Реклама












Урок психології в 1 і 2 класах «Хлопчики та дівчатка»


Конспект уроку психології в 1-2 класах

Автор: Муратова Олена Олександрівна, педагог-психолог вищої кваліфікаційної категорії, керівник центру розвитку та психологічної підтримки «Стимул» р. Омськ

Опис: урок психології «Хлопці і дівчата» розроблений для учнів 1-2 класу. Конспект уроку буде корисний для педагогів-психологів, а також класних керівників середньої загальноосвітньої школи. Даний матеріал пройшов апробацію на базі НОУ «Школа «Альфа і Омега» р. Омська, результатом якої стало формування адекватної гендерної позиції учнів, а також позитивні відгуки педагогів і батьків, що сприяло розробці низки подібних занять з учнями.

Мета: Формування гендерних установок учнів 1 класу.

Завдання:

1. Надати допомогу в усвідомленні змісту своєї гендерної ролі.

2. Надати допомогу при формуванні емоційно-позитивного ставлення до своєї гендерної ролі.

3. Надати допомогу в регуляції поведінки в рамках гендерної ролі.

Роздатковий матеріал: картонні фігурки (розрізані) силуетів хлопчика і дівчинки, малюнок на аркуші А3 валізки (чоловічого), малюнок на аркуші А3 сумочки (жіночої), вирізки з журналів жіночих і чоловічих предметів.

Методичні прийоми: дидактична гра, активізує гра, бесіда, опитування, робота в групах, аналіз, класифікація, узагальнення, порівняння, техніки невербального спілкування.

Хід заняття.

Введення: привіт, хлопчики та дівчатка! Сьогодні ми з Вами будемо обговорювати дуже цікаву тему, а яку - не скажу, тому, що ви самі повинні здогадатися! Я дам вам лише кілька підказок, а поки пропоную пограти.

Гра «Молекули».

Психолог: Отже, уважно слухайте правила гри: всі ви, напевно, знаєте, що ми з вами, а також все, що нас оточує, складається з частинок, які називаються «молекулами», уявіть собі, що ви і є ті самі молекули, які по моїй команді почнуть пересуватися в різних напрямках. Але як тільки ви почуєте мій бавовна і цифру, вам потрібно буде встати за руки в коло з кількістю людей, відповідним названої мною цифри. Кому не вистачить місця в колі, об'єднується зі мною. Почали...

(психолог грає до тих пір, поки за допомогою названої ним цифри не буде утворено 2 команди з рівною кількістю учасників).

Вправа «Хто це?».

(Група ділиться на 2 команди з допомогою гри «Молекули».

Психолог: А тепер кожна команда отримує набір фігур, з яких потрібно скласти картинки.

(силует дівчинки (1 група) і силует хлопчика (2 група); після пред'явлення завдання називається тема заняття).

Психолог: хто може сказати, як називається тема нашого уроку?

(Вислуховує відповіді дітей).

Психолог: Правильно, тема нашого з вами заняття «Хлопчики і дівчатка».

Гра - розминка «Я знаю багато імен».

(Психолог кидає м'яч дітям, які спочатку називають імена дівчаток, потім - хлопчиків).

Загадки про маму і тата.

1.

Хто взяв у руки молоток,

Вирив яму він лопатою?

Хто дивився зі мною хокей?

Це мій улюблений...(діти хором - тато).

2.

Хто красивіше всіх навколо,

Хто готує, миє раму?

Хто мій ніжний, добрий друг?

Це все рідна...(діти хором - мама).

Вправи «Якості хлопчиків і дівчаток».

Психолог: мами колись були дівчатками, папи колись були хлопчиками! Нам з самого дитинства зрозуміло, що хлопчики і дівчатка відрізняються один від одного, а чим?

а) невелика бесіда з дітьми (психолог кидає м'яч, той у кого він виявився відповідає на питання: чим відрізняються хлопчики та дівчатка.

б) вправа «Чиї якості?

Психолог: Зараз я буду називати якості чоловіка, якщо якість підходить, ви ляскаєте в ладоши, а якщо ні, то йдете ніжками.

* Чоловік: сильний, відповідальний, жіночний, мужній, наполегливий, м'який, працьовитий, домашній, розумний, сором'язливий, рішучий.

Психолог: А тепер я буду називати якості чоловіка, якщо якість підходить, ви ляскаєте в ладоши, а якщо ні, то йдете ніжками.

* Жінка: добра, скромна, мужня, груба, м'яка, жіночна, чарівна, уважна, ласкава, жорстка, господарська.

Вправа «Валіза і сумочка».

(На дошці вивішуються 2 плакати з малюнками чоловічого валізи і жіночої сумочки, перед дітьми викладаються вирізки з журналів жіночих і чоловічих предметів).

Психолог: зараз кожен по черзі вибере собі предмет, якщо це хлопчик, то він вибирає чоловічий предмет, якщо дівчинка, то жіночий предмет і віднесе його або в чоловічий валізу, або в дамську сумочку.

(Кожна учасниця по черзі вибирає предмет і кладе у валізу або в сумочку, в залежності від своєї статі.

Вправа «Вгадай хто я?»

(Психолог жестами зображує чоловічі і жіночі ролі, діти відгадують (Приклад: Силач, забивання цвяхів, виконання макіяжу, жіноча хода і т. д.)

Музична пауза

(Дуже добре, якщо психолог з дітьми заспіває пісні, де б відображалися відносини дівчаток і хлопчиків).

Наприклад: «А ти мене любиш?», «Червоні вітрила».

Гра - активізація «Хлопавки».

Психолог: покажіть мені ліву долоньку. А тепер покладіть на неї вказівний палець і постукайте їм, а тепер - середній, а тепер - безіменний, мізинець і великий палець, а тепер дівчатка аплодують хлопчиків, а хлопчики для дівчаткам.

Гра «Долоньки».

Психолог: а тепер дівчата встають у внутрішнє коло спиною до центру, а хлопчики у зовнішній особою до дівчаток.

Граємо в долоньки, дівчатка простягаю хлопчикам долоньки, а хлопчики кладуть свої руки на долоньки дівчаток. Дівчатка повинні швидко грюкнути по зовнішній стороні долоньок хлопчиків, а хлопчики - швидко прибрати долоньки. Потім можна помінятися.

На мою бавовни, зовнішній коло обертається і переходить до іншого учасника, гра продовжується до тих пір, поки всі хлопчики пограють в долоньки з усіма дівчатками.

Гра «Зупиніться дівчата, зупиніться хлопчики».

Психолог: зараз всі хлопчики і дівчатка будуть пересуватися по класу в будь-яких напрямах, але як тільки я кажу «зупиніться дівчинки» - дівчата стоять, хлопчики пересуваються, якщо ж я кажу - «зупиніться хлопчики» - хлопчики стоять, дівчатка пересуваються, і т. д.

Висновок.

(Психолог робить невеликий висновок про проведеному уроці, ще раз узагальнює основні якості хлопчиків і дівчаток).

Ритуал прощання «Салют» - УРА!!!

Психолог: дорогі хлопці і дівчата ви добре попрацювали, а тепер також чудово давайте попрощаємося з вами стаємо в коло, і коли я скажу слово «Салют», треба всім голосно крикнути «Ура».

Домашнє завдання: розповісти про урок батькам, намалювати автопортрет.