Реклама












Літературна гра для 3 класу


Конспект позакласного заходу у 3 класі до Дня дитячої книги

Методична розробка позакласного заходу для 3 класу

2 квітня - Міжнародний день дитячої книги

Сценарій літературної гри для початкової школи «Н. Носов і Ст. Драгунський в гостях у Незнайки»

Цілі: познайомити учнів із творчістю М. Носова і Ст. Драгунського, навчити їх сприйняття прочитаного; розвивати навички роботи з ілюстрованим тематичним каталогом і тематичною картотекою, вміння працювати з картотекою.

Обладнання: виставка книг Н. Носова і Ст. Драгунського, книги цих письменників для кожної команди, картотека оповідань, використаних у грі, різнокольорові картки з питаннями.

Попередня підготовка: напередодні гри провести огляд оповідань.

Хід заходу

Ведуча.

Є країна Австралія,

Є країна Італія,

А ще на світі

Є країна Читалия!

Хлопці, хто з вас був хоч раз в цій країні? Чи знаєте ви, хто там живе?

Давайте знайомі книжки відкриємо,

І знову підемо від сторінки до сторінки.

Адже завжди приємно з улюбленим героєм

Знову зустрітися, сильніше подружитися.

Неважливо, що з книжкою знайомі давно ми,

Нехай і з героєм відмінно знайомі,

І чим там закінчиться, теж відомо,

Хороші книжки завжди цікаві!

(Лунає стукіт.)

Ведуча. Хлопці! До нас хтось стукає. Може, хто-не - будь з жителів країни Читалии прийшов? Де ж він? Я здогадалася, потрібно подивитися на книжковій полиці. (З-за стелажа визирає Незнайко.)

Ведуча. Незнайко, виходь! Ти книжок-то сам не читаєш, піди!

Незнайко.

Хто сказав таку бяку:

«Не читав Незнайко книг?»

Це брехня, просто брехня! -

Заявляю навпростець.

Я читаю без запинки

Десять тисяч книжок на рік.

Від картинки до картинки,

А потім навпаки!

Зі сторінок миготять особи -

Я читаю все підряд.

Три сторінки - про жар-птицю,

Дві сторінки - про звірят.

Я вперед швидше звуку

Над сторінками лечу,

Прочитав вчора про Чука,

Завтра Гека вивчу.

Ведуча. Хлопці! Бачите, скільки Незнайко книг прочитав? Чому ж він плаче?

(З'являється Ворона.)

Ворона.

Карр! Про Незнайку скажемо коротко:

Він читає абияк.

Ну а там, де немає порядку,

Що буває? - Безлад! Розгардіяш!

Ведуча. Що з тобою сталося? Незнайко, хлопці допоможуть тобі і виручать у цій біді.

Незнайко. Я нещодавно прочитав книгу. Во! Цікава розповідь. Ухохочешься. Ну і Дениска! Пам'ятаєте, він з друзями в піонерський табір приїхав раніше за всіх. А хлопці голодні, їсти хочуть. Дениско вирішив кашу зварити. Ну й сміхота тут почалася. Крупи цілу каструлю насипав, а вона у нього звідти як полізла. Отбавлял, отбавлял... Так нічого і не вийшло. А їсти хочеться. Тут Мишко про курку згадав. Вона за вікном висіла. Стали її палити. Вона аж почорніла, бідна. Добре, що Дениско навчив, як її вимити з милом. Але суп теж не вийшов. (Плаче.)

Ведуча. Незнайко! Не плач, будь ласка! Наші хлопці не раз приходили до бібліотеки, теж прочитали багато книжок і, я думаю, зможуть тобі допомогти.

(Ведуча утворює два рятувальні загони-команди.)

Ведуча. Увага! Я поставлю вам два запитання. Команда, яка відповіла швидше і повніше, отримує право кидати кубик першої. Отже. Які оповідання переплутав Незнайко? («Городники», «Мишкова каша», «Курячий бульйон».) Хто написав ці розповіді? (Н. Носов написав «Городників», «Мишкину кашу»; Ст. Драгунський - «Курячий бульйон».) Молодці! Незнайко, загони читачів готові допомагати тобі і надалі.

Правила

1. Грані кубика різнокольорові: синя, жовта, червона, зелена і дві білі. Їм відповідають кольору карток. Завдання команди визначається за кольором, отриманій на кубику.

2. При випаданні двох разів одного кольору друга команда отримує картку, на колір яку вказує стрілка.

3. При випаданні на кубику білого кольору команда отримує право самостійного вибору картки будь-якого кольору.

4. Відповіді оцінюються за 2-бальною системою (2 - правильна і повна відповідь; 1 - неповний, але в цілому правильний; - неправильний або немає відповіді).

Незнайко. Хлопці, а Ведмедика пам'ятаєте? Вічно з ним відбуваються неприємні історії. Хотів полити город, а в бочці замість води виявилася фарба. Дениско хотів попередити його про це, та не зміг, тому що в телефонній будці хтось тявкал. (Ст. Драгунський «Зверху вниз, навскоси», М. Носов «Телефон».)

Ведуча. Незнайко! Ти знову все переплутав! Хлопці, допоможіть йому розібратися.

(Учасники гри кидають кубик і виконують одне з завдань.)

Червона картка. За ілюстрації* визначте автора оповідання.

Синя картка. По змісту в книзі знайдіть розповідь, до якого намальована дана ілюстрація.

Зелена картка. Згадайте імена героїв, зображених на ілюстрації.

Жовта картка. Чим закінчився розповідь, ілюстрації до якого ви бачите?

Незнайко. Спасибі, хлопці! Я тепер згадав. А у Квітковому місті я вчився малювати у художника Тюбика. І, коли прочитав оповідання Н. Носова і Ст. Драгунського, вирішив намалювати до них ілюстрації. Вони у мене вийшли такі красиві! А жителі Квіткового міста сміються, і Знайка каже: «Ти все переплутав. Треба було читати уважніше». Подивіться, Тюбик приніс мені портрети авторів цих оповідань. Я знаю, що на одному з портретів - Н. Носов, а на іншому - Ст. Драгунський. От тільки досі не збагну: хто є хто? І не знаю, як вони стали дитячими письменниками.

Ведуча. Хлопці, допоможіть Незнайку!

(Хлопці показують портрети кожного з письменників і розповідають про їх життя і творчість. Ведуча доповнює розповідь.)

Ведуча. Різні бувають книги. Іншу читаєш тому, що в школі веліли. В іншій книзі сподобався один розповідь, а решта - так собі. Але от варто взяти оповідання Н. Носова і Ст. Драгунського, і не відірвешся, поки не закриєш останню сторінку. Читаєш і смієшся над допитливими, наглядовими байкарями, веселими й щирими, й замислюєшся над дуже серйозними речами: вчитися дружити, поважати працю, розрізняти людей хороших і поганих, відрізняти правду від брехні, вчитися доброти і чуйності.

Обидва, і Н. Носов, і Ст. Драгунський, писати стали абсолютно несподівано. Спочатку це були казки та оповідання для своїх синочків і їх маленьких товаришів, і тільки потім стали книгами, повними світлого та життєрадісного гумору. Зараз цих чудових письменників немає в живих. Але їхні герої книг живуть поруч з нами. Вони зійшли зі сторінок книг на екрани кінотеатрів і телевізорів, зустрічі з ними завжди приємні.

Незнайко. Так, так! І маленькі читачі Квіткового міста дуже люблять читати оповідання Н. Носова і Ст. Драгунського. Я їх теж прочитав залпом і з великим інтересом. Мені сказали, що книги захворіли, а як їх лікувати - не знаю.

Хлопці. Треба підклеїти відірвані сторінки, погладити пом'яті, зробити обкладинку і закладку...

(Ведучий вручає хлопцям кубик, вони кидають його і виконують те завдання, яке їм випадає зробити в книжковій лікарні. Завдання також вписуються на різнокольорові картки. Робота йде на фоні тихої музики. Незнайко оцінює роботу кожного і команди в цілому, дякує за допомогу.)

Незнайко. Знайка стверджував, що з книг Н. Носова і Ст. Драгунського можна дізнатися багато корисного. А я й не замислювався над цим.

(Хлопці кидають кубик.)

Червона картка. Чому хлопцям з оповідання М. Носова не вдалося зварити смачну кашу? Як би зварили кашу ви? («Мишкова кагиа».)

Синя картка. Згадайте, за яких обставин загубився песик Михайла Козлова і який вірш йому допомогло знайти чотириногого друга? (Розповідь «Дружок» Н. Носова.)

Зелена картка. Згадайте слова пісні, виконаної дуетом малюків Дениска і Ведмедики на піонерському «сатириконі». На мелодію якої пісні вони виконували свої куплети? (В.Драгунский «Де це бачено, де це чувано...».)

Жовта картка. Хто написав цю страшну записку: «Бі - риги палю плету! Вона ща як подзарвется!» Який письменник і як викрив автора записки? Які граматичні помилки ви помітили в ній? (Ст. Драгунський «Фантомас».)

(Виконавши ці завдання, хлопці вибирають картку будь-якого кольору.)

• Чому Оленка сказала: «Якщо б у мене були гроші, я б купила ще один кулька... щоб ти його випустив?» Знайдіть цю розповідь у збірнику за змістом. (Ст. Драгунський «Червоний кулька в синьому небі».)

• Про що задумалися хлопці? Все у них вийшло так, як вони побажали? Знайдіть цю розповідь у збірнику за змістом. (Ілюстрація до розповіді Н. Носова «Городники».)

• Кого злякалися хлопці на цій ілюстрації? В якому оповіданні можна знайти відповідь на це питання? Знайдіть розповідь у збірнику за змістом. (Ілюстрація до розповіді Н. Носова «Тук-тук-тук».)

• Яке почуття переживав хлопчик, зображений на цьому малюнку? Знайдіть розповідь в збірнику по змісту. (Ілюстрація до розповіді Ст. Драгунського «Двадцять років під ліжком».)

Незнайко. Хлопці! Ви були на книжковому ярмарку? Там немає системи розстановки книг, в бібліотеці. Допоможіть мені скласти картотеки оповідань М. Носова і Ст. Драгунського.

Провідний. Дуже важке завдання, але нам треба намагатися його виконати.

(Хлопці виконують завдання з допомогою бібліотекаря.)

Незнайко. Спасибі, хлопці! Тепер я все пригадав і ніколи не буду плутати розповіді та історії, які сталися з героями книг Н. Носова і Ст. Драгунського. А ви, хлопці, добре знаєте зміст усіх оповідань? Давайте влаштуємо зараз іспит. Цікаво, яка команда переможе?

(Команди кидають по черзі кубик, виконують одне з наступних завдань.)

• У якому оповіданні фізкультурну зарядку проводив слон? (Ст. Драгунський «Слон і радіо».)

• Кому замість боксерської груші вручили іграшкового ведмедя? (Героєві розповіді Ст. Драгунського «Друг дитинства».)

• Що зробив Ведмедик з алюмінієвої каструлі, клею, сірки, залізних зволікань? (Бенгальські вогні. Н. Носов «Ялинка».)

• З чого були зроблені парашути у коротунів, коли вони стрибали з повітряної кулі? (З пушинок кульбаб. Н. Носов «Пригоди Незнайки і його друзів».)

• У якому оповіданні герої діставали воду з колодязя чайником і кухлем? (Н. Носов «Мишкова каша».)

• В якому з оповідань і хто з його героїв літав у цирку разом з клоуном Олівцем і посипав всіх помідорами? (Дениска. Ст. Драгунський «Не гірше вас, циркових».)

• Хто і кому в день народження подарував гусяче горлечко? (Дениска Мишкові. Ст. Драгунський «Гусяче горло».)

• В якому з оповідань і хто з героїв «здійснює два подвигу» одночасно: «рятує з палаючого будинку дівчинку» і «витягує з ополонки хлопчика»? (Дениска і Ведмедик з розповіді Ст. Драгунського «Пожежа у флігелі, або Подвиг в льодах».)

(Підведення підсумків. Незнайко вручає приз самої начитаною команді-переможцю та запрошує хлопців на наступні ігри.)