Реклама












Конспект уроку з історії для 10 класу по темі: «Політична і духовна життя суспільства в кінці 60-х початку 80-х років»


Автор: Юрчик Людмила Михайлівна, учитель історії ДУ «Середня школа № 26», р. Актобе, Казахстан

Опис матеріалу: конспект уроку буде корисний вчителям історії середньої школи в якості додаткового матеріалу при підготовці до уроку, а також до позакласного заходу. Так як складений урок з використанням проблемної технології і з елементами театралізованого дійства.

Цілі:

1) сприяти формуванню уявлення учнів про соціально політичних процесах і подіях в період кінця 60-х, початок 80-х років ХХ ст.

Виявити проблеми, що стояли в радянському суспільстві в період «застою», яке ставлення до цих подій у сучасного покоління, тобто учнів.

2) сприяти розвиткові аналітичного мислення, уміння працювати з історичними джерелами, висловлювати свою точку зору та аргументувати її. Розвиток творчих здібностей учнів.

3) сприяти вихованню почуття відповідальності за свої справи і вчинки.

Обладнання:

- інтерактивна дошка,

- роздатковий та дидактичний матеріал

- збірник пісень В. Висоцького

- магнітна дошка

План

1) Уведення в тему, постановка проблеми

2) Розбір теми, застосовуючи елементи театралізованої вистави

3) Робота в групах (етап перевірки розуміння вивченого)

4) Рефлексія, підведення підсумків.

Хід уроку

I. Введення в тему, постановка проблеми.

Вступне слово вчителя. Кінець 60-х, початок 80-х років - дуже складний період життя, названий «застоєм». Оцінки цього часу суперечливі, особливо зараз. Багато відчувають ностальгію по тим часам. Сьогодні, як би занурившись в той час, ви самі повинні вирішити, чи була ця система гуманної і демократичної. Що було найбільш характерним для політичного і духовного життя цього періоду?

Завдання «Асоціації»

Даний період часу безпосередньо пов'язаний з ім'ям Брежнєва Л.І.. На інтерактивній дошці з'являється зображення Л.І. Брежнєва. Учні повинні перерахувати, які асоціації у них пов'язані з цим історичним діячем.

Мозковий штурм. Період правління Брежнєва Л.І. називають «застоєм». Дайте визначення цього слова. Учні пропонують свої варіанти. Потім на інтерактивній дошці вчитель дає визначення з тлумачного словника В.Даля. Т.1, СПб, М., 1912.

Застій - всяка тривала або шкідлива зупинка в русі чого-небудь.

II. Розбір теми, застосовуючи елементи театралізованої вистави.

III. Робота в групах. (Етап перевірки розуміння вивченого)

Клас ділиться на 4 групи.

1 завдання. «Ранжування». Перерахуйте які проблеми радянського періоду кінця 60-х, початку 80-х років ми сьогодні розглянули, записати їх у формі кластера на інтерактивній дошці. Проранжуйте їх за значимістю на ваш погляд, обгрунтуйте відповідь.

2 завдання «Дай оцінку»

Як учні оцінюють діяльність Брежнєва Л.І.

а) консерватор

б) ліберал-інтелігент

в) реформатор

г) опозиціонер.

3 завдання «Дискусійна карта»

Учні повинні заповнити таблицю:

Період застою

+

-

1.

2.

3.

4.

5.

...

1.

2.

3.

4.

5.

...

4 завдання. «Закінчи речення»

Учні повинні закінчити речення, спочатку визначивши свою позицію:

- Я хотів(а) би (не хотів(а)б) жити в період правління Брежнєва Л.І., тому що...

Хід уроку

Введення в тему

II. Отже, для початку давайте послухаємо, про що говорили в щоденній а той час інформаційної передачі «Час».

Імітація телепередачі «Час»

1 диктор: Здрастуйте, товариші!

2 диктор: В ефірі інформаційна телепередача «Час»

1 диктор: Послухайте міжнародні новини. 27 жовтня в Кремлі відбулися радянсько-северойеменские переговори. На переговорах, що проходили в дружній обстановці були всебічно розглянуті питання відносин між СРСР і ЄАР. Особливу увагу було приділено становищу на Близькому Сході. Л.І. Брежнєв підкреслив, що у Радянського Союзу не було і немає лихих задумів щодо держав району Близького Сходу.

СРСР - щирий, послідовний і безкорисливий друг всіх арабських народів.

2 диктор: В самий переддень свята 64-ї річниці Великого Жовтня країна дізнається про великому трудовому досягненні тюменських нафтовиків; вони видобули 2-х мільярдну тонну менше, ніж за 18 років з початку освоєння величезної підземної комори. Примітно, що 2-ий мільярд було отримано трохи більше, ніж за 3 роки, тоді як на видобуток першого пішло 14 років.

1 диктор: Хабаровськ. Понад 5000 сімей відсвяткують новосілля у комфортабельних квартирах напередодні річниці Великого Жовтня. Будівельники зробили все можливе, щоб здати квартири раніше терміну. Серед них ветерани війни і праці, переможців соцзмагання, ударники комуністичної праці.

2 диктор: Понад 50 000 тонн понад плану видали на-гора шахтарі шахти «Червоногвардійська» Донецького вугільного басейну. Свій подарунок країні шахтарі приурочили до чергової річниці Великої Жовтневої Соціалістичної революції.

Слово вчителя: (3 хв)

Практично у всіх ЗМІ в той час можна було зустріти такі повідомлення, де в основному пропагувалися переваги соціалістичного ладу, досягнення в радянському суспільстві, славословили на честь відомого борця і продовжувача ленінських ідей Л.І. Брежнєва. У ЗМІ практично не можна було зустріти критики, не висвічувались проблеми, які стояли перед суспільством, мало говорилося про труднощі, проблеми, які переживала країна. Тобто, якщо послухати радіо, подивитися телевізор, почитати газети, то складалося враження, що «в Багдаді все спокійно».

Судячи з повідомлень, які ви зараз чули, країна домагалася все нових і нових досягнень, ставили рекорди, зростав добробут радянського народу. Але справа була в тому, що всі ці досягнення порівнювалися з минулими роками, п'ятирічками, а не з положенням у провідних країнах світу, та це було і неможливо, тому що країна була ізольована від світу, особливо від розвинених капіталістичних країн «залізною завісою», йшла холодна війна. Тим не менш, плани 9-ї, 10-ї, 11-ї п'ятирічки були недовиконані. Економіка до середини 80-х років виявилася в стані кризи.

Щоб дізнатися, як жили люди тоді, чим дихали, про що говорили, давайте відкриємо двері в одну з кухонь того часу. Чому в кухню? А тому, що говорити вільно люди могли тільки у себе вдома, на кухні, серед близьких друзів. Своє ставлення до існуючих порядків люди чесно виражали через політичні анекдоти, які розповідали тільки в колі перевірених осіб. (2 хв)

Сценка на кухні.

Дійові особи: чоловік, дружина, син, сімейна пара (гості).

Входить чоловік, інші дійові особи сидять за столом (крім сина) і п'ють чай.

Дружина: Ти чому так пізно?

Чоловік Був на партійних зборах.

Дружина: Знову? І що на цьому партзборах обговорювали?

Чоловік: Підбивали підсумки соцзмагання. Можете привітати, наша бригада зайняла перше місце, нам вручили медаль «Переможець соцзмагання» (дістає з кишені, показує, його вітають).

Гість: А що ще ви там постановили? Мабуть, знову чорна субота буде?

Чоловік: Вгадав, в цю суботу знову суботник.

Гостя: Сьогодні купила в кіоску «Цілину» Брежнєва.

Дружина: Чого це ти?

Гостя: Давали в навантаження до книги Дюма «Три мушкетери».

Гість: А у мене свіжий анекдот на цю тему є: Брежнєв зустрічає Устинова і питає:

- Слухай, ти мою «Цілину» читав?

- Звичайно Леонід Ілліч!

- Ну і як?

- Здорово!

Брежнєв задумливо:

- Всі хвалять, може і мені почитати?»

Входить син, вітаються.

Син: Ма, тебе завтра в школу викликають.

Мати: А що сталося?

Син: Надів свої нові штани-кльоші. А біля входу в школу воєнрук з фізруком, з лінійкою в руках вимірюють ширину штанів. Мені вдалося проскочити. Але під час уроку увійшла комісія з ножицями і Тамара Петрівна стала зрізати пасма волосся у битлаков, щоб змусити їх підстригтися.

Гостя: А хто такі битлаки?

Син: Це шанувальники групи «Бітлз». Так от, я сказав Тамарі Петрівні, що вона не має права так робити. Ну мене і вигнали.

Мати: Господи, скільки разів тобі говорила, не лізь на рожен. Завтра в школу йти доведеться. Іди, сину, в свою кімнату.

Батько: Щоб більше не одягав ці штани!

Дружина: Гаразд, давайте чай пити.

Гостя: до речі, звідки у вас «пташине молоко»?

Дружина: Сусідка на кондитерській фабриці працює. Вона і носить, по три карбованці за коробку.

Гостя: І не бояться ж люди...

Гість: А чого бояться? Винесе 10 коробок, дві на прохідній віддасть і все.

Чоловік: до чого дійшли. В магазинах порожньо, зате в кожного в холодильнику і ковбаса, і масло, і цукерки. Кругом несуни. А ми заохочуємо їх, купуємо крадене.

Гостя: А що робити накажеш? Сьогодні в магазині ковбасу давали. Черга величезна. 1,5 години стояла і без толку, все одно не вистачило.

Дружина: Ці продавці добре живуть. Сховали, напевно, 20 кг ковбаси для своїх блатних. У моєї сусідки, що в магазині працює, чого тільки вдома немає, що їй тільки не приносять; «ти - мені, я - тобі!» називається.

Гість: Так, зараз без блату нікуди не сунешся. Багато слів, але мало діла; от уже точно:

Брови чорні, густі,

Промови довгі, порожні,

Немає ні м'яса, ні цукерок -

На чорта нам цей дід? (3 хв)

Слово вчителя:

Отже, ми бачимо яка розбіжність між тим, про що рапортували газетах, по телевізору і тим, що обговорювали прості люди. Не так все було благополучно в той час, як це може здатися на перший погляд. Розбіжність між словом і справою, прийнятими рішеннями і їх виконанням, що викликало у людей соціальну апатію, зневіру в проголошені ідеї. Розвиваються такі негативні явища в суспільстві як хабарництво, корупція, порушення соціальної справедливості, стали порожніти прилавки магазинів, з'явилося таке слово як «дефіцит».

Таким чином, продовжувало діяти командно-адміністративна система, відсутність демократії, гласності, наростання «застійних явищ».

Але з високих трибун партійна номенклатура продовжувала говорити про те, що все для народу, все на благо народу. Але в цей же час наші хлопці вмирали в Афганістані, виконуючи свій «інтернаціональний обов'язок», не зрозумілий для багатьох міфічний борг. І приходили цинкові труни, де лежали наші хлопці, але про це знову таки говорили нишком. Про те, що відбувалося в Афганістані, ніхто толком не знав.

Вірш.

Винувату посмішку ти не ховай, військкомат!

Винувату посмішку ти не ховай, військкомат!

Кажуть, була помилка десять років тому.

Там, де зорі над хрестами золотом обведені,

Хтось чорними бровами рушив у бік війни.

І рвонулися батальйони від промов напідпитку.

Золота чия то рибка, чий то зоряний календар,

Вже яка тут помилка, коли обіцяна медаль.

Хлопця під Джелалабадом, відшукало лист,

А над хлопцем, як лампада одного біле обличчя.

Стане хитко, стане липко в отчому домі у вербою.

Мама це не помилка, я дійсно убитий.

Слово вчителя: Люди замикалися в побуті, свідомість їх було заморожено. Але були в нашому суспільстві і такі люди (їх було дуже мало), які бачив і розуміли, що ми живемо не так. Люди, які мужньо протистояли бюрократичній системі. За свої погляди і переконання вони піддавалися гонінням. Це, в основному, представники інтелігенції, такі як академік Сахаров А.Д, який відкрито виступив проти введення радянських військ в Афганістан, за скорочення гонки озброєння, про що написав у відкритому листі Л.І. Брежнєву, що було розцінено урядом як відкритий виклик, зрада Батьківщині, провокація. Сахаров був засланий в адміністративну посилання
р. Гіркий.

Послухайте виступ працівника прокуратури Петрова А.М.

Виступ працівника прокуратури Петрова А.М.

- Останнім часом в буржуазній пресі часто згадується ім'я академіка Сахарова. У серпні цього року Сахарова запрошували в Прокуратуру СРСР і попередили, що його використовують не тільки сили, ворожі нашій країні, але й іноземні розвідки.

Побувавши у прокурора, він став обачнішим на поворотах, але дещо зменшила запал у формуванні антирадянського руху. Для цього потрібні гроші, їх він випрошує у іноземців. Сам Сахаров не міг скаржитися на мізерність коштів - він отримував від держави все, що належить людині, що значиться в АН СРСР. Але йому потрібна валюта. Вона вручається Сахарову «пристойним» приводом - Нобелівської Премії. Але прохання про подаяниях тривають. В інтерв'ю французькій газеті «Франс сезар» він поскаржився на своє важке матеріальне становище, «необхідність постійно допомагати нашим друзям, знайомим і незнайомим людям».

Коло знайомих, що годуються біля роздавальної Сахарова досить значний, і серед них чимало осіб з темним минулим і сьогоденням. Він як магніт притягує до себе кримінальні, антигромадські елементи. Він буквально обрав своєю новою професією роль «благодійника». Більше того, він настирливо запрошує керівників західних держав об'єднати з ним зусилля на цьому терені.

Духовний відщепенець, провокатор Цукрів усіма своїми підривними діями давно поставив себе у становище зрадника свого народу і держави.

Те, що робив Цукрів проти своєї батьківщини, зловживав терпінням радянського народу, за законами будь-якої сучасної країни є тяжким злочином.

Західна пропаганда намагається сконструювати якусь «проблему Сахарова». Але такої проблеми просто немає. У всякому разі, її немає для радянського народу. А турботи тих, хто керував Сахаровим з-за кордону - це турботи нечистоплотного властивості. (2хв)

Слово вчителя:

Одна із специфічних рис культури 60-70-х років - «магнітофонний революція». Одним з кумирів тих років був Ст. Висоцький. Не визнані офіційно, його пісні увійшли в побут, свідомість мільйонів людей. Відтворювані в домашніх умовах, вони не підлягали контролю й отримали масове поширення. Ст. Висоцький був одним з визнаних лідерів. Пісні Висоцького таять в собі глибокий сенс. Виступаючи під маскою п'яниці, психічно хворого і т.д. він показує нам, як ми живемо.

Звучить пісня В. Висоцького «Полювання на вовків». (4хв)

Підведення підсумків.

Вчитель. У кожного часу є свої плюси і мінуси - так було і в роки правління Брежнєва Л.І.. І єдиної думки в оцінці цього періоду історії швидше за все немає. І в ті часи люди відчували щастя і радість, горе і розчарування. І не треба все розглядати або в білих або чорних тонах. Треба вміти адекватно оцінювати відбуваються історичні події.

Рефлексія «Мішень»

Учні повинні оцінити (зробити 4 мітки в різних кутах мішені) ефективність роботи на уроці по 5-ти бальній системі.

Домашнє завдання:

Скласти синквейн на одну з тем за вибором:

1. Застій

2. Брежнєв Л.І.

3. Дисидент