Реклама












Сценарій позакласного заходу в початковій школі. День Землі


Виховне заняття «Земля - наш спільний дім!». Сценарій для молодших школярів
Автор: Мірошникова Тетяна Вікторівна, вихователь ГКОУ РВ школи-інтернат VIII виду п. Орловського
Опис матеріалу: Пропоную Вам сценарій позакласного заходу "Земля - наш спільний дім". Даний захід рекомендується для дітей шкільного і старшого дошкільного віку, вчителів, вихователів, педагогів організаторів.
Мета: виховання дбайливого ставлення до навколишнього середовища і природних багатств, екологічної культури поведінки в природі, любові до Батьківщини.
Завдання:
- розширити знання дітей про негативні наслідки впливу людини на навколишнє середовище і його діяльності щодо її захисту; - повторити та узагальнити правила дбайливого і екологічно правильного поводження людини з навколишньою природою та своєю середовищем існування; - включати дітей у ході заняття в ігрову і творчу діяльність з метою корекції сприйняття, мислення, уваги, пам'яті.
Обладнання: картинки природних об'єктів, природний матеріал, альбомні листи і маркери.
Зміст заняття:
1. Організаційний момент:
Вихователь. Хлопці, сьогодні ми вирушимо в незвичайне, але дуже серйозне і важливе подорож. Ми не полетимо з вами на літаку і не помчимся на поїзді, і, навіть, не поїдемо на автобусі, а візьмемо свої рюкзаки, зберемо в них кмітливість, свої знання і підемо пішки по просторах нашої землі. Тільки так можна довідатися всі її таємниці, розгледіти її красу, побачити всі біди і допомогти їй.
Ми не можемо рухатися просто натовпом, тому розіб'ємося на загони. У загонів будуть назви і девізи. В кожному загоні будуть вожаті - старші хлопці і вихователі, які завжди допоможуть вам у дорозі. За хорошу роботу і правильні відповіді загін буде отримувати жетон, і ми дізнаємося, який загін отримає звання «Кращі знавці природи». ( Вихователь роздає загонам емблеми та девізи, а загін за одну хвилину здогадується по них про своїй назві: «Дружба», «Вогнище», «Рятувальники», «Іскра» і готується хором сказати назву.) Встаньте загоном, хором скажіть назва загону, вожаті зачитають девіз.
Девізи команд:
Посмішка Життя без посмішки просто помилка,
Хай живе сміх і усмішка.
Дружба Дружити завжди, дружити скрізь,
Дружити на суші і у воді.
Вогнище Горіти самим, запалити інших
Бути попереду і крапка.
Іскра Будемо іскритися, будемо горіти
Планеті Земля не дамо вмерти.

Назва нашої подорожі «Земля - наш спільний дім!»
Як ви думаєте, яка мета буде у нашого походу з такою назвою? (Ми повинні визначити, як повинен вести себе людина в спільному домі під назвою Земля, щоб зберегти її для наступних поколінь.)
2.Вводная частина.
Вихователь. Всі ми - люди, птахи, звірі, мікроорганізми - живемо на одній спільній планеті. І вона єдина планета, на якій можливе проживання живих істот. Це наш спільний дім. А природа на землі - наша матінка і годувальниця. Що таке природа?





Якою буває природа? Як відрізнити живу природу від неживої? (відповіді дітей) Що людина бере від природи? (повітря, воду, їжу, здоров'я, красу)
Як ми повинні ставитися до природи? (відповіді дітей)
За мільйони років всі види тварин, рослин, грибів пристосувалися один до одного, до свого середовища проживання і непогано живуть по сусідству один з одним. Сам чоловік - теж частина природи, от тільки ніяк він не може навчитися правильно поводитися в навколишньому середовищі. Наведіть приклади негативного впливу людей на неї. (відповіді дітей)
По-моєму, пора вирушати в дорогу, щоб на місці визначити, що ж слід робити людям, щоб уникнути катастрофи - загибелі всього живого на Землі і в тому числі людини.

3.Основная частина.
1-й привал «Степові простори»
Вихователь: «Одягаємо наші рюкзаки і вирушаємо в дорогу. І перше місце, куди ми прийшли, ви визначите, якщо складете слово з цих букв «с», «т», «е», «д», «ь». - - Що таке «степ»? (Це природна зона, з досить жарким і посушливим кліматом, в якій в основному трав'яниста рослинність.)
Ми з вами живемо в такий природній зоні. Але, на превеликий жаль, степ втратила свій первозданний вигляд через діяльність людей. Більшість степових земель розорано людиною під поля. А щоб вітри не видували грунт з полів і не несли її у вигляді пилових бур, людям довелося насаджувати дерева - лісосмуги. А раніше, степ мала ось такий вигляд. (Картини степу.)


- Хто з вас виїжджав з батьками в нераспаханную степ? Що ви там робили? Чим вражає нас степ? (Своїми неосяжними просторами, величезною кількістю тепла і світла. Цього немає в лісі. Повітря в степу неймовірно чисте і свіже. Можна побачити сріблясте, пухнасте море - це море ковили.) А які ще степові рослини ви знаєте? ( Типчак, пирій, вівсюг, тонконіг, тимофіївка, пастуша сумка, курай, перекоти-поле, полину, зопник колючий, шавлія, гусячий цибулю, жовтці, тюльпани, іриси і інші.)
- Які тварини живуть в степу? (Лисиці, вовки, заєць-русак, ховрахи, хом'яки, тушканчики, сліпаки, степові бабаки, тхори, ласки. Багатий світ пернатих: хижі: скопа, куприк, лунь, боривітер, шуліка, сови, орел-могильник, степовий орел; не хижі: перепілки, куріпки, журавлі, качки, гуси, синиці, плиски. В степу В спекотному небі завжди можна почути веселу пісеньку жайворонка.)
- Як неправильно може вести себе людина в цьому краю? ( Продовжувати розорювати землю, випасати всюди величезні стада тварин, які затопчуть трави, рвати букети степових квітів, полювати на рідкісних тварин, вивозити сміття і кидати його в лісосмугах.)
Які правила життєдіяльності людини ми запишемо?
1.Нельзя засмічувати природу сміттям. 2. Не можна вбивати тварин і птахів, особливо рідкісних. 3. Треба припинити розорювання нових земель, 4. Не можна наривати оберемки квітів, рвати квіти, занесені в червону книгу.
Вірш. З цілим світом сперечатися я готовий,
Я готовий заприсягтися головою в те,
Що є у всіх квітів
І вони дивляться на нас з тобою.
В годину наших роздумів і тривог,
В гірку годину біди і невдачі
Бачив я: квіти, як люди, плачуть
І росу опускають на пісок.
Физминутка.
Візьмемо картинки квітів і розставимо з ними дітей. Один учень запам'ятовує їх розташування. Міняємо дітей місцями або картинками. Учень каже, що змінилося.
2-й привал «Водна гладь»
Вихователь. Одягаємо знову наші рюкзаки і йдемо далі. А куди ми прийшли, ви дізнаєтеся, якщо вирішите цю задачу. Потрібно розташувати цих рибок по порядку їх малювання, тоді стане все ясно. Слово «водойма».

- Які водойми ви знаєте? ( Ставок, озеро, річка, море, океан, водосховище, канал.) Які з них природного походження? (Річка, озеро, море, океан.)
Всі ми знаємо, що вода - це життя. Все живе, і людина в тому числі, не може без води. Тому людина, в основному, влаштовує свої селища неподалік від водойм. А яка нам потрібна вода для життя? (Чиста прісна.) Ми не тільки п'ємо прісну воду, але й поливаємо нею рослини, миємося, стираємо, моєму свої житла, використовуємо прісну воду в промисловому виробництві.
А між тим запаси прісної води дуже малі і становлять лише 3% від усього світового океану. Інша вода солона. В деяких місцях вже відчувається нестача прісної води. У літній період у нас до вечора напір води в системі водопроводу знижується, іноді воду навіть відключають. А в деяких селищах подача води здійснюється за розкладом або вона зовсім привізна. Ми переважно користуємось підземними запасами води, споживання води великими містами значно більше, тому вони використовують воду найближчих річок, озер. Для чого ми ще використовуємо водойми? Влітку люди люблять поплавати в них, порибалити, сидячи з вудкою на березі.

- Які ж порушення здійснює людина, користуючись водою?
Спускає у водойми неочищені стічні води, найчастіше містять отруйні речовини; миє брудні машини на березі водойм, кидає сміття на березі водойм. Неекономно використовує водні запаси на Землі - вода даремно може текти з незакритого або несправного крана. У гонитві за наживою, деякі люди займаються браконьєрством, ставлять сіті на рибу, раколовки, там, де така ловля заборонена. Іноді глушать рибу динамітом.
Давайте продовжимо список правил поведінки людини у спілкуванні з природою.
4. Дбайливо расходуй природні ресурси. 5. Не мийте брудні машини поблизу водойм. 6. Не скидайте у водойми стічні води. 7. Веди полювання і риболовлю тільки дозволеними способами.
Физминутка.
Давайте знімемо наші рюкзаки і трохи скупаємося в такому чудовому озері. Підніміть руки, хто з вас вміє плавати. А хто покаже, як він плаває. Як називається цей стиль, коли руки, як весла, по черзі загрібають воду? «Кроль» А коли ногами працюєш, як жаба, а руки викидаєш перед собою і воду розводиш в різні сторони. «Брас» Що за стиль, коли плавець сплескує руками, немов метелик? «Батерфляй» Давайте поплаваємо різними стилями.
3-й привал «Лісова галявина»
Вихователь. А де ми зробимо наступний привал, ви визначите, відгадавши загадки.
Що ж це за дівчина: Весною зеленіла, В білому сарафані Не швачка, не майстриня, Влітку засмагала. Встали на галявині. Нічого сама не шиє, Восени наділа Летіли синиці, А в голках круглий рік. Червоні корали. Сіли на косицы. (Ялина) (Горобина) (Береза)
Що за дерево стоїть У лісі на поляні стоїть кучерявий Ваня, Вітру немає, а лист тремтить? Багач невеликий, а горішками наділить. (Осика) (Ліщина)
Росте зелений кущик, доторкнешся - вкусить. (Шипшина.)
З мого квітки бере В мене довший голки, ніж біля ялинки. Бджілка найсмачніший мед. Дуже просто я росту у висоту. А мене все ж кривдять: Якщо я не на узліссі, тонку Шкірку здирають. Гілки тільки на маківці. (Липа) (Сосна)
- Куди ми прийшли, хлопці, де ростуть ці дерева? Вірно, ми прийшли в ліс.

А хто населяє ліс? (У лісі багато звірів, птахів, комах та інших тварин.) Відгадайте загадки про них.
Він всю зиму в шубі спав, Всіх звірів вона хитріший, На галявині біля ялинок Лапу буру смоктав. Шубка рижію на ній. Будинок побудований з голок. А, прокинувшись, став ревіти. Пишний хвіст - її краса, За травою не видно він, Цей звір лісовий - ...ведмідь. А звуть її ... лисиця. А жильців у ньому мільйон.
Вона як змійка в траві мелькає хвостом виляє, (Мурахи в мурашнику) Хвоста обірве, інший наживе. (Ящірка.)
Вдень спить, а вночі літає, Всіх перелітних птахів черней, На жердині палац, Про багато знає. (Сова.) Ворог личинок, друг полів, У палаці - співак, Верещунья, білобока, Взад-вперед по ріллі навскач А звуть його... (шпак). А звуть її ... (сорока). І зветься птах (грач).
Шпак - турботливий батько, Шпак - турботливий батько . Але чим вгамувати скворчат? І все, що є у меню, Лише вийде з дому шпак, З гаю в дім несе шпак Знову вони кричать. І годує дітвору!
Гра «Згоден - не згоден» Давайте тепер трохи пограємо. Я буду пропонувати вам те, чим можна зайнятися, а ви вирішуйте, якщо можна цим займатися в лісі, то плескайте у долоні, а якщо можна, то тупайте ногами.
- можна знайти зручну галявину і розташуватися для відпочинку;
- можна пограти, сухими листям покидати, з гілок, які лежать на землі, побудувати курінь;
- хто побачить гриб, рвіть з коренем, щоб іншим не дісталося;
- можна назбирати смачних ягід і пригостити друзів;
- можна наламати гнучких молоденьких гілочок і лісових конвалій, сплести віночки;
- можна пошуміти, покричати, поаукать в лісі, ми ж не в селищі;
- пляшки з-під води, стаканчики одноразові пакети покладу під кущик, щоб не псували краєвид галявини, вони мені вже не потрібні;
- пучеглазую жабу, повзучого вужа, противних гусениць можна прогнати, або розчавити;
- роздивлюся, яка забарвлення у них; кожен з них виконує в природі свою роль. Тварини всякі важливі, тварини всякі потрібні.
Чи знаєте ви?
1. Деревина цього дерева найміцніша, довго не гниє навіть у воді, тому використовується в будівництві. (Модрина.)
2.Это дерево поглинає найбільше радіацію і краще інших очищає повітря. (Тополя.)
3. Існує трава від 99 хвороб. (Звіробій.)
4. Вище всіх птахів літає ... (орел).
5. Вухо у коника ... (нозі).
6. Найбільша птах у світі ...(страус), а найменша ... (колібрі), а в нашій країні - ... (корольок).
7. Їсти солодке дерево в наших лісах. (Липа.)
8.В лісі ростуть різнокольорові гриби. (Сироїжки.)
9.Пингвин це ... (птах) і живиться рибою.
!0. Найвища трава ...(бамбук).

Давайте продовжимо наш список правил поведінки в природі:
8. Не ламай молоді деревця, краще посади сам дерева;
9.Люди повинні знизити обсяг вырубаемых дерев;
10.Не розводь в лісі багаття, особливо під деревами;
11.Не кидайте скляні предмети в траву, вони будуть причиною пожежі.
12.Не разоряйте пташиних гнізд, мурашники, не топчіть отруйні гриби;
13.Не галасуйте в лісі.
Бережіть російський ліс, Білку, куницю, зайцю, лисиці
Він - джерело всіх чудес! Ліс - рідний дім.
Щоб усюди зеленіли Птиці і звірині хочеться вірити
Сосни, в'язи, клени, їли, мир і спокій.
Бережіть ліс!

Вихователь. На жаль, ми не можемо довго подорожувати і нам пора повертатися додому, але ми непогано попрацювали, склали цілий список правил, яких потрібно дотримуватися, щоб зупинити екологічну катастрофу. ( фото селища)


Перевіримо, як ви запам'ятали наші правила. Ви послухаєте вірш «Весела прогулянка», а потім скажете, які правила поведінки в природі були порушені.
Весела прогулянка
Сиділи на галявині, Пішли дві учениці,
На сонячній галявинці, Дві юних городянки...
Дві дівчатка-подружки, Співають, як перш, птиці
Дві юних городянки. На сонячній галявинці,
Дзвеніли пташині трелі, пташиний Лине гомін,
І дівчатка дивилися, Але весь дубок обламаний,
Як все навколо блищало, А травичка під ольхою
Блищало, шелестело, Покрита шелухою.
Як хлюпочуться верхівки Чого тут тільки немає!
Зеленою хвилею... Від насіння пакети,
Сказали дві подружки: Трамвайні квитки,
- Як добре весною! Папірці від ірисок...
Який тут повітря чисте! (Можна продовжити список.
Який дубок гіллястий! Всі немов потьмяніло!
Пішли дві городянки -
Тепер їм немає справи
До сонячної галявини.
Шумить дубок гіллястий
Залишилася листвою,
Хитає головою: «Які егоїсти! Які егоїсти!»
ВИСНОВОК
- Отримуючи від природи все необхідне для життя, чоловік повинен бути акуратним і економним, щоб не завдавати шкоди природі, не спотворювати її.
- Щоб природа встигала заповнювати свої сили і відновлювати втрачене, людина повинна брати розумне кількість її багатств і допомагати природі поповненні своїх ресурсів. Садити якомога більше дерев, відновлювати вирубані ліси. Будувати очисні споруди, для скидаються промислових вод, вихлопних газів.
- Будувати комбінати з переробки відходів, щоб не росли звалища. Більш дбайливо користуватися тим, що вже вироблено. - Переходити на виробництво і використання таких предметів побуту, які менш токсичні, здатні розкладатися природним способом (за допомогою бактерій, що живуть в природі).

А закінчать нашу подорож хлопці такими словами:

Є просто храм, храм науки, Ми хочемо, щоб птахи співали,
А є ще природи храм Щоб навколо ліси шуміли,
З лісами, що тягнуть руки Щоб були блакитними небеса,
Назустріч сонцю і вітрам. Щоб річка серебрилась,
Він святий у будь-який час доби, Щоб метелик гуляла
Відкритий для нас у спеку і стынь. І була на ягодах роса!
Заходь сюди, будь серцем чуйний,
Не погань його святинь.