Реклама












Конспект класного години в 10-11 класах за темою Дружба


Конспект класного години «Як вести себе з друзями»
Автор: Виноградова Світлана Євгенівна, учитель російської мови ГОБОУ дитячого будинку-школи №1, спеціальної (корекційної) школи VIII виду г.Боровичи, Новгородської області.
Опис матеріалу: конспект класної години для учнів 10,11 класів спеціальних (корекційних) шкіл VIII виду. Даний матеріал буде корисним вчителям, класним керівникам корекційних шкіл для роботи з учнями по формуванню позитивних якостей особистості, при формуванні вміння обирати спосіб дії. Учні на практичній основі вчаться розв'язувати проблемні ситуації. Кожен учень на занятті отримує можливість висловити свою думку, проявити активність, застосувати наявні знання по темі.
Тема: «Як вести себе з друзями».
Мета: уточнити правила і норми спілкування, прийняті у поведінці з друзями.
Завдання:
Продовжувати роботу з розвитку позитивних якостей особистості учнів.
Розвивати вміння висловлювати і аргументувати свою думку.
Сформувати уявлення про «Кодексі дружби».
Обладнання: картки з тестами, макет сонечка, картки з ситуаціями, парти поставлені по колу.
Хід заняття.
1.Организационный момент.

2.Обобщения наявних в учнів знань.
Учитель: Хлопці, згадайте, що таке спілкування?
Учні: Обмін інформацією між людьми.
Вчитель: А для чого люди спілкуються? (Відповіді обговорюються).
Вчитель: Які правила поведінки ви знаєте? (Вислуховуються відповіді учнів і при необхідності доповнюються).
Вчитель: Звичайно, в будь-якому суспільстві є прийняті правила поведінки і спілкування, необхідні для правильної організації діяльності людей, для взаєморозуміння, для взаємного впливу один на одного.
3.Новый матеріал.
А) Вправа на створення довірчої атмосфери.

Учитель: Сьогодні ми з вами уточнимо, які правила спілкування, поведінки прийняті у друзів.
Встаньте, будь ласка, в коло, візьміться за руки. Ви вже багато років вчитеся в одному класі і добре знаєте один одного. Подумайте, що вам подобається у вашому товаришеві, який стоїть праворуч, скажіть йому про це. (Вчитель починає перший).
Вчитель: А тепер подумайте і скажіть, що вам не подобається у вашому класі і чому. Скажіть це товаришеві, який стоїть ліворуч. (Вчитель починає першим, акцент не на особистості учня, а на класному колективі).
Учитель узагальнює висловлювання дітей.
Вчитель:
Сьогодні ми спробуємо з вами скласти такі правила дружніх відносин, які зроблять наш клас ще більш згуртованими!
Хлопці сідають за парти.
б) Вирішення проблемної ситуації.
Вчитель: Ви часто чули прислів'я «Не май сто рублів, а май сто друзів». Як ви думаєте, а що ж насправді краще і чому?
Висловлювання учнів.
Вчитель:
Згодна, добре мати і сто рублів, сто друзів одночасно! Але гроші знайти набагато легше, ніж знайти хороших, вірних друзів і зберегти дружбу, яку вже вдалося знайти!
Всі люди різні, у кожного свої звички та вдачу. Часто трапляється так, що друзі сваряться між собою, як розібратися, хто правий, хто винен? Чию сторону прийняти і як зберегти дружні відносини після сварки? Давайте спробуємо розібратися в цій проблемі.
На дошці макет у вигляді сонця, в центрі запис «якщо твої друзі посварилися...», на кожному лучике записано правило поведінки у сварці (перевернуто записом вниз), учні по черзі читають правила і пояснюють, чому треба чинити саме так.
Вчитель пояснює алгоритм дій.
Записи на променях сонця:
Не поспішай відразу ставати на бік когось із них.
Постарайся з'ясувати, з-за чого сталася сварка.
Запропонуй своїм друзям спокійно обговорити причину конфлікту.
Ні в якому разі не встрявай у словесну перепалку.
Дай товаришам висловити претензії, «випустити пар», а потім починай з'ясовувати з ними стосунки.
Постарайся зробити все можливе, щоб уникнути образ.
Пам'ятай, вибачатися - ніколи не пізно і не ганебно.
Всі відповіді обговорюються.
Учитель:
А як себе вести після сварки з друзями? Варто підтримувати відносини? Я роздам вам картки, а ви позначте відповіді, які вважаєте правильними.
Картка:
Якщо твої відносини з ким-то з твоїх друзів змінилися після сварки, то:
- не варто робити з цього трагедії;
- при зустрічі робити вигляд, що не помічаєш товариша;
- відвертатися, не розмовляти з ним;
- продовжувати спілкуватися, адже вчитеся в одному класі;
- налаштувати інших хлопців проти цієї людини.
- всі люди змінюються, треба сприймати це спокійно.
Обговорюються відповіді учнів.
Вчитель: Звичайно, будь-яку сварку можна вирішити, потрібно тільки не мовчати, не збирати образи в собі, а поговорити про це відверто і спокійно, спробувати знайти правильне рішення!
Вчитель: До будь-якої людини можна знайти підхід, кожного можна зрозуміти, але кожен сам вибирає, з ким дружити по-справжньому. Потрібно зрозуміти і прийняти для себе одне мудрий вислів: неможливо подобатися всім! Як ви це розумієте? (Висловлювання хлопців).
В) Вибір дії.
Вчитель: Як допомогти собі та друзям виправити недоліки, спираючись на норми етикету? Почнемо з тіста. (Учням видається тест)
Тест:
Що робити, якщо ти не хочеш ділитися з друзями своєю новою комп'ютерною грою?
1.Притвориться, що хворієш дуже заразною хворобою, тому не можна навіть доторкатися до твоїх речей.
2.нікому не говорити, що у тебе є нова гра.
3.Назначить ціну за прокат гри.
4.Дать замість нової гри якусь стару.
5.Наврать, що вона підходить тільки до твого комп'ютера.
6.Поссориться зі своїми друзями.
7.Сказать, що взяли гру, але ще не повернули.
8. Сказати, що поки не награєшся - нікому нічого не даси.
Учитель: Хлопці, якщо ви вибрали хоч одну відповідь із запропонованих, то висновок можна зробити тільки один - ти жадібний! Але не впадай у відчай, це не хвороба!
А якщо серйозно, то потрібно просто чітко визначитися, які свої речі ти можеш дарувати чи давати на час своїм друзям. Коли ти навчишся ділитися з одним чим-небудь без особливих мук, то зможеш точно зрозуміти глибокий зміст висловлювання великого філософа Сенеки «Вища багатство - відсутність жадібності», це підтверджується, якщо тобі подобається радувати своїх друзів, ти відчуваєш задоволення від відкритості і довіри до друзів.
Якими речами ти можеш розпоряджатися?
Учні: Тільки своїми.
Вчитель: Як чемно відмовитися дати свою річ одному, щоб не уславитися жаднюгою?
Учні висловлюють свої точки зору, вчитель узагальнює.
Вчитель:
Не відмовляй постійно, а лише у важливих для тебе випадках, відмовляючи - вибачся і поясни мотиви свого вчинку. Як можливо було дати відмову у випадку з грою? (Висловлювання учнів).
Вчитель: Можливо було запропонувати одному пограти, але на твоєму комп'ютері, запросивши його в гості.
А тепер хочу розповісти одну історію. Як-то раз прийшла в гості до Вовочкиной мамі її подруга. Мама говорить синові:
- Вовочка, привітайся з тіткою Людою!
Вовочка ввічливо:
- Здрастуйте, тьотю Людо!
Та в захваті:
-Яка краса! Чудовий хлопчик! На-ка тобі цукерочку!
Вовочка вистачає частування. Мама каже:
- Вовочка, а що сказати треба?
- Дай-но ще одну, жаднюга!- сказав хлопчик.
Вчитель: Як, на Вашу думку, відчула себе мама хлопчика? Чому так вийшло? (Відповіді дітей, обговорення).
Г) Розмова про правду.
Вчитель: Скажіть, хлопці, а чи потрібно говорити одному правду? Якщо так, то про що? Як це зробити? (Висловлювання дітей, підвести їх до того, що правду говорити необхідно).
Вчитель: Єдине, що викликає сумніви, - яку саме правду ти можеш висловити. Уявіть, що у вас є друг, дуже веселий, кмітливий, надійний, але у нього є маленькі недоліки: любить похвалитися, перебиває тебе, коли ти говориш, частенько запізнюється, буває забудькувата і у нього дуже великі вуха. Про який з цих недоліків має сенс сказати одному? (Висловлювання хлопців).
Вчитель:
Звичайно, можна сказати про все, крім великих вух, бо це зовнішній недолік, який не можна виправити. Існує багато способів так подати правду чи критику, щоб не образити людину. А ще дуже важливо стежити за мова, і тоном своїх висловлювань.
Робота в парах.
Вчитель:
Я хочу запропонувати вам гру, спробуйте замінити висловлювання, які я підготувала такими виразами, які не скривдять вашого товариша. (картки на вибір, якщо учень вагаються з відповіддю, то картки-підказки).
«Вічно ти запізнюєшся!» - «Мені завжди хотілося бути пунктуальною людиною, а тобі?»
«Знаєш, у тебе і так купа недоліків, так ти ще лаєшся поганими словами!» - «Мені здається, що лайки тебе не прикрашають, багато хто навіть можуть подумати, що ти погана людина, хоча я знаю, що це не так!».
«Набридло виручати тебе, ти увесь час все забуваєш!» - «Я бачу. У тебе немає ручки (гумки, лінійки), мені хочеться подарувати тобі її. Кожна людина повинна мати свою власну улюблену річ! Сподіваюся, тобі сподобається мій подарунок і ти не захочеш з ним розлучатися!»
«Ну чого ти ходиш кудлатий як опудало, причешись!» - «Мені подобається, що ти завжди стежиш за собою, добре одягаєшся, але сьогодні тобі, мабуть, колись було причесатися?»
Хлопці обговорюють варіанти відповідей.
Вчитель:
Ніколи не критикуйте своїх товаришів незаслужено, не ображай даремно оточуючих, як Вовочка з нашої історії. Пам'ятайте, що друг - це дуже близька людина, яка довіряє тобі найпотаємніше, але ти не маєш права обговорювати його таємниці і проблеми з іншими людьми. Не ображайся, якщо один не може вирішити твою проблему.
Вчитель: Прочитайте висловлювання на плакаті:
ДРУЖБА НЕ ПАДАЄ З НЕБА, ЇЇ ТРЕБА ШУКАТИ І ДОБИВАТИСЯ, ДОКЛАДАЮЧИ ДО ЦЬОГО ВСІ НАЙКРАЩІ СВОЇ СИЛИ.
Учитель: Поясніть, як ви розумієте це? Які сили маються на увазі?
Учитель: Якщо ти ставишся до людей по-доброму, не прагнеш до капостям та образливим витівок, то у тебе завжди знайдуться однодумці, які при бажанні можуть стати справжніми друзями.
4) Узагальнення.
Учитель: Які ж правила поведінки з друзями?
Учні висловлюються.
Вчитель:
Ці правила можна об'єднати в Кодекс дружби. Кодекс - це зведення правил, законів. (Роздаються картки).
Кодекс дружби свідчить, що друзі повинні:
1. Ділитися новинами та успіхами.
2. Емоційно підтримувати один одного.
3. Добровільно допомагати у разі потреби.
4. Намагатися, щоб другу було приємно у твоєму товаристві.
5. Бути впевненим у одного і довіряти йому.
6. Захищати друга за його відсутності.
7. Бути терпимим до інших друзів свого друга.
8. Не повчати.
9. Не критикувати друга публічно.
10. Зберігати довірені таємниці.
11. Поважати внутрішній світ і свободу свого друга.
Вчитель: Я пропоную вам, хлопці, прикріпити цей кодекс на самому видному місці в класному куточку і у вас в кімнатах. А ще дуже хочу, щоб сонечко світило нам на занятті теж залишилося в нашому класі. Адже життя без друзів дуже нудно, так само як і без сонечка! Сподіваюся, що всі ці правила допоможуть вам зберегти і зміцнити ваші дружні стосунки!
І знову я запрошую вас у коло. Подивіться один одному в очі, посміхніться. Я хочу запалити цю свічку як символ єднання, адже з давніх давен вогонь об'єднував людей, розпалював вогнище в будинках, підтримував тепло не тільки в будинках, але і душах людей. Я дуже хочу, щоб цей тендітний вогник зробив вас ще більш згуртованими і дружними. Давайте передавати цей вогонь дружби і від вей душі бажати один одному щось добре.
Вчитель: Закінчити наше заняття я хочу віршем Л. Ізмайлова «Монолог про дружбу»
Що таке дружба? Кожен знає?
Може бути, і питати смішно?
Слово «дружба» що означає?
Може бути, похід удвох в кіно,
Може бути, хороший пас у футболі,
Може бути, підказку біля дошки,
Може бути, захист в шкільній бійці
Або просто засіб від туги?
Ну, а може бути, мовчання у класі,
Якщо один погане зробить?
Скажімо, Коля стіни розмалював,
Михайло все бачив, але мовчить.
Хіба це дружба, якщо хто-то
Дробу будинку не хотів вирішувати:
Займатися не було полювання,
А дружок дає йому списати...
Ну, а може, дружба - це якщо
Один приємно говорить завжди,
Мова пересипаючи свою лестощами,
І не скаже різкість ніколи?
Що таке дружба, кожен знає?
Може бути, і питати смішно?
Ну а все ж, що позначає
Це слово? Означає що воно?
Дружба - це якщо друг твій хворий
І не може в школу приходити, -
Відвідувати його з доброї волі,
Шкільні уроки приносити,
Терпляче пояснювати заданья,
Узяти На себе частину її турбот.
Віддавати йому своє вниманье
Дні, тижні, місяць або рік...
Якщо друг твій щось, нажаль
Погано зробив або сказав,
Треба чесно, прямо, без сумніву
Правду висловити йому в очі.
Може бути, зрозуміти він все не зможе,
Може бути, образиться він раптом.
Все одно ти правду сказати мушу,
Адже на те і потрібен кращий друг.
Дружба в радості і дружба в горі.
Один останнім завжди віддасть.
Друг не той, хто лестить, а той, хто сперечається,
Той, хто не обдурить, не зрадить.
Дружба ніколи кордонів не знає,
Немає перешкод для дружби ніяких.
Дружба на землі об'єднує
Всіх дітей - і білих, і кольорових.
Дружба - це коли пишуть діти
Листи дітям з іншої країни.
Дружба - це мир на всій планеті
Без сиріт, без жахів війни.