Реклама












Конспект уроку літературного читання в 1 класі


Конспект уроку літературного читання (навчання грамоти) у 1 класі

Тема: Приголосні звуки [ф] [ф,], букви Ф, ф.

Автор-укладач: Скопіна Галина Анатоліївна, вчитель початкових класів МОУ «Кармалинская ЗОШ», Нижньокамського мунициального району республіки Татарстан

Зміст навчально-методичної розробки

Автор матеріалу: Скопин Галина Анатоліївна

Посада: Вчитель початкових класів

Освіта: Вища

Кваліфікаційна категорія: Перша

Освітня установа: Муніципальне загальноосвітній заклад «Кармалинская середня загальноосвітня школа Нижньокамського муніципального району Республіки Татарстан»

Назва матеріалу: Конспект уроку навчання грамоти «Приголосні звуки [ф] [ф,], букви Ф, ф».

Клас (вік): 1 клас, 7-8 років

Предмет: Навчання грамоті

УМК, автори освітньої програми, до якого належить ресурс: «Школа Росії», В.Г.Горецкий, В.А.Кирюшкин, Л.А.Виноградская «Російська Абетка», М.: Просвіта, 2009.

Вид ресурсу (конспект уроку, назва технології, методичного прийому) : Конспект уроку.

Технологія проблемно-діалогічного навчання, системно - діяльнісний підхід

Мета, завдання: Мета уроку: створення умов для усвідомлення та осмислення нової навчальної інформації, застосування знань і вмінь у знайомій і новій навчальній ситуації через общеклассную та індивідуальну форми організації пізнавальної діяльності.

Освітні завдання: познайомити дітей із новою буквою російського алфавіту Ф і звуками, які ця буква позначає [ф], [ф']; навчити виконувати звуковий аналіз слів «ліхтар», «філін», використовувати схеми і моделі звукового складу слова для виконання звукового аналізу слова, створити умови для оволодіння технікою читання слів і речень з вивченими буквами, розвитку мовлення, фонематичного слуху, творчої уяви. Збагачувати лексичний запас, розширювати кругозір учнів.

Розвиваючі завдання:

- розвивати навички контролю і самоконтролю, навички практичної роботи в парах,

- розвивати пізнавальну активність дітей, уміння спостерігати, порівнювати, узагальнювати і робити висновки, розвивати дрібну мускулатуру пальчиків.

Виховні завдання: емоційно-позитивне ставлення до предмета і навколишнього світу.

Необхідне обладнання і матеріали для уроку: Проектор, ноутбук, колонки; «стрічка букв», картки «ялинки» з індивідуальними завданнями; сніжинки, смайлики для рефлексії діяльності та емоційного стану дітей, ялинка, предмети: фен, фартух, ліхтарик, фломастери, фотоапарат, модель літери «ф» з паперу, м'яч, новорічні іграшки.

Анотація до уроку: Даний урок використовується при проходженні нового матеріалу з навчання грамоти в 1 класі. Даний ресурс знайомить учнів з буквою «ф», приголосними звуками, формує ціннісне ставлення до світу, розширює знання дітей про навколишній світ, виховує емоційно-позитивне ставлення до предмета, показує зв'язок досліджуваних предметів з життям.

Методичні рекомендації щодо використання: Використовується на уроці «відкриття» нових знань. В ході уроку можна використовувати поєднання фронтальної, групової та індивідуальної форм навчання.

Конспект уроку з предмету «Навчання грамоти в 1 класі

Тема: «Приголосні звуки [ф] [ф,], букви Ф, ф».

Методична мета: створення умов для усвідомлення та осмислення нової навчальної інформації, застосування знань і вмінь у знайомій і новій навчальній ситуації через общеклассную та індивідуальну форми організації пізнавальної діяльності.

Завдання:

Освітні: познайомити дітей із новою буквою російського алфавіту Ф і звуками, які ця буква позначає [ф], [ф']; навчити виконувати звуковий аналіз слів «ліхтар», «філін», використовувати схеми і моделі звукового складу слова для виконання звукового аналізу слова, створити умови для оволодіння технікою читання слів і речень з вивченими буквами, розвитку мовлення, фонематичного слуху, творчої уяви. Збагачувати лексичний запас, розширювати кругозір учнів.

Розвиваючі:

- розвивати навички контролю і самоконтролю, навички практичної роботи в парах,

- розвивати пізнавальну активність дітей, уміння спостерігати, порівнювати, узагальнювати і робити висновки, розвивати дрібну мускулатуру пальчиків.

Виховні:

- емоційно-позитивне ставлення до предмета і навколишнього світу.

Плановані результати:

Особистісні -виявляють навчально - пізнавальний інтерес до нового змісту заняття;

- виявляють цікавість до матеріалу, що вивчається;

- усвідомлюють свою успішність на уроці,

- виявляють доброзичливість, довіру і уважність до оточуючих

- внутрішня позиція школяра;

- здатність до самооцінки на основі критеріїв успішності навчальної діяльності.

Метапредметные - Регулятивні УУД: вміють приймати і зберігати навчальну задачу; адекватно сприймати оцінку вчителя та товаришів; планувати свою дію

- визначати мету діяльності на уроці;

- визначати успішність виконання свого завдання в діалозі з учителем;

- оцінювати навчальні дії відповідно з поставленим завданням; виявляти і виправляти помилки;

- здійснювати пізнавальну і особистісну рефлексію.

- здійснювати контроль у формі звірення способу дії і його результату з заданим еталоном;

Пізнавальні УУД:

- вміють отримувати інформацію з схем, ілюстрацій, тексту;

- вміють на основі аналізу робити висновки;

- вміють встановлювати аналогії;

Комунікативні УУД:

- уміють організувати і здійснити співробітництво і кооперацію з учителем і однолітками.

- вміють слухати і розуміти інших;

- вміють будувати мовленнєвий висловлювання у відповідності з поставленими завданнями;

- вміють оформляти свої думки в усній формі;

- вміють спільно домовлятися про правила спілкування і поведінки.

Предметні - знають букву Ф, ф; вміють виконувати звуковий аналіз слів, використовувати схеми і моделі звукового складу слова для виконання звукового аналізу слів; вміють виділяти звуки зі слів, характеризувати їх, порівнювати, позначати буквою, визначати місце нової букви на «стрічці букв»;

- читати склади і слова з вивченими літерами;

- читати текст вголос.

Технологія: технологія проблемно-діалогічного навчання, системно-діяльнісний підхід.

Тип уроку: «відкриття» нових знань.

Даний урок був показаний мною на муніципальному конкурсі «Учитель року - 2013» в 1 класі МБОУ

«Середня загальноосвітня школа № 19» міста Нижнєкамська Республіки Татарстан.

Хід уроку

1. Психологічний настрій

- Добрий день, дорогі першокласники! Дозвольте відрекомендуватися: я вчитель початкових класів Скопіна Галина Анатоліївна. Сьогодні мені дуже хотілося б провести для вас урок навчання грамоти. Згодні зі мною поспілкуватися? Але для початку, я хотіла б знати ваше настрій. Мій настрій, наприклад, сьогодні, відповідає даним смайли. А ваше?

(на вибір усміхнений або сумний).

радісне

Я чекаю приємної зустрічі з уроком!

засмучене

-Як же так? Знову доведеться вивчати букви та вчитися читати.

Я рада, що ви всі прийшли в школу з радісним настроєм!

2. Мотивація навчальної діяльності

- Посміхніться один одному і подаруйте тепло ваших рук сусіда по парті, для цього доторкніться долоньками з ним. - Бачу, настрій у вас радісний. Тоді давайте починати урок. Та не простий, а чарівний святковий! Яке свято ми чекаємо з нетерпінням? ( Новий рік). Головний атрибут свята-ялинка. Сьогодні я вам принесла вам її. Щось тут не вистачає? Прикрашати іграшками ми будемо її протягом уроку вашими правильними відповідями. Згодні?

Хлопці, скажіть, будь ласка, чим ви займаєтеся на уроках читання? Для чого це вам потрібно?

Дізнатися щось нове!

Молодці! Вішаємо іграшку на ялинку.

3. Актуалізація знань

Повторення вивченого про букви і звуки.

- Я хочу дізнатися, що ви знаєте про звуках і буквах чого ми вчилися на минулих уроках. Пограємо в гру «Доскажи слівця».

- Звуки бувають ... (голосні і приголосні).

- При вимові приголосного звуку ... (повітря у роті зустрічає перешкоду).

- Приголосні звуки бувають ...(глухі і дзвінкі, тверді і м'які).

- Голосні звуки бувають ....(ударні і ненаголошені).

- Після твердих приголосних пишуться голосні букви... (а,о,у,и,е).

- Після м'яких приголосних пишуться голосні букви... (е,е,й,я,ю).

Молодці! Вішаємо іграшку на ялинку.

4. Цілепокладання.

- Хлопці, продовжуючи тему новорічного свята я хочу поділитися з вами радістю. Уявляєте, я вже отримала новорічні подарунки. Зараз я буду діставати їх з-під ялинки, а ви хором будете їх називати. А якщо будете дуже уважними, то обов'язково здогадаєтеся з яким новим звуком ми сьогодні познайомимося.

(Вчитель дістає з - під ялинки предмети. Учні дивляться на предмети і вимовляють слова.

Діти кажуть: «Фен, фартух, фотоапарат, ліхтарик, фломастери)

- Визначили, які однакові звуки в цих словах.

- Хто здогадався, про яких звуках піде мова на уроці? (Про звуки [ф], [ф'])

- Правильно, тема нашого уроку «Звуки [ф], [ф']. Буква «Ф, ф».

- Спираючись на тему уроку та опорні слова, сформулюйте завдання нашого уроку.

Познайомимося з .....

Навчимося ....

Ми познайомимося зі звуками [ф], [ф'] та літери, яка їх позначає. Будемо вчитися читати склади, слова і речення з новою буквою.

Молодці! Вішаємо іграшку на ялинку.

5. Відкриття нового знання.

1. Звуковий аналіз слів «ліхтар», «філін». Моделювання звукового складу слів.

- А зараз я пропоную вам відгадати загадки:

Будинок - скляний пухирець,

А живе в ньому вогник.

Вдень він спить, а як прокинеться,

Яскравим полум'ям запалиться. (ліхтар)

Коли світло, ховаюся в дупло,

Вночі літаю, мишей лякаю. (пугач)

А тепер спільно з сусідом по парті спробуйте скласти схеми даних слів.

- Розгляньте схеми слів. Скільки звуків у кожному слові? (У слові «ліхтар» - 5 звуків у слові «філін» - 5 звуків.)

- Проведемо звуковий аналіз цих слів в парах. Робота в парах. Складання звукових схем даних слів.

Скласти схему слова «ліхтар», слова «філін» на моделі.

Самоперевірка.

- Поділіть слова на склади. Визначте ударний склад. (У слові «ліхтар» 2 складу: фо-нарь, наголос падає на 2 склад, на голосну «а». У слові «філін» 2 складу: фі-лін, наголос падає на перший склад на голосну «і»).

- Дайте характеристику першим звуків у словах. (Звук [ф] - приголосний, твердий парний, його м'яка пара [ф'], глухий, парний [в], звук [ф'] - приголосний, м'який парний, його тверда пара [ф], глухий, парний [в']).

- Порівняйте перші звуки. Що ви можете про них сказати? (Це парні по твердості-м'якості звуки.)

Молодці! Вішаємо іграшку на ялинку.

6. Физминутка

- Хлопці, який же Новий рік без танців і веселощів! Я пропоную вам станцювати. Сидячи вмієте? Навчу! Дивимося на мене, повторюємо рухи і, звичайно, ж подпеваем! Діти танцюють. Додаток №2

Молодці! Вішаємо іграшку на ялинку.

Відкриття нового знання

2. Знайомство з буквою.

- Хлопці, а зараз я попрошу вас показати, як ви вмієте читати. Хором читаємо:

єрма, азан, утбол.

Не виходить? Немає першої літери. Але не забувайте, хлопці, що урок у нас передноворічний і чарівний. І тому, якщо ви зараз дуже постараєтеся, то у ваших руках народиться буква, яка позначає приголосний звук [ф].

Я допоможу вам, мої маленькі чарівники. Перед вами заготовка. Візьміть її в руки і выщипните серединку, обведений фломастером. ( Діти за інструкцією вчителя роблять букву з серветки.)

На яку букву схожа?. ( Р, ь). А тепер, увага. Розгортаємо заготівлю! О, диво, перед нами буква « еф».

На що схожа буква?

Молодці! Вішаємо іграшку на ялинку.

3.Чтение складів з буквою ф.

фа фо фу фи фе

фя фе фю фе фе

Молодці! Вішаємо іграшку на ялинку.

5. Первинне закріплення

-Пробуємо знову прочитати слова.

- Розберемо, як ви розумієте значення цих слів.

Ферма - окреме спеціалізоване, зазвичай тваринницьке господарство.

Фазан - великий птах ряду курячих, з яскравим оперенням, м'ясо якої вживається в їжу.

Футбол - (від англ. foot - нога, ball - м'яч) - командний вид спорту, в якому метою є забити м'яч у ворота суперника ногами або іншими частинами тіла.

Складіть речення з даними словами.

Молодці! Вішаємо іграшку на ялинку.

7. Застосування нового знання

- Мої першокласники з Кармалинской школи прислали вам новорічну телеграму. Прочитаємо її хором:

Доброго дня, учні 1-Б класу школи №19! Вітаємо вас з Новим роком! Шлемо вам фонтан з цукерок.

Молодці! Вішаємо іграшку на ялинку.

8. Підсумок уроку

- Що нового ви відкрили для себе?

- Що повторили з того, що вже знали?

- Що було найцікавіше для вас?

9. Рефлексія

- Наш урок закінчується.

Згадайте початок уроку, покажіть мені, з яким настроєм ви закінчили урок? Сподіваюся, що ваш настрій після уроку також відповідає цьому смайли! Наша ялинка готова до свята! Іграшки висять! Додамо їй трохи сніжинок. У вас На столі сніжинки 3 кольорів. Виберіть 1 сніжинку.

- Кому було все зрозуміло, цікаво і легко працювати, той візьме блакитні сніжинки.

- Хто міг, але після обмірковування справлявся із завданням - бузкові сніжинки.

- Кому було важко встигати і виконувати завдання - білі сніжинки.

Діти підходять до ялинки зі сніжинками!

- Мені сьогодні було дуже приємно з вами працювати, ви всі дуже старалися.

Спасибі всім вам за увагу і за урок!

З наступаючим всіх Новим роком!

Додаток

ТАНЦЮЄМО СИДЯЧИ

Ось ви втомилися, готуючи уроки,

І незрозумілі в підручнику рядка.

Значить, нехай відпочине авторучка,

Значить, відсуньте в сторону зошит.

 

І не встаючи, а сидячи на стільці,

Якщо зовсім ви ще не заснули,

Замість зарядки і для настроенья

Потрібно цей танець, друзі, танцювати.

 

Руки на пояс поставте спочатку,

Вліво і вправо качайте плечима.

Ви дотягніться мізинцем до п'яти,

Якщо зуміли - все в повному порядку.

 

А наостанок повинні ви мяукнуть,

Крякнути, проквакали,

Загавкати і хрюкнуть:

Мяу, кря, ква, гав, хрю.

 

Якщо в гостях ви станцюєте сидячи

Чия-небудь мама

Вам скаже: "Спасибі!"

Вазу ліктями ніхто не зачепить,

Не доведеться вибивати пил з килима

 

На перервах і в свій день народження,

З пісенькою разом і навіть без пенья,

Замість зарядки і для настроенья

Потрібно цей танець, друзі, танцювати.

Автор тексту (слів): Пляцковській М.

Композитор (музика): Савельєв Б.