Реклама




Сценарій пізнавального позакласного заходу для 2-3 класу


Сценарій пізнавально-розвивального практикуму для молодших школярів «Подорож у часі»

Автор: Колеснікова Світлана Вікторівна, вчитель початкових класів, вищої категорії, МОУ СЗШ №9 міста Сердобський Пензенської області

Цей сценарій буде корисним вчителям початкових класів, педагогам додаткової освіти, вихователям групи продовженого дня. Даний матеріал розрахований на учнів 2-3 класів.

Цей захід було проведено на семінарі директорів і завучів Сердобского району за темою: «Робота з обдарованими дітьми».

Цілі:

- сформувати в учнів уявлення про школи в різні часи;

- навчити робити аналізувати і робити висновки;

- розвивати увагу, кмітливість, пам'ять, прагнення довідатися нове;

- розширювати кругозір уч-ся;

- виховувати почуття товариськості.

Хід заняття:

Вчитель: - Доброго Дня! Я рада вас бачити. У нас сьогодні заняття, на якому ми в різних школах побуваємо, дізнаємося багато нового. (слайд №1)

-14 грудня на Русі відзначали свято Наума Грамотника. Наші предки здавна надавали великого значення навчанню грамоті. Наум Грамотник був покровителем учнів. Ось і приказки про це склали: «Батюшка Наум, наведи на розум» , «Пророк Наум наставить на розум».

1. Староруське школа.

- Перенесемося з вами у минуле, в XVII століття, тобто на 300 з гаком років тому. І зараз побуваємо в староруському школі.(слайд №2)

(Діти сідають за довгим столом на лавках. На столі чорнильниці і гусячі пір'я, свічки, староруське абетка. Ця частина класу оформлена під школу минулого. В кутку дерев'яна діжка з різками. Дзвоник.)

Вчитель: - Ми в староруському школі. Заняття в цій школі починалися в 7 годин ранку, шкільний дзвін сповіщав про початок занять. Кожен займав своє місце за столом. Про це в букварі говорилося так: «Дружнего місця не займай і товарищев не утесняй!»

- Уважно розгляньте, які предмети були в староруському школі. Їх призначення ми зараз з'ясуємо. (слайд №3,4)

Вчитель: - Свічки?

Діти: - Раніше не було електрики і приміщення висвітлювалися з допомогою свічок.

Вчитель: - Чорнильниці?

Діти:- Чорнильниця - невелика посудина для зберігання рідких чорнила, який використовується при письмі пером.

Вчитель: -Чорнильниці, в залежності від країни, епохи і призначення, виготовлялися різного розміру і з різних матеріалів (каменю, скла, порцеляни, металів, полімерів), у тому числі дорогоцінних. Могли мати кришку і підставку. Особливою різновидом чорнильниці є чорнильниця-непроливайка (непроливашка)- особливого пристрою чорнильниця, яку використовують при роботі з пером для письма або з пір'яний ручкою.

- Гусячі пір'я?

Діти: - У давнину писали перами.

Вчитель: - Писальний пір'я відомі з глибокої давнини, приблизно з 3000 року до н. е.., і вирізалися із стебел очерету. З VI століття до н. е. використовували пір'я протягом більше тисячі років багатьма цивілізаціями. Кращі зразки виготовлялися з пір'я лебедів, індиків та гусей, як мають у крилах пера найбільшого розміру.

- А ці предмети навіщо? (Вчитель показує на різки в діжці)

Діти можуть відповісти.

Вчитель: - Це різки (вербові прути), якими карали дітей. В старій школі була дуже сувора дисципліна.

(Дзвенить дзвінок)

Учениця:

В давнину вчилися діти - їх навчав церковний дяк.

Приходили на світанку і твердили літери так:

А так Б - як АЗ і БУКИ, як ВЕДИ, ГЛАГОЛЬ,

І вчитель для «науки» по суботах їх бив.

Ось який чудний на початку наша грамота була

Ось яким пером писали-з гусячого пера.(слайд №5)

Учень:

Важко давалася грамота нашим пращурам у старовину,

А дівчатам належало не вчитися нічому.

Навчалися лише хлопчики. Дяк з указкою в руці

На розспів читав книжки слов'янською мовою. (слайд №6)

Вчитель: - Навчання в староруському школі проходило на слов'янській мові. Щоб навчитися писати і читати, треба було вивчити старорусскую абетку. (слайд № 7)

- Порівняйте зразки давньоруських літер з буквами сучасного алфавіту.

(У дітей зразки літер з двох абеток)

Вчитель: - Чим відрізняються?

Діти: - Накресленням. Але є і схожі букви.

Учитель: - Які літери більше подобаються? Чому?

Діти: - Старорусские більш цікаво пишуться.

Вчитель: - Як ви думаєте, які букви простіше писати? Чому?

Діти: - Наші, сучасні. Вони з простих елементів.

Вчитель: - В староруському школі писали гусячими перами. Сьогодні у вас є можливість дізнатися, чи легко це зробити. Напишіть слово ШКОЛА друкованими літерами пером.

(Діти пишуть відточеними гусячими перами , чорнилом)

Вчитель: - Я бачу вам дуже сподобалося, я дарую вам ці пір'я, вдома ще потренуєтесь.

- У чому полягала складність листа?

Діти: - Чорнило можуть капнути, перо дряпає папір, треба знайти рівний край.

Вчитель: - Ось як було нашим предкам!

2. Сучасна школа.

Вчитель:

- Чи То справа в нашій сучасній школі!

У сучасній школі різки не потрібні,

У сучасній школі комп'ютери важливі. (слайд №8)

- Озирнися, дружок, навколо!

Ось комп'ютер - твій вірний друг.

Він завжди тобі допоможе:

Складе, відніме і помножить.

(Діти сідають за парти до комп'ютерів по групах)

Вчитель читає вірш, а діти договорюють.

Нагорі машини всій

Розміщується...(дисплей)

Немов сміливий капітан!

А на нім горить... (екран)

Це ось...(клавіатура)

Ось де пальцях фізкультура та гімнастика потрібні!

Пальці стрибати там мають.

У зоопарку є зайченятко,

У комп'ютера є..(мишка)

Ця мишка не проста, ця мишка ось яка:

Скромний сірий коробок,

Довгий тонкий проводок.

Ну а на коробці дві чи три кнопки.

Якщо далека дорога приведе його в твій дім,

То скажи ти всім навколо:

«Ось комп'ютер - мій ... (найкращий друг)!

3. Робота на комп'ютерах.

- Я пропоную працювати у групах.

1 група: Зберіть прислів'я: (слайд № 9)

Аз, буки, веди страшать, тому треба мало спати.

Хто хоче багато знати, а плід солодкий.

Корінь навчання гіркий, як ведмеді.

(Діти єднають початок і кінець прислів'я)

Вчитель: - Багата народна творчість на прислів'я. Прислів'я століття живуть, вони нам дають поради. Які поради почерпнули з цих прислів'їв?

- Розумниці! Ваша група попрацювала на славу!

2 група:

Розгадайте загадки, допишіть слова-відгадки з букв. (слайд №10)

Яка водиця тільки для грамотних годиться? ( ч......)

Малий малишок, а мудрі шляхи показує? (п...)

Сама мала, а розуму надала. (....)

(Діти додрукували відгадки)

Вчитель: - Молодці! Ви постаралися - і у вас все вийшло!

3 група:

Перекладіть слова (архаїзми) на сучасний російську мову. (слайд № 11)

Хороми - ... (будинок)

Кочет - ... (півень)

Огорожа - ... (паркан)

Вчитель : -Хороша робота! Я рада за вас! Хоч слова і застаріли, відгадати ви зуміли їх!

4. Фізкультхвилинка. (слайд № 12 під музику «Чого вчать у школі»)

-Комп'ютер закривайте, очкам відпочинок давайте ви.

Вліво, вправо і подивіться примружтеся, відпочиньте.

А тепер відкрийте очі, на роботу ви налаштуйтеся!

(під музику «Чого вчать у школі»)

Вчитель: - А чому вчать в староруському, сучасної школах? (слайд № 13)

Діти: - У школі вчать читати, писати, розв'язувати задачі.

Вчитель: - Розв'яжіть задачу: Торговець на ринку закликає: «Капуста не порожня. Сама летить в уста. Ти приготував гроші на покупку качана в 2 з половиною кг? 1 кг коштує полтину» ( слайд № 14)

Вчитель: -чи Всі слова зрозумілі? Копа - це скільки?

Діти: - Полтинник - 50 рублів.

Вчитель: - Так, у наш час можна таке почути. А в старовину полтиною називали 50 копійок. Як ви вирішите задачу? (50+50+25=125 копійок)

Вчитель : - А за покупку ми віддамо 125 копійок? ( Ні. Треба перевести.1 руб.25 коп)

- Слово рубль походить від дієслова рубати : від великого зливка срібла, відрубували частина.

- Слова копійка і рубль використовуються і в наш час.

- Я хочу вам запропонувати ще одну старовинну завдання. ( слайд № 15)

«Довжина дошки прямокутної форми 3 п'яді, ширина 2 п'яді. Знайдіть периметр дошки».

Вчитель ЗДИВОВАНО: - Чому ви не піднімаєте руки?! Адже ви дуже добре знаєте, що таке периметр і як його знайти.

Діти: - Ми знаходили периметр в см, а в задачі незнайома одиниця довжини.

Вчитель: - (мимоволі показуючи) А як ви думаєте, що таке П'ЯДЬ?

Діти: - Може бути щось пов'язане з рукою?

Вчитель : - П'ядь - відстань між кінцями великого і вказівного пальців.

- А кому доводилося користуватися цією міркою або спостерігати, як це роблять інші?

Діти: - Мама вимірювала братика. На вулиці вимірювали довжину стрибка та ін.

Вчитель: -Порівняйте свою п'яддю п'ядь сусіда. З моєї. А у дорослих все п'яді однакові? Так чому відмовилися від цієї старовинної міри довжини?

Діти: - П'яді у всіх різні. Неточна міра довжини.

Вчитель: - Так чому ж дорівнює периметр дошки? (Діти вирішують і відповідають)

5. Школа майбутнього.

Вчитель: -Старовинні слова, старовинні грошові одиниці, старовинні міри довжини...

- Але ж настане такий час, коли використовувані в нашому житті слова, предмети стануть застарілими. (пауза)

- Про різні школи розповідь

Ще не закінчений у нас.

Школа майбутнього чекає-

Вирушаємо вперед! ( слайд № 16)

Вчитель:

- У вас було завдання подумати про ШКОЛУ МАЙБУТНЬОГО:

1 група: загальне уявлення школи майбутнього;

2 група: зошити, письмові приналежності школи майбутнього;

3 група: оцінки школи майбутнього;

(Виступ учнів)

- Біля школи майбутнього буде побудований парк «Бажань». У парку будуть різні атракціони, водні гірки, продаж морозива. За відмінні результати - 25 хвилин перебування в парку, за хороші - 15 хвилин. А за «2» - нічого. Таким учням залишиться тільки заздрити.

- У школярів буде сучасна супер - форма. В залежності від отриманих оцінок вона буде змінювати колір. «5» - форма червоного кольору, «4» - синього, «3» - сірого, а «2» - чорного. Але я думаю, що форма у всіх буде яскравого кольору.

- Сучасна ручка під час письма під диктовку, буде сигналити і у віконці показувати місце помилки і правильну літеру.

- Зошит буде сенсорної, в ній одній всі шкільні предмети. Учитель зможе перевіряти роботи учнів за комп'ютером.

- Сучасні підручники будуть як електронні книги, але ще й вміють говорити. Не зрозумів учень новий матеріал на уроці або прохворів, голос з книги ще раз пояснить тему.

Вчитель: - Хороші ідеї! Поживемо, побачимо. Може і я встигну попрацювати в такій школі?!

- Спасибі вам за роботу. Ви як завжди були активні, оригінальні, кмітливі! (слайд № 17)

Учасник конкурсу для педагогів «Краща методична розробка»