Реклама












Конспект пізнавально - ігрового заняття у 1 молодшій групі


Конспект пізнавально - ігрового заняття для вихованців першої молодшої групи "Поспішаємо на допомогу до Незнайку"
Автор: Котько Наталія Андріївна, вихователь, МБДОУ №154, р. Кемерово
Мета: збагачення уявлень про диких тварин в ігровій формі, при цьому хлопці бачать зображення, досліджуваних тварин та їх дитинчат, можуть помістити ці зображення в природну для тварин середовище, тобто ліс, пригостити їх, тим самим, закріплюючи отримані знання.
Завдання:
1. Освітні: закріплювати уявлення дітей про диких тварин (ведмідь, білка, лисиця, заєць, їжак, вовк, їх зовнішньому вигляді, середовища проживання і харчування. Вчити правильно називати дитинчат диких звірів. Підвищувати мовленнєву активність дітей. Збагачувати словниковий запас. Закріплювати поняття «великий», «маленький».
2. Розвиваючі: розвивати увагу, пам'ять дітей, логічне мислення, спостережливість, розвивати інтерес до пізнавальної діяльності, самостійність, активну мова дітей, вміння слухати дорослого, відповідати на запитання, розвивати інтерес до живої природи.
3. Виховні: Виховувати чуйність, доброзичливість, увага один до одного, допитливість, дбайливе ставлення до тварин, розширювати емоційну чуйність до природи.
Обладнання: Плакат із зображенням лісу з наклеєними на нього картинками диких тварин; коробочка, в якій знаходяться картинки із зображенням їжі для диких тварин; картинки з дитинчатами тварин; лялька «Незнайко».
Попередня робота: читання художньої літератури, розглядання ілюстративного матеріалу та бесіда за його змістом про диких тварин, дидактичні і рухливі ігри, розучування віршів про тварин.
Хід заняття:
Діти сідають півколом. З приймальні доноситься плач.
Вихователь: Хлопці, а хто це у нас в кімнаті плаче? Вихователь виходить у приймальню і приносить плаче Незнайка.
Вихователь: Хлопці, до нас в гості прийшов Незнайко, давайте поздороваемся з ним і дізнаємося чому він плаче?
Діти: Здрастуй, Незнайко. Чому ти плачеш?
Незнайко: Здрастуйте, хлопці. У мене трапилася біда. Я хотів прогулятися по лісі, але раптом побачив різних лісових звірів, я нікого з них не знаю, мені стало страшно, і я заплакав.
Вихователь: Не плач, Незнайко. Наші хлопці добре знають лісових звірів, ми тобі про них розповімо, і ти їх теж будеш знати, а ще ми розповімо хто любить поїсти, і ти, Незнайко, будеш знати, чим можна пригостити лісових тварин. Ну, ка згадай як виглядали ті тварини, яких ти напугался?
Незнайко: Клишоногий велетень,
Щоб не потрапити в капкан,
Спить всю зиму безперервно,
Лапу солодко смокче.
Вихователь: Хлопці, хто ж це?
Діти: Ведмідь.
Вихователь: Ваня, покажи будь ласка, де в нашому лісі знаходиться ведмідь?

Ваня показує ведмедя, вихователь коментує: молодець, Івась, ось як виглядає ведмідь, він бурий, великий, ходить перевальцем. Хлопці давайте покажемо, як ходить і ведмідь гарчить.
Діти встають зі своїх місць і показують, як ходить і ведмідь гарчить.
Вихователь: Хлопці, а як називаються дітки ведмедя?
Діти: Ведмежата.
Вихователь: Аліна, поруч з нашим лісом лежати картинки зі звірами, знайди там, будь ласка, ведмедика і посади його поруч з ведмедем.

Вихователь: Молодець, Аліна. А що люблять їсти ведмедики?
Діти: Малину, ягоди, мед.
Вихователь: Катя, знайди, будь ласка, у коробочці що - небудь для ведмедиків та пригости їх.
Катя дістає з коробочки бочку з медом і приклеює її поруч з ведмедиками.

Вихователь: Молодець, Катя. Ну як Незнайко, про ведмедя тобі все зрозуміло?
Незнайко: Так, зрозуміло, а я в лісі ще звіра бачив, він
Живе в дуплі, живе в гнізді,
Лісовий горіх, гриби тягає.
І на чималій висоті
Пухнастий хвіст, як промінь, миготить.
Вихователь: Хлопці, кого ж це нам, Незнайко описав?
Діти: Білку.
Вихователь: Молодці, Мілана, покажи нам у нашому лісі, як виглядає білка.

Мілана показує білку, вихователь коментує: ось яка вона, білочка, руда, на вушках пензлики, хвіст пухнастий.
Вихователь: Хлопці, а як звуть діток білочки?
Діти: Білченята.
Вихователь: Молодці. Стьопа покажи нам бельчонка і посади його поруч з білочкою.

Вихователь: Молодець, Стьопа. Хлопці, а чим харчуються білочки?
Діти: Шишками, горіхами, грибами.
Вихователь: Молодці. Женя, дивись, у нашої білочки вже є гриб, знайди в коробочці, що - небудь ще для білочки і почастуй її.
Женя дістає шишку і приклеює її біля білки.

Незнайко: (єхидним голосом) А з чого ви вирішили, що я саме білку бачив, он там у вас в лісі ще якийсь рудий звір є, але він зовсім не схожий на білку.
Вихователь: Незнайко, ну ти ж сам сказав, що звір, якого ти бачив, був на дереві в дуплі на чималій висоті, а на деревах, з пухнастим хвостом і руді, тільки білки. Хлопці, а який же рудий звір, крім білки, у нашому лісі є?
Діти: Лисиця.
Вихователь: Молодці, правильно. Аріна, покажи, будь ласка, в нашому лісі лисицю... Молодець.

Вихователь: Подивися, Незнайко ка лисичка виглядає. Хвіст пухнастий, хутро рудий, в лісі живе, а крадеться між сосен. Шубку вогняну носить. Пишний хвіст у траві густій, замелькал, як золотий. Це - дівиця краса, яскраво-руда лисиця. Хлопці, а як називають діток лисиці?
Діти: Лисенята.
Вихователь: Молодці, правильно. Вероніка, знайди, будь ласка, лисеняти і посади його поруч з лисицею...

Вихователь: Молодець, правильно, хлопці, а що люблять їсти лисички,що лисичка в казці у дідуся з воза вкрала?
Діти: Рибу.
Вихователь: Молодці. Тимур, знайди, будь ласка в коробочці частування для лисичок і дай їм... молодець, Тимур.

Вихователь: Незнайко, кого із звірів ти ще бачив у лісі?
Незнайко: Це що за звір лісовий
Встав, як стовпчик, під сосною
І стоїть серед трави -
Вуха більше голови?
Діти: Це зайчик.
Вихователь: Молодці. Лера, покажи зайчика в нашому лісі...

Вихователь: Молодець. Хлопці як виглядає зайчик?
Діти: Він сірий або білий, у нього довгі вуха і короткий хвіст.
Вихователь: Хлопці, а давайте покажемо Незнайку як стрибають зайчики, пограємо з ним у гру «Зайчику холодно сидіти» (фізкультурна хвилинка):
Сидить зайчик сіренький
І вухами ворушить:
Ось так, ось так, // ворушимо долонями над головою
І вухами ворушить.

Зайчику холодно сидіти,
Треба лапочки погріти:
Хлоп-хлоп, хлоп-хлоп, // ляскаємо в долоні
Треба лапочки погріти.

Зайчику холодно стояти,
Треба зайчика поскакати:
Стриб-скік, стриб-скок, // стрибаємо на двох ніжках
Треба зайчика поскакати.

Хтось зайчика злякав,
Зайчик стриб і втік. // садяться на стільчики

Вихователь: Молодці. Хлопці, а як називають діток зайця?
Діти: Зайченята.
Вихователь: Молодці. Антон, покажи нам, будь ласка зайченя і посади його поруч з зайцем.

Вихователь: Молодець. А що люблять зайчика їсти?
Діти: Морквину.
Вихователь: Ксюша, знайди в коробочці морквину і дай її зайчикас... Молодець.

Вихователь: Незнайко, кого ще з тварин ти бачив у лісі?
Незнайко: Игольник він нагадує,
В лісі стежку будь-яку знає
Спугнешь - на м'яч вже схожий!
Хитрун! Гурман! Хто ж це...
Діти: Їжак.
Вихователь: Молодці. Артем, покажи в нашому лісі їжака... Молодець.

Вихователь: Хлопці, як виглядає їжак?
Діти: Маленький, круглий, на спині голки.
Вихователь: Молодці, правильно. А як називають діток їжака?
Діти: Маленькі Їжачки.
Вихователь: Правильно. Артур, знайди будь ласка ежонка і посади їх поруч з їжаком... Молодець.

Вихователь: Хлопці, а що їдять єжи?
Діти: Гриби та яблука.
Вихователь: Молодці, Юля, у нашого їжака є грибочки, знайди в коробочці що-небудь ще для їжаків та пригости їх... Молодець.

Вихователь: Ну що, Незнайко, всіх звірів, яких ти бачив у лісі ми назвали?
Незнайко: Ні, самого страшного не назвали. Сірий, страшний і зубастий,
Дружбу водить лише з лисицею.
Цей звір сердитий, злий.
Він зубами клац, так клац,
Дуже страшний сірий...
Діти: Вовк.
Вихователь: Молодці. А як же виглядає вовк?
Діти: Він схожий на собаку, у нього сіра шкіра, довгі зуби.
Вихователь: Семен, покажи, будь ласка, вовка в нашому лісі... Молодець.

Вихователь: Хлопці, а як звуть дитинчат вовка?
Діти: Вовченята.
Вихователь: Молодці. Лена, знайди, будь ласка, вовченя і посади його поруч з вовком... Молодець.

Вихователь: Молодці, а чим харчуються вовк з вовченятами?
Діти: М'ясом.
Вихователь: Хлопці, давайте подивимося в коробочці у нас є м'ясо?
Діти: Немає.
Вихователь: А чому ж нам пригостити вовка? Що ми можемо підібрати в коробочці, щоб сподобалося вовкові... (вихователь дістає з коробочки залишилися кілька картинок, серед яких є ковбаса).
Діти: Ковбасою.
Вихователь: Я теж думаю, що ковбаса сподобається нашим вовку і волчонку. Владик, віднеси, будь ласка ковбасу для наших волков.

Вихователь: Хлопці, як багато ми сьогодні розповіли Незнайку про лісових звірів, і як їх називають, і як вони виглядають, і як називають їх діток, і що вони люблять їсти, а зараз згадаємо як називають всіх лісових звірів?
Діти: Дикі тварини.

Вихователь: Молодці, правильно. Ну як, Незнайко, все тобі зрозуміло про диких тварин, все запам'ятав?
Незнайко: Так. Хлопці молодці, всі знають все мені розповіли і показали, спасибі вам велике. А в подяку я хочу з вами пограти в пальчикову гру, яка називається «Апельсин»:
Ми ділили апельсин,
Багато нас, а він один.
Ця часточка - для ежат,
Ця часточка - для зайчат,
Ця часточка - для більчат,
Ця часточка - для лисенят,
Ця часточка - для бобра,
А для вовка - шкірка.
Він сердитий на нас - біда!!!
Розбігайтеся хто-куди...
Незнайко: Молодці, хлопці, здорово ми сьогодні з вами пограли, але мені вже пора додому. Допобачення.
Діти: Допобачення, Незнайко.
Вихователь: Допобачення, Незнайко. Приходь до нас у гості.