Конспект уроку-екскурсії пізнання світу для учнів 3 класу
Урок-екскурсія з пізнання світу в 3 класі по темі «Як людина вивчає природу»
Автор: Алексєєва Світлана Вікторівна, вчитель початкових класів ЗОШ № 10, р. Екібастуз
Опис матеріалу: Пропоную вам конспект уроку-екскурсії пізнання світу для учнів 3 класу за темою «Як людина вивчає природу». Даний матеріал буде корисним вчителям початкових класів загальноосвітніх шкіл. Це конспект уроку-екскурсії, спрямований на формування вміння спостерігати, узагальнювати, робити висновки, розвиток допитливості у молодших школярів.
Конспект уроку-екскурсії пізнання світу
Тема: Як людина вивчає природу
Мета:
- сформувати в учнів поняття про довкілля;
- дати поняття методу спостереження при вивченні природи;
- пояснити особливості спостереження за об'єктами неживої природи, рослинами і тваринами;
- розвивати кругозір, спостережливість;
- прищеплювати любов та інтерес до навколишнього світу.
Обладнання: в учнів блокноти, ручки.
Хід уроку
I. Організаційний момент.
II. Повторення пройденого.
Фронтальний опитування.
- Що таке природа?
- Яка буває природа?
- Яке значення має природа для людини?
- Які правила поведінки треба дотримуватися в природі, щоб не заподіяти їй шкоди.
III. Екскурсія.
- У навколишньому середовищі людина постійно стикається з різними тілами і явищами природи. Щоб правильно розпізнати те чи інше явище, потрібно приділити йому особливу увагу.
Вчитель пропонує дітям розповісти про свої спостереження за природою.
- Як змінилася природа порівняно з літом?
- Осіння погода вплинула на життя рослин і тварин? Як?
- Які рослини ви бачите на території? (
Дерева, кущі, трави.)
- Чим відрізняються?
- Скільки стебел у дерева? А скільки у куща, порахуйте.
- Подивіться, цвітуть чи зараз які-небудь рослини? Чому?
- Що відбувається з листям?
- Чому вони опадають?
- Серед опалого листя є зелені. Чому?
- Що ще можна спостерігати восени? (
Зміни в житті рослин і тварин.)
Висновок: Зміни відбуваються в живій і неживій природі. Чоловік, спостерігаючи за природою, став багато розуміти, розпізнавати, визначати.
Ситуація: Під час обідньої чаю батько запитав у сина: «Які птахи прилітали сьогодні до нас у двір і що вони робили?»
- Подумайте все, дасть син повну відповідь на це питання?
- Чому? (
Повна відповідь дати важко. Можна сказати, що птахи літали навколо дерев. А які птахи були, скільки їх?)
- А чому важко? (
Тому що не вели спостереження, тому що не було такої мети.)
Ситуація: Ти багато разів бачив мурах, які тягнуть дрібні травинки або гілочки. Ти замислювався, навіщо і куди вони несуть все це?
- Якщо ти спостерігаєш за об'єктом - це і є метод спостереження.
Як вести спостереження?
1. Вибрати об'єкт спостереження.
2. Визначити мету спостереження. Яку мету спостереження можна поставити для себе, спостерігаючи за мурахами?
3. Скласти план спостереження. (
Де, коли і як воно буде вестися.)
- Спробуйте скласти план спостереження за мурашками.
- Що таке метод спостереження? (
Об'єкт, мета, план.)
- Тільки при цих умовах метод спостереження допоможе отримати інформацію про природних тілах і явищах.
- Як ви думаєте, а скільки потрібно часу, щоб домогтися результату свого спостереження?
Якщо ми спостерігаємо за рослиною, то простежити розвиток рослини, починаючи від насіння до отримання плодів за 1-2, 30 днів неможливо. Для цього потрібні місяці.
А за тваринами спостерігати неможливо. Звірята не сидять на одному місці. Тварини, крупніше людини, близько його не підпускають. За ними потрібно спостерігати приховано й обережно.
Комаха можна помістити в банку і уважно розглянути.
Якщо ви будете спостерігати за навколишнім середовищем і робити все правильно, використовуючи метод спостереження, не завдаючи шкоди, то у вас сформується і буде розвиватися спостережливість
IV. Підсумок екскурсії.
- Чим займалися?
- Що корисного дізналися?
- Спостерігаючи за природою, необхідно до неї дбайливо відноситься: рослини не можна ламати, виривати з корінням, зривати квіти і т.д.
VI. Домашнє завдання.
Написати про свої спостереження у зошити.