Реклама












Педагогічний проект у молодшої та середньої групи ДНЗ


Педагогічний проект у дитячому садку "Чарівні слова"
Вид проекту: груповий виховний проект з елементами творчості для дітей 3 - 5 років.
Тривалість проекту: 2 місяці.
Учасники проекту: діти другої молодшої та середньої групи, батьки вихованців, вихователі, вузькі фахівці (муз. керівник, фіз. працівник).
Освітня область: социолизация (моральне виховання).
Актуальність. Проблема морального розвитку дітей дошкільного віку в даний час, безперечно, актуальна. Виник ціннісний вакуум, бездуховність, відчуження людини від культури як способу збереження і передачі цінностей, ведуть до трансформації розуміння добра і зла у підростаючого покоління.
У дітей дошкільного віку яскраво виражена здатність до наслідування і водночас невміння контролювати свої дії, усвідомлювати їх моральний зміст .
У зв'язку з цим першочерговим завданням є формування
моральних навичок поведінки, що переростають в етичні звички.

Мета: Виховувати любов і повагу до оточуючим людям.
Завдання:
- навчати дітей правил мовленнєвого етикету;
- вчити аналізувати свої вчинки та вчинки літературних героїв, розвивати зв'язне мовлення, комунікативні навички, мислення;
- виховувати дружні взаємини з однолітками, бажання створити радісний настрій оточуючим, ставитися один до одного доброзичливо.

Очікуваний результат:
- діти, батьки, педагоги постійно користуються формами словесної ввічливості;
- діти вміють аналізувати свої вчинки та вчинки літературних героїв;
- діти вміють регулювати свою поведінку відповідно до соціальних норм;
- вміння налагоджувати дружні стосунки з однолітками.

Попередня робота:
- читання віршів та оповідань про ввічливість, розучування віршів, відгадування загадок;
- знайомство з Д/г: «Не гнівайся, посміхнися», «Посварилися - помирилися»,
- Х/і «Лавата», «Якщо подобається тобі...»
- розучування пісні «Пісенька друзів» ;
- розглядання ілюстрацій «Добре - погано»;
- перегляд мультфільмів «Жаднюга»; «Кіт Леопольд»

Співпраця з сім'єю:
- сімейні малюнки «Веселий чоловічок»;
- батьківські збори: «З чого починати виховання культури?»;
- консультація: «Якщо дитина не вітається...», «Як навчити дитину не перебивати дорослих»,
- пам'ятки для батьків: « Як допомогти дитині бути ввічливим», «Як відучити дитину лаятися матом»,

Взаємодія з фахівцями:
- Розвага «Якщо добрий ти...»

Продукт проектної діяльності: виставка малюнків «Веселий чоловічок», виставка книг «Добра книга», фотографії розваги, виготовлення макета «Чарівна квітка».

План реалізації проекту:
Вид діяльності: НОД «Ввічливі слова»
Результат: Знання дітей про етичні правила поведінки, вживання у промови ввічливих слів.
Форма результату: Конспект заняття, «Квітка добра».

Вид діяльності: Виставка книг «Добра книжка»
Результат: Виховання почуття доброти, любові, поваги до навколишнього світу, оточуючих людей.
Форма результату: Виставка

Вид діяльності: Бесіди:«Доброго ранку» ,«Давайте познайомимося»
Результат: Навчання формулами ввічливості, подяки, прохання, правилами етикету.
Форма результату: Конспекти бесід.

Вид діяльності: Показ інсценування «Хто дякую втратив?»
Результат: Виховання бажання створювати радісний настрій оточуючим.
Форма результату: Творче виступ

Вид діяльності: Ситуативні ігри «Подарунок», «Добрий ранок»
Результат: Навчання формулами ввічливості, подяки, прохання, правилами етикету.
Форма результату: Опис ігор.


Вид діяльності: Комунікативні етюди: «Не сердься - посміхнися», «Посварилися-помирилися», «Зустріч друзів».
Результат: Знання культури поведінки, спілкування з людьми.
Форма результату: Фотографії.

Вид діяльності: Д/г: «Продовж речення» , «Хто знає більше ввічливих слів».
Результат: Виховання почуття доброти, любові, поваги.
Форма результату: Опис гри.

Вид діяльності: С/р: «Магазин», «У зайченя день народження», «Нова лялька»
Результат: Вміння використовувати засоби спілкування, прийняті в суспільстві. Прояв ввічливості і доброзичливості.
Форма результату: Опис ігор.

Вид діяльності: Рухлива гра«Лавата», «Якщо подобається тобі»
Результат: Виховання вміння налагоджувати дружні взаємини.
Форма результату: Опис ігор.

Вид діяльності: Виготовлення макета «Чарівна квітка»
Результат: Творчий продукт образотворчої діяльності
Форма результату: Макет.

Вид діяльності: Виставка дитячих малюнків «Веселий чоловічок»
Результат: Творчий продукт образотворчої діяльності
Форма результату: Виставка

Вид діяльності: Розвага «Якщо добрий ти»
Результат: Виховання емоційної чуйності
Форма результату: Фотографії


Додаток 1
1. Бесіда: «Доброго ранку»
Мета: закріплювати навички культурної поведінки.
Освітні завдання: продовжувати вчити дітей використовувати в мовленні слова вітання і прощання. Закріпити різні прийоми вітання.
Розвиваючі завдання: продовжувати знайомити дітей зі словосполученнями, використовуваними при вітанні та прощанні.
Виховні завдання: виховувати у дітей повагу до оточуючих.
Хід:
В-ль: Діти, відгадайте загадку
Зустрівши зайчика, їжак-сусід
Каже йому: «...» (Привіт!)
А його сусід вухатий
Відповідає: «Їжачок, ...» (Добридень!)
В-ль: Правильно. Слово «Здрастуй» позначає «Здоров'я бажаю», тобто при зустрічі ми бажаємо людині здоров'я.
- Здрастуйте! - ти скажеш людині,
- Здрастуйте! - він скаже нам у відповідь.
І, напевно, не піде в аптеку,
І здоровим буде багато років. Наталія Мажирина
В-ль: А як ще можна привітатися? Відповіді дітей.
Послухайте вірші про вітанні.
ДОБРОГО РАНКУ
Придумана кимось просто і мудро
При зустрічі вітатися: - Доброго ранку!
- Добрий ранок! Сонцю і птахам!
Доброго ранку! Усміхненим особам.
І кожен стає добрим, довірливим...
Нехай добрий ранок триває до вечора. Н. Красильников

«Добрий вечір», «Добрий день»
Говорити нам всім не лінь!
«Добрий ранок» ми скажемо,
Вранці прокинувшись, мамі.

В-ль: Дорослим ми говоримо «Здрастуйте», «Доброго ранку», а друзям можна сказати «Привіт».
Зустріч, розмова новий
Ми зі «Здрастуйте» почнемо.
Один прийшов раптом на обід -
Скажімо ми йому .... «Привіт».

В-ль: Вивчаючи правила ввічливості ми повинні знати, що не тільки треба вітатися при зустрічі, але і обов'язково прощатися при розставанні.
До Осьминожке Камбала
У понеділок запливла,
А у вівторок на прощання
Їй сказала: «...» (До побачення!)
В-ль: слово «До побачення» або «До скорого побачення», говорить про те, що ми ще обов'язково побачимось.
Кожен скаже на прощання,
Йдучи, всім «До побачення».
Одному йти пора -
Скажімо ми йому «Поки».

В-ль: Ці слова не прості, вони чарівні. Ці слова допомагають нам створити гарний настрій.

2. Бесіда - гра: «Давайте познайомимося».
Мета: вивчення правил мовної поведінки під час знайомства.
Освітні завдання: продовжувати вчити дітей використовувати в мовленні слова, які допомагають при знайомстві.
Розвиваючі завдання: продовжувати розвивати у дітей елементарні уявлення про етикет.
Виховні завдання: вчити дітей правилам знайомства.
Хід: Хлопці до нас сьогодні прийшов гість.
Петрушка: Привіт хлопці.
Діти: ...
Петрушка: Давайте познайомимося.
Я весела іграшка, а звуть мене Петрушка! А вас як звуть?
Гра: «Знайомство» (Перекидаючи м'яч: «Мене звуть Петрушка, а тебе? Приємно познайомитися!»
Петрушка: Тепер ми знайомі.
В-ль: Молодець Петрушка! Ти вмієш правильно знайомитися. Потрібно спочатку назвати своє ім'я і запропонувати познайомитися. І закінчити знайомство словами: «Приємно познайомитися»
Послухайте вірш про те, як звірі знайомилися в лісі.
Зустрів в лісі кабан
Незнайому лисицю.
Каже красуні:
«Дозволь представитися!»
Я кабан! Звуть Хрю-Хрю!
Дуже жолуді люблю!»
Відповість незнакомица
«Приємно познайомитися!» Олеся Ємельянова
- Як ви думаєте, кабан правильно знайомився з лисицею?
- Чому ви так вважаєте?
Петрушка: хлопці, тепер ви теж вмієте знайомитися. Що потрібно зробити спочатку? А потім? Правильно. Ви виховані діти. Мені у вас дуже сподобалося, але пора прощатися. До побачення!

Додаток 2.
Заняття: «Правила ввічливості».

Вид заняття: пізнавальне.
Тип заняття: інтегроване.
Мета: закріплювати знання дітей про етичні правила поведінки: вдома, в гостях, в громадських місцях, під час розмови.
Освітні завдання: Вчити дітей вживати в мові ввічливі слова.
Розвиваючі: розвивати у дітей елементарні уявлення про етикет.
Виховні завдання: Виховувати дружні взаємини з однолітками, бажання створити радісний настрій оточуючим, ставитися один до одного доброзичливо.
Матеріал до заняття: Пластиліновий кулю на паличці, різнобарвні пелюстки, прикріплені до зубочисткам, веселі і сумні чоловічки, 2 коробки синього і жовтого кольору.
Методичні прийоми:
Словесні: читання віршів, запитання, пояснення, заохочення, нагадування.
Наочні: показ мімічної гімнастики.
Практичні: виготовлення чарівної квітки, мімічна гімнастика, дидактична гра.
Словникова робота: Ласкаво просимо, добрий день, приємного апетиту, спокійної ночі, вибачте, будь ласка, пробачте, будьте ласкаві.
Попередня робота:
- Бесіди з дітьми про ввічливих словах і правила поведінки.
- Читання віршів про ввічливих слів, відгадування загадок, вивчення прислів'їв.
- Читання художньої літератури: С.прокоф'єва з циклу «Машини казки»: «Казка про грубому слові «Йди», «Казка про невихованого мишеня», «Заюшкина хатинка» російська народна казка.

Хід заняття: Давайте ми зараз з вами пограємо, щоб у всіх був гарний настрій. Гра «Не сердься посміхнись» (діти по черзі повертають голову до сусіда і кажуть «Оля, не сердься, посміхнися». Гра закінчується, коли всі діти посміхнуться)
В-ль: Діти, ми з вами знаємо багато чарівних слів. Подивіться, на столі лежить багато різнокольорових пелюсток. Кожен лепесточек - це чарівне слово. Давайте зберемо з вами чарівний квітка. ( Дитина бере пелюстка, називає слово, встромляє в кульку. Вихователь читає вірш про цьому слові.)
Якщо бабуся з ранку
Пиріжок тобі дала,
Ти візьми, скажи «Дякую» -
Стане бабуся щасливою!

Кожен скаже на прощання,
Йдучи, всім «До побачення».
Одному йти пора -
Скажімо ми йому «Поки».
Щоб щось попросити,
Потрібно бути ввічливими.
Ми «будь ласка» додамо -
Будуть всі задоволені нами.

«Добрий вечір», «Добрий день»
Говорити нам всім не лінь!
«Добрий ранок» ми скажемо,
Вранці прокинувшись, мамі.

«Приємного апетиту!» -
Перше страву налито.
Супчик з'їли ми з вами,
Скажімо все «Спасибі» мамі.

«Спокійної ночі» говоримо,
В ліжечку закриваючи очі,
І поцілунок нам подарувавши,
Обійме мама нас рідна.

«Ласкаво просимо» гостям,
Говорять і тут, і там.
Гості їдуть додому
«Щасливої дороги!» бажаємо.

Кішечка чхнула знову,
Скажімо ми їй: «Будь здорова.
Одужуй скоріше.
Більше, кицька, не болів!».

Якщо спечемо печиво,
Всім друзям на гостину,
Скажімо ми їм: «Не соромтеся,
На здоров'я пригощайтеся!». Наталія Мажирина

- Хлопці, подивіться, який красивий квітка у нас вийшов з чарівними словами. Словом «Здрастуйте», ми бажаємо здоров'я. Побажаємо «Доброго ранку» і весь день буде добрий. «До побачення», значить, скоро знову побачимося. Скажімо «добраніч» і будуть снитися гарні, добрі сни. Ми поселимо квіточка в нашій групі. Давайте виберемо для нього місце.

- Д/ гра «Сумно - весело». Хлопці, у мене є 2 коробочки. Ця коробочка, якого кольору (синього), а ця - (жовтого). В коробочках живуть чоловічки. Подивіться уважно, а який настрій у чоловічка з жовтою коробочки? (веселе), а у чоловічка з синьою коробочки - (сумна). Давайте покажемо один одному яке у нас буває настрій.

Мімічна гімнастика (показ вихователя - діти повторюють)
Ми вміємо посміхатися, ми вміємо хмуритися.
Ми вміємо дивуватися, ми вміємо мружитися.

Давайте всіх сумних чоловічків зберемо в синю коробку, а веселих - в жовту. (Чоловічки розкладені на підлозі. Під музику діти збирають їх у коробки.)
- Може бути, ми сумних чоловічків заберемо з групи, щоб у нас завжди був гарний настрій? А веселих чоловічків я подарую вам.

Рефлексія. - З яких слів ми сьогодні з вами виростили квіточку? Будь чоловічків ми збирали в коробочки? А який у вас настрій?

Додаток 3.
Художнє слово
Прислів'я
Добре слово лікує, зле калічить.
Добрі слова дорожче багатства.
За добрі справи добром платять.
Злий плаче від заздрості, а добрий від радості.
Загадки
Зустрівши зайчика, їжак-сусід
Каже йому: «...» (Привіт!)
А його сусід вухатий
Відповідає: «Їжачок, ...» (Добридень!)
До Осьминожке Камбала
У понеділок запливла,
А у вівторок на прощання
Їй сказала: «...» (До побачення!)
Незграбний песик Костік
Мишці наступив на хвіст.
Посварилися вони,
Але сказав він «...» (Вибач!)
Плиска з бережка
Впустила черв'яка,
І за гостину риба
Їй пробулькала: «...» (Дякую!)
Товста корова Лула
Їла сіно і чхнула.
Щоб не чхала знову,
Ми їй скажемо: «...» (Будь здорова!)
Каже Лисиця Мотря:
«Віддавай мені сир, ворона!
Сир великий, а ти мала!
Всім скажу, що не дала!»
Ти, Лисиця, не скаржся,
А скажи: «...» (будь Ласка!)
Бегемот і Слон, повір,
Не пролізуть разом у двері.
Той, хто вежливей, зараз
Скаже: «Тільки...» (після вас!)
Муха Виглядаю, хоч не хотіла,
В швидкий поїзд залетіла.
Їй комашки Фло і Фті
Скажуть: «...» (Доброго шляху!)
Мама з папою сидять,
Торт з цукерками їдять.
Скаже ввічлива дочка:
«Дозвольте ...» (вам допомогти!)
З болота крокодил
Довше всіх не виходив.
Члени жаб'ячого ради
Дали приз йому за це -
Нагородили папугою
І кричали: «...» (Вітаємо!)
Бик ромашок накосив
І барана запросив.
Той один з'їв гостину,
Але сказав: «...» (Прошу вибачення!)
Оленицю в дві години
Відвідати прийшла лисиця.
Оленята та олень
Їй сказали: «...» (Добрий день!)
На заході метелик
Залетів на вогник.
Ми, звичайно, раді зустрічі.
Скажімо гостю: «...» (Добрий вечір!)
Катя пупсика Игнатку
Поклала спати в ліжечко -
Більше він грати не хоче,
Каже: «...» (Спокійної ночі!)
Побачили мавпи,
Слон під пальмою їсть банани,
І вони кричать йому:
«Смачно? Ти хоч натякни!»
Ввічливий слон, не сумнівайтеся,
Він їм скаже: «...» (Пригощайтеся!)
Дівчинка Рита біля доріжки
Стіл накриває собаки і кішки.
Миски розставивши, скаже їм Рита
«Їжте! Приємного вам ...» (апетиту!) Автор. Олеся Ємельянова.
ВІРШІ
ЗРАЗКОВІ ЗВЕРЯТКИ
Сонцем залиті узлісся.
Пролетіла тут чутка,
Що всі пташки і звірята
Знають важливі слова.

Села галка на бузок,
Закричала: ДОБРИЙ ДЕНЬ!
Світять сонечка промені.
Прилетіли граки!

Папа дрозд вчив синочка:
-Ти з усіма, син, дружи!
Попроси у білки гулю
І "будь ЛАСКА" скажи.

Швидко їдять зайченята
Салат з моркви.
Посміхаються хлопці
І "СПАСИБІ" кажуть.

Ну, а слон не їсть, не п'є -
У нього болить живіт.
Всі друзі поспішають до нього:
- БУДЬ ЗДОРОВ! - кричать йому.
Ольга Корнєєва

Слово "будь ЛАСКА"
Слово це немов ключик,
Золотий і казковий,
Немов самий світлий промінчик,
Звати його " будь Ласка ".
У дворі, в сім'ї, в саду,
Слово це трудиться,
У того, хто з ним у мирі,
Все на світі збудеться.
                                                                
ДОБРОГО РАНКУ
Придумана кимось просто і мудро
При зустрічі вітатися: - Доброго ранку!
- Добрий ранок! Сонцю і птахам!
Доброго ранку! Усміхненим особам.
І кожен стає добрим, довірливим...
Нехай добрий ранок триває до вечора.
Н. Красильников
                                                        
ДЯКУЮ
Як шкода, що тижня
Так повільно летять!
І що, народившись, діти
Не відразу говорять!

А то б тільки-тільки
Я побачив маму,
Як тут же б, як відразу
"Спасибі!" їй сказав.

За те, що я народився!
За те, що я живий!

Привітання
Для прощання і зустрічі
Багато є різних слів:
"Добрий день!" і "Добрий вечір!"
"До побачення!", "Будь здоровий!",
"Я рада вас бачити",
"Ми не бачилися сто років",
"Як справи?", "Спокійної ночі",
"Всім пока", "Прощавай", "Привіт",
"Буду радий вас бачити знову",
"Не прощаюся!", "До ранку!",
"Всім удачі!", "Будь здорова!"
І "Ні пуху, ні пера!".
(А. Усачов)
Чудове слово
Тато розбив
Дорогоцінну вазу.
Бабуся з мамою
Насупилися відразу.
Але тато знайшовся;
Глянув їм в очі,
І несміливо та тихо
«Вибачте» - сказав.
І мама мовчить, посміхається навіть.
- Ми купимо іншу,
Є краще в продажу...
«Вибачте!»
Здавалося б,
Що у ньому такого?
А ось яке чудове слово!(Ст. Юсупов)
Чарівна квітка

Малюнок сім'ї Головіної Свєти