Реклама




Турнір головоломов: Конспект позакласного заходу з російської мови


Турнір "Головоломов": конспект позакласного заходу з російської мови

Автор: Левіна Олена Дмитрівна, вчитель російської мови та літератури МОУ ОСОШ № 94, місто Ярославль.

Дана робота адресована вчителям, які працюють зі слабоуспевающими учнями, вчителям відкритих (вечірніх) шкіл, корекційних класів. Низька успішність з російської мови часто пояснюється низьким рівнем розвитку в учнів словесно-логічного мислення, низькими показниками розвитку пам'яті, уваги. Пропонований матеріал сприяє розвитку цих вищих психічних функцій, мотивує учнів на позитивний результат, формує інтерес до вивчення російської мови.
Також матеріал заняття може бути використаний у роботі з учнями 4 - 8 класів.

Мета: розвиток інтересу до російської мови.
Завдання: розвиток пам'яті, уваги, словесно-логічного, наочно-образного мислення, словника, граматичного ладу, операцій аналізу, класифікації; формування вміння працювати в команді.

Хід заняття

Оргмомент

• Група ділиться на 2 команди.
• Вступне слово вчителя:
«Я мислю, отже, я існую». (Р. Декарт). Сьогодні переможцем для себе зможе стати кожен: адже ви потренуєте свої вміння мислити логічно, злагоджено працювати в команді. Але в сьогоднішньому турнірі «Головоломов» переможе та команда, яка швидше буде виконувати завдання і збере фігуру з головоломки " Танграм.
Отже, запрошуємо «поламати голову»!

а) Танграм - стародавня китайська головоломка, має 6,13 мільйонів комбінацій складання фігурок. Її називають «Дошкою мудрості». Цікава і дітям, і дорослим.
  
Гра розвиває:
• Сприйняття форми
• Здатність виділяти фігуру із тла
• Виділення основних ознак об'єкта
• Окомір
• Уяву (репродуктивне і творче)
• Зорово-моторну координацію
• Зоровий аналіз і синтез
• Вміння працювати за правилами

б) Командам видається нерасчерченная схема «Людина, що скаче на коні» (або будь-яка інша) і два набори Танграма. Командам необхідно відтворити фігуру по контурах. За кожне виконане завдання команда отримує деталь Танграма. Мета команд: правильно виконати завдання, як можна швидше правильно зібрати фігуру, зображену на схемі, і відповісти, що вийшло.

Конкурси

1. Розминка

Запам'ятайте 10 слів

(записувати не можна!, можна їх замалювати або записати потім для відтворення). Ці слова повинні бути відтворені в кінці турніру.
Буква, папір, рослина, підручник, драма, перо, розклад, схема, дзвінок, мову.

2. Анаграми

Зберіть слова з рассыпавшихся букв:

ФОТАРАЕМ (метафора)
ОЛИТВОНИРЕЕЦЕ (уособлення)
РАНЕСВНИЕ (порівняння)
ЗЕФРАОЛОИГЗМ (фразеологізм)
ТТЕЭПИ (епітет)
БОГИРЛАПЕ (гіпербола)

3. Хованки

Знайдіть заховані слова і подчерните їх. Що об'єднує знайдені слова?

АПЛАДЗАГОРАТЬЛОРМЖДЗАРЯОЛИЖМДК
МИРВПЛОРАСТЕНИЕПВРОСКЛОНЕНИЕПР
ТЕРУРАВНЕНИЕЫВРПЛЫРАССТИЛАТЬОЬВ
АЫВЫМОКНУТЬПДПРОТИРАТЬАРЛПВБИР
УКЗАЖИГАТЬЫАПРАСТОПЛРЗАМЕРЕТЬАВ
ПЛОАРПОКЛОНИТЬСЯВПОАБЛЕСТЕТЬПРЛ
Відповіді: засмагати, зоря, рослина, схиляння, рівняння, розстеляти, вимокнути, протирати, запалювати, завмерти, вклонитися, блищати - слова з чергуються голосними в корені слова.

4. Аналогії

а) З'єднайте стрілками аналогією з двох списків:

1. Переляк - втеча
2. Хімія - наука
3. Правильно - вірно
4. Квітка - клумба
5. Пара - два
6. Слово - фраза
7. Бадьорий - млявий
8. Свобода - воля
9. Місто - країна
10. Похвала - лайка
11. Помста - підпал
12. Дев'ять - число
13. Плакати - ревти
14. Голова - роман
15. Спокій - рух
16. Сміливість - геройство
17. Прохолода - мороз
18. Обман - недовіра
19. Спів - мистецтво
20. Полиця - шафа
1. Вівця - стадо
2. Малина - ягода
3. Море - океан
4. Світло - темрява
5. Отруєння - смерть
6. Ворог - ворог

б) Знайдіть пару:

Ручка відноситься до «писати», як «ніж» до
• гострий;
• різати;
• точити
«Втомлений» відноситься до «роботи», як «гордий» до
• посмішка;
• успіх;
• щасливий
«Здивування» так відноситься до «незвичайний», як «страх» до
• небезпечний;
• неспокійний;
• жахливий.
«АБ» відноситься до «ГВ», як «СР» до
• ПО;
• ВП;
• ТУ.
«Краще» відноситься до «найгірший», як «повільно»
• швидкий;
• найкращий;
• найшвидший.
Яке з наступних поєднань знаків повинно продовжити цей ряд: ХООООХХОООХХХ?
• ОХХХ
• ХОГО
• ООХХ
«Скоро» відноситься до «ніколи», як «близько» до
• ніде;
• далеко;
• геть.

в) чи це Так?

1. В кінці всіх питальних речень ставиться ?. Пропозиція "Скільки тобі років?" закінчується ?, отже, воно питальне.
2. Перед прямою мовою завжди ставиться : У реченні, "Спектр містить сім кольорів: червоний, оранжевий і т.д." є :. Отже, це речення з прямою мовою.
3. Деякі розділи мови вивчаються в 5 класі. Синтаксис складного речення - розділ мови. Отже, синтаксис складного речення вивчається у 5 класі.
4. Всі частини мови вивчає морфологія. Прийменник - частина мови. Отже, прийменник вивчається в морфології.
5. Всі літери міститися в алфавіті. "Ї" - літера. Отже, вона міститься в алфавіті.
6. Всі приставки зі словами пишуться разом. "БІС" - приставка. Отже, вона пишеться зі словами разом.
7. Всі учні Малоярославской школи вивчають російську мову. Женя Іванов - вивчає російську мову. Отже, він учень Малоярославской школи.
8. Деякі вчені є лінгвістами. Іванов В.Л. - вчений. Отже, він лінгвіст.
9. Всі учні 9 класу вивчають види складних речень. Петров - вивчає види складних речень. Отже, він учень 9 класу.
10. Всі учні 11 класу добре знають російську мову. Гусєва - учениця 9 класу. Отже, вона добре знає російську мову.

г) Виділіть слово з запропонованої аналогії:

1. Синтаксис (пропозиція) - Морфологія (закінчення, слово, прислівник, розділ науки).
2. Словосполучення (сочинительная зв'язок) - пропозиція (двусоставное, граматична основа, слова, термін).
3. Російська мова (морфологія) - синтаксис (словосполучення, розділ науки, частини слова, звуки мовлення).
4. Складне речення (бессоюзное) - складнопідрядне речення (изъявительное, двусоставное, союзну, складне).
5. Пунктуація (розділові знаки) - розділові Знаки (кома, вступне слово, причастя, звук).
6. Слово (звуки) - Звук (буква, слово, голос, пропозиція).
7. Алфавіт (букви) - Лексикон (слова, звуки, букви, пропозиції).
8. Звуки (глухий) - Буква (приголосна, велика, мала, дзвінка).
9. Російська мова (правила) - Вправа (завдання, набір букв, пропозицію, розбір).
10. Іменник (предмет) - Дієслово (дію, ознаку, ознаку дії, ознаку ознаки).

5. «Переведіть» прислів'я

(прислів'я розрізаються, видаються командам, які повинні з'єднати прислів'я попарно)
Той не заблукає, хто запитує. (Фінська приказка).
Язик до Києва доведе.
Ошпарений півень від дощу тікає. (Французьке прислів'я).
Хто обпікся на молоці, дмуть на воду.
Неквапливий слон раніше досягає мети, ніж жвавий жеребець. (В'єтнамська прислів'я).
Тихіше їдеш - далі будеш.
Втік від дощу, потрапив під зливу. (Арабське прислів'я).
З вогню та в полум'я.
Той не заблукає, хто запитує. (Фінська приказка).
Язик до Києва доведе.
Де немає фруктових дерев, буряк зійде за апельсин. (Іранська прислів'я)
На безриб'ї і рак - риба.
Все добре в свій час. (Англійське прислів'я)
Справі час - потісі годину.
Піка не кладеться в мішок. (Польське прислів'я)
Шило в мішку не сховаєш.
Мовчазний рот - золотий рот. (Німецька приказка)
Слово - срібло, мовчання - золото.
Розмовами рису не звариш. (Китайське прислів'я)
Гостя байками не годують.
В закритий рот муха не залетить. (Італійське прислів'я)
Слово - не горобець, вилетить - не впіймаєш.
Подорож в тисячу миль починається з одного кроку. (Англійське прислів'я)
Дорогу здолає той, хто йде.
Годі лаяти кішку, коли сир з'їдений (Французьке прислів'я)
Після бійки кулаками не махають.
Син леопарда - теж леопард (Африканська прислів'я)
Яблуко від яблуні недалеко падає.

6. «Хитромудра» граматика

а) Знайдіть «зайве» слово:

горіти, вчадіти, гора;
малюнок, рис, малювати, малювання;
піт, стеля, потливый,
море, зморшки, морський;
біль, великий, лікарня;
їжа, харчової, пищати;
ліс, волосінь, лісник, лісовий;
зелений, позеленів, зілля, зеленка, зелень.

б) Ці слова закінчуються однаково, але за складом одне з них відрізняється від інших. Знайдіть його:

Рибак, дурень, простак, чужинець, козак.

в) У якого з п'яти наведених нижче словосполучень немає переносного сенсу

Обвести навколо пальця, дивитися крізь пальці, пальцем не ворухнути, зігнути палець, висмоктати з пальця.

г) Визначте частини мови у реченні:

Вероокая трышь грузло обкисляля закорявку.

д) У якихось казкових словах /за правилами російської граматики/ потрібно поставити м'який знак після шиплячих?

Пятлая куж... .
Бурявый пупалош... .
Мяувая дуч... .

7. Марсіанські канали

Тут представлена карта знову відкритих міст і каналів нашого побратима по Сонячній системі Марса. Почніть з міста, зазначеного літерою «З» та розташованого на південному полюсі Марса, і подивіться, чи зможете ви прочитати фразу, слідуючи шляхом, де всі міста відвідуються рівно по одному разу, і повернувшись у вихідну точку. Коли ця головоломка з'явилася в журналі, то більше п'ятдесяти тисяч читачів-«головоломов» написали в редакцію: «Тут немає ніякого шляху». І все ж це дуже проста головоломка.
(Відповідь: Тут немає ніякого шляху)

8. Відтворити 10 слів, запропонованих для запам'ятовування на розминці

Підведення підсумків

Фігура - людина на коні (або будь-яка інша)


Рефлексія, нагородження команди-переможця, найактивніших «головоломов».

Список використаної літератури:

1. Завдання для проведення олімпіад з російської мови.
2. Івакіна Р. Н. Завдання для проведення олімпіад з російської мови в початковій школі.
3. Костроміна С.М. Вчитися на п'ятірки з російської мови. Як?. - 3-е изд., испр. і дод. - Москва: АСТ; СПб.: ПРАЙМ-ЄВРОЗНАК, 2008
4. Костроміна С.М. Вчитися на п'ятірки з читання. Як?. - 3-е изд., испр. і дод. - Москва: АСТ; СПб.: ПРАЙМ-ЄВРОЗНАК, 2008
5. Левіна О.Д. Курс «Вчися вчитися»: Програма позаурочної діяльності учнів 6 - 9 класів відкритих (вечірніх шкіл). - Ярославль: БНПИ, 2013
6. Ллойд С. Знамениті головоломки світу: Марсіанські канали.
7. Танграм // Вікіпедія