Реклама




Сценарій спортивно - пізнавального розваги в середній групі


Сценарій спортивно - пізнавального (інтелектуального) розваги для дітей 4 - 5 років «Для здоров'я нам потрібна чистота!»
Автор: Коренькова Наталія Володимирівна, інструктор з фізичної культури МАДОУ «Тяжинский дитячий садок №3 «Золотий ключик», смт. Тяжинский, Кемеровської області.
Чистота - запорука здоров'я,
Чистота потрібна скрізь;
У садку, вдома, на роботі,
І на суші, і у воді.
Цю беззаперечну істину знають навіть найменші діти. Безсумнівний помічник і підказувач дітей всіх віків, звичайно ж, самий головний і самий чистий, хто? Вірно, Мойдодир! Цікавий і актуальний в будь-якому віці. Не одне покоління матусь саме з цим героєм привчали дітей до чистоти і порядку, научали гігієни і чистоти. Вашій увазі пропоную ще один, сподіваюся, цікавий спосіб формування у дітей розуміння того, що чистота нам потрібна для здоров'я.
Без участі знаменитого начальника, але з присутністю всім знайомих героїв тваринного світу.
Пропонований сценарій призначений для використання в діяльності з дітьми від 4 років, але і 3-х льотки можуть впоратися із завданнями в кінці навчального року, або на літніх канікулах.
У виховно - освітньої роботи з дітьми може бути використаний як розвага інтегрованого характеру, проведене інструктором з фізичної культури самостійно, або спільно з педагогом групи.
В нашому дитячому садку є успішна практика, коли НСД або розвага, реалізують завдання кількох освітніх галузей проводять два педагога.
В даній публікації представлений цілісний сценарій спортивного розваги, з реалізацією завдань Освітньої Галузі Фізична культура, Здоров'я і Пізнання, і інтеграцією ряду Освітніх Областей.
Сценарій був реалізований мною як підсумковий захід в кінці місяця.
Захід рекомендується проводити в першій половині дня, передуючи діяльності з художньої творчості, тому що сюрпризами для дітей за підсумком сценарію є картинки - розмальовки із зображеннями по темі розваги.
Таким чином, ми забезпечимо тематичне продовження заходу і закріплення пройденого матеріалу через художню творчість, і потім - розповідання за картинками.

Мета: формування у дітей інтересу та ціннісного ставлення до занять фізичною культурою, гармонійний фізичний розвиток через реалізацію рухової активності дітей.
Завдання:
Навчальні:
- вдосконалювати вміння дітей у виконанні знайомих, розучені раніше вправ та циклічних рухів під музику;
- привчати до виконання дій за сигналом;
- закріплювати вміння виконувати провідну роль у рухливій грі, усвідомлено ставитися до виконання правил гри.
Розвиваючі:
- розвивати інтерес дітей до рухової активності;
- розвивати й удосконалювати рухові вміння та навички дітей, вміння творчо використовувати їх в руховій діяльності;
- розвивати фізичні якості: гнучкість, спритність, швидкість, витривалість та ін
- розвивати вміння грати в ігри, що сприяють удосконаленню основних рухів;
- розвивати руховий уяву дітей.
Виховують:
- виховувати загальну культуру поведінки дітей;
- виховувати у дітей бажання допомагати іншим;
- виховувати дбайливе ставлення до свого тіла, свого здоров'я, здоров'я інших дітей.
Інтеграція освітніх галузей:
Соціалізація - Ігрові дії в колективі однолітків, під керівництвом педагога - Привчати дітей до самостійного виконання правил игры.Развивать творчі здібності дітей у играх.Развивать вміння розігрувати нескладні ігрові сюжети по знайомих літературних творів; використовувати для втілення в образ відомі виразні засоби (інтонацію, міміку, жест).
Здоров'я - Ігрові та імітаційні рухи в ході всіх частин заходу - Дати уявлення про складові здорового способу життя; про значення фізичних вправ для організму людини. Виховувати потреба бути здоровим. Продовжувати знайомити з фізичними вправами на зміцнення різних органів і систем організму.
Комунікація- Мовне спілкування в ігрових ситуаціях-Вислуховувати дітей, уточнювати їх відповіді, підказувати слова, більш точно відображають особливість предмета, явища, стану, вчинку; допомагати логічно і зрозуміло висловлювати суждение.Способствовать розвитку допитливості. Допомагати дітям висловлювати свою точку зору, обговорювати з однолітками різні ситуації.
Читання художньої літератури - Читання, розповідання віршований супровід ігор і вправ - Допомагати дітям, використовуючи різні прийоми та педагогічні ситуації, правильно сприймати зміст твору, співпереживати її героям.
Пізнання-Розвиток у дітей пізнавальних інтересів, інтелектуального розвитку дітей-Удосконалювати сприйняття дітей шляхом активного використання всіх органів чуття (дотик, зір, слух, смак, нюх). Збагачувати чуттєвий досвід і вміння фіксувати отримані враження у мовленні.
Музика- Слухання і музично-ритмічні, ігрові рухи, вправи імітаційного характеру під музику. Продовжувати формувати у дітей навички ритмічного руху у відповідності з характером музики.
Безпека-Ігрові дії всією групою, що передбачають пересування в приміщенні - Формувати навички безпечної поведінки в рухливих іграх і при користуванні спортивним інвентарем.
Матеріали та атрибути:
- великі м'які іграшки: заєць, їжак, ведмідь, собака (виконувати дії і діалоги за персонажів буде педагог - вихователь групи);
-схематичне позначення станцій: 1. Станція «Смачна» - зображення зайчика з кошиком смачних ласощів, 2. Станція «Загадкова» - зображення гігієнічних приладдя, 3. Станція «Екологічна», зображення ведмедя в лісі, 4. Станція «Овочева» - зображення собаки городу, овочів;
- два кошики для гри «Шкідливий - корисне»;
- набір продуктів (картинки або роздатковий матеріал, іграшки) шкідливих і корисних для здоров'я (за вибором педагога);
-мішечки з піском за кількістю дітей (або 1 на двох дітей);
- «сміття» для станції «Екологічної» (м'ячики, шишки, пом'ятий папір, м'які сніжки тощо);
- обручі за кількістю дітей;
- частування або подарунки для дітей, лист від лісових мешканців з вдячністю.
Попередня робота:
-бесіди вихователя з дітьми про здоровий спосіб життя, шкідливих і корисних для здоров'я продукти;
- підбір інструктором рухливих ігор, вправ для ігор з вибраними тваринами, згідно зі сценарієм;
- розробка (або добір) загальнорозвиваючих вправ;
- підбір музичного супроводу для вправ і ігор:
Музичний супровід для розминки «За зимовим доріжках» («Ось зима, кругом біло, багато снігу намело», автор слів і виконавець Ірина Петрівна Парахневич.);
Музичний супровід для виконання ігри з зайчиком«1, 2, 3, 4, 5, ніде зайчику скакати».
Музичний супровід для гри «Санітари лісу», будь-яка весела мелодія, невеликий уривок;
Музичний супровід для гри з ведмедем «Дідусь - медведушко»;
Музичний супровід для гри «Займи своє місце на грядці», весела мелодія;
Повільна музика (короткий уривок) для дихального вправи та релаксації.
Хід заходу:
Під спокійну музику діти заходять до залу.
Ведучий (інструктор з фізичної культури): Хлопці, ми з вами живемо в невеликому селищі, і тому кожному з нас хочеться подивитися на інші населені пункти - селища, міста і навіть країни! На наших заняттях ми з вами вже робили кілька подорожей, тільки у міста і країни чарівні, які є тільки на казкових картах. Але це було дуже цікаво, весело і корисно!
Сьогодні я запрошую вас в ще одне цікаве і казкову подорож. У чарівний і корисний місто. Він носить назву місто Чистоти і Здоров'я, і відвідати його дозволяється лише тим, хто завжди чистий, охайний, здоровий і веселий. А ми вирушаємо прямо зараз! Нас чекає кілька зупинок, назва яких буде зображено на картинках.
Станції:
1. Станція «Смачна»
2. Станція «Загадкова»
3. Станція «Екологічна»
4. Станція «Овочева»
Ведучий: Подорож наше починається на зимових доріжках.
Розминка. «Ось зима, кругом біло» (текст і завдання - Додаток 1).
Ведучий: Приготуйтеся, чекає гра, в подорож пора.
Новим іграм старт даємо подорож йдемо.
Діти разом підходять до першої станції.
1. Станція «Смачна»
Дітей зустрічає Зайчик (плаче).
Ведучий: Здрастуй, Зайка, що сталося? Чому ти так гірко плачеш?
Зайчик: В мене зубки болять, а все через мами! (продовжує скаржитись).
Ведучий: Мама самий добрий чоловік на світі, чому ти із - за неї плачеш?
Зайчик: Вона мене обдурила, сказала, що для того, щоб бути здоровим і сильним треба їсти вітаміни... От я і їв шоколад, цукерки, варення, а ще смачнючий вітамінний мармелад.
Ведучий: Ой, Зайчик, здається мені, що ти щось наплутав. Хлопці, як ви думаєте, чи правильні продукти їв Зайчик? А чому у нього заболіли зуби? Які продукти йому треба було їсти? (помічає кошик з продуктами). Зайчик, а що це за кошик там у тебе?
Зайчик: Там лежать вітамінні продукти (підносить кошик).
Ведучий: Хлопці, ну-ка загляньте в кошик, всі продукти корисні? Може, допоможемо Зайчику і виберемо йому корисні продукти, в яких є вітаміни, щодо яких як раз мама йому й казала.
Гра «Корисно - шкідливо».
Кошик з продуктами харчування (картопля, морква, шоколад тощо). Діти розкладають ці продукти в два кошики (корисні і шкідливі).
Зайчик: Дякую вам, хлопці, ви мені дуже допомогли. У мене навіть зубки перестали боліти.
Ведучий: Хлопці, пропоную ще нагадати Зайчику одну важливу річ про здоров'я і чистоту. Що треба робити перед їжею? (відповіді дітей)
Зайчик: Ось точно, тепер я згадав, що мама і про це мені говорила, руки потрібно з милом мити, щоб чистим і здоровим бути! За таку добру справу, пропоную вам пограти!
Гра«1, 2, 3, 4, 5 ніде зайчику скакати» (текст - Додаток 2).
Зайчик: Дякую, хлопці, весело було з вами, і багато корисного дізнався! Щасливої вам дороги!
Діти разом з інструктором фізичного виховання йдуть до другої станції.
2. Станція «Загадкова»
Дітей зустрічає Їжачок (крекче, охає, весь згорбився).
Ведучий: Здрастуй, Їжачок, що з тобою сталося, колюченький?
Їжачок: Ай не знаю, погано мені, тяжко мені, боляче мені. Я готувався до зими, збирав запаси, втомився дуже сильно, а особливо спинка моя. Ви мені, хлопці допоможіть, спинку мені розпряміть.
Ведучий: Що ж, спробуємо допомогти (простягає Їжачку набивний мішечок).
Їжачок: ні, хлопці, дякую, запасів я приготував досить, не потрібні мені ваші гостинці (розглядає мішечок).
Ведучий: Ну навіщо ж відмовляєшся, один лісовий?! Зараз хлопці тобі покажуть, що треба з мішечками робити, щоб спинка була пряма постава гарна
(діти кладуть мішечки на голову і ходять, тримаючи спину прямо, піднявши підборіддя).
Їжачок: Що за дива - дивні?! (варто прямо). Так ви ніяк чарівники, розкажіть про своє чаклунство.
Ведучий: Ми не чарівники. Але здоровим і красивим буде той, хто чим займається, хлопці? (спортом, фізкультурою, робить зарядку). Зараз ми тебе навчимо робити зарядку.
Вправа на розвиток координації мовлення з рухами.
«ЗАРЯДКА»

Кожен день вранці робимо зарядку. - нахили голови вліво-вправо
Дуже подобається нам робити по порядку: - хлопки в долоні
Весело крокувати, - крок на місці
Руки піднімати, підняти і опустити руки
Присідати і вставати, - два присідання
Стрибати і скакати. - стрибки на місці
Їжачок: Ну, раз ви такі розумні, тоді спробуйте розгадати мої загадки!
Загадки
Вислизає як живе, Ліг в кишеню і караулю -
Але не випущу його я, Плачу, плаксу і нечепуру.
Білою піною піниться Їм ранку потоки сліз,
Руки мити не піниться (мило) Не забуду і про ніс(носовий хустку)

Кістяна спинка,
Жорстка щетина,
З м'ятною пастою дружить,
Нам старанно служить (зубна щітка)
Їжачок: Ай да молодці. А розкажіть мені ще, для чого всі мої відгадки - предмети потрібні? (відповіді дітей). Ось вже точно молодці, хлопці! Бажаю вам здоров'я, і щасливої дороги!
Ведучий: Попрощаємося з Їжачком, пора нам продовжувати свій шлях.
Діти разом йдуть до третьої станції.
3. Станція «Екологічна»
Дітей зустрічає ведмідь (важко охає і зітхає).
Ведучий: Здрастуй, Михасю-ведмідь, що так важко зітхаєш, чому ще не в барлозі, не спиш?
Ведмідь: - от я охаю, зітхаю, що робити тепер не знаю! Подивіться ви колом, адже в лісі все догори дном!
Ведучий: халепа...ну і ну. Хто ж винен, не зрозумію?
Ведмідь: - тепер мені вже не до сну...он скоро вже весна, може ви, друзі - хлопці мені допоможете? А?
Ведучий: Не засмучуйся, Міша, ми обов'язково тобі допоможемо. Хлопці, збирайтеся, не лінуйтеся, на підмогу стаєте! Щоб скоріше Ведмедик спати відправився в барліг!
Гра «Санітари лісу».
Діти збирають «сміття» в кошик".
Ведмідь: Молодці, хлопці, швидко впоралися, дуже мені допомогли. Відразу видно, що ви любите чистоту. Може мені підкажете, що потрібно робити, щоб бути чистим і охайним (відповіді дітей: чистити зуби, мити з милом обличчя, руки, вуха, стежити за чистотою одягу). Спасибі вам за корисні поради. За такі корисні знання навчу вас одній грі.
Гра «Дідусь - медведушко».
Мета включення гри в заняття: розвиток і закріплення вміння дітей бігати по залу врозтіч.
Ведмідь сідає на пеньок», а діти, перебуваючи за означеною межею, звертаються до ведмедя:
Діти: Дідусь - медведушко, пусти нас ночувати!
Ведмідь: Недовго, недовго, не до вечора.
Діти: Дідусь - медведушко, пусти нас у лазню попаритися!
Ведмідь: Підіть, так лазню не спаліть!
Діти (кричать): Горить! Горить!
Потім ведмідь ловить дітей, які бігають врозтіч по залу..
Ведучий: Спасибі, медведушко, весело було гратися з тобою! Попрощаємося з ведмедем і далі підемо. Дуже вже мені цікаво, кого ще ми можемо зустріти в цьому місті Чистоти і Здоров'я.
Діти разом йдуть до четвертої станції.
4. Станція «Овочева»

Дітей зустрічає собака.
Ведучий: Здрастуйте, а ви хто і що тут робите?
Собака: Я - кудлатий пес - Барбос, стою і охороняю город.
Ведучий: Який город, адже тут нічого не росте?!
Собака: Знаю що не росте, тільки не зрозумію, чому?
Ведучий: Хлопці, розкажіть Барбосу, чому нічого не росте на городі в цей час року? (відповіді дітей).
Собака: а які овочі ростуть на городі, ви знаєте? (відповіді дітей)
Ведучий: хлопці, треба Барбосу ще нагадати про те, що овочі можна їсти відразу з грядки. Розкажіть, чому не можна, і що потрібно зробити? (відповіді дітей)
Собака: от спасибі, вам, хлопці, буду тепер знати, що взимку можна не охороняти город. А свого господаря з немитими овочами за стіл не буду пускати. За те, що ви мені стільки корисного розповіли, пропоную вам пограти!
Гра «Займи місце на грядці».
Діти займають місця на «грядці» (обручі). Звучить музика, діти бігають по майданчику, музика зупиняється - діти займають місця в обручі. Барбос стежить за тим, щоб всі овочі зайняли свої місця.
Ведучий: Дякую за гру, Барбос. А наша подорож по місту Чистоти і Здоров'я підійшло до кінця. Ми зробили дуже багато добрих справ: допомогли Зайчику вибрати корисні продукти, навчили Їжачка робити зарядку, очистили ліс від сміття, розповіли Барбосу про зиму, про користь овочів... Багато сил витратили на все це і тепер нам потрібно відпочити, набратися сил.
Проводиться релаксаційна вправа «Казка»:
Ми помахаємо крилами,
Ми ніби птахи.
А коли ми заснемо,
Казка нам присниться.
Куля присниться блакитний
І маленький мишко,
Фантастичний герой
І квіточка аленький.
У хлоп'ят оченята закриваються,
Все чудово розслабляються...
Ми спокійно відпочивали,
Сном чарівним засипали.
Добре нам відпочивати!
Але пора вже вставати!
Ведучий: Хлопці, дякую вам за таку цікаву і корисну подорож!
Поки ми з вами відпочивали, всі звірі, яким ми допомогли в нашій подорожі приготували нам подарунок! Він в цьому кошику... Пропоную пройти в групу, і розглянути наші подарунки!
(Діти піднімаються в групу, переодягаються і розглядають дарунки).
В кошик рекомендується покласти овочі, фрукти, вітаміни чи т.п. за кількістю дітей, лист з подякою від лісових мешканців з обов'язковим зазначенням того, що діти розповіли їм про те, що для здоров'я важлива і потрібна чистота!
Для практичної діяльності та закріплення матеріалу пропоную використовувати розмальовки картинки по темі розваги, теж вкласти в кошик.


Додаток 1.
«Ось зима, кругом біло»
(автор музики та слів Парахневич І.П., адаптація авторська).
Ось зима, кругом біло,
Багато снігу намело,
Попереду замети, піднімайте ноги!
(ходьба з високим підніманням колін).
Тихіше, тихіше, не шуміти.
Адже в барлозі спить ведмідь!
(ходьба на зовнішній стороні стопи).
Ось сніжинки закружляли,
На доріжку опустилися.
(повільне кружляння у обидві сторони, обертання кистями рук, присідання).
А ось і наші зайчика, зайчика побегайки
(різні види стрибків).
Лисичка зайчика наздоганяла, ось як хвостиком виляла.
(ходьба по залу з імітацією граціозних рухів лисиці).
А тепер покваптеся, швидше в саночки сідайте!
(рух підскоками і легким бігом по колу).
На галявині всі зібралися, веселилися і сміялися!
(перешикування в коло).


Додаток №2.
Гра«1, 2, 3, 4, 5 ніде зайчику скакати»
Діти разом з педагогом:
Раз, два, три, чотири, п'ять!
Ніде зайчику скакати.
Усюди ходить вовк, вовк,
Він зубами клац, клац!
А ми сховаємося в кущі.
Ховайся, зайченя, і ти!
Ти, вовк, постривай,
Як попрячемся - іди!
З'являється вовк:
Я кудлатий сірий вовк,
Я в зайчишках знаю толк!
Всі вони стриб та скік,
Потраплять мені на зубок!
У, немає нікого...
Сховаюся за кущ, почекаю...
Діти разом з педагогом:
Зайчики скачуть
Стриб-скік, стриб-скок!
Так на біленький сніжок,
Присідають, їдять, обережно слухають,
Не йде вовк... (Вовк женеться за дітьми, але тільки грає, а не ловить).