Реклама












Конспект уроку трудового навчання для учнів 1 класу спеціальної (корекційної) школи VIII виду


Конспект уроку трудового навчання для учнів 1 класу спеціальної (корекційної) школи VIII виду
Автор: Ахмедова Зоя Рамисовна, вчитель початкових класів ГКС(к)ОУ «Спеціальна (корекційна) загальноосвітня школа-інтернат № 12 VIII виду» п. Юца Ставропольський край
Опис матеріалу: Пропоную вам конспект інтегрованого уроку з трудового навчання та позакласного читання в 1 класі по темі: Аплікація « Геометричний орнамент на паперовій тарілці»
Даний матеріал буде корисним вчителям початкових класів, вихователям дитячих садків старшої групи, вихователям шкіл-інтернатів, які працюють в молодшому ланці. Це конспект уроку, спрямований на формування трудових навичок і розширення кругозору учнів. Учні на уроці знайомляться з видами орнаментів, вчаться правил його побудови, аналізують, порівнюють, висловлюють свою думку. Кожен учень на уроці отримує можливість застосувати отримані знання у власній художньо-творчій діяльності.
Тема уроку: Аплікація «Геометричний орнамент на паперовій тарілці»
Мета: познайомити дітей з видами орнаментів, правил його побудови.
Завдання:
Освітні: формувати уявлення про новий використанні геометричних фігур; навчити складати візерунок і орнамент з використанням геометричних фігур; вчити застосовувати набуті знання у власній художньо-творчій діяльності.
Корекційно-розвиваючі: розвивати увагу, пам'ять, спостережливість, логічне мислення, дрібну моторику пальців.
Мовленнєві: розвивати зв'язне мовлення, збагачувати словниковий запас дітей.
Виховні: виховувати працьовитість, посидючість, інтерес, допитливість.
Демонстраційний матеріал: зразки орнаменту в смузі, зразки орнаменту на тарілочках.
Роздатковий матеріал: картонні одноразові тарілки, геометричні фігури з кольорового паперу, клей.
Методичні прийоми: ігрова ситуація, відгадування казок з ілюстраціями і окремими уривками, бесіда за казкою «Федорина горі», відгадування загадок, практична діяльність дітей, фізкультхвилинка, виставка робіт, аналіз робіт, підведення підсумків, рефлексія.
Планований результат:
Репродуктивний - виготовлення елементів орнаменту за зразком.
Частково-пошуковий - вибір кольору геометричних фігур, кількості елементів за вибором вихованця.
Творчий - самостійний підбір компонування елементів і їх кількості, вибір колірної гами.
Хід уроку
Організаційний момент.
Ось дзвінок нам дав сигнал:
Попрацювати час настав,
Так що час не втрачаємо
І починаємо працювати
Корекційна хвилинка
Знайди зайве:
«Плутанина», «Теремок», «Телефон», «Муха-цокотуха»

Бесіда за темою уроку
- Чому? («Ріпка» - російська народна казка, «Плутанина», «Телефон», «Муха-цокотуха» написав К. Чуковський)
- Які твори ви знаєте? («Тараканище», «Доктор Айболить»)
- А чи добре ви знаєте його твори?
- Чи Можете по одній картинці назвати казку? (Демонстрація ілюстрацій з казок К.Чуковского)
-Вгадайте з якої казки цей уривок:
А потім зателефонували зайчатки:
- Чи надіслати рукавички? («Телефон»)
Ти один не вмивався
І грязнулею залишився,
І втекли від грязнули
І панчохи й черевики. («Мойдодир»)
Риби по полю гуляє,
Жаби по небу літають,
Миші кішку зловили,
В мишоловку посадили. («Плутанина»)
Настала темрява,
Не ходи за ворота:
Хто на вулицю потрапив -
Заблукав і пропав. («Крадене сонце»)
Але тарілки в'ються, в'ються,
А Федорі не даються:
«Краще в поле пропадемо,
А до Хведора не підемо!» (Федорина горі)
- А хто така Федора? (це бабуся Федора - головна героїня казки)
- Яке горе з нею сталося? (від неї втекла посуд)
- Хто знає, чому від Федори втекла посуд? (вона була зла, посуд не любила і не мила її)
- Чим закінчилася казка? (Федора змінилася, стала доброю і посуд до неї повернулася)
- Подивіться на картинку, - яка чиста стоїть посуд на полиці, але можна посуд бабусі Федори назвати красивою, ошатною? (немає)
- А ось ці тарілки? (Демонстрація одноразових паперових тарілочок)

- Що потрібно зробити, щоб посуд стала ошатною? (прикрасити якимось візерунком)
Ось цим ми зараз і займемося. Я пропоную перетворити наш клас в майстерню. А нам стати майстрами-умільцями.
- Хочете?
Тоді давайте одягнемо фартухи і нарукавники справжніх майстрів-умільців.
Ми будемо прикрашати ось ці тарілочки орнаментом, в техніці аплікація. Хто знає, що таке орнамент?
[b]Орнамент - в перекладі з латинської мови означає «прикраса» [/b]
- Яке основне призначення орнаменту? (основне призначення орнаменту -
прикрасити поверхню предмета, підкреслити його форму. )

Орнамент-це візерунок, в якому поєднуються і повторюються
геометричні фігури і образотворчі елементи.

-Назвіть, під яким номером геометричний орнамент? (Демонстрація зразків геометричного і рослинного орнаментів)

- Чому він так називається? (складається з геометричних фігур)
- А зараз знайдіть рослинний орнамент.
- Чому він так називається? (складається з листя, ягід)
Яким орнаментом ми будемо прикрашати свої тарілочки, ви дізнаєтеся, якщо отгадаете загадки:
Прикотилось колесо,
Адже схоже воно,
Як наочна натура
Лише на круглу фігуру.
Здогадався, милий друг?
Ну, звичайно, це ... (коло).
На фігуру подивися
І в альбомі накресли
Три кута. Три сторони
Між собою з'єднай.
Вийшов не косинець,
А гарний... (трикутник).
Я фігура - хоч куди,
Дуже рівна завжди,
Всі кути в мені дорівнюють
І чотири сторони.
Кубик - мій улюблений брат,
Тому що я.... (квадрат).
- А хто може відшукати ці фігури в моєму мішечку? (Діти на дотик знаходять квадрат, трикутник, коло)
- Хто здогадався, який орнамент ми будемо використовувати для прикраси?
- У вас на столі лежать заготовки, які ви зробили своїми руками на минулому уроці.
- З якого матеріалу ці заготовки? (з паперу)
- З яким матеріалом будемо працювати? (з папером).
- В якій техніці? (в техніці аплікація).
-Що таке аплікація?
Аплікація - це спосіб нашивання або наклеювання на папір, тканину різнокольорових шматочків паперу, тканини, шкіри для створення різних зображень, орнаментів.
Перш ніж ми сядемо за роботу, давайте трішки розімнемося.
Фізкультхвилинка.
Ми поставу виправляємо
Спинки дружно прогибаем
Вправо, вліво ми нагнулися
Плечі вгору, назад і вниз
Посміхайся і сідай.
Подивіться, які орнаменти можна скласти з геометричних фігур (обговорення зразків )

Орнамент на тарілочці може бути розташований:
- у центрі;
- йти по каймі;
- по всьому полю тарілки;
Планування роботи.
1. Продумати композиційне розташування геометричних фігур на тарілці.
2. Розподілити деталі аплікації на картонній тарілочці.
3. Приклеїти деталі до основи.
Не забудемо і про наші пальчики. Давайте підготуємо їх до роботи.
Гімнастика для пальчиків
Дружать в нашому класі дівчатка і хлопчики
(Пальці рук з'єднуються в «замок»)
Ми з тобою подружим маленькі пальчики
(Ритмічне торкання однойменних пальців обох рук)
Раз, два, три, чотири, п'ять,
(Почергове торкання однойменних пальців, починаючи з мізинців)
Починай рахувати знову.
Раз, два, три, чотири, п'ять.
Ми закінчили рахувати.
(Руки вниз, струсити кистями)
Практична частина.
Виконання виробу за наміченим планом.
Хлопці, давайте пригадаємо правила безпечної роботи з клеєм:
1. При роботі з клеєм, користуйся пензликом, якщо це потрібно.
2. Бери то кількість клею, яке потрібне для виконання роботи на даному етапі.
3. Надлишки клею прибирай м'якою ганчіркою або серветкою, обережно притискаючи її.
4. Пензлик і руки після роботи добре вимий з милом.
Приступайте до самостійної роботи.
Під час самостійної роботи учнів учитель контролює правильність виконання прийомів роботи і дотримання правил безпечної роботи; надає допомогу учням, які відчувають труднощі; Контролює обсяг і якість виконання роботи.


Гімнастика для очей. (Малювання очима контурів квадрата, трикутника, кола)
Підсумок уроку
- Що навчилися створювати своїми руками? (прикрашати орнаментом посуд)
- Красиво вийшло?
- Чудові тарілочки у вас вийшли!

- Яким орнаментом ви прикрасили тарілочки? (геометричним орнаментом)
- Чому він називається геометричним орнаментом? (складається з геометричних фігур)
- В якій техніці створювали роботу? (в техніці аплікація).
- Як ви думаєте для чого можна використовувати ці тарілочки? (можна повісити на стіну, подарувати мамі ......)
- Я думаю, що кожен буде радий мати вдома таку красиву тарілку.
Рефлексія. Виставка робіт.
- Якщо ви задоволені своєю роботою на уроці повісьте тарілочку під усміхненим смайликом.
- Якщо ви незадоволені своєю роботою на уроці повісьте тарілочку під сумним смайликом.