Реклама












Конспект уроку-гри з російської мови для 5 класу


Урок - гра з російської мови «В гостях у Мудрої Книги»

Автор: Тептерева Олена Василівна, вчитель російської мови та літератури р. Астрахань МБОУ «ЗОШ №40»
Опис роботи:
Даний матеріал буде корисним для вчителів російської мови. Його можна використовувати на уроках під час вивчення теми «іменники власні та нарицательные. Велика буква і лапки в іменах власних» для учнів 5 класів.
Цілі уроку: дати поняття учням про іменах власних, які полягають в лапки. Розвивати вміння правильно укладати власні імена в лапки або записувати їх без лапок, працювати над правописом словникових слів.
Обладнання: картки зі словниковими словами, ілюстрації з теми, роздатковий матеріал.

Хід уроку.

1. Організаційний момент
2. Вступне слово вчителя.
- Сьогодні нас чекає незвичайна подорож. А підемо ми в нього на килимі-літаку. (На дошці - плакат з малюнком килима-літака). Але бачите - в ньому від давнини утворилися діри. Потрібно їх заштопати, інакше килим літак не полетить. Ось заплатки. Вгадайте слово на них, і вони самі полагодять наш килим-літак (заплатки за формою дірок на килимі).

1. Приміщення для зберігання та читання друкованих видань (бібліотека)
2. Набір карток з даними про кожної книги в бібліотеці (каталог)
3. Щоденне друковане видання (газета)
4. Людина, що читає друковані видання (читач).
5. Тонка книжка невеликого формату (брошура)
6. Що допомагає людям пізнавати нове з книг? (Грамота)
- На яку тему ми написали слова? (На тему "книга")
- Доберіть ще кілька слів на цю тему і запишіть у зошит.
(Друк, преса, історія, література, видавництво, оповідання тощо)
- Ми полагодили килим-літак і вирушаємо в подорож. "Килим-літак, візьми нас в політ!" (Звучить весела музика, через эпидиаскоп показується ілюстрації неба з білими хмарами).
3. Знайомство з історією створення книг.
- А ось книжчин дім! Як вона називається? (Бібліотека ім. А.М.Горького.)
Входить Мудра Книга.
- Здрастуйте, хлопці!
Вам знайомий, книжковий дім?
Знайте, що тут книжки живуть.
Короткі і довгі, нові, старовинні,
Звичайні і дивні, і навіть іноземні,
Серйозні, навчальні, веселі, чарівні.
Про море і про ліс, з картинками і без.
- Ми, хлопці, ваші друзі. А чи все ви знаєте про книги? Знаєте, якою була прабабуся вашої книги? Ні? Тоді послухайте.
1-й учень - «книжка»:
Друковані книги виникли не відразу,
Песець переписував кожну фразу,
Очі втомлювалися, тремтіла рука
І так тривало століття і століття.
У старовину люди дуже цінували книги. Вони коштували дорого, так як створювалися повільно, ціною копіткої праці літописця, який переписував від руки рядок за рядком. Він пише гусячим пером або гострою паличкою на папірусі, бересті або пергаменті (тонкої телячої шкіри). Праця літописця був дуже важкий. (На дошці - ілюстрація літописця. Сюди ж вивішуються словникові слова: папірус, береста, пергамент).
Мудра книга показує ілюстрацію сторінки рукописної книги на старослов'янській мові.
2-й учень - «книжка»:
Без людей, без друзів, поодинці
Він на сходинку нанизував сходинку.
Перепише всього пару книг
І, дивись, уже старий дід.
Мудра Книга: найвідоміша рукописна книга була написана літописцем Нестером. Називається вона "Повість тимчасових років". ( На дошці напис: книга "Повість тимчасових років").
- Хлопці, а чому ми бачимо тут лапки в написі? (Назви книг пишемо в лапках).
- А в іншій написи лапок немає. Чому? (Напис: Літописець Нестор. - Імена, прізвиська, прізвища, назви річок, озер, міст, пишемо без лапок).
1-й учень - «книжка»:
- багато довелося попрацювати друкарям. Майже рік вони створювали кілька сотень примірників друкованої книги. (На дошці - словникові слова друкар і примірник). Ці книги швидко розійшлися по Москві і всьому російському державі. Іваном Федоровим був створений і перший російський буквар, за яким навчалися грамоті і дорослі і діти.
І ось, нарешті, настав цей термін,
Коли був винайдений друкований верстат.
І стала доступна книга в сто крат,
І був дуже цьому радий.
Машина розумнішала, розумнішала і нині
Довірили книгу великій машині.
Мудра книга: Так з'явилися друковані книги: підручники, довідники, путівники, а потім і художня література. Хлопці, запишіть у зошити пропозицію, в якому б говорилося про вашої улюбленої книзі. Не забудьте записати її автора і назву. (Діти записують речення, потім 5-6 чоловік читають свої записи, говорячи, де поставили лапки).
Мудра Книга: Зараз в нашій країні книги друкуються дуже швидко. Кожну секунду у нас з'являються 52 книги, з них 7-8 книжок - для дітей. Подивіться, чи правильно записані книги в картках. ( У кожної дитини - картка, у якій діти виправляють допущені помилки. Картки 2-х варіантів. Після виконання завдання перевіряються обидва варіанти фронтально за варіантами, або 2 учні читають картки, а інші хлопці звіряються. Виконується взаємооцінка робіт).

1 варіант.
1. Розповідь Чук і Гек.
2. Поема "Мцирі".
3. "Роман війна і мир".
4. Газета Спорт
5. Книга "джании родарі" Чипполіно.
6. Підручник російська мова.
7. Вірші Сергія Єсеніна".
8. Казка "морозко".
9. "Розповідь" умка.
10. Розповідь Кам'яна квітка.
2 варіант.
1.Поэма Полтава.
2. Розповідь "воробьишка".
3. Газета все для вас.
4. Підручник "Математика.
5. Роман "м. горький" мати.
6. Вірші "Ф.Тютчева".
7. Казка буратіно
8. Оповідь "Бажова" кам'яна квітка.
9. Вірші "О.С. Пушкіна".
10. "Поема" Мцирі.

Мудра Книга:
Щоб ти дружок, отримав книгу, над нею попрацював багато людей. Сама машина, навіть найрозумніша, зробити книгу для вас не зможе. Щоб зробити папір, працювали лісоруби і бокораші (адже папір для книг роблять з деревини). Письменники, вчені, художники написали текст книги, намалювали гарні ілюстрації. Складачі, друкарі, палітурники створювали книгу у друкарні. Як бачите, друкарський верстат допомагає людям зробити книгу, але головним залишається праця людей. Скажемо всім "спасибі", хлопці!
1-й учень - «книжка»:
Книжка пройшла нелегкий і довгий шлях, перш ніж потрапити до вас. Потрібно звертатися з нею недбало?
4. Вчитель:
Книгу треба берегти і шанувати, щоб життя її тривала. Ось як йдуть справи у нашого класу. (Підводить підсумок рейду з перевірки збереження підручників, розповідає про самих акуратних учнів у класі).
Мудра Книга:
Я дуже прошу вас: не рвіть книги, бережіть їх. Обов'язково збирати макулатуру (словникове слово на дошці), адже вона може замінити ліс при виготовленні паперу. Щоб зберегти одне доросле дерево, треба зібрати 60 кг макулатури.
Я до вас звертаюся, товариші діти:
Корисніше книги немає речі на світі!
Нехай книги друзів заходять до хати,
Читайте все життя, набирайтесь розуму!
Вчитель: Ми обов'язково скористаємося твоїм радою, Мудра Книга.
Мудра Книга: А зараз нам треба прощатися. Килим-літак у вашому розпорядженні. Щасливої вам дороги!
(Чується шум вітру, через эпидиаскоп видно небо з хмарами, чути весела музика).
Вчитель: Ось і закінчилась наша подорож. Давайте пригадаємо, про що ми говорили на уроці. (Діти формулюють правила постановки лапок при іменах власних).
- Що цікавого ви дізналися на уроці історії про книги?
- Які словникові слова запам'ятали?
5. Домашнє завдання: скласти речення з усіма словниковими словами, використовуючи, де це можливо, вивчене правило.