Реклама












Конспект уроку історії у 7 класі. Смутний час в Росії в XVII столітті


Конспект уроку в середній загальноосвітній школі в сьомому класі по темі: «Смутний час в Росії в XVII столітті»

Автор: Мутлу Наталія Валеріївна, вчитель історії МБОУ «Середня загальноосвітня школа №3» р. Салехард

Опис матеріалу: Пропонований конспект уроку дозволить цікавою і незвичайною ігровій формі повторити і перевірити знання в учнів 7 класів за темою «Смутний час в Росії в XVII столітті». Призначений для вчителів історії, які викладають свій предмет в основній середній загальноосвітній школі.

Мета: Повторити та узагальнити вивчений матеріал з теми «Смута»

Завдання:

Освітня: Повторити й узагальнити вивчений матеріал, перевірити рівень знань головних проблем теми, розуміння учнями основних теоретичних питань і фактичного матеріалу.

Розвиваючі: Розвивати пізнавальний інтерес до історії, пам'ять, мовлення і увагу учнів.

Виховні: Відповідальність за зроблений вибір, оцінювати історичні явища, відстоювати свою точку зору.

Тип уроку: Урок повторення та узагальнення з елементами інтеграції вивченого матеріалу. Урок - гра.

Обладнання: Фізична карта півкуль, картки з завданнями, річ - тотем, портрети царів смутного часу, свічки, чисті бланки, музичний супровід: Пісня «Останній герой»

Методичні прийоми: створення ігрової ситуації і атмосфери відповідної гри «Останній герой», бесіда, діалог, проблемна ситуація (вибрати гравця, який повинен покинути острів)

Хід уроку

Під музику "Останній герой" учасники гри (8 осіб) виходять на середину класу. Кожен учасник запалює свічку, яка буде оберігати його в дорозі.

Вчитель: перш за все ми повинні вибрати острів, на який полетимо, тому кожен учасник витягує листок з назвою острова. Подумайте і скажіть, де знаходиться цей острів, і покажіть його на карті. Пропонуються наступні острови: Мадагаскар, Нова Зеландія, Кюсю, Маріанські острови, Кіпр, Гавайські острови, Мальдівські острови, Тасманія.

(Якщо учасники не можуть показати дати правильну відповідь, їм допомагають глядачі, то їм допомагає вчитель або глядачі).

Вчитель: Зараз ми вирушаємо на острів Тасманія, але в літаку тільки 7 місць. Кожен повинен подумати і залишити вдома тільки одного гравця, який, на його думку, не зможе витримати випробування.

(Кожен учасник пише на листочку ім'я "зайвого гравця"). "Зайвий гравець залишається поза грою і гасить свічку.

Учитель: Під час подорожі по земній кулі необхідно знати хоча б одну з міжнародних мов. Кожному з вас прийшло завдання. Вам необхідно перевести його на російську мову.

(Учасники гри отримують листочки і олівці, і послання англійською мовою). DEAR FRIENDS! WE WISH YOU GOOD LUCK AND SUCCESS IN OUR GAME "THE LAST HERO" IF YOU LOSE, DONT WORRY. IT IS ONLY A GAME. ( Дорогі друзі, ми бажаємо вам удачі та успіхів у вашій грі "Останній герой", якщо програєте, не переживайте. Це тільки гра).

Гравець, текст, якого перекладено правильно і точно отримує захисний тотем.

Вчитель: Наступне випробування таке, вам доведеться відповісти на запитання і дати якомога більше правильних відповідей

1. Як називається епоха самозванців? (Смутний час).

2. Як загинув царевич Дмитро, син Івана Грозного?

3. Чим знаменний день 26 червня, в народі прозваний Юр'їв день?

4. Як звали дружину Лжедмитрія (Марина Мнішек).

5. Назвіть керівників другого ополчення? Мінін, Пожарський.

6. Як називається правління бояр під час смути? Самбірщина.

7. Справжнє ім'я Лжедмитрія першого. (Григорій Отреп'єв).

8. Назвіть найбільш потужне повстання в часи голодних бунтів. (Повстання Бавовни).

9. Як звали польського королевича якого запросили правити бояри в Росію? (Владислав).

10. Прізвище Івана Грозного. (Рюрик).

11. Яка нова династія встановилася після закінчення Смути (Романів).

12. Як називали другого Лжедмитрія в народі? (тушинський злодій)

13. Які іноземні держави вели війну на території Росії в часи Смути? (Польща, Швеція).

14. Останній цар династії Рюриковичів. (Федір Іванович).

15. Ім'я царя, якого обрали першим на Земським соборі. (Борис Годунов).

16. Головні призвідники Смути. (Бояри).

17. Мета Земського собору 1613 році. (вибір нового царя).

18. Як називається насильницьке втручання однієї або кількох сторін у внутрішні справи іншої держави? (інтервенція)

19. Як називається абсолютна монархія в Росії? (самодержавство)

20. В правління якого царя була введена опричнина (Іван Грозний).

21. Чому припинилася династія Рюриків? (не було законних спадкоємців на російський престол).

Гравець, який отримав тотем, і той, хто відповів на більшу кількість запитань, залишаються в грі, інші вибирають "зайвого гравця".

Залишається 6 гравців.

Вчитель: Ви на острові 4 дні, дуже хочеться їсти. Висять фрукти потрібно їх дістати, на них міститься питання, і якщо ви відповідаєте на питання, то можете з'їсти. Герой, який дасть найбільш повну відповідь отримує тотем.

Питання:

1. Причини Смути.

2. Негативні підсумки смути.

3. Позитивні підсумки смути.

4. Назвіть самозванців XVII століття. Розкажіть про другого самозванця, чому його називають "Тушинським злодієм"?

5. Хто на престолі запанував після смерті Федора Рюрика в 1598 році. Розкажіть про правління цього царя. Чому в Росії виникло невдоволення правлінням цього царя?

6. Чому Смутний час отримало таку назву? Які держави в інтервенції і чого це сприяло?.

Вчитель: Переможець отримує тотем, гравці пишуть "зайвого героя". Вас вже п'ятеро. За одну хвилину ви повинні зібрати прізвище та ім'я царя із запропонованих літер. Хто швидше і правильно впорається із завданням, отримає тотем. А потім вибираємо "зайвого героя".

(Василь Шуйський, Борис Годунов, Лжедмитрій, Михайло Романів, Іван Болотников).

Вас вже четверо. Продовжуємо гру.

Вчитель: ви отримуєте уривок з історичних творів, де описується особистість, і правління царя Смутного часу. Ви повинні визначити, що це був за цар. Хто правильно і швидко визначить особистість царя, отримує тотем, а потім виберемо і "зайвого" гравця.

"Був він не слов'янського роду, не знатного, але з останніх людей служивих, з числа дітей боярських. Був він людиною злоумным, в бесідах багатослівним, але швидко схоплював усе, що прочитав у книгах, але вдачею він був підступний і до поганого схильний, а з вигляду непоказний і малорослий, а серцем лют та лютий душею і сповнений усякої хитрості. Він кепський законопреступник, бо був він за католицьку віру, та при собі тримав поляків"...

(Лжедмитрій перший)

"Цей цар правив країною всього 14 років. Був він зростанню присадкуватого і товстуватий, слабкої статури і схильний до водянці: ніс у нього яструбиний, нетверда хода від деякої розслабленості в членах, але завжди посміхається, так що майже сміється... Він простий і слабоумен, але вельми люб'язний і гарний у зверненні, тихий і милостивим, мало схильний до справ політичних. Його дружина Ірина не мала дітей, на ньому закінчилася династія Рюриковичів"...

(Федір Іванович Рюрік)

"Государ цар і великий князь свого царювання в Російській державі багато побудував міст і монастирів. Розбої у своєму царстві намагався викорінити. Був він светлодушен і вдачею милостивий і нищелюбив. І багато людей від обдарувань руки його досхочу наїлося. Був батько ніжний, особливо до милого ненаглядному синові, якого він любив до слабкості. Але трапився в його правління великий голод"...

(Борис Годунов)

"Цей цар був змовником і боярином до вінчання на царство, обрали його на Земському соборі. Люди зневажливо говорили, що цароь був "выкликнут". Дріб'язковий, брехливий і підозрілий, швидше хитрий, аніж розумний, він не вселяв любові до своїх підданих. Сама його зовнішність відштовхувала: худий, низькорослий, згорблений з зморшкуватим обличчям, довгим носом і рідким волоссям. Цареві було вже 50 років - вік, за мірками середньовіччя, поважний. Саме цей цар боровся з Лжедмитрієм 2.

Переможець отримує тотем, залишається 3 гравця.

Вчитель: Вам називають терміни, а ви даєте їм визначення. "Громадянська війна", "Військо", "Інтервенція", "Самодержавство", "Ясак", "Засечная риса".

Вибираємо "зайвого героя".

Вчитель: Вас залишилося двоє. До від'їзду додому залишилося кілька хвилин. Один стане переможцем - Останнім героєм, а інший - «Зайвим»

Перевіримо вас на знання хронології за Смутного часу в історії нашої держави

1. Початок смути. 1598год.

2. Роки правління Ст. Шуйського. 1606-1610 роки.

3. Роки голодних бунтів. 1600-1603 роки.

4. Рік появи на політичній арені Лжедмитрія першого - 1605 рік.

5. Закінчення смути. - 1613 роки.

6. Повстання Бавовни - 1603 рік.

7. Правління Бориса Годунова - 1598-1605 рік.

8. Правління семибоярщини 1610-1612 роки.

9. Роки другого ополчення 1611 - 1612 роки.

Гра закінчена - у нас переможець ... "Наш останній герой!"