Конспект уроку читання і розвитку мовлення для 1 класу спеціальної (корекційної) школи VIII виду
Автор: Ахмедова Зоя Рамисовна, вчитель початкових класів ГКС(к)ОУ «Спеціальна (корекційна) загальноосвітня школа-інтернат №12 VIII виду» п. Юца Ставропольського краю.
Опис матеріалу: конспект уроку читання для учнів 1 класу спеціальних (корекційних) шкіл VIII виду. Даний матеріал буде корисним вчителям початкових класів корекційних та загальноосвітніх шкіл. Учні на уроці знайомляться з новими звуком і літерою Цц, вчаться співвідносити новий звук з буквою, читати слова з новою буквою. Кожен учень на уроці отримує можливість проявити активність, застосувати на уроці наявні у нього знання.
Тема: Приголосний звук [ц], буква Ц ц
Мета: Познайомити з новими звуком і літерою Цц, вчити співвідносити новий звук із буквою.
Завдання:
1.
Освітня: вчити правильно вимовляти звук ц, співвідносити з буквою «Цц» і друкувати її, знаходити серед інших літер
2.
Корекційно-розвиваюча: удосконалювати артикуляційний апарат учнів; коригувати фонематичний слух і зорове сприйняття учнів.
3.
Виховна: виховувати інтерес до навчання, формувати комунікативні вміння.
Обладнання:
Підручник "Буквар " (автор: В.В.Воронкова, И.В.Коломыткина), комп'ютер, проектор, презентація до уроку, картки зі словами на букву Ц текст вірша "ціп-Ціп, курчатка".
Методи і прийоми: словесний (бесіда, розповідь), наочний (метод ілюстрацій), практичний (читання дітей); частково-пошуковий, проблемний.
Хід уроку.
Організаційний момент.
Корекційна хвилинка.
Складіть слово з літер: у к р о (урок)
Учитель: Хлопці, давайте скажемо, навіщо ми прийшли на урок?
Діти:
Ми прийшли сюди вчитися, не лінитися, а трудитися
Слухаємо уважно, старанно працюємо.
Вчитель: Кожен день, завжди, скрізь,
На уроках і в грі
Голосно, чітко говоримо
Ніколи ми не поспішаємо.
Вчитель: Отже і сьогодні на уроці ми будемо говорити?
Діти:
Ми будемо розмовляти,
І будемо вимовляти
Всі звуки чітко, виразно,
Щоб було всім зрозуміло.
Вчитель: А для цього проведемо дихальну розминку, щоб привести органи дихання в робочий стан.
Дихальна гімнастика.
- повільний вдих через ніс - повільний видих через рот;
- швидкий вдих через ніс - затримка дихання - повільний видих через рот;
- вдих по частинах через ніс, видих по частинах видих через рот;
- повільний вдих через ніс - швидкий видих через рот;
Вчитель: А щоб привести в робочий стан органи мови проведемо артикуляційну розминку.
Артикуляційна гімнастика.
(на екран проектується: найдовша змія)
Вчитель: Ви бачили таку довгу змію?
Вимовте з подивом:-О!
(на екран проектується: великий торт)
Вчитель: Подобається вам цей торт?
Вимовте з захопленням: А-а-а!
(на екран проектується: сердите обличчя хлопчика і гілка з шипами)
Вчитель: Хлопчик поранив палець об гілку троянди - у нього подряпина. Як ви думаєте, сердитий чи хлопчик?
Вимовте сердито: У-у-у!
(на екран проектується: кінь з лошам)
Вчитель: Як мама-кінь кличе свого лоша?
Вимовте радісно: І-і-і!
Вправи на дикцію.
Робота зі скоромовкою:
Учениця-бешкетниця отримала одиницю.
- чітке промовляння кожного звука.
- повторюємо скоромовку пошепки, потім на повний голос.
Гра « Питання - відповідь».
Вчитель: Учениця-бешкетниця отримала одиницю?
Діти: Учениця-бешкетниця отримала одиницю.
Вчитель: Учениця-бешкетниця
отримала одиницю?
Діти: Учениця-бешкетниця
отримала одиницю.
Вчитель: Учениця-бешкетниця отримала
одиницю?
Діти: Учениця-бешкетниця отримала
одиницю.
Фізкультхвилинка
«Як живете?»
-Як живете?
-Ось так!
-А з оцінками у вас?
-Ось так!
-Як біжите?
-Ось так!
-Як дивитеся?
-Ось так!
-Обід як чекаєте?
-Ось так!
-Як берете?
-Ось так!
-Як ви спите?
-Ось так!
-А як шаліта?
-Ось так!
-Як сидите?
-Ось так!
-А читаєте?
-Ось так!
Робота над новим матеріалом.
Визначення теми і мети уроку.
Вчитель: Сьогодні ми познайомимося з новим звуком, дізнаємося, якою буквою він позначається, будемо читати слова і речення з новою буквою.
Відгадайте загадку:
На одній нозі стоїть
У воду пильно дивиться.
Тицяє дзьобом навмання -
Шукає в річці жабенят.
(Чапля)
Вчимося вимовляти звук [ц]
Вчитель: Дивимося на сусіда, як він вимовляє звук:
а) губи в усмішці, зуби видно;
б) верхні і нижні зуби зовсім близько, але не з'єднуються;
в) широкий кінчик язика впирається в нижні зуби;
г) посередині мови йде сильна коротка повітряний струмінь. (Якщо піднести долоню, тильною стороною до рота, відчуєте поштовх повітря)
Знайомство з літерами Ц, ц.
Ось яка буква ц -
З кігтиками на кінці.
Кігтик - царапка,
Як котяча лапка.
Вчитель: - Хлопці! Твердий приголосний звук [ц] позначаються на письмі ось такий буквою. (Показ літери). Її називають буква «це». Вона буває велика і маленька.
Для чого потрібна велика? А маленька?
Друкування букви Цц на дошці мокрим пензликом (виходять по ланцюжку)
Визначення місця нової букви в алфавіті.
Виділення приголосного звука [ц] з опорою на схему (с. 118 буквар)
Чапля, батько, палець, яйце, заєць
Читання складів з буквою ц
Перш ніж ми почнемо читати склади з буквою ц, давайте згадаємо, що позначають голосні першого ряду? Що позначають голосні другого ряду?
а о у и
і е е я ю
Гра «День - ніч»
Інструкція: Якщо в складі ви почуєте м'який приголосний, то настає ніч - ви закриваєте очі, а якщо ви почуєте твердий приголосний, то настає день - ви відкриваєте очі. (Ха, мі, ня, ро, ве, ти, пу, ле, сю, га)
ЦЕ ЦО ЦУ ЦА ЦИ
- хорове читання складів поступово збільшуючи гучність голосу;
- хорове читання складів поступово, зменшуючи гучність голосу;
- читати з питальною інтонацією;
- читати «як ніби з даху крапає дощик»
- Дайте характеристику звуку [ц].
Висновок: [ц] - приголосний, глухий, завжди твердий звук.
-
співвіднесення слого-звукової структури і слого-звукових схем:
квіти
циган
Читання тексту
Вчитель: я прочитаю казку, а ви здогадаєтеся, про кого піде мова в казці, якщо отгадаете загадку:
Тук - тук - тук!
Тук - тук - тук!
Раптом пролунав тихий стук
З яйця як з пелюшок,
Виліз жовтенький ..... (курча)
(на екран проектуються ілюстрації до казки)
Курча Цип
Курча Ціп вилупився з яйця самим першим і тепер сидів на ґанку і чекав, коли ж, нарешті, інші курчата вилупляться.
- Мама, ти неправильно сидиш! Бачиш - ніхто не вилуплюється більше!
Курка так здивувалася, що тільки закліпала очима.
- Ну, ти посидь, - каже Ціп, - а я піду прогуляюся.
Вийшов Ціп у полі, підійшов до квітки і каже:
- Ти Неправильно квітне! Треба вниз квіткою цвісти, тоді на тебе всякі метелики і жуки не будуть сідати.
Сказав і пішов далі. Дивиться - повзе гусениця.
- Гей, гусениця, ти неправильно повзеш!
- А як треба? - здивувалася гусениця.
- Треба згорнутися кільцем і котитися, так швидше буде!
Сказав і пішов далі. Дивиться - чапля ловить жаб.
- Гей, чапля, ти неправильно ловиш! Дивись, як треба!
І як стрибне в болото.
Тут би Цыпу і кінець прийшов, добре - чапля його витягла.
- Щоб вчити,- каже чапля,- треба самому щось знати. Зрозумів, Ціп?..
Подумав, подумав Ціп і повернувся до мами.
1. Робота з текстом.
- Давайте пригадаємо, з чого починається казка?
- Кого зустрів Ціп першим?
- Яку пораду він дав квітці?
- З ким він зустрівся потім?
- Що порадив він гусениці?
- Що сталося з Цыпом на болоті?
- Що сказала йому чапля?
- Як ви думаєте чому, Ціп давав такі дурні поради? (тому що він був ще зовсім маленьким і нічого не знав).
2.Игра «Піймай звук». При повторному читанні казки, діти плескають у долоні, коли чують слово зі звуком [ц].
3. Гра «Запам'ятовуй - ка». Які слова зі звуком [ц] ви запам'ятали?
Учитель: Хлопці, хто знає, як підкликають курчат?
Робота з текстом.
Читання вірша вчителем.
Ціп - ціп, ціп-лят-ки,
Є по-ді-ца в кад-ке.
Хто мо-ня бо-іт-ся,
Тим не дам по-ді-біття.
Ось бе-гут ціп-лят-ки,
Не бо-ят-ся кад-ки!
Вооз-ле кад-ки страв-це,
Все про-ні на-ють-ся.
- «дзижчить» читання
- читання «ланцюжком»
- виразне читання
- хорове читання
Підсумок уроку.
- З якою новою буквою ми познайомилися сьогодні?
- Який звук позначає ця буква?
- Дайте характеристику цього звуку.
Рефлексія. (Самооцінка учнів).
«Драбинка успіху»:
- я старався і працював на уроці активно
- я міг би працювати краще