементів аплікації «Будинок, квартира», на занятті з праці ви зможете з цих елементів скласти загальну композицію.
- Хлопці, будинок, в якому ми живемо - це наша мала батьківщина, а ще є наша велика батьківщина - Росія - це теж наш будинок. А найбільший наш дім - це наша планета Земля. Навіть є таке рядочки:
Будинок, хоч у десять поверхів,
Це - малий будинок.
А земля - великий.
На ній ми з тобою живемо!
- Спасибі за заняття!