Реклама












Конспект індивідуального корекційно - розвивального логопедичного заняття. Старша група


Конспект індивідуального корекційно - розвивального логопедичного заняття: «Подорож у казку Ш.Перо «Попелюшка».
Мета: автоматизація звуку Л на мовному матеріалі різної складності.
Програмні завдання
Корекційно-освітні:
• Закріплювати правильну вимову звука Л у складах, словах і реченнях;
• розширювати і активізувати словник дітей прикметниками, дієсловами;
формувати зв'язне мовленнєве висловлювання з опорним картинок.
Корекційно-розвиваючі:
• розвивати фонематичні сприйняття при виділенні на слух слів зі звуком Л;
• розвивати дихальну, артикуляційну та дрібну моторику пальців рук;
• розвивати у дітей мислення, зорове сприйняття і довільну увагу.
Виховні:
• формувати навички соціальної адаптації;
• виховувати у дітей самоконтроль за власною промовою.
Словникова робота: Попелюшка, зола, бал, мила, добра, ласкава, славна, підмітала, мила, варила, шила, чистила, познайомилася, скляний келих, скляне блюдце, металева ложка, металева вилка, пластмасова підставка для серветок.
Матеріали та обладнання: Дзеркало, лялька Попелюшка, магнітна дошка, мультимедійна гра «Закінчи казку», опорні картинки по казці, ємність з піском, ємність з водою, предмети посуду, горох, квасоля.
Попередня робота:
Робота з дитиною:
- розучування артикуляційних вправ;
- постановка звуку Л;
- читання казки «Попелюшка»;
- розучування чистоговорок.
Підготовка вчителя-логопеда:
- розробка конспекту корекційного заняття;
- підбір дидактичного матеріалу, використовуваного для автоматизації звуку Л у зв'язної мови;
підготовка апаратного забезпечення та електронних освітніх ресурсів.
Хід заняття
1. Організаційний момент. Дитина заходить у кімнату, звучить музика з мультиплікаційного фільму «Попелюшка».
- З якої казки звучить музика? Ця музика звучить для того, щоб ми зараз в подорож по казці. Її написав відомий французький письменник - казкар Шарль Перро, і називається вона «Золллушка».
- Який звук я вимовила довше, ніж всі інші звуки? Повтори також як я (виставляється лялька Попелюшки).
- Чому Попелюшку так назвали? Словотвір (робота з опорними картинками: Попелюшка, піч, зола).
2. Оголошення теми.
- Сьогодні ми будемо продовжувати вчитися вимовляти звук Л і допоможемо Попелюшку зібрати її намисто, яке розсипалося. Кожна намистина з намиста містить завдання, яке ти повинен виконати. Давай візьмемо першу намистинку і послухаємо, що вона скаже.
3. Мовленнєвий вправа «Розкажи про Попелюшку». Автоматизація звуку в словах
- Попелюшка, яка? (мила, ласкава, славна)
- Скажи, який звук повторюється у всіх цих словах. (звук Л)
Відповівши на питання, дитина нанизує намистинку на мотузочку і бере наступну. Малюнок 1
4. Уточнення правильної артикуляції звуку Л.
- Згадай, як треба правильно вимовляти звук Л. Як працюють органи мови? Губи в усмішці, кінчик язика прикусили передніми різцями. Дитина нанизує намистину на нитку.
- Яке ж завдання приготувала нам третя бусинка.
5. Артикуляційна гімнастика.
- А для того, щоб нам легко було вимовляти звук Л, давай зробимо артикуляційну гімнастику.
Раз - ми відкриваємо рот, ніби кішечки позіхаємо (віконце).
Два - зробимо ми дудочки, губки, наче трубочки.
Три - на губки подивися, посміхаємося на три.
На чотири - рот ширше, «млинець» зроби на чотири.
П'ять - відкриваємо рот на п'ять, потрібно губку облизати.
Шість - почистимо наше небо, небо стало чистим.
Сім - стукає копитцем кінь.
Вісім - зроби-но гармошку, пограй з нею трішки.
Десять - можна поговорити, поговорити і не втомитися.
Ти можеш відразу дві бусинки надіти на ниточку і взяти наступну.
6. Пальчикова гра «Перебери горох».
- А чому Попелюшка не поїхала з мачухою на бал? (тому що мачуха дала їй багато роботи).
- Подивися, зла мачуха змішала горох і сочевицю, давай його переберемо. А, щоб нам було весело перебирати, будемо промовляти чистомовки:
Ол - ол-ол - у нас тут стіл.
Ул - ул-ул - стілець біля столу.
Ал - ал - ал - на столі келих.
Ла - ла ла - келих із скла.
Ол - ол - ол - скочив кіт на стіл.
Іл - іл - іл - кіт розбив келих.
Ли - ли - ли - подмети підлоги.
Лій - лій - лій - подмети мітлою.
- Молодець з цим завданням ти впоралася, одягай бусинку. Бери наступну.
7. Мовленнєва гра з опорними картинками. - Яку роботу виконувала Попелюшка? (Підмітала, мила підлоги, шила сукню, готувала обід, зачісувала волосся, чистила овочі. Вся брудна робота в домі була на ній). Дитина називає прикметники з чітким вимовою звуку Л.
Попелюшка мила (що?)
Попелюшка підмітала (що?)
Попелюшка розчісувала (що?)
Попелюшка чистила (що?)
Попелюшка варила (що?)
Попелюшка шила (що?)
8.Физминутка «Роби як я».
9. Гра «Знайди на дотик і назви з чого зроблено».
- Зла мачуха сховала посуд в пісок. Допоможи Попелюшку знайти предмети в піску. Назви, кожен предмет з чого він зроблений. Дитина дістає предмет і називає його. (Ложка з металу - металева, вилка з металу - металева, тарілка із скла - скляний, підставка для серветок з пластмаси - пластмасова, келих із скла - скляний).
10. Вправа «Сервіровка столу».
- Помий посуд і розклади правильно на столі для Попелюшки. Дитина викладає посуд на серветку за схемою.
11. Дидактичний вправа «Що змінилося?» (з посудом)
- Подивися уважно, чого не стало? Дитина закриває очі і визначає, який предмет прибрали або переставили.
12. Гра «Що де знаходиться?»
- Скажи, що стоїть в центрі? (тарілка)
Що знаходиться праворуч від тарілки? (вилка)
Що знаходиться зліва від тарілки? (келих)
Що знаходиться зверху від тарілки? (пляшка)
13. Гра «Закінчи казку».
- Хто ж допоміг Попелюшку відправитися на бал. ( Фея)
- Що у Феї було чарівне? (чарівна паличка)
- У що чарівна паличка перетворила гарбуз, мишей, собаку? (до карети, коней, кучера)
- А що ще Фея подарувала Попелюшку? (плаття і кришталеві туфельки)
- Молодець, ось ми й зібрали намисто. Дитина одягає намисто Попелюшку на шию.
14. Підсумок.
- Тепер Попелюшка може відправлятися на бал. Казка закінчилася, і наше заняття підійшло до кінця. Тобі сподобалося? А, що тобі сподобалося найбільше. Ти би хотіла бути схожою на Попелюшку?