Реклама












Сценарій гри-подорожі по станціях на уроці біології у 8 класі


Гра - подорож по біології в 8 класі «Внутрішнє середовище організму і кровообіг»

Автор: Кузнєцова Олена Сергіївна, вчитель біології КДУ «Тобольська середня школа №116» Костанайська область Тарановський район селище Тобол

Даний урок представлений для узагальнення і систематизації знань з теми: «Внутрішнє середовище організму і кровообіг». Діти дуже люблять, коли навчання йде через гру, тому саме цю форму узагальнення я і взяла на цей урок. Я дуже часто застосовую гру на своїх уроках біології. Через емоції навіть самий слабкий дитина запам'ятовує і забирає з собою отриману інформацію на уроці. Ігрова ситуація сприяє більш швидкого та доступного засвоєнню знань і умінь. Даний урок підходить для дітей 8 класу (загальноосвітня програма шкіл) при вивченні анатомії.

Гра - подорож «Внутрішнє середовище організму і кровообіг»

Мета: узагальнити знання учнів, отримані на уроках біології з теми : «Внутрішнє середовище організму і кровообіг».

Завдання:

1. Виробити в учнів комунікативні (здатність працювати в групі в інтересах спільної мети) і соціальні компетенції.

2. Розвинути навички динамічні кожного учня (особистісні компетенції), готовність пізнавати і відчувати себе в нових ситуаціях.

3. Навчити учнів знаходити своє місце в колективній діяльності згідно своїм інтересам і здібностям.

Тип уроку: урок узагальнення і систематизації знань.

Обладнання: інтерактивне обладнання.

Хід уроку

1.Организационный момент, психологічний настрій.

Продзвенів дзвінок і замовк -

Починається урок.

Всі за парти тихо сіли,

На мене всі подивилися.

Побажайте успіхів очима

І вперед, за новими знаннями!

2. Вступне слово вчителя.

На цьому уроці клас ділиться на 4 команди. Кожна команда виконує спільно завдання, які будуть оцінювати журі (це 4 учня з класу). Заняття проходить у формі гра - подорож по станціях.

1 Станція «Цікава»

Завдання: перед вами цікаві факти з теми : «Внутрішнє середовище організму» необхідно сказати, про що йде мова? Кожна команда виконує завдання 1 хвилину. Перевірка виконаного завдання. Оцінювання журі.

1. об'єм рідини у людини складає в середньому 25,5 % маси тіла.

2.За день в кров надходить від 2 до 4 літрів рідини.

3.Объем цієї рідини в організмі людини приблизно 5 літрів.

4.Эта рідина поза організму людини згортається за 15 -12 хвилин.

5.В складу цієї рідини входить плазма, яка складається з 90 % води.

6.Ежесуточно у дорослої людини утворюється близько 20 літрів рідини.

2 Станція «Плутанина»

Завдання: перед вами переплутаний текст, вам необхідно відновити правильну версію. (Команди читають, виконують завдання 2 хвилини. Перевірка виконаного завдання. Оцінювання журі)

До форменим елементам належать еритроцити, лейкоцити і тромбоцити. Еритроцити - без'ядерні кров'яні пластинки, округлої або овальної форми., розміром 0,5 -3,0 мкм. Вони утворюються в червоному кістковому мозку, руйнуються в селезінці. Тривалість їх життя 8 - 11 днів. Функція - участь у згортанні крові. Лейкоцити - червоні кров'яні тільця. Вони визначають колір крові. Це без'ядерні клітини мають вигляд двояковогнутого диска. Середня тривалість життя 120 днів. Потім вони руйнуються в печінці і селезінці. Функція - транспорт кисню і вуглекислого газу. Тромбоцити - білі кров'яні тільця, які не мають постійної форми, що містять ядро. Утворюються в червоному кістковому мозку, селезінці, лімфатичних вузлах. Функція - захист організму від мікроорганізмів.

3 Станція «Схематична»

Завдання: Необхідно правильно вказати стрілками допустимого переливання крові людини. Кожній команді надається лист з заготівлею завдання.

(На виконання завдання - 1 хвилина. Перевірка. Оцінювання журі.)

4. Станція «Образотворча»

Е. Межелайтис

Що таке серце?

"Серце".

Камінь твердий?

Яблуко з багряно-червоною шкірою?

Може бути, між ребер і аортою

Б'ється шар на шар земної схожий?

Так чи інакше, все земне

Уміщається в його межі,

Тому що немає йому спокою,

До всього є справа.

Завдання: Командам видаються заготовки з малюнком серця, необхідно підписати внутрішня будова серця. На це завдання дається 2 хвилини. Перевіряється взаємоперевіркою команд, через електронну таблицю «Будова серця». Оцінювання роботи журі.

5 Станція «Термінологічна»

Завдання: Із запропонованих термінів і визначень, потрібно знайти правильну відповідність. (приклад показаний на таблиці)

Визначення

Термін

1.Свойство лейкоцитів захоплювати і перетравлювати потрапили в кров і тканини мікроорганізми.

імунітет

2. Особливі білкові речовини, що забезпечують захист організму.

Пасивний імунітет

3.Невосприимчевость організму до дії інфекційних та інших чужорідних агентів.

кровообіг

4. Несприйнятливість до інфекційних захворювань в осіб, що перенесли захворювань.

природний імунітет

5. введення вакцини або сироватки для вироблення імунітету

Серцево - судинної

6. Введення в організм сироватки заражених тварин або перехворів людини.

фагоцитоз

7. Введення вакцини з ослаблених або вбитих збудників.

Активний імунітет

8. Рух крові по замкнутій системі кровоносних судин і серця.

антитіла

8. Система, що забезпечує кровообіг.

штучний

6 Станція «Логічна»

Завдання: Скласти логічні ланцюги «Велике коло кровообігу», «Малий коло кровообігу». На виконання завдання 3 хвилини. Виконують на аркушах, потім озвучують відповіді. Оцінювання журі.

7 Станція «Гігієнічна»

Завдання: Скласти гігієнічні вимоги серцево - судинної системи. Вимоги представляються на ватмані у вигляді міні - проекту з захистом. На виконання 4 хвилини. Захист. Оцінювання журі.

8 Станція «Віршована»

Я знову вчуся в початковій школі.

Рахунок йде з сьогоднішнього дня.

Як ви там? Тепло, добре

Вам живеться в серці в мене?

За чотирикамерному серця -

Крок біологічних годин.

Це друга і одновірця

Ласкавий і постійний потяг.

Як дорога, стелиться аорта,

За якою весело йти.

Як справи? Вистачає комфорту?

Як друзі? Не нудно в дорозі?

Розпочався льодохід у квітні?

Гарні зяблики в лісі?

Що, рубінове намисто

З еритроцитів - вам до лиця?

Можете гуляти з серцевою сумкою

І у вінку з коронарних вен,

Суворого і скромного малюнка.-

І так буде благословенний шлях!

Нічого не треба говорити мені,

Я і так не пропаду з нудьги,

Лише б йшли до мене в серцевому ритмі

Ваші аферентні дзвінки.

Мені необхідна ця милість,

Щоб світ навіки не померкло:

- Все в порядку! Серце скоротилося!

Наступна систола - в четвер.

Д. Длігач

Завдання: Скласти вірш, використовуючи такі слова:

серце

рух

здоров'я

кров

Читання вірша. Оцінювання журі.

9 Станція «Вікторина»

Завдання: учитель читає запитання, а команди з підняттям сигнального жетона відповідають. Оцінюються швидкість і правильність відповідей.

1.Сосуды, по яких кров рухається до серця (вени).

2.Кровь, багата вуглекислим газом (венозна).

3.Человек, що дає кров для переливання або тканини і органи для пересадки іншій особі (донор).

4.Заболевание, симптомами якого є хронічне зниження артеріального тиску (гіпотонія).

5.Сосуды, по яких кров рухається від серця (артерії).

6.Путь крові від лівого шлуночка через артерії, капіляри і вени всіх органів до правого передсердя (великий круг).

7.Наследственное захворювання, яке виражається в схильності до кровотеч в результаті несвертиваемості крові (гемофілія).

8.Вспышка масового захворювання (епідемія).

9.Человек, отримав кров для переливання або тканини і органи для пересадки (реципієнт).

10.Кровеносные судини, стінки яких складаються з одного шару клітин (капіляри).

11.Артерии, постачають кров'ю серцевий м'яз (коронарні або вінцеві).

12.От який камери серця відходить аорта (від лівого шлуночка).

Оцінювання журі.

Підведення підсумків уроку.