Реклама












Методична розробка уроку історії у 5 класі по темі «Давня Спарта»


Конспект уроку історії, 5 клас

Автор: Селукова Надія Петрівна, вчитель історії та суспільствознавства, МБОУ «Кулигинская ЗОШ»

Анотація:

Дана розробка призначена для вчителів історії, які викладають у 5 класі при вивченні нової теми. Крім цього дану розробку можна застосовувати в частковому вигляді при вивченні конкретних тем, відображених у цій розробці, використовувати на позакласних заходах, проводячи паралель між сучасним вихованням і своєрідним вихованням в стародавні часи.

Цілі:

- познайомити учнів із суспільним та державним устроєм Спарти, порівняти його з Афінським державою;

- продовжити формування умінь правильно показувати на карті місця досліджуваних подій, порівнювати суспільний і державний лад держав, аналізувати відповіді товаришів, визначати свою позицію щодо запропонованих питань теми.

- виховувати повагу до іншого способу життя, залучати учнів до цінностей світової культури;

Оформлення:

• карта: "Греція";

• плакат з девізом: " У Еллади дві ноги - одна Афіни, а інша - Спарта";

• презентація з ілюстраціями спартанців, Спарти і елементів порівняльної таблиці.

Обладнання: мультимедійна установка, ІКТ - ресурси.

Література:

О.В. Арасланова Поурочні розробки з історії Стародавнього світу,

- Вигасин А.А., Годер Г.І., Свєнціцька І.С. Загальна історія. Історія Стародавнього світу. 5 клас: підручник для ОУ - М, «Просвіта», 2011.»

- Годер Р. І, Методичний посібник з історії Стародавнього світу.

- Робочі програми до предметної лінії підручників А.А. Вигасина - А.О Сороко-Цюпи. 5 - 9 класи: посібник для вчителів ОУ - М., «Просвіта», 2011 р.

- ілюстрована енциклопедія всесвітньої історії «Греки»;

- хрестоматія з історії Стародавнього світу».

Основні поняття, що вивчаються на уроці: олігархія, ілоти, лаконічна мова, спартанське виховання,

Попереднє завдання: підготувати повідомлення міф про Пелопсе

Хід уроку:

Мотиваційно-цільовий етап

Організаційний момент

Учні заходять в клас, займають місця.

Учитель вітає гостей, учнів: «Добрий день дорогі діти, гості. Виглядаєте ви сьогодні чудово, так само, думаю, і будете сьогодні працювати. Сідайте зручніше, будь ласка, почнемо наш урок. Чи Все сьогодні присутні на уроці?

Учні відповідають на поставлене питання, вітають вчителі, сідають. Вчитель відмічає відсутніх в журналі, якщо такі є.

Вчитель:

На вулиці не дуже ясно,

А на душі так все чудово.

Часто справи всі затуляють

Душевний знижують градус

Але варто мені побачити Вас

Неординарний, розумний клас-

І хочеться мені відразу посміхатися

А значить і зайнятися історією

Сьогодні ми продовжуємо подорожувати Стародавньої Греції. «Стародавня Греція невелика країна, але в ній утворилося багато самостійних держав. Найбільш значними з них були два: Спарта і Афіни. Самі греки говорили: наша батьківщина - Еллада - так вони називали Грецію - як би стоїть на двох ногах, з однією ногою є Афінське держава, а інший Спартанське держава. На попередньому уроці ми з вами вивчали Афінська держава. Для того, щоб краще вивчити Спарту, нам треба повторити що відбувалося в Афінах.

2. Перевірка домашнього завдання

Учитель проводить картографічний диктант: Для початку ми з вами попрацюємо з історичною картою, починаючи з першого ряду, для цього кожен учень знаходить по одному об'єкту, що належить до Греції на карті, назва об'єкта, яке лежить на ваших столах (додаток 1). (Учні підходять до карти, називають об'єкт і показують на карті)

1. Балканський півострів

2. Південна Греція

3. Середня Греція

4. Північна Греція

5. Афінський поліс?

6. З якими державами межує?

7. Острів Ітака

8. Аттика

9. Мікени

10. гора Олімп

11. Дельфи

12. моря, якими омивається Греція

13. Троя

14. Спарта

Вчитель: Ось які ви молодці, всі об'єкти показали вірно, і навіть змогли знайти Спарту, з якої ми навіть не знайомі.

Організовує диференційовану роботу учнів: перевірку домашнього завдання ми організовуємо таким чином, щоб усі були опитані, для цього кількох учням я підготувала картки з індивідуальними завданнями, на які вони повинні дати відповідь, а з рештою проведемо опитування. Якщо працюють за картками впораються раніше, то картки здають і включаються у загальну роботу (Роздає картки, додаток 2).

Учні, які отримали картки починають працювати самостійно, а з іншими учнями вчитель організовує фронтальний опитування, учні відповідають на питання.

1. що означають ці слова:

- Демос - народ;

- Демократія - влада народу;

- Реформи - перетворення;

- Громадяни - вільні афіняни.

2. Хто встановив демократію в Афінах? (Солон).

3. Словникова робота: замінити одним словом:

Місто - держава (поліс).

Вічнозелені дерева з викривленими стовбурами і сріблястими листям (оливкове дерево).

Рада знаті (ареопаг).