Реклама












Конспект уроку хімії для 10 класу за темою «Вивчення метанолу і етанолу»


Автор: Нікітіна Анжела Петрівна, вчитель хімії, ГБОУ ЗОШ № 542 Petrodvorcovogo району р. Санкт-Петербурга

Анонс: Матеріал призначений для проведення уроку у 10 класі при вивченні властивостей спиртів на прикладі метанолу і етанолу і їх фізіологічної дії на організм людини. Урок проводиться по технології навчання в співдружності.

Мета уроку: у тому, щоб кожен учасник команди оволодів необхідними знаннями, сформував потрібні навички, і при цьому вся команда знала, чого досяг кожен. Вся група була зацікавлена в засвоєнні навчальної інформації кожним її членом, оскільки успіх команди залежить від внеску кожного у спільному вирішенні поставленого перед ними завдання.

Завдання: Повторити матеріал минулого уроку. Оволодіти вміннями самостійно вивчати матеріал, отримувати знання, представити і пояснити отриману інформацію в групі. Складати рівняння реакцій, що підтверджують властивості спиртів. Характеризувати властивості і фізіологічна дія метанолу і етанолу. Усвідомлення необхідності хімічно грамотного ставлення до свого здоров'я.

Обладнання:

· ПК

· Мультимедійний проектор

· Аркуші формату А3, кольорові олівці, фломастери, кольорова крейда.

Використовувана технологія - навчання в співдружності.

Структура уроку:

1. Введення

2. Воднева зв'язок

3. Фізичні властивості

4. Хімічні властивості

5.Физиологическое дію метанолу і етанолу.

Використання власної презентації до теми «Спирти»

Використовувана література при підготовці до уроку та створення презентації:

1. Рудзітіс Г.Є., Фельдман Ф.Р. Хімія 10 клас. М.: Просвіта, 2009

2. Гара М.М. Хімія. Уроки у 10 класі. М.: Просвіта, 2009.

3. Воловик В.Г.,Крутецька О.Д. Органічна хімія. Вправи і завдання. Спб, Кардакова, 2004

4. Карцова А.А., Льовкін О.М Хімія 10 М.: «Вентана-Граф», 2012.

5. Льовкін О.М.,Карцова О.О Шкільна хімія. Найнеобхідніше. Спб.: «Авалон», «Азбука-класика», 2004.

6. Єдина колекція цифрових освітніх ресурсів.

Хід уроку:

1.Организационный момент: клас розбивається на групи з 4-5 осіб.

Кожна група отримує картку з поняттям

1. класифікація спиртів

2. номенклатура (дати назву за формулою)

3. номенклатура (скласти формулу по назві)

4. ізомерія.

5. Будова.

вивчений на попередньому уроці і готує до нього презентацію на дошці чи аркуші формату А3. Після повторення теми попереднього уроку переходимо до вивчення нового матеріалу.

2. Вивчення нового матеріалу. (супроводжується презентацією ) З будови молекул випливають фізичні властивості спиртів з якими ми з вами зараз познайомимося по слайдах даної презентації.

У молекулах спирту вуглеводневий радикал і атом Н перебувають з атомом Про не на одній прямій, а під углом108,50 .

У атома О є вільна електронна пара і тому Про атом може взаємодіяти з атомом Н іншої молекули, які мають частковий «+»заряд в результаті зміщення електронів до атома О. Так між атомами виникає водневий зв'язок, що позначається в формулах точками. За рахунок водневих зв'язків молекули спирту виявляються асоційованими, як би прилиплими один до одного. Межмолекулярная воднева зв'язок - невалентное взаємодія між поляризованим атомом водню однієї молекули і атомом ЭОЭ іншого.

Воднева зв'язок приблизно в 10 разів слабкіше ковалентного.

Малюнок 1

 

 

 

Вивчивши фізичні властивості вуглеводнів, можна зробити висновок, що з'єднання з близькими молярними масами повинні володіти і близькими температурами кипіння.

Однак це відповідність далеко не завжди виконується.

Наприклад, t0 квп. Пропану (М(С3Н8)=44 г/моль дорівнює -420 ,а етанолу (М(С2Н5ОН)=46г/моль) +780 С.

Така відмінність у значеннях температури кипіння вуглеводнів та спирту, що мають близькі молярні маси, пояснюється тим, що молекули здатні з'єднуватися один з одним за участю міжмолекулярних водневих зв'язків, що призводить до більш високих температур кипіння і хорошою розчинності.

Малюнок 2

Всі спирти легше за воду. Нижчі спирти (до С11) -безбарвні рідини із специфічним запахом,

Вищі ( з С12)- тверді речовини. Наявність гідроксильних груп в молекулах спиртів сприяє їх розчинності у воді. З ростом молекулярної маси розчинність спиртів у воді падає.

Метанол і етанол змішуються з водою в будь-яких співвідношеннях .

Перегляд відеоролика з єдиної колекції ЦОР - фізичні властивості спиртів-розчинність.

Вищі спирти практично нерозчинні у воді.

Спирти розгалуженої будови мають більш низькі температури кипіння, ніж ізомерні їм нерозгалужені.

Бутанол-1 t кип.=117,7 ° З

2-метілпропанол t кип.=108,4 ° З

Малюнок 3

 

 

 

 

 

 

 

Основними представниками одноатомних спиртів є метанол і етанол.

Метанол або метиловий спирт (деревний спирт) - рідина (t кип=64,5; tпл=-98; ρ = 0,793г/см3), з запахом алкоголю, добре розчиняється у воді. Токсичний, отруйний - викликає сліпоту,

смерть настає від паралічу верхніх дихальних шляхів.

Етанол або етиловий спирт (винний спирт, алкоголь) - б/кол рідина,

з запахом спирту, добре змішується з водою в будь-яких відносинах, оскільки групи-ВІН етанолу можуть утворювати водневі зв'язки з молекулами води. Етанол міститься у винах, пиво та інші спиртні напої; так, в столових винах приблизно кожна двадцята молекула є молекулою етанолу.

Малюнок 4

Вивчення хімічних властивостей я пропоную вам самостійно провести в групах.

Кожна група повинна підготувати презентацію своєї відповіді на прикладі метанолу або етанолу:

1.Кислотные властивості

2.основні властивості спиртів.

3.Окисление спиртів

4.Дегидратация спиртів

5.Этерификация

 

Підведення підсумків виступів представників від групи і перегляд видеоопытов єдиної колекції ЦОР хімічних властивостей.

Робота в групах

 

 

 

 

 

 

 

Метанол раніше називали «деревний спирт»-т.к.раньше його отримували перегонкою твердих порід деревини. У слідових кількостях метанол міститься у молодому вині, в букет якого він вносить свій внесок. Але ніколи не треба забувати, що метанол є отрутою. Його токсичність пов'язана з тим, що в організмі людини під дією ферментів метанол перетворюється в мурашину кислоту та формальдегід. Ці сполуки пошкоджують сітківку ока, викликають дегенерацію зорового нерва і можуть призвести до постійної сліпоти. Якщо людина вип'є 50 мл метанолу і більше, то, зазвичай, настає смерть.

Малюнок 5

Етиловий спирт гарне антисептичний засіб. Що Ви про нього знаєте ? ( подача матеріалу у формі бесіди )

По-перше, надає токсичний ефект на ряд органів. По-друге, страждає серцево-судинна система, мозок і нервова система, шлунок та підшлункова залоза, печінка. Алкогольний цироз печінки - одне з найбільш важких і безнадійних в сенсі лікування захворювання людини. Цироз печінки як наслідок вживання алкоголю, за даними всесвітньої організації охорони здоров'я, опублікованими в 1982 році, став однією з основних причин смертності населення. Алкоголь відіграє велику роль у збільшенні частоти захворюваності онкологічними захворюваннями, діабетом.

Всі ми знаємо, що при тривалому прийомі спиртних напоїв розвивається хронічний алкоголізм. Характерна для всіх питущих особливість - вони прагнуть знайти привід для випивки, а якщо приводу немає - п'ють без нього.

Експериментами та спостереженнями над питущими людьми встановлено, що отруйність алкоголю тим сильніше, чим вище його концентрація. Цим пояснюється більш помітний вплив міцних алкогольних напоїв на розвиток алкоголізму. Однак ініціюється залучення до споживання алкоголю найчастіше пивом і слабоалкогольними виробами.

Як всякий отрута, алкоголь, прийнятий у певній дозі, призводить до смертельного результату. Шляхом численних експериментів встановлено найменшу кількість отрути з розрахунку на кілограм маси тіла, необхідне для отруєння і загибелі тварини. Це так званий токсичний еквівалент. Із спостережень над отруєнням людей етиловим алкоголем виведений токсичний еквівалент і для людини. Він дорівнює 7-8 р. тобто для людини вагою 64 кг смертельна доза дорівнює 500 г чистого алкоголю.

Якщо зробити підрахунок для горілки (40°), то виявиться, що смертельна доза дорівнює 1200 р. Швидкість введення робить істотний вплив на перебіг отруєння. Повільне введення дещо зменшує небезпеку. При надходженні в організм смертельної дози температура тіла знижується на 3-4 градуси. Смерть настає через 12-40 годин.

Малюнок 6

На закінчення уроку кожній групі пропонується скласти тест по пройденому матеріалу з 5-7 питань.

Домашнє завдання: §21 (без отримання і застосування), упр.9 і 11, завдання 2, 4*, с. 88. (підручник Рудзітіс Г.Є., Фельдман Ф.Р. Хімія 10 клас. М.: Просвіта, 2010 ).

Сторінки: 1 2