Реклама












Конспект уроку біології. Урок узагальнення з вегетативних органів вищих рослин


Автор: Кузнєцова Олена Сергіївна, вчитель біології КДУ «Тобольська середня школа №116» Костанайська область Тарановський район селище Тобол

Даний урок розроблено для 6 класу як узагальнюючий урок по морфології рослин. На уроці йде повторення вегетативних частин рослин, через різні форми виконання робіт. Цю розробку я застосовую коли в старших класах мені потрібно швидко повторити великий обсяг матеріалу з ботаніки.

Урок узагальнення з вегетативних органів вищих рослин.

Мета: узагальнити, систематизувати отримані знання при вивченні вегетативних органів вищих рослин, підвищення розуміння і запам'ятовування пройденого матеріалу.

Завдання:

- досягти оптимального рівня засвоєння і закріплення знань при вивченні вегетативних органів вищих рослин;

- включити кожного учня в роботу на уроці, для якісного повторення пройденого матеріалу;

- виховувати естетичну культуру поведінки в природі, знаючи особливості та значення рослин.

Тип уроку: урок узагальнення

Методи уроку:

репродуктивний

практичний

алгоритмічний.

Форма роботи:

фронтальна

індивідуальна

робота з колекцією

складання таблиці

робота з текстом

Підготовча робота: всі завдання роздруковуються для кожного учня.

Хід уроку.

1. Організаційний момент.

2. Актуалізація знань.

Ех, повним - повна скарбничка

Ігор, завдань і витівок,

Вікторин, завдань, загадок -

Починаємо урок швидше!

Усна робота за визначеннями: вчитель називає термін - учні дають поняття.

- розгалуження

- втеча

- нирка

- лист

- корінь

- плід

- насіння

В деревах музики надлишок,

Співучість у лініях німих.

Ми ні фальшивих, ні побитих

Мелодій не почуємо в них.

Не буки схрещують руки,

Не в'язи пов'язують дах, -

То над землею виснуть звуки

Вигинів гілок і стовбурів.

(Л. Вишеславський "Гілки")

Завдання: «Розгалуження»:

необхідно розподілити рослини за типом розгалуження:

1. Дихотомічний

2. Симподиальное

3. Моноподіальних

Рослини:

1. плауни

2. ялина

3. черемха

4. ламінарія

5. фукус

6. бузок

7. сосна

8. спірогіра

9. хара

10. тополя

11. кипарис

12. береза

Завдання «Втеча»:

із запропонованих суджень вибрати вірні судження:

1. Поряд з коренем пагін - основний орган вищої рослини.

2. Втеча не бере участь у повітряному живленні рослин.

3. Спороносні пагони спеціалізовані органи забезпечують розмноження.

4. Пагони ростуть тільки в певний період життя.

5. Пагони виникають з меристеми.

6. Вегетативний не видозмінений пагін складається з стебла і листя.

7. Стебло і листя - структурні елементи втечі.

8. Перший пагін рослини - його другорядні органи другого порядку.

9. Відмінність втечі від кореня - його олиственность.

10. Пагін складається з декількох вузлів і міжвузлів.

Завдання «Нирка»:

у словах переплутані літери, необхідно скласти слова, що відносяться до теми «Нирка».

1. яаснмнеаш

2. янвршчуехеа

3. янпдтчраона

4. яаюизмущ

5. яякпоощаса

6. кпаес

Завдання «Лист»:

порівняти особливості морфологічної будови простого листа і складного листа. Результати відповіді оформити у вигляді таблиці:

Показник

Простий лист

Складний лист

Завдання «Корінь»:

схематично зобразити будову стрижневої кореневої системи і мичкуватої кореневої системи, підписати складові частина кореневих систем, навести приклади рослин на кожну кореневу систему.

Завдання «Плід»:

знайдіть біологічні помилки в тексті:

Розросталася після запліднення зав'язь перетворюється в специфічне утворення, що називається плодом. Плоди у голонасінних вкрай різноманітні. Основна функція плоду - формування, захист і поширення насіння. Морфологічною основою плода є андроцей. Дозрівання плоду починається з моменту припинення росту. В стінках плода зосереджуються різні пластичні та енергетичні речовини: білки, крохмаль, цукри, жирні олії, деякі вітаміни. Плоди різноманітні за розмірами, формою, будовою. Різноманіття плодів просто дивує своєю неповторністю. Плоди поділяють на соковиті і не соковиті, прості і складні. Прикладом соковитих плодів є: ягода, боб, гранат, кістянка, горішок.

Завдання «Сім'я»:

з запропонованій колекції насіння розподілити насіння на: однодольні і дводольні. Пояснити чим керувалися при розподілі насіння на групи.

3. Підсумки уроку. Оцінювання роботи кожного дитини.

4. Рефлексія: як ви розумієте дані слова, зв'яжіть їх значення з нашим уроком:

Я зірвав квітку - і він зів'яв,

Я зловив жука - і він помер у мене в долонях.

І тоді я зрозумів,

Що доторкнутися до краси

Можна тільки серцем.

С. Маршак