Реклама












Сюжетно-рольова гра для учнів 10-12 років


Сюжетно-рольова гра для учнів 10-12 років «Подорож до зірок»

Автор: Мачурина Тетяна Миколаївна, педагог-психолог ГБОУ ЗОШ №1096, м.москва

Опис матеріалу: Не секрет, що останнім часом у суспільстві особливо гостро постає питання про толерантність людей по відношенню один до одного. Мова в даному випадку йде не тільки про національної толерантності. Ще зі шкільної лави необхідно вчитися розуміти і приймати людей, що відрізняються від нас по самим різним життєвим аспектів (темперамент, інтелект, здоров'я, освіта, матеріальний достаток тощо). Даний матеріал буде цікавий шкільним психологам, соціальним педагогам, класним керівникам.

Мета: згуртування дитячого колективу, профілактика внутрішньогрупових конфліктів.

Завдання:

Освітні:

- навчити дітей розуміти природність відмінностей між людьми;

- навчити дітей толерантності у стосунках з іншими людьми;

Виховні:

- сформувати повагу до почуттів іншої людини;

- підвищити впевненість у собі;

- розвинути вміння висловлювати свою точку зору;

- розвинути вміння працювати в команді;

Розвиваючі:

- розвинути комунікативні навички;

- розвинути творчість і уява.

Матеріал: плакати із зображенням різних планет і їх жителів, карта зоряного неба, дошка, різнокольорова крейда, магнітофон, ширма.

Перед початком заняття необхідно підготувати кабінет: прибрати парти і поставити стільці в коло; закрити жалюзі (щоб створити ілюзію подорожі в Космосі); розвісити на дошці плакати, що зображують сузір'я і планети (відмінним варіантом буде використання плакатів, які світяться в темряві - це сформує емоційний настрій).

У роботі необхідно задіяти трьох учнів (не із класу, з яким буде проводитись заняття). Бажано, щоб це були учні старших класів. Їм необхідно буде зображувати представників інших планет, які відвідають» діти:

1) Зувк (житель планети Малосвет): одягнений в темний одяг, на лобі в нього намальований «третій» очей.

2) Бад (житель планети Цветорама): одягнений в яскраву вільний одяг.

3) Сеп (житель планети Синеда): одягнений в синю одяг.

До настання потрібного моменту ці учасники знаходяться за ширмою.

Хід заняття

Привітання (необхідно для мотивації, зняття психологічної напруги).

Діти заходять в кабінет і сідають у коло.

Педагог-психолог. Хлопці! Сьогодні ми з вами відправимося в захоплюючу подорож. Зараз ми з вами сядемо в космічний корабель і звертатися до самих глибин Всесвіту: наш шлях буде пролягати між зірок, таємничі далеких планет, небезпечних астероїдів і метеоритів. Але ми обов'язково здолаємо усі перешкоди, адже перед нами стоїть важливе завдання - досліджувати далекі світи і познайомиться з їх мешканцями (під керівництвом педагога діти ставлять стільці по три в ряд і сідають обличчям до дошки, на якій зображено космічний простір).

Педагог-психолог. Отже, хлопці, всі готові? Тоді у путь! Давайте закриємо очі і вирушимо в мандрівку (діти закривають очі; педагог включає тиху спокійну музику). Ми з вами все далі від Землі, ми пролітаємо повз планет Сонячної системи: ми бачимо величезний і величний Юпітер, таємничий Марс, тиху і загадкову Венеру...Ми вириваємося за межі нашої Галактики і спрямовуємося в глибини Всесвіту...І ось, нарешті, перед нами постає наша перша невідома планета (педагог вішає на дошці зображення першої планети і вимикає музику). Тепер давайте відкриємо очі. Ця планета називається Малосвет; як ви думаєте, хлопці, чому вона так називається? (діти відповідають) Правильно! Називається вона так тому, що на ній дуже мало світла; світло на ній буває всього годину-дві в день. Давайте познайомимося з мешканцем цієї планети! (діти кивають) (до дітей виходить учень, «який представляє» мешканців цієї планети).

Житель планети Малосвет. Вітаю вас, земляни! Мене звуть Зувк. У нас, у жителів цієї планети, у всіх по три ока, ми чудово бачимо в темряві, ми всі дуже розумні і талановиті. Ми однаково одягаємося, їмо одну і ту ж їжу, у нас однакові інтереси. Ми однакові! А ви, земляни, теж у всьому схожі один на одного? (діти хитають головою). Не може бути! Невже у вас навіть є своя улюблена тварина? (діти відповідають по черзі про свого улюбленого тварину).

Ви, земляни, відрізняєтеся один від одного і в той же час ви разом - це ж так здорово! Як би я хотів мати можливість бути трохи іншим, трохи відрізнятися...

Педагог-психолог. Хлопці! Може бути, ми запропонуємо Зувку подорожувати разом з нами? (діти кивають). Тоді ми знову повертаємося в наш космічний корабель і вирушаємо далі (Зувк сідає на один із стільців поруч з дітьми; педагог знову просить учасників закрити очі і включає музику). Ми з вами вирушаємо далі. Отже, ось уже позаду планета Малосвет. Поруч з нами проносяться все нові і нові планети. Подивіться, яка одна з них яскрава і святкова! А називається ця планета - Цветорама. Давайте приземлимося на ній та познайомимося з її мешканцями (педагог вішає на дошці зображення другої планети; діти відкриваю очі; до дітей виходить другий учень, що зображає жителя нової планети).

Житель планети Цветорама. Вітаю вас, земляни! Моє ім'я - Бад! Ми, мешканці цієї планети, дуже веселі та рухливі! Ми такі ж дуже життєрадісні! Ми однаково жартуємо і однаково сміємося! Нам подобаються однакові кольори! Ми однакові! А ви, земляни, теж у всьому схожі один на одного? (діти хитають головою) Не може бути! Невже, вам навіть подобаються різні кольори? (діти розповідають по черзі про своєму улюбленому кольорі). Ви, земляни, відрізняєтеся один від одного і в той же час ви разом - це ж так здорово! Як би я хотів мати можливість бути трохи іншим, трохи відрізнятися...

Педагог-психолог. Хлопці! Може бути, ми запропонуємо Баду приєднатися до нас в нашій подорожі? (діти кивають). Тоді у путь! (Бад сідає поруч з дітьми; знову звучить тиха музика і діти закривають очі). Отже, ми попрощалися з планетою Цветорама і вирушили далі. Перед нами з'являється третя планета - Синеда. Давайте зробимо на ній посадку та познайомимося з її мешканцями! (з'являється учень, що зображає жителя планети).

Житель планети Синеда. Вітаю вас, земляни! Моє ім'я - Сеп. Ми, мешканці планети, дуже обережні і уважні. Ми не любимо змін. Навіть наші інтереси однакові. Ми однакові! А ви, земляни, такі ж схожі один на одного, як ми? (діти відповідають). Не може цього бути! Невже у вас навіть різні захоплення? (діти розповідають про свої хобі). Які ви дивні, земляни! Я і не думав, що у Всесвіті існує така планета, де всі жителі так несхожі один на одного!

Педагог-психолог. Так, на нашій планеті живуть люди з дуже різними інтересами та захопленнями, мають самий різний характер! Звичайно, між нами іноді бувають сварки, і це нормально, адже ми всі такі неоднакові! Але, все ж, ми живемо дружно і потребуємо один одного.

Сеп. Як би я хотів жити на планеті!

Зувк і Бад. І я теж! І я! Хай живе Земля - дружна планета у Всесвіті!

Педагог-психолог. Ну що, хлопці? Ви згодні? (діти кивають). Тоді негайно в путь! Ми повертаємося додому! (педагог включає пісню групи «Земляни»: «Трава у дома»; на дошці поміщається зображення планети Земля; жалюзі слід відкрити, щоб у класі було природне освітлення).

Під керівництвом педагога діти знову розставляють стільці в коло.

Рефлексія.

Педагог-психолог. Хлопці, наша подорож підійшла до кінця. Що ми дізналися для себе сьогодні? (педагог робить підказку: всі люди різні і це чудово; людина має право будь-яким чином відрізнятися від інших; треба з повагою ставитися до відмінностей у думках і поглядах інших людей). Ми здійснили дивовижну подорож, дізналися багато про наші інтереси і захоплення, про улюблених тварин і кольорах. Ми переконалися, що ми різні, але нам було так цікаво разом! Давайте подякуємо один одного, за те, що ми так несхожі! (діти за годинниковою стрілкою говорять один одному «спасибі за те, що ми різні»).