Реклама












Конспект уроку української мови у 8 класі спеціальної (корекційної) школи VIII виду


Автор: Виноградова Світлана Євгенівна, учитель російської мови ГОБОУ дитячого будинку-школи №1, спеціальної (корекційної) школи VIII виду р. Боровичі, Новгородської області.

Опис матеріалу: конспект російської мови для учнів 8 класу спеціальних (корекційних) шкіл VIII виду по темі «Заяву. Структура заяви. Редагування заяви» (2 урок). Урок за програмою спеціальних (корекційних) освітніх установ VIII виду, під редакцією І.М. Бгажноковой. Даний матеріал буде корисним вчителям корекційних шкіл для роботи з учнями при вивченні ділових паперів. Учні на практичній основі вчаться оформляти пропозиції, що використовуються в текстах заяв, вирішувати проблемні ситуації, доповнювати речення, використовуються в текстах заяв, редагувати текст заяви. Кожен учень на уроці отримує можливість висловити свою думку, проявити активність. Застосувати наявні знання по темі.

Тема уроку: Заяву. Структура заяв. Редагування заяв.

Мета: навчити граматично правильно оформлювати речення, що використовуються у заяві, оформляти текст заяви.

Завдання:

- закріпити знання учнів про структуру заяви;

- розвивати вміння редагувати тексти заяви;

- вчити складати тексти заяв.

Обладнання:

- опорна таблиця «Структура заяви»;

- картки зі словами;

- картки з деформованим текстом, зразки особистих справ;

- мультимедійне обладнання.

Словник: заяву, документ, посаду.

ХІД УРОКУ

1) Організаційний момент (перевірка готовності до уроку.

Вчитель: Привіт хлопці! Я рада бачити вас і сподіваюся, що на уроці ви будете працювати активно!

Пролунав знову дзвінок, він покликав нас на урок!

Нам потрібні зараз зошити, ручки та олівці!

Щоденники не прибирайте -

Для оцінок залишайте!

Попрацюємо ми дружно,

Адже вчитися - дуже потрібно!

2) Повторення пройденого матеріалу.

Вчитель: Прочитайте тему уроку. Над якою темою ми сьогодні продовжимо роботу?

Учень: Над темою «Заява».

Учитель: Що таке заява?

Учень: Офіційний документ, письмова прохання про що-небудь.

Вчитель: Кому може бути адресовано заяву?

Учень: Організації, установі або посадовій особі.

Вчитель: Які бувають за формою заяви?

Учень: Прості і складні.

Вчитель: Що міститься в простому заяві?

Учень: Найменування установи, прізвище, ім'я, по батькові керівника; посада, прізвище, ім'я, по батькові того, хто пише заяву; назва документа, зміст прохання, підпис автора і число.

НАОЧНА ОПОРА-ПАМ'ЯТКА (вивішується на дошці)

Структура заяви:

1) Найменування установи.

2) Кому.

3) Від кого (посада, П.І.Б.)

4) Назву документа.

5) Зміст прохання.

6) Підпис, число.

Вчитель: На структуру яких документів схожа структура заяви?

Учень: Ділові листи.

3) Новий матеріал.

Вчитель: Сьогодні ми будемо вчитися правильно складати речення, що використовуються у заявах.

А) Робота з особовими справами.

Учитель: Знайдіть в особистих справах, які лежать у вас на партах, тексти заяв. Прочитайте (2,3 уч-ся). Доведіть, що це заяви.

Учні: Є назва документа, вказано від кого, кому адресовано заяву, міститься прохання, підпис, число.

Б) Вправа на освоєння словника.

НА ДОШЦІ КАРТКИ (або використовується проектор:

ДОВІРИТИ

                         

НАДАТИ

 

ВИДАТИ

 

ОТРИМАТИ

 

ПРИЙНЯТИ

 

ЗАВІРИТИ

Вчитель: Які з цих дієслів можуть бути використані в текстах заяв?

Вчитель: Чому ви виключили слово «довірити»?

ЗАЙВІ КАРТКИ ЗНІМАЮТЬСЯ З ДОШКИ.

Учитель: Коли при написанні заяви можна використовувати слово надати? Видати? Отримати?

В) Вправа на відпрацювання побудови і граматичного оформлення пропозиції. Робота в зошитах.

НА ДОШЦІ КАРТКИ З ПРОПОЗИЦІЯМИ (або на проекторі):

ПРОШУ НАДАТИ.....

 

ПРОШУ ВИДАТИ.....

 

ПРОШУ ЗВІЛЬНИТИ .....

Вчитель: Прочитайте пропозиції на картках на дошці.

Учитель: Як ви думаєте, що потрібно зробити?

Учень: Продовжити пропозиції.

Вчитель: Виконайте завдання (при перевірці кожен варіант зачитують 1, 2 учнів, вибирається більш вдалий).

НА ЕКРАНІ ПРОПОЗИЦІЇ.

Вчитель: Прочитайте пропозиції на екрані.

«Прошу надати мені путівку у літній оздоровчий табір».

«Мені виповнилося 14 років, тому я хочу отримати паспорт».

Вчитель: Змініть дані речення так, щоб вийшов текст заяви.

Г) Робота з картками.

Прошу звільнити мене від (навчальні заняття) на три дні

(з 17 по 21 березень) у зв'язку з (поїздка) в р. Великий Новгород на (змагання) з (легка атлетика)

Вчитель: Прочитайте текст на картках. Що невірно в записах?

Вчитель: Виправте текст (заслуховуються і обговорюються 2,3 варіанти, вибирається більш вдалий).

Вчитель: Запишіть текст у зошит.

Д) Проблемна ситуація.

Вчитель: А тепер давайте уявимо, що ви отримали лист від одного з іншого міста, в якому він запрошує вас на урочисту подію. Але у вас заняття в школі. Як ви вчините? (Учні висловлюють свої варіанти дій).

Вчитель: Усно сформулюйте текст заяви. (Обговорення 2,3 варіантів).

Вчитель: Запишіть свої варіанти.

4) Підсумки уроку.

Вчитель: Над якою темою ми працювали сьогодні?

- Які правила необхідно дотримуватися при написанні заяви?

- Як ви думаєте, кому і для чого ви зараз можете писати заяву?

- На наступному уроці ми продовжимо роботу щодо складання заяв.

Домашнє завдання: скласти і записати заяву про прийом на роботу в ТОВ «Дитяче».