Реклама












Казка як засіб формування фізичних якостей у дітей молодшого дошкільного віку


Автор - укладач: Оксана Петрівна Харіна інструктор з фізичної культури міста Ирбита МКДОУ № 26 «Казка»

Фізкультурне заняття - один з джерел охорони і зміцнення здоров'я, вдосконалення фізичних і інтелектуальних здібностей дитини.

Особливе місце в його творчості займає казка. Дитина пізнає світ не тільки розумом, але й серцем. У своїй практиці використовую проведення фізкультурних занять за єдиним сюжетом. Беру за основу класичну структуру фізкультурного заняття, зміст рухової діяльності узгоджується сюжетом. Використовую вправи для профілактики порушення постави та плоскостопості. Тематика таких занять повинна відповідати віковим можливостям дітей враховуючи рівень їх компетентності.

Освітній процес будується в ДНЗ на засадах інтеграції у відповідності з віковими можливостями та особливостями. У процесі освітньої діяльності з фізичного розвитку одночасно вирішуються завдання інших освітніх галузей.

Сценарії занять і з серії «В гостях у казки» для дітей 3-4 років, призначений для інструкторів з фізичної культури та вихователів ДНЗ

«Ріпка». Сценарій

Мета: Через знайомі дітям казки, формувати рухові вміння і навички.

Завдання: Розвивати вміння виконувати рухи усвідомлено і творчо; формувати правильну поставу; закріплювати вміння легко ходити на носках і бігати.

Хід заняття

Педагог:

- Здрастуйте хлопці, ви любите слухати казки? А які ви знаєте казки?

(діти перераховують, якщо не називають казку Ріпка потрібно допомогти згадати, задаючи навідні запитання.)

- Ви можете розповісти? А може, ви розповісте, але і покажете?

Діти: Так, розповімо і покажемо.

Педагог:

- Ой, як цікаво, давайте всі дружно обернемося і по доріжці в казку «Ріпка» вирушимо.

(звучить весела музика, ходьба в колоні по колу.)

На доріжку вийшли ніжки, в гості в казку ми йдемо

Бадьорі, вмілі, швидкі і сміливі.

Побігли наші ніжки прямо, прямо по доріжці.

Ми швидше з кожним днем!

Тренуючись, ми ростемо.

Раз - два, раз - два покрокувала дітвора.

(ходьба і біг чергується 2 рази)

Ось і в казку ми прийшли, в городі опинилися ми.

Рівний коло мерщій вставай, казку дружно починай.

(Стоячи в колі, розповідаючи, показують).

Текст і руху.

Посадив дід ріпку

1. Зображують копання землі, садять насіння, поливають.

Виросла ріпка велика превелика, ось яка.

2. І.п.: присед, руки перед собою на підлозі, 1-2 встати руки в сторони, 3-4 руки вгору, повернутися в и.п. Повторити 2-3 рази.

Став дід тягнути ріпку,

3. І.п.: ноги на ширині плечей, 1-2 нахил вперед руками до підлоги, 3-4 в і.п. (3р)

Тягне, потягне, витягти не може.

4. І.п.: руки в сторони, повороти голови (за 2 р.)

Покликав бабку: гей, бабо, йди тягнути ріпку.

5. І.п.: руки на поясі, ноги на ширині плечей. Правою рукою кругової мах вперед, теж лівої (по 2 рази кожною рукою).

Бабка йде не поспішаючи, спинку рівно тримаючи.

6. І.п.: ноги зігнуті в колінах, спина пряма, руки на поясі. Ходьба по колу (1круг)

Тягнуть, потягнуть-витягнути можуть немає.

7. Повтор вправи №4.

Покликали онуку: гей онука, йди тягнути ріпку.

8. Повтор вправи № 5.

З радістю на допомогу онука біжить.

9. І.п.: руки на пояс «скакання». (1 коло)

Тягнуть, потягнуть (перераховують всіх)

10. Повтор вправи № 3.

витягнути не можуть.

11. Повтор вправи № 4.

Покликали вони Жучку: гей Жучка йди тягнути ріпку.

12. Повтор вправи № 5.

Голосно гавкаючи не позіхаючи, на чотири лапки встала

13. І.п.: встати на карачки, пересуваючись один за одним з проголошенням - гавкіт собаки: «Гав - гав - гав (1 коло)

між грядок побігла.

Стали разом тягнути (перераховують всіх)

14. Повтор вправа № 3.

Тягнуть, потягнуть-витягнути не можуть.

15. Повтор вправи № 4.

Кого треба покликати?

Гей, кішка, йди тягнути ріпку.

16. Повтор вправи № 5.

Кішка прокинулася, потягнулася, прогнулася, замахав хвостиком на допомогу прибігла.

17. І.п.: сидячи на колінах, 1-2 піднімаючи руки вгору, стати на коліна, 3-4 в і.п. (2 р.). І.п.: стоячи на четвереньках, 1-2 підняти спину вгору, 3-4 прогнути (2 рази), підняти шкарпетки (хвостик) обертаючи в сторони наліво, направо (по 3-4 рази в кожну).

Стали тягнути ріпку (перераховують).

18. Повтор вправи № 3.

Тягнуть, потягнуть-витягнути не можуть.

19. Повтор вправи № 4.

Що ж робити? Дочекатися відповіді дітей. Правильно давайте покличемо.

Гей, мишка, йди тягнути ріпку.

20. Повтор вправи № 5.

Мишка вилізла з норки,

21. Біг на носках по колу (або «Змійкою») за педагогом.

Мишка любить ріпку є.

Гей, мишка, не позіхай: скоріше вдавайся.

Стали ріпку всі разом тягнути (перераховують).

22. Повтор вправи № 3.

Витягли ріпку!

А яку? Покажіть.

23. Повтор вправи № 2.

- Ви хлопці молодці, змогли не тільки розповісти, але й показати.

(можна пригостити дітей порізаної на шматочки репкой).

- Прийшла пора нам прощатися, пора вам в групу повертатися.

Сценарій «В гості до Колобку» для молодшої групи

Мета: Через знайомі дітям казки, удосконалювати рухові вміння та навички.

Завдання: Продовжувати вчити виконувати вправи з мечами; розвивати вміння у стрибках на двох ногах з просуванням уперед; викликати у дітей позитивні емоції при виконанні фізичних вправ.

Маршируя під веселу музику, будуються в шеренгу. М'ячі за кількістю дітей лежать в залі на палу.

Ведучий:

- Скажіть, а ви знаєте казку про колобка? Він і від бабусі пішов і від дедки, а від кого ж він ще пішов, ми дізнаємося з казки. У казку разом всі підемо?

Діти: підемо!

Ведучий:

- Дружно весело йдемо, ніжки допомагають. Руки теж допомагають, ширше, ширше крок. Одне одного наздоганяють, підніміть очі, на доріжку дивіться.

(ходьба по колу за провідним)

- Руки зігніть в ліктях, побігли ніжки швидко, швидко по доріжці.

(біг по колу)

- Знову ніжки попрямували. Дружно, весело йдемо в казку потрапимо. Молодці всі йдуть, намагаються!

- Ой, хлопці подивіться, на галявину ми прийшли, колобки ми тут знайшли, всі хлопці підійдіть колобки мерщій візьміть.

(діти підходять до м'ячам, зупиняючись, беруть у руки.)

- Ось і казка починається

Розминка з м'ячами. (з музичним супроводом)

Текст і руху.

Жили були дід і баба на галявині біля річки.

1. О.с. ноги разом, м'яч в руках

Ось який високий дід

2. Піднятися на шкарпетки, м'яч вгору 2 р.

І ось якась бабка

3. Опуститися на п'яти, м'яч вперед 2 р.

Дід і бабка ліпили колобки,

4. І.п.: ноги на ширині плечей, м'яч притиснутий до грудей

А які давайте покажемо, ось які колобочкі, ось які дружочки

5. Поворот тулуба вправо, витягнути руки, повернутися в и.п. те ж в іншу сторону (по 2-3 рази).

Місить баба тісто

6. О.с., притиснути м'яч до грудей,

Мало сили у бабки, допомагає всім тілом

7. глибокий присед, покласти м'яч на підлогу, встати, руки на пояс, присед взяти м'яч (4 р.).

Вийшов рівний колобок,

8. Покатати м'яч у долонях.

Вийшов гладкий колобок

9. і.п.: сісти на підлогу, ноги нарізно

Не солоний і не солодкий. Давайте покажемо.

10. Нахил з м'ячем до правої ноги, випрямитися, нахил до лівої (за 2 рази).

Тут зайчик прискакав

11. Стрибки на двох ногах, навколо м'яча.

Стриб та скік, стриб та скік навколо колобка

Колобки зараз візьмемо і далі підемо.

(ходьба один за одним, м'ячі в руках)

Ведучий:

- Ой, хлопці подивіться на галявину ми прийшли. Зайчик сидить тут, хлопців чекає, пограти він снами хоче. А ми колобки палі візьмемо і на галявині їх катати почнемо. Дружно разом всі присіли, колобки покатали, пальчиками доріжку показали. Колобок ми покотили!

(з глибокого присідання, м'яч двома долонями відштовхнути вперед по прямій)

- А тепер колобки наздоганяйте і назад всі вставайте.

(повторити 3 рази)

- А зараз колобки взяли і у кошик несіть мені. Сховаємо наші колобки. --- Далі в казку ми підемо?

- Дружно весело йдемо, весело ніжки біжать, руки допомагають. І знову крокують.

(чергувати ходьбу, біг)

- Ой, хлопці подивіться, прийшли на полянку. Мишко чекає там спозаранку,

Щось розсердився Ведмедик. Що ж скаже Міша?

Ведмідь:

- Хто всю малину зірвав, хто кущі пообломал мало, мало ягід!

Ведучий:

- Ми хлопці з вами зараз підемо, ягід багато наберемо.

По черзі хлопчики і дівчатка по команді стрибають як «зайчики», беруть за кольором малі м'ячі (хлопчики жовті, а дівчатка червоні) з великого кошика, повертаються стрибками назад. Складають м'ячі в малі кошики.

- Мишко образився, пішов, а ми йому кошик з ягідками залишимо.

Хлопці подивіться, там кущі ворушаться, ховайтеся всі. (діти присідають)

Це хто там іде?

Вовк:

- Я кудлатий сірий вовк в колобках я знаю толк. В кущах я посиджу колобка я почекаю. (ховається )

Ведучий:

- Хлопці, а ми вовка перехитрим, чарівних метеликів перетворимося.

Раз, два, три, навколо себе повернись, чарівних метеликів перетворися.

(діти розбирають лежать метеликів на підлозі трьох кольорів)

Рухлива гра: «Знайди свій квітка»

Метелики літають, кружляють, красиві раз, два, три метелик свій чарівний квітка знайди. (жовтий метелик на жовтий квітка, червона на червону квітку....).

- Хлопці поки у нас чарівні метелики літали, ми на чарівній галявині опинилися. Так, ви зі мною згодні?

Танцювальний етюд (під спокійну музику):

Ведучий:

- Тут ростуть чарівні дерева. Руки вгору підняли, помахали, це дерева в лісі, вітер збиває расу (струшують руки перед собою). Зі всіх сторін летять птахи (зображують крила птахів). На дерева сіли (глибокий присед, руки за спиною). Повторити 2 рази.

- А пам'ятаєте, ми з вами в казку йшли «Колобок». Ми з ним зустрілися і десь загубили. Подивіться добре, може ми його знайдемо. (діти шукають по всьому залу і знаходять). І правда ось він Колобок. Він вовка злякався, ведмедя злякався, але він повернувся до хлопців, навіть сонечко посміхається (оформлення на стіні). Колобок приготував для вас частування. Пригостившись за колобком, йдуть в групу.

Примітки: Можна використовувати ляльковий театр або великі іграшки. Ролі грає вихователь і допомагає в організації ігор (розкласти метелики, тримати квітка...).

Безпосередня освітня область фізична культура з використанням інтеграції інших освітніх галузей, діти активніше виконують вправи, висока щільність заняття. Вправи виконують охоче і радісно. Завдяки вправам з назвами «мишка», «собачка», «зайчики» діти представляють образ того чи іншого персонажа і намагаються, як можна краще, виразніше передати його під музичний супровід. Таким чином, він закріплює сюжет казки. При використанні музики розвиває почуття ритму, настрій героя, розвиває координацію рухів. Для мене важливо навчити дитину фантазувати, намагаюсь творчо підходити до втілення дитячого образу у виконанні вправ.

Інтегровані фізкультурні заняття я проводжу з метою здійснення якісного, міцного засвоєння знань, умінь і навичок у галузі фізичної культури.