Реклама




Сценарій позакласного заходу з права в початковій школі


Гра-подорож: "Про права, граючи!".
Сценарій позакласного заходу, приурочений до месячнику правового виховання "Права дитинства".
Автор: Варнавська Марина Михайлівна, вихователь ГКС(к)ОУ «Котовська З(до)ОШИ».
Опис роботи: сценарій даного позакласного заходу призначений для учнів початкових та середніх класів. Елементи сценарію так само можуть використовувати вихователі дитячих садків, педагоги додаткової освіти, вчителі початкових класів. Гра-подорож розрахована на 35-40 хвилин.
Мета: сприяти формуванню правової культури учнів.
Завдання:
- Закріпити знання дітей про право на ім'я та прізвище, про право на особисту недоторканність, життя і свободу, про право на медичне обслуговування, право на сім'ю;
- Розвивати вміння міркувати, робити висновки;
- Виховувати почуття самоповаги і поваги до інших людей, вміння виявляти допомогу нужденним.
Хід заходу:
Орг.момент. Емоційний настрій.
Вправа: "Здрастуй, дружок!"
Здрастуй, дружок!
Скоріш ставай зо мною в гурток. (діти виходять і стають в коло разом з педагогом)
Давай посміхнемося і скажемо: «Привіт!»
Сонцю привіт!
Гостям всім привіт!
Ви готові попрацювати? (діти: Так!)
Ви готові відповідати? (діти: Так!)
Ви готові, якщо треба,
Щось згадати і дізнатися? (діти: Так!)
Ну а головне - готові
Ви сьогодні міркувати? (діти: Так!) (діти сідають на свої місця)
Повідомлення теми заняття.
Педагог:
-Хлопці, сьогодні ми з вами відправимося в захоплюючу подорож. Але перш, ніж потрапити туди, нам необхідно відгадати кросворд. Відгадавши його, ми дізнаємося ключове слово, це і буде темою нашого заняття.
Розгадування кросворда:
«Хто допоміг вигнати лисицю з заячої хатки?» (півень).
«Хто задкував задом в байці Крилова « Лебідь, рак і щука» (рак).
«Лікує птахів він і звірів, немає ніде його добрішим» (айболить).
«Хто ловив рибу, опустивши хвіст в ополонку?» (вовк).
«Ім'я сестриці, братику якою перетворився в козленочка?» (Оленка).
Педагог: Яке ж ключове слово вийшло?
Діти: Права.
Педагог: Правильно, це слово ПРАВА. І сьогодні ми з вами будемо говорити про те, що є важливим для всіх людей - про наші права.
Основна частина заняття.
Педагог: Ну, що , хлопці, ви готові відправитися в дивовижну подорож по країні правових знань?
Діти: Готові.
Педагог: Тоді вперед! Подорожуючи по країні правових знань...
(вбігає Незнайко)
Незнайко: Яких знань? Правових? Там ходять тільки на право?!
Педагог: Причому тут направо? У країні правових знань можна дізнатися багато цікавого і нового про найважливіше для всіх людей - про права!
Незнайко: Про що, про що? Про які такі права?
Педагог: Права - це правила, за якими живуть усі люди.
Чомучка: А я живу без усіляких там прав і прекрасно себе почуваю.
Педагог: Помиляєшся, ти користуєшся багатьма правами. Поїхали з нами в подорож, і ми з хлопцями тобі це доведемо.
Педагог: А поїдемо ми ось на цьому транспорті:
Маленькі будиночки
По вулиці біжать,
Хлопчиків і дівчаток
Будиночки везуть.
Незнайко: Я знаю, знаю... Це машина.
Діти: Ні! Неправильно! Це поїзд.
Педагог: Правильно, хлопці, це поїзд.
(звучить мінусовка пісні Паровозика з мультфільму «Паровозик із Ромашкова»)
Педагог: А ось і перша станція: станція "Забутих речей". Хлопці, подивіться, що це?
Діти: Сундучок.
Педагог: А давайте подивимося, що ж у ньому знаходиться? (педагог запрошує дитину відкрити скриньку і дістати Свідоцтво про народження).
Педагог: Що це за документ?
Діти: Свідоцтво про народження.
Незнайко: Це про чий це народження?
Педагог: Свідоцтво про народження - це перший документ кожної людини. Видається він після народження кожної дитини.
Педагог: Про яке право він вам нагадує?
Діти: Про право на ім'я, прізвище, по батькові.
Незнайко: А ось і неправда! Ім'я у всіх дітей одне - Незнайко.
Педагог: Ні,незнайко, імена у всіх різні. Хлопці, а як ви думаєте, навіщо нам потрібно ім'я?
Діти: Щоб нас не переплутали, розрізняли.
Педагог: Правильно. Дивись, Незнайко, скільки хлопців у нас в класі. Практично у всіх різні імена. Давай перевіримо!?
Гра «Капелюх знайомств».
Педагог: Я буду кожному з вас приміряти цю капелюх, а ви повинні представитися, назвавши своє прізвище, ім'я. (діти по черзі називають прізвище, ім'я)
Педагог: Ось бачиш, Незнайко, у кожного з хлопців є свої прізвище та ім'я. І вони користуються цим правом з народження.
(звучить мінусовка пісні Паровозика з мультфільму «Паровозик із Ромашкова»)
Педагог: Ну, що хлопці, поїхали далі?!
(Незнайко читає: "Казкова")
Педагог: Наша наступна станція, як вже встиг прочитати Незнайка, "Казкова"
(перегляд фрагменту російської народної казки «Півник-золотий гребінець», де лисиця вистачає півника і тікає).
Педагог: Згадали казку?
Діти: Так
Педагог: Як вона називається?
Діти: Півник - золотий гребінець.
Педагог: Що ви можете сказати про лисицю? Яка вона? Чому вона так вчинила? Що нею було порушено? (відповіді дітей)
Педагог: Молодці, хлопці, ви все правильно сказали. Саме право на особисту недоторканність, життя і свободу і порушила лисиця-шахрайка.
Незнайко: Ой - Ой, подумаєш. Право на життя.... Я от можу жити і без цього вашого права: права на життя і свободу.
Педагог: Ну, не скажи, Незнайко. Багато століть і навіть тисячоліть у світі існувало рабовласництво. Власники рабів вважали, що не всі люди рівні. Наприклад, люди з іншим кольором шкіри або народжені в іншій країні могли бути звернені в рабів. З ними поводилися не як з людьми, а як з істотами другого сорту або як з неживими предметами. Якщо рабовласник жорстоко ставився до свого раба, для нього не було ніякого покарання. Наприклад, стародавня держава, назва якого Спарта, славилося своїми непереможними воїнами: сильними, здоровими, витривалими. І в цій державі кожного новонародженого оглядали і вирішували: якщо міцна, здорова дитина - нехай живе, а якщо народився слабким, хворим - кидали його зі скелі. Як ти думаєш, Незнайко, правильно надходили жителі Спарти? (Незнайко відповідає)
Незнайко: Ой, як страшно. Якщо б я народився в ті далекі часи, мене могли скинути зі скелі, адже я часто хворію!
Педагог: Хлопці, а що треба робити, щоб не хворіти? (відповіді дітей)
Педагог: Правильно, хлопці, щоб не захворіти, необхідно дбайливо ставитися до свого здоров'я: одягатися по погоді, займатися спортом, не курити, не вживати спиртні напої, більше їсти овочів та фруктів.
Незнайко: А я бачу попереду станцію "Медичну".
Дитина:
Він під деревом сидить
Приходь скоріше лікуватися
І корова, і вовчиця
І жучок, і черв'ячок
І ведмедиця!
(К.Чуйковский "Айболить")
Педагог: Про кого йде мова? Що він робить? Про яке право він вам нагадує? (відповіді дітей)
Педагог: Вірно, це доктор Айболить, який лікує всіх звірів і птахів, а уривок з книги К.Чуйковского "Айболить" нагадує нам про право на медичний догляд.
Незнайко: А що ж мені потрібно зробити, якщо я раптом захворів?
Діти: Звернутися до лікаря.
Педагог: Правильно. І всі лікарі нададуть медичну допомогу.
(звучить мінусовка пісні Паровозика з мультфільму «Паровозик із Ромашкова»)
Педагог: Ну, а ми під'їжджаємо до наступної станції, назву якої я пропоную вам відгадати в загадці:
Це слово кожен знає,
Ні на що не проміняє!
До цифри «сім» додам «я» - Що вийде?
Діти (хором): Сім'я.
Педагог: Про яке право нагадує вам розгадка цієї загадки?
Діти: Розгадка цієї загадки нагадує нам про те, що кожен має право на сім'ю.
Педагог: А що ви знаєте про це право?
Діти: У кожної людини повинні бути тато й мама, бабуся та дідусь, а ще може бути братик або сестричка.
Незнайко: Хто хоче пограти зі мною в гру?
Гра «Назви ласкаво».
Незнайко кидає м'яч одному дитині і вимовляє: "бабуся". Дитина повинен зловити м'яч і кинути його назад, одночасно назвати це слово ласкаво: "бабуля". (слова членів сім'ї для гри: бабуся, дідусь, син, мама, дочка, брат, сестра, тітка, дядько, тато)
Педагог: Їдемо далі?
Діти: Так!
Незнайко: Ой, та це ж станція від якої ми почали свою подорож: "Шкільна".
Педагог: Вірно, Незнайко. Це станція "Шкільна" і наша подорож підійшла до кінця.
Незнайко: Спасибі, хлопці, що взяли мене з собою в подорож. Як багато нового я сьогодні дізнався.
Заключна частина.
Педагог: Хлопці, вам сподобалося наше подорож?
Діти: Так.
Педагог: Так про що ж ми з вами сьогодні говорили?
Діти: Про права.
Педагог: Правильно, сьогодні на занятті ми з вами розмовляли про деякі права, про ваші права. І я бачу, що ви дуже багато знаєте. Давайте ще раз згадаємо права, якими ви володієте.