Реклама












Урок - екскурсія з історії стародавнього світу "Культура Стародавнього Єгипту"


Урок - екскурсія «Культура Стародавнього Єгипту»
Автор: Уварова Наталія Олексіївна, вчитель історії. Дана методична розробка рекомендована вчителям історії

Мета:
- розширити знання учнів про світогляд стародавніх єгиптян
- в порівняльному аналізі з культурою первісності познайомити учнів з новими видами мистецтва
- показати учням роль віри для сучасного суспільства
Обладнання: шкільна енциклопедія, хрестоматія, ілюстрації, задачник з історії, фото
Хід уроку.
1. організаційний момент.
2. словникова робота: Єгипет, Ніл, держава, фараон, вельможа, піраміда, мумія, саркофаг, ієрогліф, папірус, релігія, мистецтво
3. На попередніх уроках ми з вами з'ясували, що одним з досягнень древніх єгиптян був винахід листи і папери.

А де могли навчитися писарі своєму ремеслу?
- в школі
В Єгипті було багато шкіл. Вчителі любили повторювати : «Пиши рукою своєю, читай своїм ротом, радься з тими, хто знає більше за тебе... інакше будуть бити тебе. Вухо хлопчика на його спині, і він слухає краще, коли його б'ють».
Як ви розумієте цей вислів, можна сьогоднішній учнів обкчать за цим правилом?
Чому не говорили «Вухо дівчинки...»?
Які предмети необхідно було вивчити в школі?
- письмо, математика
В математики єгиптяни були дуже сильні, вони користувалися чотирма арифметичними діями.
Вдома ви повинні були вирішити одну із задач. Що у вас вийшло?(19607)
Давайте спробуємо уявити себе на місці давньоєгипетських школярів і вирішити приклад.
- вирішують приклад 1252 + 1123
На минулому уроці ми з вами познайомилися з релігією давніх єгиптян і з'ясували, яку роль релігія грала в їх житті. Фараони себе називали синами бога Ра, вірили в загробне життя і готувалися до неї за довго до її смерті.
Вивчаючи релігійні вірування доби первісності, ми з вами знайомилися і з мистецтвом стародавніх. Що зображували первісні люди на стінах?
- сцени полювання, закалдовывание звірів.

На стінах в гробницях єгиптяни зображували сцени з життя фараонів вельмож, селян, рабів = настінний живопис
На жаль, більшість гробниць були розграбовані ще задовго до їх дослідження. У листопаді 1922 року весь світ облетіла сенсаційна звістка: англійський археолог Картер виявив неразграбленную гробницю єгипетського фараона Тутанхамона. В ній були знайдені незліченні художні скарби: посуд, зброю, прикраси.
Охороняли гробниці сфінкси, біля саркофага обов'язково поміщали статую померлого = скульптура
Будували палаци, особняки, храми = архітектура
Для чого єгиптяни будували храми?
- житла будинків
Чому сьогодні теж храми є частиною нашого життя?
В історії нашої держави є сумна сторінка, коли храми наказали знищити і віру людей у бога заборонити. Але сьогодні йде процес відновлення. Ми були з хлопцями з с.олександрівка Бузулукского району та в с. Узили Матвіївської району.
Нещодавно відкрито мечеть в с. Ибряево.
Але найбільш цінними знахідками були папирусные сувої, на них запису про правління фараонів, повісті, вірші і казки.
«Казка про красномовного поселянина»
= що правдиво в цій казці? - безправ'я простих людей
А що неправдиво? - втручання фараона в життя простої людини.
Для будівництва пірамід та будівель потрібні були точні розрахунки
= геометрія
Хлібороби теж вели розрахунки і спостереження за зірками.
Для чого?
- починався розлив Нілу 19 липня (Новий рік). Єгиптяни поділили рік на 12 місяців по 30 днів і додали 5 святкових днів.
= астрономія
Бальзамування допомогло дізнатися внутрішня будова людини.
Хто займався бальзамуванням? = лікар
= анатомія
При бальзамуванні використовували різні розчини
= хімія
Знаючи внутрішню будову людини, лікарі могли визначити, що болить у людини і надати йому допомогу? - так.
Як називається наука, яка вчить лікарів дізнаватися хвороби, призначати лікування та лікувати хворого? = медицина

Вчені виявили 25 - ти метровий папірус Еберса, в якому міститься близько 900 лікувальних рекомендацій.
Єгипетські лікарі розподіляли хвороби з ознаками захворювання і вважали, що справжній лікар, той, хто часто займається лікуванням однієї хвороби.
Хірургія, стоматологія.
Які ви знаєте медичні спеціальності?
Чим лікують хворого? - ліками.
Хворого лікували відварами трав, хімічними складами
= фармацевтика
4. Узагальнення матеріалу уроку.
Висновки:
- винахід листи, папери, календаря
- створена основа розвитку наукових знань
- з'явилися нові види мистецтв
Все це було досягнуто в умовах класової нерівності.
5. Підведення підсумків уроку.
Тема «Культура» остання чолі Стародавній Єгипет. Ми приступимо до вивчення ще одного стародавнього рабовласницького держави Межиріччя.
Держава називається так, тому що розташований між двома річками Тигр і Євфрат. Яка річка нам знайома, де ми зустрічалися з назвою цієї річки?
Домашнє завдання: підсумкове повторення глави 3.
Відзначити найбільш активних учнів, які працюють на уроці.