Реклама












Конспект НОД по пізнавально - мовного розвитку для дітей старшої групи


Конспект безпосередньо - освітньої діяльності за пізнавально - мовного розвитку для дітей старшої групи 5-6 років «Подорож в пісочну країну»
Автор: Бумарскова Ірина Володимирівна, вчитель - логопед МБДОУ «Центр розвитку дитини-дитячий садок с. Старі Бурасы» Базарно-Карабулакский район, Саратовська область.
Опис: Пропоную вам конспект безпосередньо - освітньої діяльності за пізнавально - мовного розвитку для дітей старшої групи 5-6 років «Подорож в пісочну країну». Даний матеріал буде корисним для вихователів старшої групи, а також логопедам в дитячому саду.
Конспект НОД «Подорож в пісочну країну».
Цілі: Розвивати активність і допитливість дітей у процесі пізнавальної діяльності та грі. Активізувати соціально - емоційний досвід дітей шляхом вирішення їхніх уявлень про навколишній світ.
Завдання: Освітні:
1.Формировать фонематические уявлення, вміння співвіднести букву і звук 2. Формувати вміння придумувати слова з заданим звуком. 3 .Закрепление образу літер, правильне написання букв. 4.Закрепление лексичних тем. 5.Способствоватьб прояву дитячої творчості в роботі з нетрадиційним матеріалом. Розвиваючі:
1. Розвиток зв'язного мовлення, вправа в словообразовании і словоизменении.
2. Розширення словникового запасу, збагачення активного словника
3. Розвиток фонематичного слуху, звукового аналізу та синтезу
4. Розвиток тактильних відчуттів
5. Розвиток пальчикової моторики рук
6. Розвиток пам'яті, уваги
7. Розвиток пізнавальних психічних процесів
8. Навчання мистецтву розслаблення
9. Корекція емоційних і поведінкових порушень.
На цих заняттях діти отримують можливість реалізувати свої творчі здібності, підвищити інтелектуальну діяльність.
Виховні:
1.Воспитывать здатність співпереживати, співчувати
2.Воспитывать акуратність
3.Воспитывать позитивні емоції, пов'язані з новими враженнями.
Матеріал: пісочниця з піском, силуети букв, кольорові трубочки, ємності з водою, силуети квітів з різним покриттям, ватман з картинкою веселка, кольоровий пісок, пензлики, клей на кожну дитину, пульверизатори з водою на кожну дитину.
Хід заняття
Звучить спокійна, тиха музика. Діти заходять, вітаються.
Педагог: добрий День, любі друзі, сюди прийшли зовсім не даремно, я запрошую в казку всіх! Вас чекають перешкоди і успіх. Тихенько отворяем двері, і кожен в казку нехай повірить! Хлопці, а ви любите казки? Я теж дуже люблю. Особливо ті, в яких є добрі чарівники та феї. Сьогодні я хочу розповісти вам одну казку. Десь далеко - далеко за морем - океаном, в тридев'ятому царстві, в тридесятому державі живе собі поживає Пісочна Фея. І ця фея - не проста, вона добра чарівниця, яка дуже любить дітей і хоче з вами познайомитися. А ви хочете потрапити в казку і познайомитися з нею? Так.
Педагог: Але щоб потрапити в казку, потрібно дуже сильно, всією душею, всім серцем вірити в чудеса і всім разом вимовити чарівні слова. Я зараз скажу вам заклинання, ви повторюйте за мною:
Пісочна Фея нам допоможи, В країну чарівну перенеси, в долоні ми хлопнемо раз, два і три, своє Серце для добра розплющ!
Звучить музика. (Слайд Пісочна країна )
Педагог: Ось ми й опинились у казковій країні. Подивіться, тут якийсь лист . Давайте прочитаємо. Написано «для Дітей старшої групи». Цей лист написала пісочна Фея, вона просить нашої допомоги. Тут написано, що у всесвіті була пісочна країна з зеленими лісами, красивими квітами, блакитними озерами і сонячними містами. Жителі цієї країни були дуже щасливі, тому що їм ніхто нічого не забороняв. Вони могли кататися на каруселях, бігати по калюжах, розмовляти з незвичайними тваринами, птахами і квітами, дружити з гномами, співати і танцювати. Але одного разу злий чарівник зачарував всі в пісочній країні. І стала пісочна країна темною і млявою. Не стало сонечка, веселку злий чарівник пофарбував у чорний колір. І нам потрібно з вами прикрасити веселку в різнобарвні кольори і допомогти пісочної феї розчарувати всіх мешканців піщаної країни. (слайд безбарвне сонце і веселка)
Педагог: Добрі мої друзі, чи готові ви допомогти Феї прикрасити веселку і звільнити жителів пісочної країни? Відповіді дітей.
Педагог: Спасибі, що ви погодилися допомогти Феї. Нам в дорозі допоможуть: вірність, доброта, кмітливість, сміливість і дружба. Давайте міцно візьмемося за руки і промовимо чарівні слова:
Пісочна Фея нам допоможи, В країну чарівну перенеси, в долоні ми хлопнемо раз, два і три, в пісочній країні опинимося ми! Діти підходять до пісочниці. Педагог: А ось і пісочна країна, де живуть друзі пісочної Феї. Подивіться, як тут порожньо й тоскно. Немає ні сонця, ні райдуги. Один пісок. Але цей пісок не простий, він чарівний. Він може відчувати дотики, чути. Перш ніж підійти і доторкнутися пісочок, нам потрібно з вами повторити правила користування піском. (Слайди правила користування піском)
1.Нальзя брати пісок в рот. 2.Нельзя кидати пісок в очі.
3.Нельзя кидатися піском. 4.Нельзя висипати пісок з пісочниці.
5.Перед роботою з піском потрібно одягати фартухи. 6.После роботи з піском потрібно мити руки. Сподіваюся, що ви запам'ятали ці правила і будете їх виконувати. Давайте повторимо.
Індивідуальні відповіді дітей.
Педагог: А тепер давайте торкнемося пісочок.
Діти різними способами доторкаються до піску.
(слайд порожня пісочниця)
Покладіть руки на пісок. Давайте його погладимо внутрішньої, потім тильною стороною долоні. Який пісок?
Діти: сухий, шорсткий, м'який.
Педагог: Давайте з ним поздороваемся: «Здрастуй, пісок!» . Послухайте, він з вами вітається. Ви все чуєте? Погано чуєте, тому що йому сумно і самотньо. Він говорить тихим голосом. А давайте його розвеселимо. Пощекочем його спочатку однією рукою кожним пальчиком, потім інший. А тепер пощекочем двома руками. А тепер давайте покажемо, як змійка пробігла по піску
(діти водять по піску ребром долоні).
Молодці! А тепер покажіть, як ведмідь йде по пісочку
(діти кулаками натискають на пісок).
А тепер як зайчик стрибає по пісочку (двома пальчиками повільно).
А тепер мураха пробіг по пісочку (двома пальчиками швидко)
Діти повторюють. Педагог: Хлопці, а давайте з вами намалюємо свій портрет на піску.
Коли вам дарують нову іграшку? Коли вас образили? Коли ви злякалися? Коли ви побачили веселку? Ось, молодці! Ви відмінно впоралися із завданням!
Для того, щоб повернути веселку і звільнити жителів пісочної країни, нам з вами треба подолати першу перешкоду. Гра « Намалюємо букви»
Педагог показує букви, а діти називають їх, а потім пишуть на піску спочатку вказівним пальцем правої руки, потім вказівним пальцем лівої руки, як ускладнення двома руками одночасно.
Молодці, хлопці! Ось ми і справились із першим завданням!!!! Але подивіться, у нас так і не з'явилася веселка. Значить, нам потрібно йти з вами далі. Діти приходять на квіткову галявину.
Педагог: Хлопці, подивіться, куди це ми свамі потрапили? Це квіткова галявина. Відгадайте, хто тут господиня?
Пухкий сніг на сонці тане, вітерець в гілках грає,
дзвінкіше пташині голоси. Значить, до нас прийшла .... Діти: весна! (слайд весна)
Педагог: Хлопці, подивіться, як постаралася господиня Весна. Погляньте, чим вона прикрасила весняну галявину?
( на підлозі розташовані зображення весняних квітів з різними тактильними покриттями: сіль, пісок, рис, фольга, чай)
Діти : Весняними квітами. ( слайд перші весняні квіти)
Педагог: Виберіть собі будь квітка і розкажіть про нього.
Який у тебе квітка? А у тебе? На що він схожий. Помацайте свої квіточки, що ви відчуваєте? Відповіді дітей.
Педагог: Хлопці, я пропоную вам перетворитися у весняні квіти.
Психоэтюд: «Перші квіти» Педагог під музику вимовляє рядки, діти з допомогою пластичних рухів виконують дії.
Наші перші квітки розпускають пелюстки. Руки перед грудьми, долоні притиснуті до долоні, піднімаємо вгору, розкриваємо руки.
Вітерець ледь дихає, пелюстки колише. Повільно розкачуємося з боку в бік.
Наші ніжні квітки закривають пелюстки. Долоні рук над головою з'єднуються. Опускаються до грудей.
Головою кивають, тихо засинають. Киваємо головками, закриваємо очі, голову кладемо на долоні.
Молодці, хлопці! Але весняна галявина нам не допомогла. Подивіться, у нас так і немає кольорової веселки. І жителі пісочної країни все ще заворожені.
На підлозі лежить синя стрічка (імітація струмочка)
Подивіться. Хлопці, а що це? Це весняний струмок. Але він не дзюрчить, не співає, напевно злий чарівник і тут побував. Спробуємо оживити струмочок?
Діти підходять до столу, на якому стоять склянки з водою.
Діти з допомогою кольорових трубочок імітують пісню струмочка.
Педагог: Хлопці, якими словами можна описати пісеньку струмочка?
Діти: пустотливий, веселий, галасливий, грайливий, дзюркотливий, швидкий.
Педагог: Струмок, струмок, ти не знаєш де нам знайти фарби веселки і оживити мешканців піщаної країни? Хлопці, струмок не знає, як повернути веселку, але він сказав мені , що у нього чарівні краплі води, і з допомогою цих крапель ми з вами можемо оживити наш пісочок.
Діти і педагог підходять до пісочниці.
Педагог: Хлопці, подивіться, у нас тут з вами нічого не змінилося. Жителів у пісочній країні так і немає. Хлопці, а який пісок в пісочниці?
Діти: сухий. А з такого піску можна що - небудь побудувати?
Діти: немає.
Педагог: Але нам потрібно з вами оживити пісок. А що потрібне всьому живому - рослинам, птахам, тваринам, людям для життя?
Діти: вода!
Педагог: Звичайно, вода. Але нам потрібні будуть помічники, так як ми самі не впораємося. Давайте покличемо дощик, який допоможе нам все оживити, адже у дощику всі краплі чарівні.
Вправа «Пісочний дощ»
Кожній дитині видається пульверизатор, з допомогою якого вони обприскують пісок.
Педагог: Подивіться, скільки чарівних крапель нам приготував дощик. Починаємо поливати пісок:
Дощик, лей веселіше! Теплих крапель не шкодуй
для лісів для полів і для маленьких дітей
і для мам і для тат кап-кап-кап!
Педагог: Ви диво - помічники! Пісок вам дуже вдячний. Подивіться, який став пісок? Відповіді дітей.
Педагог: А жителів все ще немає.
Давайте пограємо в гру « Чергова літера»
Логопед на піску малює букву, а діти придумують слово на цей звук, хто швидше придумає - пише букву і каже завдання : придумати назву посуду, тварини й т.д. щоб звук був на початку слова, і т. д.
Назвіть слово на букву М з розділу - тварини.
Назвіть слово на букву Ш з розділу - одяг.
Назвіть слово на букву К з розділу - посуд.
Назвіть слово на букву У з розділу - професії.
Молодці, хлопці, ви всі впоралися із завданням. Але веселку у нас з вами так і не з'явилася.
Хлопці , подивіться, у нас з'явилася веселка. Але вона безбарвна, сумна, як ви думаєте. Що потрібно зробити, щоб засяяла веселка знову своїми різнобарвними фарбами? Я думаю, що нам потрібно самим прикрасити веселку в різнобарвні кольори, і жителі пісочної країни обов'язково повернутися.
Діти з педагогом підходять до окремого стола, де лежить безбарвна веселка. Діти з допомогою клею, пензликів, кольорового піску малюють різнобарвну веселку. В цей час в пісочниці з'являються жителі пісочної країни.
(звучить фонограма пісні Н. Королевою «Маленька країна»)
Педагог: Хлопці, подивіться, ми позбулися від чар злого чарівника, прикрасили веселку, допомогли пісочної феї повернути жителів в пісочну країну. (слайд кольорова веселка)
Діти будують пісочну країну, розставляють фігурки пісочних жителів, обіграють споруди.
Педагог: Пісочна країна ожила! Спасибі, мої маленькі чарівники!
Педагог: Діти, сьогодні ми з вами познайомилися з чарівною країною, врятували мешканців піщаної країни, оживили саму країну. Дізналися, який буває пісок, чим відрізняється сухий пісок від вологого. Самі приготували вологий пісок. Ми з вами сьогодні зробили багато добрих вчинків. У мене гарний настрій, я рада допомогти жителям Пісочної країни. А який у вас настрій і що нового дізналися ви? Відповіді дітей.
Заняття закінчено.