Реклама




Класний годину "Таємниця імені" для учнів старших класів корекційної школи VIII виду


Конспект класної години для учнів 9-11 класів спеціальної (корекційної) школи VIII виду
Автор: Виноградова Світлана Євгенівна, учитель російської мови ГОБОУ дитячого будинку-школи №1, спеціальної (корекційної) школи VIII виду г.Боровичи, Новгородської області.
Опис матеріалу: конспект класної години для учнів 9-11 класів спеціальних (корекційних) шкіл VIII виду по темі «Таємниця імені». Даний матеріал буде корисним вчителям, класним керівникам корекційних та загальноосвітніх шкіл. Учні дізнаються історію появи імен в різних країнах, знайомляться зі значеннями своїх імен, повторюють наявні у них знання про права людини. Кожен учень отримує можливість висловити свою думку, проявити активність, індивідуальність, застосувати наявні знання по темі.
Попередня робота: кілька учнів готують повідомлення за темою (під керівництвом вчителя); використовуються на занятті вірші учні можуть підготувати напам'ять (за можливості).
Обладнання: на занятті може бути використана презентація. Картки зі значенням імен (красиво оформлені), альбомні листи, фарби, пензлі.
Тема: «Таємниця імені».
Цілі:

• Показати пріоритетне значення і цінність права людини на життя;
• Показати, що право на ім'я разом з правом на життя є базовими.
Завдання:
• Познайомити учнів з різними іменами і їх значеннями, Розвивати здатність цінувати різні імена;
• Сприяти становленню і розкриття творчої індивідуальності дітей.

Хід заходу.
1)Організаційний момент
.
Вчитель: Хлопці. Я запрошую вас стати в коло! Зараз ми будемо називати свої імена і підбирати до них прикметник. Я почну! Світлана - смішна.....
Звучить вірш А. Боброва «Імена»
Імена, імена, імена -
В нашому житті звучать не випадково:
Як ця загадкова країна,
Так і ім'я - загадка і таємниця.
В цьому житті, а може, й тієї,
Під земною звездою небесної
Охороняє будь-якого святий,
Не для кожного, втім, відомий.
Посеред сплюндрованій землі
На вітрі розгорілася горобина.
У вересні прозвучить Наталі, в жовтні відгукнеться Марина.
І посиплеться з гілок листя,
не зменшити, не додати.
Імена - не просто слова, а майже втілена пам'ять.
Заради вічної надії своєї згадуйте долею зберігаються
Імена вірних друзів,
Навіть біль приносили улюблених.
Імена, імена, імена -
В цьому житті звучать не випадково:
Як загадкова наша країна,
Так і ім'я - загадка і таємниця...
Вчитель: Подивіться на вулицю, які яскраві фарби дарує нам природа. Такий же різнобарвний світ, в якому ми живемо. І ось для того, щоб нам добре в ньому жилося, нам треба багато знати і розуміти. Наше заняття присвячене кожному з вас. Ми поговоримо про вашому імені і постараємося дізнатися один про одного щось нове, цікаве. З чого починається світ? Так, з нас самих і починається: давайте розповімо йому про себе.
Вправа "Розкажи мені про мене".
Кожен учень по черзі виходить у коло, інші описують зовнішні ознаки, розповідають щось хороше.
Вчитель: Багато хорошого і різного ми дізналися один про одного. Давайте нагадаємо світу, як нас звати. Ми любимо своє ім'я і зараз напишемо його на аркушах. (Хлопці вибирають самі колір фарби, якими вони напишуть своє ім'я, листи прикріплюються на дошці).
2) Робота за темою заняття.
Учитель: Хлопці, згадайте, ким дано людині право на життя? (Конституція РФ, Конвенція ООН про права дитини). Що повинні зробити батьки, коли в родині з'являється дитина? (Зареєструвати його, дати йому ім'я). Що записано в Конвенції про права дитини з цього приводу? (Діти знаходять відповідь на запитання в текстах Конвенції і зачитують вголос).
Учитель: Як ви думаєте, а чи є якесь правило при виборі імені дитини? (Висловлювання хлопців).
Вчитель: Згодна з вами в тому, що батьки право назвати свою дитину так, як їм хочеться, але важливо пам'ятати і думати про те, що людині з цим ім'ям жити! За статистикою, за минулий 2013 рік найпопулярнішими в Росії були імена Олександр та Артем для хлопчиків, Анастасія, Анна для дівчаток. Були і незвичайні імена: Північ, Вітер, Білосніжка, Златовласа.... Як ви думаєте, яка ж тема нашого заняття?
Учні: Ми будемо розмовляти про імена людей.
Вчитель: Ви праві, сьогоднішнє заняття я назвала «Таємниця імені», і почну я з цікавою інформацією!
Цікаві факти: Імена даються в різних країнах по-своєму.
• У киргизів, наприклад, бував такий звичай. Як народиться дитина - старший в роду виходив з юрти і хто або що кинеться йому в очі і ставиться ім'ям. Це означало, що сама доля посилає новонародженому ім'я і приречення.
• У деяких мусульманських народів ім'я дають по дідові - це щоб дух предка як би продовжував жити з покоління в покоління.
• У Китаї дівчаткам дають імена квітів і дерев, а хлопчикам - імена різних тварин.
• Коли в Бангладеш вибирають ім'я для дитини, таблички з різними іменами ставлять перед свічками, збудованими в ряд. Свічки запалюють. Вибирається ім'я перед свічкою, згорілої раніше за інших.
• В Західній Африці зазвичай імена пов'язують з якоюсь подією, подією безпосередньо перед народженням дитини. Якщо він народжений в сезон дощів, то часто ім'я його означає «дощ» або «вода». Якщо у матері були важкі пологи, то дитину можуть назвати «біль» і т.д.
• В Росії до ХVІІ століття давали імена по вибору глави роду, а потім за святцями, де записано понад 700 імен. У Стародавній Русі називали людей: - за професіями (Кожум'яка, Поп, Воєвода, Быкодер, Коваль) - за народностям (Татарин, Мордвин, Чемерис) - за рисами характеру і зовнішності (Черниголов, Несолоної, Пузо, Губа, Соловей, Чернобород, Заїка) - за порядком появи дітей у сім'ї (Першої, Починок, Старшої, Вторышка, Третьян, Четырь, П'ятою, Сьомою, Семушка, Осьмак та ін) - з огляду на час появи на світ дитини і явища природи, обставини, що супроводжували цього (Неждан, Вешняк, Жар, Ярець, Постник, Метелиця, Гроза) - враховуючи зовнішність дитини, а також ставлення батьків до його появи (Черноуха, Угольок, Носик, Нечай, Ждан, Надея, Любимо і ін) Так само давалися імена з негативним змістом як відлякують нечисті сили, охоронних, наприклад: Старий, Кощій, Злість, Невдача, Ненаш, Безобраз, Горе, Брудною, Захворой та ін
Вчитель: Так що ж таке ім'я? Що воно означає в житті кожного з нас? Здавалося б, усього кілька слів, звичних для слуху, а за ними відкривається цілий світ і неповторна доля людини. Ви знаєте, що навіть існує спеціальна наука, що вивчає імена, - антропоніміка
Учень (заздалегідь Підготовлений): Не всі хлопці знають справжнє значення свого імені, зате багато людей можуть розповісти цікаві історії про те, чому їх назвали саме так. Про це є такий вірш:
Був у давнину такий звичай:
Несли дитину до церкви. Там,
Сторінки святців пальцем тикаючи,
Поп імена давав по днях.
Якщо ти народився в день Юхима,
То названий ім'ям таким.
Але якщо день Ієроніма,
- Хочеш, не хочеш - Ієронім.

Вчитель: Правильно, в старовину практики завжди ім'я дитині дали ім'я святого, у день якого вона народилася! Хто з вас знає день своїх іменин? (Висловлювання хлопців).
Іменини. Іменинник. У давнину, так і сьогодні, ім'янаречення відбувалося при хрещенні. Православними ім'я підбиралося по святцях: дитину називали ім'ям того святого, день пам'яті якого збігався з днем появи малюка на світ або днем хрещення плюс мінус 8 днів. Так святий ставав невидимим покровителем, захисником людини. Хрещення вважалося духовним народженням, набагато більш важливим, ніж тілесне народження. Тому святкувати було прийнято не день народження, а день іменин. Треба сказати, що в церковному календарі одні й ті ж імена часто зустрічаються кілька разів на рік. Наприклад, іменини Івана вказані 24 рази, Олександра 18 разів.
Є й такі імена, які святці пропонують тільки один раз. Наприклад: Катерина - 7 грудня; Наталія - 8 вересня; Тетяна - 25 січня. Знайдемо, коли ж іменини у кожного з вас! (Вчитель зачитує дати іменин учнів). Запам'ятайте ці дати і, навіть якщо Ви невіруюча людина, не забувайте згадати ім'я свого святого в день народження!
Учень (підготовлене заздалегідь): В Стародавній Русі особового імені людини надавали величезне значення. Вважалося, що знає під-линное ім'я має владу над людиною. До 988 року, тобто до хрещення Русі, коли календар православних імен ще не застосовувався, дитина отримував два імені. Перше - таємне - знали лише рідні. Його не вимовляли вголос, щоб злі духи, ні вороги не могли почути його і нашкодити. Відомий ж усім кожен був під повсякденним прізвиськом. Існував у стародавніх слов'ян і заборона відгукуватися на власне ім'я, щоб не виявити себе і не зазнати небезпечного впливу нечистої сили.
В кінці X століття київський князь Володимир, потоваришувавши з імператором Візантії, погодився на хрещення Русі. З цього часу з'явилися властиві російським імена: Іван, Марія, Петро, Анна, Гліб, Зоя, Олександр В 1920-ті-1930-ті роки в Радянському Союзі намагалися створити революційний подобу святців. Так з'явилися маленькі Індустрії, Тракторины, Октябрины і навіть Електрифікації. Ось лише деякі імена, якими «нагороджували» батьки своїх дітей: Ампер, Босфор, Вілен(а) - від імені вождя пролетаріату в. І. Леніна, Гертруда - не німецького походження, а пролетарського - від «герой праці», Марлен - не француз, а від поняття «марксизм - ленінізм». Втім, захоплення літературою породило і моду копіювання іноземних імен.
Тут стільки Эдуардов, Жанн, Зльвир...
Імен заморських, кажучи між нами.
Як ніби хотіли здивувати світ
Батьки такими іменами.
Дивись, летить якийсь
шибеник,
А дід його, взявши хворостинку, кличе: -
Куди тебе несе? Убьесся,
Річард!
Куди ти, окаянний, полетів?
Тут кожен житель для мене -
рідний.
Але хіба це не чудово, не дивно,
Що немає в селі ні одного Івана.
І Сестра - теж жодної? Н. Краснова
Учитель: Хлопці, я думаю, що нікому з нас не хотілося б бути Перебудовою, Біллом або Карлсоном... Думаю, що наші батьки проявили життєву мудрість, назвавши нас по-російськи. Пройдуть роки, і ви станете татами і мамами. Перед вами постане питання: як назвати сина чи доньку. Ніяких вказівок на цей рахунок, звичайно, не існує, але все-таки психологи радять підбирати ім'я, красиво поєднується з по батькові та легко промовлене ним у зв'язці. задовго до вашої появи на світ батьки, бабусі, дідусі вибирали ім'я для вас. Хто з вас знає, хто і на честь кого вас назвав?
Вчитель: Про роль імені говорять і російські народні прислів'я... Спробуємо розібратися в значенні деяких з них! (Учні в парах розбирають за прислів'ям).
• В обличчя чоловік сам себе не визнає, а по імені знає.
• З ім'ям Іван, а без імені бовдур.
• Без імені дитина - чортеня.
• Добре там і тут, де по імені звуть.
Вчитель: Як і все на світі, імена мають свою історію. Вони народжуються, живуть своїм особливим життям, помирають, а іноді воскресають знову. Ось як пояснює походження деяких руських назв поетеса Лариса Васильєва...
Ні, не з шовку,
Не з ситцю,
А з сувора полотна,
Що на господарстві пригодиться,
У Росії зшиті імена.
Лукаво, лагідно, поважно,
Легко сплітається вінок:
- Оленка!
- Оленка!
- Олена!
Голубоглазенький Льонок!
Як стиглий помідор з буряком
Господарі сусідніх гряд -
Рум'яний Федір
З білої Феклой
На лавці поряд сидять.
А їм назустріч
Поклик негоди,
То затихаючи, то сурмлячи: -
Врятуйте!
Втопилася Настя.
Івана до смерті люблячи!
І оре, оре, оре
Паша,
Лише піт стікає струмочком.
Не втомлюючись, махає Маша
Йому зеленим рукавом.
Звично, зрозуміло.
Смутно, дивно,
Живуть в Росії імена,
А степ по імені Степана
Одного разу степом названа.
Звичайно, це не наукове, а поетичне пояснення, але, можливо, в ньому все-таки є частка істини. А зараз поговоримо про значення ваших імен. Що ви самі знаєте про це? (Висловлювання хлопців).
Учитель: А ось що я знайшла про ваші імена! Я вам зачитаю коротку характеристику кожного імені, а ви подумайте, що збігається, а що ні у вашому характері. (По кожному імені хлопці висловлюються).
(Після роботи дітям роздаються картки з текстом про значення їх імен)
.
Вчитель: Я дарую вам ці картки, може бути вони допоможуть вам побудувати свої взаємини, своє життя правильно!
(Зразок картки, інформація скопійована з сайту: http://www.astromeridian.ru/imya/):
Олена: Грецьке ім'я, що означає «сонячна». Іменини: 3, 8 червня; 3, 24 липня; 12 листопада. Довірливість, м'якість, товариськість, кокетливість - риси власниць цього імені. Олена здатна проявляти співчуття до людини, яка потребує допомоги, навіть принести себе в жертву. При цьому вона розумна, не ніяковіє при небезпеці, не терпить обману. Негативні риси імені: Хитрість, розважливість, пригнічена збудженість і пристрасність. Олена живе у своєму внутрішньому світі, але може підкорятися чужій сильної волі. Вибір професії по імені: Олена легко захоплюється яким-небудь справою. Замолоду довго не може визначитися з майбутньою професією. Її артистичні дані, здатність до перевтілення та гра розташовують Олену до артистичної діяльності. Багато хто знаходить себе в модельному бізнесі, образотворчому мистецтві. Олена з розвиненим інтелектом і високим культурним рівнем може захопитися філософією, релігією, вивченням культури якої-небудь країни. Вплив імені на бізнес: Олені супроводжує удача у фінансових справах, але вона не надає грошам великого значення, байдужа до побутових проблем, може обходитися самим необхідним і часом виявляє руйнівну щедрість. Вплив імені на здоров'я: Олені слід уважно ставитися до здоров'я. Їй потрібно підтримувати свою фізичну форму. Є схильність до ожиріння, захворювань кісткової системи, серця. Психологія імені: Олена чекає від інших підвищеної уваги, турботи і самовіддачі, болісно ставиться до того, що друзі, розваги, робота для чоловіка або іншої близької людини більш важливі, ніж вона.
Вчитель: Зрозуміло, не варто перебільшувати роль імені в формуванні особистості людини, але все ж вона заслуговує найпильнішої уваги!
3) Узагальнення.
Вчитель: Сьогодні ми послухали багато віршів про іменах людей. Я хочу вас познайомити ще з одним, жартівливим. Але, як ми знаємо, в кожному жарті є частка правди. Тому послухайте і відповідай на питання: навіщо людині ім'я і чому потрібно добре подумати, перш ніж вибрати його.
Ю. Благов «Вибір імені»
Дід, намагаючись для внучатко,
Нахватал з різних місць
Ряд імен, які звучать дзвінко:
Товій...Муцій...Свен...Орест...
Зять вирішив по ходу дебатів
Повернути питання руба:
- назвемо посучасніше -
Гелій...Атом...Космодром...
Дочка, захоплена суперечкою, шумно лізе на рожен
З цілим імпортним набором:
Едвін...Мельвин...Сельвіні...Джон...
Бабка з нехристями знатися
Не бажає, та сама
Вносить лепту, дивлячись в святці::
Псой... Сысой...Кузьма...Фома...
Письменництвом премудрым
Займаючись вчотирьох,
Ніч проспорили, а вранці
Хлопчик був названий Петром.
Учні відповідають на поставлене питання. Можна запропонувати хлопцям знайти у вірші застарілі, іноземні. історичні імена.
Вчитель: В Росії існує закон, який дозволяє людині, який досяг 18 років змінити своє ім'я і навіть прізвище. Скажіть, хто-небудь з вас зробив би це зараз? (Якщо будуть позитивні відповіді - розібратися в причинах).
Вчитель: На початку уроку ми написали свої імена, а зараз я хочу, щоб ви прикрасили їх, висловивши в роботі своє ставлення до вашого імені! (Роботи знову поміщаються на дошку).
Вчитель: Вам подобається наш вернісаж? Мені теж! (Аргументувати чому).
4) Рефлексія.
Вчитель: Імена дуже часто використовувалися в малих жанрах фольклору. Я приготувала для вас загадки. Відгадайте їх.
В школі навчається хлопчисько,
Першокласник-шалунішка.
Розірвав зошит і книжку -
Мама покарала...
(Мишка)
Ходила з татом по гриби,
Натерла ніжку від ходьби.
Довелося садити в кошик
Кульгає...
(Зіну)
Ходив по вулиці герой,
Без шапки зимову часом.
І ось запав на горі -
Тепер хворіє...
(Боря)
Вірші читає та співає,
Танцює, весело живе.
Не дасть себе в образу.
За це люблять...
(Ліду)
Стільки багато анекдотів
Про рибалку і полювання!
І ми готові послухати
Новий анекдот про...
(Вову)
На віконце Карлсон сіл
І варення тут же з'їв,
Просить: "Дай мені шоколад,
Ми станемо друзями...
(Влад)"
Прочитала казки
І закрила очі.
«Вночі снилися пристрасті!»
Скаржилася...
(Настя)

Кішка стрибнула на гілку,
З гілки - швидко на альтанку
І гуляє по карнизу,
Дивиться зверхньо на...
(Лізу)
Вміє шити і співає,
Допомога бабусі росте,
Вчиться відмінно в школі,
Хоче бути співачкою...
(Оля)
Любить займатися Спортом,
Бігати, стрибати, перекидатися,
Зміцнює силу волі.
Чемпіоном буде...
(Коля)
Дівчинка, добра душа,
Поспіє всюди, не поспішаючи,
З собою носить ляльку Клашу
І шиє вбрання їй...
(Наташа)
Цілий вечір малювала
І трішечки втомилася.
Прибрала альбом, зошити
І заснула міцно...
(Надя)
Вчитель: Ім'я не повинно викликати неприємних асоціацій. Нехай день народження, день іменин стане для кожного з нас справжнім святом. Нехай кожен носить своє ім'я з гордістю та задоволенням!
Після заняття можливо організувати чаювання.