Реклама












Конспект заняття по позаурочної діяльності в початковій школі на тему: Ввічливість


Конспект заняття по позаурочної діяльності на тему: "Ввічливі слова. Прохання"
Опис роботи: заняття містить вправи у вживанні ввічливих слів, невеликі інсценівки, що ілюструють важливість "чарівних слів", дітям пропонується проаналізувати ситуацію і з'ясувати, як потрібно поводитись ввічливо; діти вивчають і систематизують знання про відмінність прохання і наказу. Дане заняття призначене для реалізації позаурочної діяльності соціального, науково-пізнавального спрямування відповідно до ФГОС НГО; матеріал заняття спрямований на розвиток комунікативних навичок у молодших школярів.
Автор: Годлевська Наталія Борисівна, студентка групи Ш-31 ГБОУ СПО "Єйський педагогічний коледж"
Тип заняття: комбінований.
Технологія заняття: ігрова, колективної взаємодії.
Освітня мета: навчити вживати різні засоби вираження ввічливості; познайомити з етикетними виразами прохання; навчити вибирати доречне для даної ситуації засіб вираження прохання; користуватися інтонацією як засобом ввічливого поводження прохання.
Розвиваюча мета: розвивати мовлення дітей, мислення, словниковий запас.
Виховна мета: виховувати культуру спілкування, культуру поведінки в суспільстві, згуртування дитячого колективу, формувати почуття товариства.
Формування УУД:
Особистісні УУД:
1) формування готовності і здатності учнів до саморозвитку
2) формування мотивації до навчання та пізнання
3) формування цілісного, соціально орієнтованого погляду на світ в його органічному єдності і різноманітності природи
4) формування шанобливого ставлення до іншої думки
Регулятивні УУД:
1) оволодіння здатністю приймати і зберігати цілі та завдання навчальної діяльності, пошуку засобів її здійснення
2) освоєння способів вирішення проблем, творчого та пошукового характеру
3) формування вміння розуміти причини успіху/неуспіху в навчальній діяльності і здатності конструктивно діяти навіть у ситуаціях неуспіху
4) освоєння початкових форм пізнавальної та особистісної рефлексії
5) оволодіння початковими відомостями про сутність та особливості об'єктів, процесів і явищ дійсності
Пізнавальні УУД:
1) усвідомлення цілісності навколишнього світу, елементарних правил моральної поведінки у світі і людей.
2) формування уміння адекватно, усвідомлено і довільно будувати мовленнєвий висловлювання в усному мовленні
3) встановлення причинно - наслідкових зв'язків, побудова логічного ланцюга міркувань, доказ
Комунікативні УУД:
1) формування вміння будувати мовленнєвий висловлювання відповідно до завдань комунікації і складати тексти в усній формі
2) формування уміння використовувати мовні засоби та засоби для вирішення комунікативних і пізнавальних завдань
3) формування уміння слухати і вступати в діалог.
Обладнання: комп'ютер, проектор, презентація (зміст слайдів зазначено в ході заняття)
Хід заняття
Учитель: Хлопці, сьогодні на заняття до нас прийшов гість кіт Леопольд. Кіт Леопольд хоче розповісти вам про дуже важливому якості будь-якого вихованої людини. Порівняйте дві ситуації:
1) Денис сказав:
- Микита, дай олівець, і швидше.
2) Саша попросив:
- Микита, дай мені, будь ласка, олівець, а то мій зламався.
Вчитель: Скажіть, чим відрізняються ці прохання? (перша невежливая, а друга ввічлива)
Як ви думаєте, кому Микита дасть олівець? Чому? Підніміть руку, хто вже здогадався, про що вам розповість кіт Леопольд.
Вчитель: Сьогодні ви дізнаєтеся про ввічливих словах і про те, як правильно висловити прохання. Хлопці, а що значить ввічливий?
Ввічливий - дотримується правил пристойності, вихований
Вчитель: А де повинні дотримуватися правила пристойності? (скрізь) Ввічливість - одне з найважливіших якостей вихованої людини. Раніше слово «вежа» означало «знавець» - той, хто знає правила пристойності і форми вираження доброго ставлення до людей.
Учитель: Хлопці, подумайте, як можна проявляти ввічливість? (жести, міміка, ввічливі слова) Які ввічливі слова ви знаєте? Щоб краще згадати ввічливі слова, ми пограємо в гру «Доскажи слівце». Хто знає відповідь, піднімає руку.
Зустрівши зайчика, їжак-сусід
Каже йому: «...» (Привіт!)
А його сусід вухатий
Відповідає: «Їжачок, ...» (Добридень!)
До Осьминожке Камбала
У понеділок запливла,
А у вівторок на прощання
Їй сказала: «...» (До побачення!)
Незграбний песик Костік
Мишці наступив на хвіст.
Посварилися вони,
Але сказав він «...» (Вибач!)
Плиска з бережка
Впустила черв'яка,
І за гостину риба
Їй пробулькала: «...» (Дякую!)
Чудово співав серед гілок
Голосистий соловейко,
І йому на всю діброву
Горобці кричали: «...» (Браво!)
Товста корова Лула
Їла сіно і чхнула.
Щоб не чхала знову,
Ми їй скажемо: «...» (Будь здорова!)
Вчитель: Молодці! Хлопці ввічливі слова називають чарівними. А чому їх так називають? За допомогою чарівних слів можна навіть сумного або скривдженій людині повернути гарний настрій. Ввічливі слова надають «чарівне» дія на людину. Послухайте розповідь Валентини Осєєвої «Чарівне слово», і приготуйтеся відповідати на запитання.
Валентина Осеева "Чарівне слово"
Маленький дідок з довгою сивою бородою сидів на лавці і парасолькою креслив щось на піску.
- Посуньтеся, - сказав йому Павлик і присів на край.
Старий посунувся і, глянувши на червоне, сердите обличчя хлопчика, сказав:
- З тобою щось трапилося?
- Ну й гаразд! А вам-то що? - покосився на нього Павлик.
- Мені нічого. А от ти зараз кричав, плакав, сварився з кимось...
- Ще б! - сердито буркнув хлопець. - Я скоро зовсім втечу з дому.
- Втечеш?
- Втечу! З-за однієї Оленки втечу. - Павлик стиснув кулаки. - Я їй зараз трохи не піддав гарненько! Ні однієї фарби не дає! А у самої скільки!
- Не дає? Ну, з-за цього тікати не варто.
- Не тільки з-за цього. Бабуся за одну морквину з кухні мене прогнала... прямо ганчіркою, ганчіркою...
Павлик засопів від образи.
- Дурниці! - сказав старий. - Один полає, інший пошкодує.
- Ніхто мене не жаліє! - крикнув Павлик. - Брат їде на човні кататися, а мене не бере. Я йому кажу: «Візьми краще, все одно я від тебе не відстану, весла утащу, сам човен залізу!»
Павлик стукнув кулаком по лавці. І раптом замовк.
- Що ж, не бере тебе брат?
- А чому ви всі питаєте?
Старий розгладив довгу бороду:
- Я хочу тобі допомогти. Є таке чарівне слово...
Павлик розкрив рот.
- Я скажу тобі це слово. Але пам'ятай: говорити його треба тихим голосом, дивлячись прямо в очі тому, з ким говориш. Пам'ятай - тихим голосом, дивлячись прямо в очі...
- А яке слово?
Старий нахилився до самого вуха хлопчика. М'яка борода його торкнулася Павликовой щоки. Він прошепотів щось і голосно додав:
- Це чарівне слово. Але не забудь, як потрібно говорити.
- Я спробую, - посміхнувся Павлик, - я зараз спробую. - Він схопився і побіг додому.
Лена сиділа за столом і малювала. Фарби - зелені, сині, червоні - лежали перед нею. Побачивши Павлика, вона зараз же згребла їх у купу і накрила рукою.
«Обдурив старий! - з досадою подумав хлопчик. - Хіба така зрозуміє чарівне слово!..»
Павлик боком підійшов до сестри і потягнув її за рукав. Сестра озирнулася. Тоді, дивлячись їй в очі, тихим голосом хлопчик сказав:
- Лена, дай мені одну фарбу... будь ласка...
Олена широко розкрила очі. Пальці її розтулилися, і, знімаючи руку зі столу, вона зніяковіло пробурмотів:
- Ка-кую тобі?
- Мені синю, - несміливо сказав Павлик.
Він фарбу взяв, потримав її в руках, походив з нею по кімнаті і віддав сестрі. Йому не потрібна була фарба. Він думав тепер тільки про чарівному слові.
«Піду до бабусі. Вона куховарить. Прожене чи ні?»
Павлик відчинив двері в кухню. Бабуся знімала з дека гарячі пиріжки.
Онук підбіг до неї, обома руками повернув до себе червоне зморшкувате обличчя, заглянув в очі і прошепотів:
- Дай мені шматочок пиріжка... будь ласка.
Бабуся випросталась. Чарівне слово так і засяяло в кожній зморшки, в очах, у посмішці.
- Гаряченького... гаряченького захотів, голубе мій! - примовляла вона, вибираючи найкращий, рум'яний пиріжок.

Павлик підстрибнув від радості і поцілував її в обидві щоки.
«Чарівник! Чарівник!» - повторював він про себе, згадуючи старого.
За обідом Павлик сидів принишклий і прислухався до кожного слова брата. Коли брат сказав, що поїде кататися на човні, Павлик поклав руку на його плече і тихо попросив:
- Візьми мене, будь ласка.
За столом відразу всі замовкли. Брат підняв брови і усміхнувся.
- Візьми його, - раптом сказала сестра. - Що тобі варто!
- Ну, чого ж не взяти? - посміхнулася бабуся. - Звичайно, візьми.
- Будь ласка, - повторив Павлик.
Брат голосно засміявся, поплескав хлопця по плечу, скуйовдив йому волосся:
- Ех ти, мандрівник! Ну ладно, збирайся!
«Допомогло! Знову допомогло!»
Павлик скочив з-за столу і побіг на вулицю. Але в сквері вже не було старого. Лавка була порожня, і лише на піску залишилися накреслені парасолькою незрозумілі знаки.


Вчитель: Чому Павлику хотів втекти з дому?
Чим він був засмучений?
Яке чарівне слово старий сказав Павлику?
Як треба казати чарівне слово? (дивлячись прямо в очі, тихим голосом)
Як допомогло Павлику чарівне слово?
Чому Павлик захотів повернутися до старого?
Вчитель: Слово виявилося по-справжньому чарівним. Хлопці, підніміть руку ті, кому вже доводилося просити про щось. А що таке прохання?
Прохання - ввічливе звертання до кого-небудь, закликає зробити що-небудь.
Учитель: Хлопці, як можна висловити прохання? (жести, міміка, слова) Зараз двоє з вас покажуть сценку, а вам треба буде її озвучити. (перед заняттям учитель попереджає двох хлопців)
Сценка: Стоїть стілець, на якому сидить один з учнів. Один без слів просить іншого поступитися місцем.
Вчитель: За допомогою чого було висловлено прохання? Як її висловити за допомогою слів? Зараз двоє з вас покажуть цю сценку, тільки зі словами.
Вчитель: А тепер ще двоє покажуть і зі словами, і з жестами.
Учитель: Хлопці, кіт Леопольд приготував для вас «Словнички ввічливих слів». (Додаток 1) Чергові роздайте по одній словарику кожному. Прочитайте ввічливі слова про себе. Читання вголос слів першого стовпчика. Читання вголос слів другого стовпчика.

Вчитель: Які слова ви раніше не вживали у своїй промові? Складемо пропозиції-прохання з цими словосполученнями. Складемо словосполучення з першим словом, другим і т.д. з опорою на словничок ввічливих слів.
Учитель: Хлопці, як ви думаєте, після цих слів хочеться виконати прохання? Зараз будемо вчитися грамотно висловлювати звернення з проханням. А допоможе нам у цьому план.
План:
1. Звернення.
2. Прохання допомогти.
3. Подяка.
Вчитель: В цій послідовності повинні будуватися звернення з проханням. З чого почнемо? Якщо це ваш ровесник, то звернемося до нього по імені. А якщо доросла людина - по імені та по батькові. Далі сама прохання. Що обов'язково повинно бути в проханні? (чарівне слово) І коли нам дадуть відповідь згодою, ми повинні подякувати людини.
Учитель: Зараз кожен вибере, до кого він звернеться з проханням, проговорить її про себе, а потім озвучить її. Хто буде готовий - підніме руку. У вас є 1 хвилина.
Вчитель: Молодці. А тепер послухайте уривок і визначте, з якої він казки.
Тоді дівчинка сказала йому суворо:
-Витягніть з-під себе ногу і опустіть її під стіл. Не їжте руками, для цього є ложки та виделки.

Вчитель: З якої казки цей уривок? Це уривок з казки Олексія Толстого «Золотий ключик, або пригоди Буратіно». Визначте, прохання чи використовувала Мальвіна при бесіді з Буратіно. Так що ж використовувала Мальвіна, звертаючись до Буратіно? (наказ) Які вона використовувала слова? Чим відрізняється наказ від прохання?
На слайд виводяться відмінності прохання та наказу

Вчитель: Прочитайте, як будуються наказ і прохання про себе. У проханні присутні чарівні слова, а в наказі? (Немає)
Прохання вимовляють тихим голосом, дивлячись прямо в очі, а наказ? (Суворої, наказової інтонацією.)
Прохання виконується за бажанням, а наказ? (Виконується обов'язково.)
Вчитель: А тепер повернемося до уривку з казки «Золотий ключик, або пригоди Буратіно». Як же треба було сказати Мальвіні, щоб Буратіно захотів виконати? Виправте слова Мальвіни.
Вчитель: Зараз розіграємо сценку. У сценці Мальвіна буде використовувати прохання, а не наказ, а Буратіно виконає прохання Мальвіни.
Вчитель: Побачити різницю між проханням і наказом допоможе нам уривок з мультфільму «Повернення блудного папуги».
Вчитель: Хто виголошував наказ? А хто прохання?
Вчитель: Ввічливість проявляється не тільки в словах, але і на ділі. Послухайте кілька ситуацій, і визначте, хто вступає ввічливо, а хто ні.
Ситуація 1. Хлопчик крикнув перехожому: «Скільки часу?».
Питання: чи Відповість перехожий хлопчику? Виправте ситуацію так, щоб у ній прозвучала ввічливе прохання.
Ситуація 2. Два хлопчика зіткнулися в дверях. Ніяк не можуть розійтися.
Питання: Хто з них повинен дати дорогу, якщо одному 8 років, а іншому 11 років?
Ситуація 3. Вчителька задала питання класу. Аня знає відповідь і , як і належить учениці підняла руку для відповіді. А Стьопа вигукнув відповідь, не давши відповісти іншим хлопцям.
Питання: Хто вступив неввічливо? Як потрібно було вчинити Стьопу?
Ситуація 4. На перерві вчителька розмовляла з вчителькою з паралельного класу. А Оле терміново потрібно було щось запитати, та вона перебила розмову.
Питання: Хто вступив неввічливо? Як потрібно було вчинити Оле?
Ситуація 5. Петя прийшов на день народження до Каті. Петя підготував слова для привітання, але Катя відразу ж з порога вихопила з рук Петі подарунок і почала знімати обгортку, ще не запросивши гостя в будинок.
Питання: Хто вступив неввічливо? Як потрібно було вчинити Каті?
Вчитель: Ось і підійшло до кінця наше заняття.
1. З чим сьогодні познайомив вас кіт Леопольд?
2. Як правильно скласти прохання?
3. Назвіть ввічливі слова.

Додаток 1
Словничок ввічливих слів
Будь ласка ... Ви не могли б ...
Будь другом ... Не вважай за труд ...
Прошу тебе ... Якщо Вам не важко ...
Будьте ласкаві ... Будь такий люб'язний ...
Зроби милість... Не в службу, а в дружбу ...