Реклама












Конспект уроку української мови в 6 класі


Урок з російської мови у 6 класі на тему: «Вживання імен прикметників у мовленні»

Автор: Сопова Галина Василівна, вчитель російської мови та літератури МАОУ ЗОШ №47 міста Володимир

Опис матеріалу: урок призначений для учнів 6 класу загальноосвітніх закладів, які працюють за програмою М.М.Разумовской. Даний матеріал може бути використаний і вчителем російської мови і літератури. Учитель на цьому уроці вчить учнів точно підбирати прикметники до іменника, розвиває пам'ять і уяву, а також формує інтерес до предмету.

Цілі:

· дати уявлення про роль імен прикметників у досягненні точності і виразності мовлення;

· вчити спостерігати за використанням прикметників у створенні епітетів;

· вчити тренуватися в підборі синонімів і антонімів з урахуванням лексичного значення багатозначного прикметника;

· вчити оволодівати елементарними навичками аналізу художнього тексту, визначаючи особливості вживання в ньому переносного значення прикметника, прикметників-синонімів, прикметників-антонімів.

Обладнання: роздатковий матеріал, мультимедійний проектор.

Хід уроку.

1. Організаційний момент.

- Відгадайте, про яку частину мови йдеться в загадці:

Визначаю я предмети,

Вони зі мною досить прикметні.

Я прикрашаю вашу мову,

Мене вам треба знати, берегти. ( Про прикметників.)

- Визначте тему уроку.

- Відкрийте зошити, запишіть число, тему уроку.

2. Новий матеріал.

- Уявіть собі рівну асфальтову дорогу і річну лісову галявину.

Як утомливо дивитися довгий час на сіру одноманітність першої, як радує око друга картина. Яких тільки немає форм, розмірів, кольорів: зелені, стрункі, високі, візерункові, тонкі, оксамитові, білі, довгі, низькорослі, блакитні, круглі, пурпурні, золоті.

- З допомогою чого передається все це розмаїття?

- Так, саме прикметники роблять нашу мову різноманітною, мальовничій?

- Запитайте кого-небудь: «Яка ялинка? Місяць? Сніг?» - і вам дадуть відповідь: «зелена Ялина. Місяць жовта. Сніг білий».

- А чи завжди сніг білий?

- Прочитайте з домашньої роботи підібрані вами прикметники до слова «сніг».

Учні зачитують.

- Яке величезне кількість прикметників тільки для опису снігу.

- Що б ми не робили, де б ми не були, ми завжди хочемо не тільки назвати предмети, але і оцінити його, визначаючи якісну сторону предмета.

- Як ви думаєте, яке місце серед частин мови посідає прикметник в частині вживання в мові?

- Для чого нам потрібні імена прикметники?

3. Закріплення.

1) Робота з картками (за варіантами).

- На партах у вас лежать картки, прочитайте завдання, текст. Підготуйтеся до виразного читання.

Читання текстів.

- До якого типу мовлення належать ці тексти?

- Визначте стиль тексту.

- Яка головна думка тексту?(1в. - опис осіннього дня; 2 ст. - опис осіннього лісу).

- Яка роль прикметників у розкритті основної думки тексту?

- Назвіть тексти.

(1 ст. - «Краса осіннього дня». 2 ст. - «Барви осіннього лісу».)

- Визначте, якими членами речення є прикметники в тексті? (Визначеннями.)

- А ще якими членами речення можуть бути прикметники?

- Які виразні засоби використовує автор, щоб створити яскраву картину цього часу року? Випишіть у зошит власні приклади з тексту.

- Як ви розумієте вислів «берези, обсипані сусальною позолотою»?

- Поясніть правопис слів з пропущеними літерами.

- Розберіть за складом слова: 1в. - осикова, 2в. - багряні.

- У яких прикметників пишеться одна н?

2) Робота з синонімами і антонімами.

- Які фарби розфарбовує ліс чарівниця-осінь?

- Доберіть синоніми (письмово) до слів «жовтий», «червоний».

- Доберіть синоніми та антоніми до слова «лагідний».

- Складіть словосполучення зі словом «ласкавий» так, щоб спочатку прикметник вживалося в прямому значенні, а потім - в переносному.(лагідна людина, ласкавий вітер)

- Назвіть прикметники, які є епітетами.

Вітер - різкий, рвучкий, похмурий, злий, холодний, північний, колючий.

Осінь - холодна, славна, сором'язлива, золота, дивна, дощова, похмура, затяжна, тепла.

3) Добір іменників до прикметників.

Прикметники, які повідомляють певні відомості

Прикметники, які можуть вживатися як епітетів

високий, широкий

могутній, міцний

біла, зелена, висока, тонка

золота, струнка

холодний, осінній

прозорий, свіжий

сирої, холодний

кудлатий, сивий

Відповідь: дуб, береза, повітря, туман.

4) Підбір прикметників.

Д. Родарі в книзі «Які бувають помилки» написав: «Вчитель Грамматикус одного разу вирішив провести реформу граматики.

- Треба кінчати, - сказав він, зі всіма цими труднощами. Навіщо, наприклад, потрібно розрізняти прикметники з різним категоріям?

Нехай категорій буде всього дві - прикметники симпатичні і прикметники несимпатичні. Прикметники симпатичні: хороший, веселий, великодушний, щирий, мужній.

Прикметники несимпатичні: жадібний, брехливий, безчесний».

_ Запишіть по 7 прикладів симпатичних і несимпатичних прикметників, додавши до них іменники.

симпатичні

несимпатичні

 

 

4. Рефлексія.

- Що нового ви дізналися про роль прикметників у мовленні?

- Для чого використовуються прикметники?

- Про що ви хотіли ще дізнатися?

5. Підсумок уроку.

- Сподіваюся, що наш урок вам сподобався. Я зрозуміла, що серед вас багато художників, які відчувають красу слова.

- Чи цікаво вам буде опинитися в мистецької лабораторії письменника?

- Напишіть домашнє твір-мініатюру на тему «Осінній день», використовуючи прикметники.

Додаток

Картка №1

Спочатку прочитайте текст без виділених слів, потім - авторський варіант. Який з варіантів вам більше подобається? Відповідь підкресліть: перший або другий. Назвіть текст.

Я бачив листя не тільки золоту і пурпурову, але і червону, фіолетову, коричневе, сіре, майже білу. Фарби до...заліс особливо ма...кімі осінню імли, нерухомо...сіла в повітрі. А коли йшли дощі, ма...кость фарб см...нялась блиском. Небо, вкрите хмарами, все ж давала достатньо світла, щоб мокрі ліси могли заг...рать вд...чи, як багряні пожежі. У соснових хащах ін...жали від холоду берези, обсипані сусальною позолотою. Дерева починали жовтіти знизу: я бачив осики, червоні внизу і зовсім ще зелені на верхівках.

(К.Паустовский)

Картка №2

В оповіданні «Ліс і степ», який входить в «Записки мисливця», И.С.Тургенев говорить про красу російського пейзажу. Підкресліть прикметники як члени речення, які допомагають читачеві «побачити» красу осіннього дня. Назвіть текст.

А осе...ий, ясний, небагато...до х...лодный, вранці м...розный день, коли береза, немов казкове дерево, вся з...лотая, красиво малюється на (блідо) блакитному небі, коли ні...дещо сонце вже не гріє, але яскравіше блищить річного, невелика ...синовая гай виблискує вся наскрізь, немов їй весело і ле...ко стояти голою...