Реклама












Урок - конференція з біології у 7 класі


Автор: Кузнєцова Олена Сергіївна, вчитель біології КДУ «Тобольська середня школа №116» Костанайська область Тарановський район селище Тобол

Урок - конференція з біології у 7 класі. «Клас Дводольні. Підклас Складноцвіті»

Невідомий китайський поет дві з половиною тисячі років тому сказав:

Якщо ви думаєте на рік вперед - сійте зерна,

Якщо ви думаєте на десять років вперед - садіть дерева,

Якщо ви думаєте на сто років вперед - виховуйте людину. Саме цей урок має третю версію втілення в життя - виховання людини, через вивчення біології. Цей урок представлений у вигляді конференції. Присутній випереджувальне завдання для учнів. Виступи учнів допомагають формувати комунікативні якості навчальних. Вивчення одного підкласу підводить до думки про охорону всього Царства Рослини.

Мета: з'ясувати основні особливості будови і життєдіяльності підкласу складноцвіті їх значенням для людини.

Тип уроку: конференція

Методи: словесні, наочні.

Обладнання: інтерактивна дошка, картинки представників підкласу складноцвіті.

Хід уроку:

1. Організаційний момент.

2. Вступ вчителя:

Квіти, як вони красиві!

Ніжні, горді і терплячі.

Вони нам дарують диво кольору,

Вони цвітуть нам все літо.

При цьому, не просячи взамін

Любові, добра і змін.

Кузнєцова О.С.

Добрий день хлопці! Сьогодні у нас конференція, присвячена красивому підкласу складноцвіті. Нам належить з'ясувати наступні питання:

1. Які особливості в будові і життєдіяльності підкласу складноцвіті є.

2. Основні сімейства підкласу складноцвіті:

- сімейство колокольчіковие

- сімейство лобелиевые

- сімейство складноцвіті.

3. Літературна сторінка присвячена підродини складноцвіті.

4. Значення охорони підродини складноцвіті і Царства Рослини.

Ось такі чотири великі питання нам належить обговорити. Отже, переходимо до першого питання: Які особливості в будові і життєдіяльності підкласу складноцвіті є.

(виступ 1 учня)

Підклас складноцвітих становить не найбільшу, але в цілому найбільш високо спеціалізовану групу дводольних. Віночок у його представників сростнолепестной. Часто спостерігається функціональна або морфологічна диференціація квіток у суцвіттях, що особливо характерно для представників сімейства складноцвітих. Зав'язь в основному нижня і складена 2 плодолистиками. Підклас об'єднує 5 порядків, 13 сімейств, близько 1400 родів і приблизно 30000 видів. При цьому сімейство складноцвіті становить 90% пологів і видів підкласу. В порядку переважають однорічні і багаторічні трави, кущі, дерева і деревні ліани.

Ми ознайомилися з характерними загальними особливостями підкласу складноцвіті. Переходимо до ознайомлення з основними колекціями підкласу складноцвіті і перше

сімейство - сімейство колокольчіковие.

(виступ 2 учня) - на інтерактивній дошці йдуть картинки представників даного сімейства.

Сімейство колокольчіковие включає близько 50 родів і майже 1000 видів, що зустрічаються на всіх материках, але з переважанням в Північній півкулі. В більшості це багаторічні кореневищні трави, що ростуть на відкритих місцевостях. Дуже люблять світлі ліси, луки, скелі. Особливо багато дзвіночків в горах Кавказу і Сибіру. На Курильських островах мешкають ліановидні дзвіночки.

Квітки - блакитні, сині, лілові або білі. Зібрані в кисть або головчасте суцвіття. У пазухах можуть перебувати поодинокі квітки. Майже завжди вони двостатеві, пелюстки, зрощені з п'ятьма тичинками. Маточка складається з 3 рідше 2 або 5 плодолистиків, утворюють нижнього зав'язь. Плоди зазвичай коробочки. Квіти запилюються комахами. Значення сімейства колокольчіковие - декоративне, медицині, молоді втечі деяких їстівні.

(виступ 3 учня) - на інтерактивній дошці йдуть картинки представників даного сімейства.

Сімейство лобелиевые.

Дане сімейство включає в себе 30 пологів з 1300 видами. Більшість виростають у тропічній Америки. Можна зустріти в Східному Сибіру і на Далекому Сході, на болотах, сирих луках.

Квітки схожі на квітки родини колокольчіковие, але мають відмінність - віночок двогубий. Зав'язь 1 - 2 гніздова з довгими ниткоподібними стовпчиком. Плід коробочка або ягода. Життєві форми-болотні і погруженноводные трави, чагарники, великі пальмовидні дерева, гігантські трави до 10 метрів заввишки. Квітки в основному яркоокрашенные, тому їх вирощують як декоративні рослини. Деякі використовуються в медицині для виробництва препаратів, що стимулюють процес дихання.

(виступ 4 учня) - на інтерактивній дошці йдуть картинки представників даного сімейства.

Сімейство складноцвіті.

Друга назва сімейство складноцвіті - сімейство айстрові, включає в себе 1250 - 1300 родів з 25000 видів, що зустрічаються по всьому світу. Це багаторічні або однорічні трави, але в тропіках зустрічаються трав'янисті і деревні ліани, стеблові і листові сукуленти і навіть дерева. Суцвіття кошик. Основа кошики - розширена верхівка суцвіття. Розмір кошиків різний, від декількох міліметрів до 10 і більше сантиметрів. Число квіток коливається від 1 до 1000 і більше. Представники: лопух осот, будяк, осот, кульбаба, череда, мати - й - мачуха, полин звичайний. Багато хто з представників злісні бур'яни: нетреба, амброзія деревій. Листки прості, цільні або розсічені. Запилення комахами. Часто плоди дозрівають без запліднення. Значення: лікарське, медицина, бур'яни, технічне, харчове, декоративне, кормове.

Ми ознайомилися з основними колекціями підродини складноцвіті. Цікаво, як ця підродина оспівують, описувати в літературі поети. Давайте послухаємо хлопців відповідальних за літературну сторінку.

(виступ учня 5) - читання напам'ять вірша Драго О. «Білі сорочки...»

Білі сорочки

У жовтенький горошок

Вишили ромашки

Вздовж лісових доріжок,

Ні, це яєчню

З яєчок дрібних

Розклала літо

На полях - тарілках!

Ви не так дивилися:

На полях - серветках

Присіли відпочити

Солнышкины дітки!

Жовті цукерки

Білі папірці -

Знають всі відповіді

Хитрі ромашки!

Обійду сторонкою,

Нехай ростуть вільно.

Пелюстки не трону...

Раптом їм буде боляче...

(виступ учня 6) - читання напам'ять вірша Степанов Володимир « Кульбаба придорожній...»

Кульбаба придорожній

Був, як сонце золотим,

Але відцвів і став схожим

На пухнастий білий дим.

Ти лети над теплим лугом

І над тихою річкою.

Буду я тобі, як другові,

Довго слідом махати рукою.

Ти неси на крилах вітру

Золоті насіння,

Щоб сонячним світанком

Повернулася до нас весна.

(виступ учня 7) загадки

Варто сонечко на ніжці,

А всередині горошки.

(соняшник)

На тебе він дивиться зверхньо -

Не знайдеш горделивей квітки.

Він в осінньому саду володар,

Це яскравий кольоровий...

(жоржин)

Довгоногі

Сестриці

Вийшли зграйкою

На лужок.

Наче сніг,

У них вії

І, як сонечко,

Вічко.

(ромашки)

Варто розбійник біля дороги,

Під одягом ховає ноги.

І хто з'являється,

За кожною чіпляється.

(реп'ях)

На верхівці стеблинки сонечко і хмари.

(ромашка)

Хто не торкається, -

За того чіпляється.

Приязний і колки,

Кругом стирчать голки.

(реп'ях)

Синенький дзвоник висить,

Ніколи він не дзвенить.

(дзвіночок)

Переходимо на останню сторінку нашої конференції: Значення охорони підродини складноцвіті і Царства Рослини.

(выступление8 учня)

Підклас складноцвіті входить в сукупність всіх рослин, які становлять природні ресурси. Використовуючи природні ресурси, людство забруднює природу. Основним джерелом забруднення є автомобілі та промислові підприємства. Вони дуже сильно впливають на життєдіяльність рослин, включаючи і підклас складноцвіті. Пил, що виділяється промисловими центрами і автомобілями осідає на рослини і змінює їх життя, а іноді і вбиває рослина. Все руйнують речовини діють на рослини, діють і на родючість грунту. Всі перераховані забруднювачі впливають на здоров'я людини, тому що життя людини безпосередньо пов'язане з життям рослин. Світ рослин дуже різноманітний своїми барвами і формами. Без рослинних угруповань людство не зможе прожити довгий час. Наше завдання-берегти мир рослин. Пам'ятати прості істини співіснування з рослинами, пам'ятати правила поведінки в природі. Обов'язково необхідно проводити прибирання забруднених територій і вже облагороджених територій. Ми повинні зрозуміти, що наше життя в наших руках і безпосередньо залежить від збереження природи.

Настав час підвести підсумки нашої конференції.

Що ви дізналися сьогодні на уроці?

Навіщо необхідно охороняти рослини?

Ваш настрій на кінець уроку?

Завершити нашу конференцію я хочу віршем Е. Шкловського "Ти бережи нас":

Дивлюся на глобус - куля земна,

І раптом зітхнув він як живий.

І шепочуть мені материки:

"Ти бережи нас, бережи!"

Сумує глибока річка,

Свої втрачаючи берега.

І чую голос я річки:

"Ти бережи нас, бережи!"

Зупинив олень свій біг:

“Будь людиною, людина.

На тебе ми віримо, не збреши,

Ти бережи нас, бережи!"

Дивлюся на глобус - куля земна,

Такий прекрасний і рідний,

І шепчуть губи: “Не збрешу,

Я збережу вас, збережу".