Реклама












Вишивка як вид декоративно-прикладного мистецтва


Автор: Губинський Галина Іванівна, вчитель технології, Муніципальне Бюджетне Освітня Установа «Середня Загальноосвітня Школа №5» р. Северодвинск

Опис роботи:

План - конспект уроку розроблений в рамках розділу «Рукоділля», освітньої галузі «Технологія» і розрахований для учнів 5 класу. Даний матеріал буде корисним для вчителів, які перейшли на ФГОС нового покоління в 5-их класах.

Клас: 5 Розділ: Рукоділля

Тема: Вишивка як вид декоративно-прикладного мистецтва та її застосування в народному та сучасному костюмі

Мета: ознайомити учнів з історією вишивки і показати її застосування в народному та сучасному костюмі. Освоїти прийоми вишивання.

Завдання:

Освітня: ознайомити учнів з мистецтвом ручної вишивки; застосовуваними інструментами і матеріалами, з прийомами вишивання;

Розвиваюча: розвивати творчі здібності, сенсорні і моторні навички;

Виховна: виховувати працьовитість, терпіння, уважність і акуратність.

Обладнання: підручник, робочий зошит, гладкофарбована бавовняна тканина, набір інструментів та матеріалів для вишивання.

Тип уроку: комбінований.

Методи: діалогічний, алгоритмічний.

Тривалість уроку: 90 хвилин.

Хід уроку:

1. Організаційно-підготовчий етап.

- привітання;

- призначення чергових;

- виявлення відсутніх на уроці;

- перевірка готовності учнів до уроку;

- настрій учнів на роботу.

2. Вивчення нового матеріалу.

Сьогоднішній урок буде присвячений одному з найбільш поширених видів декоративно-прикладного творчості, але яким, ви повинні здогадатися самі по невеликому розповіді - підказці. (Визначення теми заняття).

1. Старовинний і найпоширеніший вид декоративно - прикладного мистецтва. Широко поширений у всіх народів нашої країни. Прийоми розроблялися багатьма поколіннями майстрів, дбайливо зберігали все цінне, (якщо учні не здогадалися, зачитується друга частина).

2. Її виконували лляними, вовняними, шовковими (частіше кольоровими), камінням, монетами і т. п.

Про що ми будемо сьогодні з вами розмовляти? Як можна сформулювати тему нашого уроку?

Вишивка як вид декоративно-прикладного мистецтва. (хлопці відкривають зошити, підписують число і тему уроку)

Виходячи з нашої теми, які ми можемо поставити перед собою завдання на сьогоднішній урок?

- ознайомитися з історією вишивки;

- розглянути її застосування в народному та сучасному костюмі.

Споконвіку славилась наша земля мистецтвом майстринь - рукодільниць. Вся жіноча половина пряла, ткала, вишивала.

Як ви думаєте, що таке вишивка? Вишивка - це мистецтво створення візерунків на тканинах (за допомогою чого?) з допомогою голки і ниток. Про існування вишивки в епоху Давньої Русі (9 століття) говорять знахідки археологів.

Це фрагменти одягу, прикрашені візерунками, виконаними золотими нитками. Руську жінку ця складна, але цікава робота супроводжувала все життя. Починаючи з семи - восьмирічного віку дівчатка починали готувати собі посаг до весілля. Необхідно було вишити скатертини, покривала, рушники, а також різну одяг. Селянська дівчина мала готувати собі посаг: весільний наряд, вихідну одяг, головні убори, подарунки. На весіллі наречена обдаровувала родичів нареченого виробами своєї роботи. Перед весіллям влаштовували виставку приданого, яке повинно було свідчити про майстерність і працьовитість нареченої.

Як ви думаєте, для чого майстрині прикрашали свої вироби вишивкою?

Вишивка не тільки робила костюм красивішим і багатшим, але і мала інше призначення. За народним повір'ям, вона повинна була приносити щастя людині, оберігати його від усякого зла і біди, зближувати з навколишньою природою. Древнім воїнам на Русі дарували перед походом білі сорочки з червоною вишивкою.

А де могла розташовуватися вишивка?

Вишивали на грудях, рукавах та по подолу спеціальні візерунки, які, за повір'ями, оберігала людину в бою (лев, барс - хоробрість мудрість, оберіг захист).

У давнину російська вишивка часто була пов'язана з релігійними віруваннями слов'ян, головним культом яких був культ богині родючості, яка зображалась в образі величної жіночої фігури, оточена квітами, птахами, звірами або вершниками.

А зараз ми розглянемо символи, які майстрині використовували для своїх узорів.

Сонце - джерело життя, що володіє цілющою силою

Земля - зображення жіночої фігури, матері-Землі. «Годувальниця - мати-сира Земля».

Кінь - оберіг домашнього вогнища, символ доброти

Птах - супутники сонця, символ добра, любові, миру, злагоди в домі.

Дерево - символ життя, єдності роду.

Вогонь - очисна сила.

Спіраль - символ побажання блага

Прикрашання костюма - не порожня забава. Це були немов передаються з покоління в покоління заповітні письмена, які передавалися з покоління в покоління, які можна читати, як книгу. Основним елементом вишивки є орнамент.

Орнамент - це послідовне повторення окремих візерунків або цілої їх групи. Кожен елемент орнаменту мав своє значення і сенс. Розрізняють кілька видів орнаментів: рослинний, зооморфный і геометричний, человекообразный. У росіян вишивальниць улюблений орнамент був геометричний. В них переважали ромби, прямокутники, квадрати. З цих елементів складалися фігури людей, звірів і птахів зображення рослин, тільки вони стилізовані, спрощені.

Фізкультхвилинка

Ось у нас фізкультхвилинка,

Нахилилися, ну-ка, ну-ка!

Распрямились, потягнулися,

А тепер назад прогнулися.

(нахили вперед і назад)

Голова втомилася теж.

Так давайте їй допоможемо!

Вправо-вліво, раз і два.

Думай, думай, голова.

(обертання головою)

А над морем чайки кружляють,

Полетимо за ними дружно.

Бризки піни, шум прибою,

А над морем - ми з тобою!

(махають руками)

Ми тепер пливемо по морю

І резвимся на просторі.

Веселіше загребай

І дельфінів доганяй.

(плавальні рухи руками)

Подивіться: чайки важливо

Ходять по морському пляжу.

(ходьба на місці)

Хоч зарядка коротке,

Відпочили ми злегка.

Для того, щоб прикрасити вишивкою будь-який виріб, необхідно використовувати певні інструменти і матеріали.

Які інструменти і пристосування застосовуються у вишиванці?

(п'яльця, вишивальні голки, ножиці, олівець, калька, копіювальний папір)

А які матеріали можна використовувати для вишивки?

(тканина - х/б, льон, шовк, змішані, канва, нитки ірис, муліне, гарус, вовна).

Сьогодні вишиванка не втратила своєї популярності. Це прекрасний спосіб додати повсякденних речей і одягу оригінальний і неповторний вигляд. Вишивка дуже багата різними видами і способами вишивання.

Які види вам відомі?

(хрест, гладь, бісер, паєтки, стрічки тощо)

Ми ж вивчення вишивки почнемо з найпростіших стібків.

Види декоративних стібків ручної вишивки.

1. Найпростіший шов «вперед голку» - на лицьовий і виворітній стороні стібки виходять однакові.

2. Шов «вперед голку з перевивом» - спочатку виконується шов «вперед голку», а потім стібки перевивают ниткою іншого кольору або цими ж нитками (для прикраси одягу, столового білизни)

3. Шов «назад голку» - утворює на лицьовій стороні безперервний ряд стібків, на виворітній стороні ці стібки в 2 рази довше (Цей шов іноді називають «строчка», тому що він схожий на машинну строчку). Сьогодні вишиванка не втратила своєї популярності. Це прекрасний спосіб додати повсякденних речей і одягу оригінальний і неповторний вигляд.

4. Стебловий шов - суцільний ряд косих стібків, щільно прилеглих один до одного. (Для виконання стебла рослин ,для виконання монограми - в'язь з початкових літер імені, прізвища)

5. Тамбурний шов - безперервний ряд петель, виходять одна з іншої (для вишивання пелюсток квітів, листя і т.д.)

6. Петельний шов - це ряд петельних стібків, розташованих по краю виробу - цим швом можна закріпити аплікацію, обробити край виробу

3. Практична робота.

Повторення правил техніки безпеки:

при роботі з ножицями:

- зберігати ножиці у футлярі;

- на столі ножиці повинні лежати лезами від себе;

- під час роботи не залишати леза ножиць відкритими.

- передавати ножиці зімкнутими лезами, кільцями вперед.

при роботі з голками, шпильками:

- зберігати голки і шпильки в певному місці (спеціальній коробці, подушечці і т. д.);

- не залишати їх на робочому місці;

- ні в якому разі не брати голки, шпильки в рот;

- не вводити їх в одяг;

- перед роботою і після її завершення перерахувати голки і шпильки;

- не користуйтеся для шиття іржавою голкою;

- шматки зламаних голок або шпильок збирати і віддавати вчителю.

П/р: виконати найпростіші шви, спираючись на зразки і технологічну карту

4. Видача домашнього завдання.

Підручник стор 96-100, 108-113 записи в зошитах.

5. Підведення підсумків уроку.

- Які інструменти і пристосування застосовують для вишивання?

- Що ставиться в вишиванні до матеріалів?

- Що нового дізналися на уроці?

- Чого навчилися на даному занятті?

- Чи досягли ми тих завдань, які поставили на початку заняття?

Навчитися вишивати неважко, потрібно проявити терпіння і посидючість. Одяг вишита вашими руками стане ошатним і оригінальною.

Рефлексія: учням видаються кружечки, в них вони повинні намалювати свій настрій, на зворотному боці написати + і - уроку.

Вчитель нагадує черговим про їх обов'язки: після дзвінка з уроку залишитися і прибрати в класі; дякує учнів за їх навчально-пізнавальну діяльність і закінчує урок.

Тема даного комбінованого уроку: «Вишивка як вид декоративно-прикладного мистецтва» - перша тема в розділі «Рукоділля»

Обрана структура уроку була оптимальна для поставлених мною завдань. Раціонально виділено час для вивчення нового матеріалу і його закріплення. Перехід від одного етапу уроку до іншого відбувалося плавно, логічно. Протягом уроку використовувалися наочні посібники і здоров'езберігаючи технології - фізкультхвилинка