Реклама




Екологічна вікторина для початкової школи. Сценарій


Екологічна вікторина
"Бережіть Землю, бережіть!"
Автор: Затульная Зоя Іванівна,вчитель початкових класів МБОУ "Аннівська ЗОШ ім. Героя Радянського Союзу О.М. Гайдаша" с. Ганнівка Корочанского району
Опис: пропоную авторську розробку сценарію розваги для дітей початкової школи. Матеріал може бути корисним вчителям початкових класів, педагогам додаткової образованиия. В ході заходу діти закріплюють знання про природу, вчаться берегти природу.
Цілі: Розширювати і поглиблювати екологічну культуру дітей; створити умови, що спонукають дітей з увагою і турботою ставитися до природи, до всього живого; залучення до природоохоронної роботи.
Обладнання: плакати, малюнки, фонограма музики, презентація, казка «Ріпка», глобус, костюми для сценки «Ріпка», відходи (консервні банки, пляшки тощо)

ХІД ЗАНЯТТЯ
1. Організаційний момент
Клас розбивається на 2 команди. У кожної команди назва, емблема.
Учитель тримає в руках глобус.

2. Основна частина.
Як яблуко на блюдце,
У нас Земля одна.
Не поспішайте, люди,
Все вичерпати до дна.
Не дивно дістатися
До прихованих схованок.
Розграбувати всі багатства
У майбутніх століть.
Ми загальною життя зерна,
Однієї долі рідня.
Нам бенкетувати ганебно
В рахунок майбутнього дня.
Зрозумійте це, люди,
Як власний наказ.
Не то Землі не буде
І кожного з нас.
Учні читають вірші.
1. Дивлюся на глобус - куля земна,
І раптом зітхнув він як живий;
І шепочуть мені материки:
«Ти збережи нас, збережи!»
2. В тривозі гаї і ліси,
Роса на травах, як сльоза!
І тихо просять джерела:
«Ти збережи нас, збережи!»
3. Сумує глибока річка,
свої втрачаючи берега,
І чую голос я річки:
«Ти збережи нас, збережи!»
4. Зупинив олень свій біг,
Будь людиною, людина!
На тебе ми віримо - не збреши:
«Ти збережи нас, збережи!»
5. Дивлюся на глобус - куля земна,
Такий прекрасний і рідний!
І шепочуть губи на вітрі:
«Я збережу вас, збережу!»
Показ презентації
Вчитель: - Подивіться навколо: який прекрасний, дивовижний світ нас оточує - ліси, поля, річки, моря, океани, гори, небо, сонце, тварини, птахи. Це природа. Наше життя невід'ємна від неї. Природа годує, напуває, одягає нас. Вона щедра і безкорислива. У письменника Паустовського К.Г. є такі слова: “І якщо мені іноді хочеться жити до ста двадцяти років, то тільки тому, що замало одного життя, щоб випробувати до кінця всі чарівність і всю цілющу силу нашої російської природи. Любов до рідної природи - один з найбільш дієвих ознак любові до своєї країни".
Людина здавна захоплювався виробами, які створила матінка природа: дивовижними рослинами і тваринами. Ми з вами знаємо, що життя всіх людей нерозривно пов'язана з природою: з навколишнього середовища люди отримують кисень, продукти харчування, сировину для промисловості, ліки та багато іншого. Але, на жаль, людина не завжди замислюється про дбайливе ставлення до природи.
  
1.На нашому кулі на земній,
Де ми народилися і живемо,
Де в травах літня роса
І блакитні небеса,
Де море, гори, степу, ліс -
Повно таємничих чудес.
- По лісі блукає сірий вовк,
І конвалія тоненький цвіте,
В степу ковила, як ніжний шовк,
Розчісує вітерець.
Гримить на скелях водоспад,
І бризки веселкою летять.
А в синьому морі синій кит -
Великий, як будинок, на хвилях спить.
2. Не руйнуйте цей світ,
Дівчата і хлопці,
Інакше ці чудеса
Залишаться лише в книжці.
- Щоб був у джерелах нарзан,
З полянки - суниця,
Будь обережний, як Тарзан,
Дружи з дикою природою!
- Ти теж частина її чудес,
І для тебе темніє ліс,
І річка світла тече,
І все весною зацвіте.
І треба постаратися
Нам з цим не розлучитися!
Отже, наша гра починається!

Зараз ми проведемо вікторину «Бережіть землю, бережіть». Змагатися будемо командами, перемогла команда отримає медаль «Знавці навколишнього світу».
Є одна планета-сад
В цьому холодному космосі.
Тільки тут ліси шумлять,
Птахів скликая перелітних,
Лише на ній одній квітнуть,
Конвалії в траві зеленій,
І бабки тільки тут
В річку дивляться здивовано.
Бережи свою планету -
Адже іншої, схожої, нема!

1-й конкурс. Вікторина «Лісові загадки».
Команди по черзі відповідають на питання.
1. Як називаються тварини, тіло яких вкрите пір'ям? (Птахи).
2. Як називаються тварини, тіло яких вкрите лускою? (Риби).
3. Як називаються тварини, тіло яких вкрите шерстю? (Звірі).
4. Пташенята, який птахи не знають своєї матері? (Зозулі).
5. Хто подорожує по повітрю на нитці? (Павук).
6. У кого на сучку комора? (У білки).
7. Яка нитка в природі сама тонка? (Павутина).
8. Яку пташку називають «білобока»? (Сорока).
9. Є на річках лісоруби
В сріблясто-бурих шубах
З дерев, гілок, глини
Будують міцні греблі. (Бобри).
10. Скаче звіринка:
Не рот, а пастка.
Попадуть в пастку
І комар, і мушка. (Жаба).
11. Над річкою він у польоті,
Цей диво-літачок.
Над водою ширяє він гладкою,
На квітці його посадка. (Бабка).
12. На спині будинок я ношу,
Але гостей не запрошу:
У кістяне моєму будинку
Місце тільки одному. (Черепаха).
13. Лежить мотузка,
Шипить шахрайка,
Брати її небезпечно -
Вкусить. Ясно? (Змія).
14. Хвилі до берега несуть
Парашут - не парашут
Не пливе він, не пірнає,
Тільки торкнеш - обпікає. (Медуза).
2-й конкурс. Гра «Четвертий зайвий».
Викресли зайві. Поясни - ЧОМУ?
1 команда
1. Клен, горобина, ялина, тюльпан. Так як ...
2. Береза, дуб, шипшина, тополя. Так як ...
3. Яблуня, смородина, малина, горобина. Так як ...
4. Осика, липа, дуб, ялина. Так як ...
2 команда
5. Сосна, тополя, горобина, верба. Так як ...
6. Липа, осика, клен, яблуня. Так як ...
7. Груша, слива, тополя, вишня. Так як ...
8. Полуниця, троянда, конвалія, фіалка. Так як ...

3-й конкурс. Гра «Збери шишки».
(На полі розкидані шишки. Виходять по одному члену від команди).
- Хто більше збере шишок. (Повторити кілька разів).

Учні читають вірші.
1. Все - від старої сосни біля огорожі
До великого темного бору
І від озера до ставу -
Навколишнє середовище.
А ще й ведмідь, лось,
І кошеня Васька либонь?
Навіть муха - ось це так! -
Навколишнє середовище.
Я люблю на озері тиша,
І в ставку отраженья дахів,
Рвати чорницю люблю в лісі,
Борсука люблю і лисицю...
Я люблю тебе назавжди,
Навколишнє середовище!

2. В природі стільки краси -
Вдивися, і ти зрозумієш,
Навіщо росяні кущі
Огортає тремтіння.
Куди, дзюркочучи, струмок біжить,
Прозоріше скла,
Про що надвечір, у полі жита,
Перепели співають...
Нехай стане серцю твоєму
Зрозуміла пташина мова -
І ти навчишся того,
Як це все берегти.

4-й конкурс. «Збери слово».
У словах переплутані літери, поміняй їх місцями, так, щоб вийшли слова.
     5-й конкурс. «Збери прислів'я».
Учасники команд отримують конвертики з розрізаним на слова текстом прислів'я. За сигналом ведучого вони повинні відкрити конверт і склеїти прислів'я.
(«Був би ліс, прилетять солов'ї.»).
Текст прислів'я представляється журі, яке оцінює правильність і швидкість виконання завдання.
А поки команди працюють, уболівальникам пропонуємо відгадати загадки і принести додатковий бал своїй команді.
Загадки
1. Російська красуня,
Усім нам дуже подобається.
Бела вона, струнка,
Одяг зелена. (Береза).
2. Прямо в небо рвуться, вгору;
Ти уважно всмотрись:
Не берези, не осинки,
Немає листочків, є хвоїнки. (Їли).
3. Ось барильце з шапочкою,
З дерева впав.
Рік пройшов - і деревцем
Маленьким він став. (Жолудь).
4. Гілки над річкою схилила,
В річку виглядає сумно. (Верба).
5. Осінь тиха настане,
Дивним дерево стане:
Листя - зірки яскраві,
Золоті, спекотні. (Клен).
6. Влітку спекотним зацвіте -
Відразу бджіл до себе кличе.
Круглі листочки,
Світлі квіточки.
Смачний, солодкий їх нектар...
Хтось дерево дізнався? (Липа).
7. Що за дерево таке
Пригощає снігурів?
Сніг варто, тріщать морози,
Ну а ягоди смачніше. (Горобина).
6-й конкурс. «Кумедні звірята».
Якщо поспостерігати за тваринами, то можна побачити багато цікавого і забавного. А зараз я пропоную командам зобразити звірів, так щоб всі здогадалися ХТО ЦЕ?
1. Журавель і чапля.
2. Лев і собачка.
3. Ворона і лисиця.
4. Три ведмеді.
Учитель: Хлопці, тепер, перш ніж ми з вами будемо проводити наступний конкурс, давайте подивимося сценку «Ріпка»
Ведучий: Посадив дід ріпку. А коли її садять? (Діти відповідають: навесні)
Дід: Скільки часу минуло, а вона не росте. Бабо, йди допоможи!
Бабка: Так, мала наша годувальниця! Піду водички принесу з річки, поллю. (Приносить воду червоного кольору)
Дід: Що-то водичка дивна. Де ти її взяла?
Бабка: В нашій річці. Напевно, треба онуку покликати, порадитися. Внучка, йди сюди. Дивись, яка водичка красива.
Внучка: Бабуся, де ти цю воду взяла?
Бабка: В нашій річці.
Внучка: Що, ти! Що, ти! Такою водою можна користуватися. Ріпка відразу загине. Це завод виливає використану воду. Піду принесу воду з джерела. (Приносить воду з джерела, поливає, всі сідають близько ріпки і чекають)
Дід, баба, внучка зітхають: Не росте!
Внучка: Жучка, іди допомагай!
Жучка: Треба землю розпушити! (Жучка лапами рихлить землю, викидає консервні банки, пляшки)
Жучка: Напевно, туристи відпочивали біля нашого городу. Кішка, йди додому, допомагай! (Жучка і кішка розпушують землю і викидають різний сміття)
Кішка: Ух, втомилася! Ну і туристи. Відпочили і все навколо засмітили. (Жучка і кішка сідають поруч з дідом, бабою, онукою)
Всі: Рости, ріпка велика-превелика. Тепер і вода чиста, земля пухка. (Ріпка починає рости)
Мишка: А що мене не кличете? Ріпка виросла?
Всі (хором): Так!
Ведучий: Дідка за ріпку, бабка за діда,
Внучка за бабку, Жучка за внучку,
Кішка за Жучку, мишка за кішку,
Тягнуть, потягнуть - та витягли ріпку.

7-й конкурс. «Розсортуйте сміття»
З допомогою стрілочки перенеси картинки предметів в квадрати з написом.
8-й конкурс. «Лісові правила»
Ви повинні хором відповідати «так» і плескати в долоні.
Якщо у ліс прийшов гуляти,
Свіжим повітрям дихати,
Бігай, стрибай і грай.
Тільки цур не забувай,
Що в лісі не можна шуміти,
Навіть дуже голосно співати!
Злякаються звірятка,
Втечуть з узлісся.
Гілки дуба не ламай, (так)
І частіше згадуй:
Сміття з травички прибирати! (так)
Даремно квіти не треба рвати! (так)
З рогатки стріляти, (так)
Ти прийшов не вбивати!
Метелики нехай літають,
Ну кому вони заважають?
Тут не потрібно всіх ловити, (так)
Тупотіти, плескати, палицею бити. (так)
Ти в лісі лише гість.
Тут господар - дуб і лось.
Їх спокій побережи,
Адже вони нам не вороги.
Поки журі полдводят підсумки, виступають учні.
1. Давайте будемо
Дружити один з одним,
Як птах - з небом,
Як полі - з плугом,
Як вітер - з морем,
Трава - з дощами,
Як дружить сонце
З усіма нами!
Давайте будемо
До того прагнути,
Щоб нас любили
І звір, і птиця.
І довіряли всюди нам,
Як найвірнішим
Своїм друзям!
2. Бережіть землю. Бережіть
Жайворонок у блакитному зеніті,
Метелика на листках березки,
На стежинах сонячні відблиски.
На каменях грає краба,
Над пустелею тінь від баобаба,
Яструба, що парить над полем,
Ясний місяць над річковим спокоєм,
Ластівку, пролітаючу в житє.
Бережіть землю! Бережіть!
3. Давайте разом Землю прикрашати,
Садити сади, квіти садити всюди.
Давайте разом поважати Землю
І ставитися з ніжністю, як до дива!
Ми забуваємо, що вона у нас одна -
Неповторна, ранима, жива.
Прекрасна: хоч літо, хоч зима...
Вона у нас одна, одна така!

3. Підведення підсумків. Нагородження переможців. Вручаються медалі «Знавці навколишнього світу»
4.
Рефлексія
- Які конкурси сподобалися?
- Які правила охорони природи запам'ятали?