Конспект уроку читання 4 клас
Конспект уроку з читання, 4 клас. Літопис "І згадав Олег коня свого"
Мета уроку:закріпити знання учнів про жанрові особливості літописів, дати характеристику героя.
Завдання:
- формувати вміння безпомилково і виразно читати літопис за ролями, передаючи за допомогою інтонації почуття головного героя твору;
- знайти ознаки художності в тексті твору;
- виховувати повагу до вітчизняної історії.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Обладнання: підручник «Літературне читання» 4 клас, К. Ф. Климанова та ін., комп'ютер, презентація зі слайд-шоу, аудіозапис художнього виконання вірша А.С. Пушкіна «Піснь про віщого Олега».
Структура уроку:
1. Перевірка домашнього завдання (6 хв.)
2. Актуалізація знань учнів (1 хв)
3. Формування навчальної задачі уроку (4 хв)
4. Читання літопису (5 хв.)
5. Бесіда за змістом (3 хв.)
6. Физминутка. (2 хв)
7. Перечитування (3 хв.)
8. Аналіз тексту літопису (9 хв.)
9. Читання літопису за ролями (4 хв)
10.Рефлексия (2 хв)
11. Домашнє завдання (1 хв)
Хід уроку:
I. Перевірка домашнього завдання
Діти, які малювали ілюстрації до літопису "І Олег повісив свій щит на воротах Царгорода", об'єднуються в групи, роблять виставку малюнків, обирають того, хто буде давати коментарі до них; хлопці, які готували перекази, об'єднуються в свою групу, заслуховують один одного, вибирають кращого оповідача і рекомендують його для публічного виступу.
II. Актуалізація знань учнів
- З яким новим жанром творів ми з вами познайомилися на попередньому уроці?
- Постарайтеся побудувати своє висловлювання так, щоб якомога більше інформації повідомити нам про новому жанрі.
- Хто головний герой прочитаної літопису? Що ви про нього дізналися?
III. Формування навчальної задачі уроку
- Хлопці, сьогодні на уроці ми продовжимо роботу над літописами. Але перш ніж сформулювати навчальне завдання уроку, пропоную вам прослухати уривок із вірша О.С. Пушкіна «Пісня про віщого Олега» і зрозуміти, що нам невідомо про великого князя?
Прослуховування невеликого уривка з вірша а. с. пушкіна "Пісня про віщого Олега" (від початку вірша і до слів "Але приймеш ти смерть від коня свого")
- Яка подія сталася у житті Олега?
- Подивіться на назву літопису, яку ми сьогодні будемо читати, співвіднесіть заголовок із змістом уривка з вірша О.С. Пушкіна і визначте навчальну завдання уроку.
- Як ви думаєте, що нам потрібно буде для того, щоб зрозуміти, як Олег прийняв смерть від свого коня? (діти пропонують варіанти: прочитати, проаналізувати, зробити висновки).
IV. Читання літопису
Читання вголос "Ланцюжком"
V. Бесіда за змістом
- Чи сподобалась вам літопис? Що саме?
- Про що дізналися з сюжету літопису? Що для себе відкрили?
- Розгляньте ілюстрації слайд-шоу, співвідносяться вони з вмістом літопису? Які події на них зображені?
- Що було незрозумілим у змісті? Які слова і вирази хотілося б уточнити? (розібрати слово «чарівник», «волхви», «княже», «докоряти», «цей»).
VI. Физминутка
VII. Перечитування літопису з попереднім завданням
- Хлопці, перечитайте самостійно літопис ще раз і спробуйте знайти відповідь на питання «Слабкість чи сила характеру Олега проявилася в подію життя Олега?»
VIII. Аналіз тексту літопису
- Хлопці, можна однозначно відповісти на питання, поставлене перед перечитыванием літопису? (ні, тому що над цим треба подумати).
- Спробуємо розібратися. Прочитайте діалог Олега з чарівником. Що означають рядка «і запали слова ці в душу Олегові»?
- Як Олег відреагував на передбачення чарівника?
- Як ви думаєте, чому Олег прийняв таке рішення: злякався або виявив силу духу?
- Перечитайте діалог Олега з конюхом. Що повідомив йому конюх? Як Олег відреагував на повідомлення конюха про смерть коня? («Олег засміявся і докорив того чарівника...»).
- Чому Олег так відреагував, чому він засміявся і сказав, що волхви йому збрехали? (він розчарувався в їх прогнозах).
- Перечитайте епізод, в якому Олег їде попрощатися з конем, побачити його кістки. Чим закінчується цей епізод? Від чого помер Олег?
- Як ви вважаєте, які якості характеру Олега проявляються в цьому епізоді: сила і слабкість його характеру?
- Коли людина про щось дуже сильно переживає - це сила чи слабкість? Чи має право людина переживати, співчувати? А чи має право на це воїн, ватажок війська? (Головне, щоб діти зрозуміли, що переживати, співчувати і піклуватися про кого-то - це нормальний людський стан, на те він і чоловік, щоб відчувати. Князь Олег теж людина, і ніщо людське йому не чуже. Він любить свого коня, і, звичайно, дуже переживає його смерть, тому навіть якщо це і можна назвати слабкістю, за це не можна засуджувати).
- Прочитайте епізод про те, як народ сумував після смерті Олега.
- Які слова і вирази підбирає літописець, щоб показати, як важко народ переніс звістка про смерть князя Олега?
- Що відчуваєте ви, коли читаєте ці рядки?
- Як ви думаєте - чи переживає літописець разом зі своїм народом велике горе? Як ви про це дізналися? Доведіть. (Особливі Слова підбирає, пропозиції по-особливому будує, щоб передати інтонацію плачу і горевания. Особливо потрібно звернути увагу дітей на ритм «і оплакували, і понесли.., і поховали...», що створює образ причитающей на похоронах жінки).
- Якщо літописець передає свої почуття і своє ставлення до того, що відбувається, чи можна це віднести до елементів художності? (так, звичайно).
- Давайте подивимося, передає літописець почуття і емоції свого героя - князя Олега? Знайдіть рядки в тексті, які підтверджують ваші припущення («І запали слова ці в душу Олегові», «Де кінь мій, якого наказав я годувати і берегти?» (переживання і турбота про коні, любов до свого друга), «Олег засміявся і докорив того чарівника (розчарування): «Неправду говорять волхви, але все те брехня: кінь помер, а я живий» (деяке роздратування від розчарування).
- Подивіться ще раз уважно на текст літопису і спробуйте здогадатися, що ще є в цьому тексті, чого ніколи не буває в наукових текстах? (Діалоги).
- Чи можемо ми, нарешті, сказати, що завдяки літописам ми змогли представити образ князя Олега? (Так, ми вже можемо сказати про те, яким він був).
- Тепер зробіть висновок про те, які елементи художності присутні в даній літопису.
- І останнє питання, на яке ми повинні відповісти - за що ж так любив Олега російський народ? (Він був великим полководцем того часу, вірно служив своїй державі, дбав про свій народ, при цьому був людиною, якій були не чужі людські слабкості - вірив чарівникам, любив свого коня, бенкетував з дружиною після військових походів тощо).
IX. Читання літопису за ролями
- Зараз хлопці, коли ми знаємо, які почуття літописець відобразив у своєму літописі, постараємося донести ці почуття до слухачів. Будемо вчитися виразно читати за ролями.
- Визначте, скільки читців повинно бути задіяно? (оповідач, князь Олег, чарівник, конюх).
- Згадайте ввічливі звороти, назвіть їх («Хочу тебе попросити», «Вибач, будь ласка, мені здається тут треба читати більше схвильовано»).
- По закінченню роботи оцініть читання один одного. Дайте один одному рекомендації по роботі вдома.
X. Рефлексія
- Що нового дізналися про князя Олега на сьогоднішньому уроці?
- Чим вас зацікавила особистість Олега як історичного діяча?
- Що ще хотілося б дізнатися про князя і тієї епохи, в яку він жив?
- Оцініть свої знання та вміння за шкалою оцінювання(«+», « - », «?»):
Можу розповісти про те, як загинув князь Олег ______.
Можу назвати основні якості олега як воєначальника і людини ______.
Можу відповісти на питання "За що любив російський народ князя Олега?" ______.
Можу прочитати свою роль, правильно передавати почуття героя _____.
XI. Домашнє завдання
Виразно читати свою роль, відповісти на питання після тексту, виконати завдання в «Робочому зошиті» (за бажанням).