Реклама












Конспект уроку з навколишнього світу, 3 клас


Конспект уроку з навчальної дисципліни Навколишній світ для 3 класу

Тема уроку: «Різноманітність рослин»

Автор-укладач: Мороз Ольга Михайлівна, вчитель початкових класів, р. Краснодар

Мета уроку: познайомити з основною кваліфікацією рослин.

Завдання:

1. Виділити характерні особливості царства рослин.

2. Розвивати вміння спостерігати, систематизувати.

3. Виховувати любов до природи, дбайливе ставлення до неї.

Результати:

Учні навчаться кваліфікувати рослини, визначати за допомогою атласу-визначника, аргументовано відповідати, доводити свою думку.

Обладнання:

1. Природний матеріал: мохи, водорості, ялинові і соснові гілочки, квіти, гілочки папороті.

2. Картки з завданнями.

3. Навчальні диски «Уроки Кирила і Мефодія .2, 3 клас»

Клас поділений на групи по 4 людини.

Хід уроку

I. Організаційний момент.

II. Перевірка домашнього завдання:

1. Вчитель роздає картки-завдання з теми «Ґрунт»

2. Фронтальний опитування:

- Що таке грунт?

- З чого складається ґрунт?

- Як утворюється ґрунт?

- Які тварини істоти живуть у грунті і як вони впливають на його родючість?

III. Самовизначення діяльності.

Учитель загадує загадку:

Дихають, ростуть,

А ходити не можуть.

Взимку завмирають,

Весною оживають,

Зеленими бувають.

Що це?

Вчитель:

- Правильно, це рослини.

Звучить « Вальс квітів». (Навчальний диск « Уроки Кирила і Мефодія» 2 кл., урок № 7,з.1)

IV. Робота по темі.

1. Вчитель:

- На цьому уроці ми поговоримо про рослини. Вони утворюють ліси і луки. Зелений наряд робить нашу планету дивно красивою. Як і все живе рослини дихають, ростуть, розмножуються, при цьому вони можуть поглинати шкідливі речовини, а виділяти в навколишнє середовище кисень, яким ми дихаємо. І хоча рослини дуже різноманітні, багато хто з них мають такі органи: корінь, стебло, листки, квітка, плід.

2. Завдання: «З'єднай початок кожного речення з його закінченням»

(Навчальний диск «Уроки Кирила і Мефодія» 3 кл., урок №8, з.3)

Лист - це

орган рослини, на місці якого дозріває плід

Квітка - це

орган рослини, що росте вниз, знаходиться у ґрунті

Корінь - це

орган, всередині якого знаходиться зародок рослини

Плід - це

орган рослини, що росте вгору. По ньому здійснюється передача поживних речовин.

Сім'я - це

орган рослини, що росте на стеблі. З його допомогою рослина «харчується» і «дихає».

Стебло - це

орган рослини, який утворюється з квітки. У ньому розвиваються насіння.

3. Вчитель:

- Хлопці, як ви думаєте, маленький зріст - це біда чи не біда?

З-за маленького зросту багато неприємності минуть мохи. Наприклад, вітер. Буває так, що він рве і метає - вивертає з корінням дерева, обламує кущі, тріпає безжально трави. Ну а мохи, притулилися до землі і вітру не бояться.

- Розгляньте мох і послухайте про нього повідомлення.

4. Учень 1.

-Мохи - найменші рослини нашої планети. Багато з них не вище декількох міліметрів. Мохи в лісі зазвичай відразу не помітиш, трава для них, як для нас дерева. Живуть вони не поодинці, а скупчена, утворюючи килимки, подушечки. Так легше переносити холод і спеку, легше чинити опір витоптування: і звірі, і люди ходять по мохів, а мохи не зникають. Влаштовані вони не складно: у них немає коренів, не буває квіток і плодів. Є стебла і листя. Мохи дуже витривалі. Часто селяться на вологих місцях. Не маючи коріння, вони всім своїм тілом поглинають дощові краплі, сніг і росу. Якщо придивитися до мохів, то можна помітити, що над зеленими гілочками піднімаються тонкі коричневі стебельця, на верхівках яких сидять маленькі коробочки. В них дозрівають спори, які замінюють мохів насіння. Існує кілька видів мохів. Мох сфагнум в перекладі з грецької означає губка. Він може вбирати в себе багато води, більше, ніж вата. Тому під час війни його використовували при перев'язці ран. Крім того їм конопатили хати, а особливо лазні.

5. Учитель поміщає на дошку таблички: царство рослин, мохи.

- Що це? (показує перо страуса)

- Розгляньте природний матеріал і скажіть на що схоже це перо?

- Правильно, на папороть. ( на дошці з'являється ще одна табличка-папороті)

6. Учень 2.

- Папороть у перекладі означає «трава, периста як пташине крило». Колись у давні часи папороті були основними рослинами нашої планети. Це були могутні дерева. Вони росли на болотах. Цілих 65 млн. років тривало царювання папоротей. Але клімат змінився, стало суші - папороті стали вимирати. Багато видів папоротей зникли, але деякі вижили і стали ховатися від жарких сонячних променів, у тіні дерев. Відвари з листя загоюють рани, зменшують біль.

7. Вчитель:

- Діти, розгляньте природний матеріал і скажіть, а які рослини завжди живуть у воді?

- Правильно, водорості. ( На дошці з'являється нова табличка - водорості).

8. Учень 3.

Водорості - це група нижчих рослин, що містять хлорофіл. Вони не мають коренів, стебел, листків, квіток. Водорості мешкають у воді. Вони поглинають з води вуглекислий газ і виділяють кисень, яким дихають живі організми. Морські водорості мають бурий і червоний колір. З них добувають йод, вугілля, смолу, ацетон. Морську капусту і морський салат вживають в їжу. Морські водорості прикріплюються до дна водойми корнеобразными виростами - ризоидами і тягнуться на десятки кілометрів, утворюючи підводні луки і ліси.

9. Вчитель:

- Нам залишилося познайомитися ще з двома групами рослин. (Самостійна робота з підручником).

- Які ще дві групи рослин виділяють вчені?

(На дошці з'являються ще дві таблички - хвойні, квіткові)

- Як називається наука про рослини?

- Де ростуть водорості?

- Де можна зустріти мохи?

- Назвіть хвойні рослини.

- Яка з груп царства рослин найбільш різноманітна?

10. Робота в робочих зошитах: з.1,2.3, с.29.

V. Физминутка.

VI. Закріплення вивченого матеріалу.

1. Розставити під зображеннями назви груп рослин.

2. Вибери рослини, які не належать до тієї ж групи, що й інші.

(Навчальний диск «Уроки Кирила і Мефодія» 3 кл., урок №8, з.6,8.)

VII. Рефлексія. Робота в групах.

1. Завдання: намалювати планету в одязі, яку створюють різні групи царства рослин. Планета повинна бути щасливою.

2. Захист творчих робіт.

3. Вчитель:

Дерево, квітка, трава і птиця

Не завжди вміють захиститися

Якщо на планеті будуть знищені вони

Ми залишимося одні.

4. Учень 4:

Якщо я зірву квітку,

Якщо ти зірвеш квітку,

Якщо ми зірвемо квіти,

Спорожніють всі поляни

І не буде краси.

5. Учень 5:

Давайте люди любити планету

У всій Всесвіту схожою немає.

У всій Всесвіту на всіх одна

Що буде робити без нас вона?

VIII. Підведення підсумків.

- На які групи поділяються рослини?

- Наведіть приклади рослин різних груп.

- Наведіть приклади рослин різних видів, але однієї групи.

- Що особливо сподобалося на уроці?

IX. Домашнє завдання. С.69-73, відповісти на питання, робоча зошит. с.31, з. 7,8.