Реклама












Конспект уроку української мови з теми: «Узагальнення знань про частини мови». 4 клас


Конспект уроку української мови в початковій школі

Урок української мови з теми: «Узагальнення знань про частини мови: іменнику, дієслові, прикметнику, предлоге». 4 клас.

Розробила урок: Чернова Ірина Іванівна, вчитель початкових класів МБОУ ЗОШ № 76 г. Краснодара

Тема: Узагальнення знань про частини мови: іменнику, дієслові, прикметнику, предлоге.

Мета: Закріплення та узагальнення знань про частини мови.

Обладнання: картина «Весна», таблиці.

Хід уроку.

I. Організаційний момент.

II. Чистописання (число, місяць, класна робота, Вв,Ва,вл).

III. Робота по темі уроку.

- Отже, почнемо нашу роботу з загадки:

Я розкриваю нирки в зелені листочки,

Дерева одягаю, Посіви поливаю

Сповнена руху

Звуть мене ... (весна).

-Запишіть слова весна і проведіть фонетичний розбір.

- Назвіть весняні місяці.

На дворі березень (вірш про весну):

Уж тане сніг, біжать струмки,

У вікно повіяло весною...,

Засвищут скоро солов'ї,

І ліс одягнеться листям.

Чиста небесна блакить,

Тепліше і яскравіше сонце стало,

Пора злих заметілей і бур

Знову надовго минула....

- Які прислів'я, приказки, прикмети ви знаєте?

-Запишемо під диктовку одну з них:

Березень з водою, квітень з травою.

- Березень у стародавніх римлян був першим місяцем року. Він був присвячений Марсу-покровителю полів. За нашим календарем, березень-третій місяць року, перший місяць весни. Його називають березень, протальник, капельник (дають пояснення підготовлені діти).

За календарем 18 березня - це день перших проталин. У березні ми з нетерпінням чекаємо, коли до нас прилетять старі знайомі - шпаки. Ці товариські птахи-перші перелітні гості, радісні вісники весни.

Словникова робота

- Словникову роботу ми проведемо , так: уважно подивіться на картину, складіть речення , в яких обов'язково має бути словникове слово, але записувати ми будемо не все речення, а лише словникові слова. Складати пропозицію необхідно так,щоб були присутні всі вивчені частини мови.

Ворона, сорока, горобець, лисиця, заєць, ведмідь.

- Давайте перевіримо записані вами слова.

-Що спільного в цих словах? (Одухотворені іменники)

- Розбийте їх на дві групи (птахи, тварини)

Лисиця, заєць, ведмідь.

- Що ви можете сказати про ці слова? (дикі, відповідають на питання хто?).

- Давайте подивимося на другу групу слів: ворона, сорока, горобець - це птахи. Птахи - наші вірні друзі, вони знищують величезну кількість комах. Наприклад, корольок. Сама пташка маленька, а з'їдає за рік близько 10 000 комах, ластівка за кілька літніх місяців встигає переловити до 1 мільйона мошок. А ось вівчарик, яка важить всього 9 грам, знищує в день 17 грам різних шкідливих комах.

-Скажіть, на скільки грам більше своєї ваги з'їдає вівчарик комах?

- Увага на дошку:

На маленькій про/та/лін/ке розцвів пер/вий під/снєж/нік.

- Чому пролісок отримав таку назву?

- Знайдіть у реченні головні члени речення (правила про підметі і присудку).

- Знайдіть прикметники ( правило про прикметнику)

- Назвіть прийменники (правило).

- Поставте наголоси.

- Поділіть слова для переносу.

IV. ФИЗМИНУТКА

- Розподіліть слова по групах, тобто за частинами мови:

іменники

дієслова

прикметники

дерева

біжить

клейкі

нирка

дзюрчить

галасливі

весна

світить

весняні

- Поясніть написання кожного слова.

- Що об'єднує їх? ( про весну ).

- Знайдіть спільнокореневі слова.

- Давайте повернемося до картини.

- Складіть словосполучення іменник + прикметник.

- Запишіть словосполучення.

- Складіть словосполучення про лиса.

Лисиця. Згадаємо казки. Як називають лисицю (лисичка, хитра, шахрайка, лисонька, Патрикеевна).

- А звідки взялося таке дивне по батькові Патрикеевна? Патрикий - це ім'я. Його давали дітям тільки княжого роду. Давним-давно, років 700 тому, жив Новгородський князь Патрикий. Він прославився своєю хитрістю, розумом, спритністю. Ім'я Патрикий стало прозивним. І хитра лисиця отримала по батькові Патрикеевна.

- 2 складіть словосполучення іменник + дієслово ( 2 слова, якщо це іменник і дієслово є пропозицією, так як вони є головними членами речення)

- Придумайте словосполучення чи речення про дерево.

- Одне Дерево, а якщо багато дерев, що це? (ліс)

- А що таке ліс? (Чисте повітря, багато дерев, ягоди, кущі, квіти, трава, птахи).

- Яке істотне розходження між словами лисиця і ліси?

Таблиця ( ялина, сосна, дуб, кедр)- 3 варіанти орфограммы.

- Назвіть зайве. Чому?

- Я розповім вам сьогодні про дуб. Це одне із самих могутніх, сильних, і високих дерев. Дуб живе до 1000 років. Кора дуба містить лікарські речовини. А для тварин і птахів-це годівниця.

- Утворіть від іменника прикметник( дуб - дубовий).

- Виправте і знайдіть помилку.

- Сьогодні ми багато говорили про весну. Ви говорили прислів'я «Весна красна квітами». І це так. Кожна квітка гарний по-своєму. Квіти піднімають нам настрій, створюють затишок. У нашому класі сьогодні багато весняних квітів. Але, ми будемо не тільки милуватися квітами, але і ще трохи попрацюємо.

Роза Астра Ромашка Нарцис

- Знайдіть зайве слово.

- До якої частини мови належать слова?

- Всі квіти гарні, але хочу зупинитися сьогодні на одному квітку, яка росте, мабуть, з кожного з вас. Це нарцис. Послухайте легенду:

З давніх часів, милуючись квітами, поети одушевляли їх. Вони знаходили в них схожість з красивою дівчиною, зі струнким юнаком. У давньогрецькій міфології існує легенда про нарциса. Юнак нарцис дуже любив себе. Схилившись над водою, він не міг відвести погляду від свого прекрасного обличчя, відбитого у воді. Він був так закоханий в себе, що нікого і нічого не помічав навколо. У покарання за це Боги перетворили його на квітку нарцис.

- А які весняні квіти ви знаєте?( запашний конвалія, ніжна фіалка, тендітний пролісок).

- Увагу на дошку. Чудовий вірш С.Маршака:

Рудий сніг темніший в березні

Крижинки тануть на вікні,

Зайчик бігає по парті,

І по карті на стіні.

- Вставити прийменники (правило).

-Запишіть прийменники зі словами ,з якими вони взаємопов'язані.

-Назвіть, яких ще поетів і письменників ви знаєте , які писали про весну?

V. Підсумок уроку

- Багато сьогодні ми з вами пишемо і говоримо. І це завдяки російській мові, великому і могутньому, знати який ми з вами повинні.

- Чого навчилися на уроці? Що нового і цікавого дізналися для себе?