Конспект уроку російської мови для 8 класу
Тема: Односкладні пропозиції. Поняття про односкладних реченнях. Виразно-особисті пропозиції.
Розробка буде корисною вчителям російської мови і літератури, які викладають у 8 класі за підручником (УМК): Ст. Ст. Бабайцева «Російська мова. Теорія, 5-9 клас», А. Ю. Купалова «Російська мова. Практика»
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу
Цілі уроку:
1) навчальна: навчитися розрізняти односкладні пропозиції від двоскладних; навчитися знаходити односкладні пропозиції по їх значенням і структурним особливостям; з'ясувати, яка роль односкладних речень у текстах;
2) виховна: виховувати дбайливе ставлення до російської мови; сприяти усвідомленню цінності вивчення російської мови;
3) розвиваюча: забезпечити розвиток у школярів уміння логічно викладати свої думки, використовуючи літературну мову; розвиток уміння аргументувати, доводити; створити умови для розвитку умінь здійснювати самоконтроль і самооцінку навчальної діяльності.
Обладнання: листочки з завданнями.
Характеристика навчальних можливостей і попередніх досягнень учнів класу, для якого проектується урок:
Учні володіють
регулятивними УУД:
формулювати питання по темі на основі опорних (ключових і питальних) слів (2 рівень);
перетворювати практичну задачу у навчально-пізнавальну спільно з учителем (2 рівень);
пізнавальними УУД:
збирати і виділяти інформацію, істотну для вирішення проблеми, під керівництвом вчителя (1 рівень);
У більшості учнів не сформовані
комунікативні УУД:
висловлювати свою точку зору з ініціативи вчителя;
особистісні УУД:
здійснювати рефлексію свого ставлення до змісту теми.
Хід уроку:
Добрий день, хлопці! Сідайте.
На столах у вас по три смайлика, виберіть той, який відповідає вашому настрою.
Як багато посмішок засвітилося. Спасибі!
А це мій настрій. (Показує відповідний настрою смайлик). Я готова продуктивно співпрацювати з вами. Удачі!
Отже, уявіть собі, що ви учні 11 класу і сидите на ЄДІ. Вам потрібно вирішити завдання В4. Перед вами листочки з текстом і завданням (додаток №1). Прочитайте завдання. Скажіть, чи зможете ви його виконати?
Добре. Давайте відкладемо це завдання і повернемося до нього тільки тоді, коли зможемо його виконати.
Хто здогадався, виходячи із завдання, яка тема нашого уроку сьогодні?
Молодці, ви здогадалися!
Давайте запишемо число, класна робота і тему нашого уроку: «Односкладні речення. Поняття про односкладних реченнях. Виразно-особисті пропозиції».
Яка головна мета уроку? (зрозуміти, що таке односкладні пропозиції і виразно-особисті пропозиції)
Яка завдання уроку? (навчитися знаходити односкладні речення в тексті, вміти відрізняти їх від двоскладних, вміти знаходити виразно-особисті пропозиції )
А зараз, щоб розібратися з нашою темою подивіться на дошку.
На дошці записано дві пропозиції: Люблю російську мову.
Я люблю російську мову.
Запишіть ці пропозиції в зошит, підкресліть у них граматичні основи.
У когось виникли труднощі при виділенні граматичної основи? Якщо так, то в чому саме?
Чим різняться ці пропозиції?
Зробіть висновок.
Яке речення ми можемо назвати односоставным? Чому?
Як ви думаєте, що потрібно, щоб вивчити новий матеріал? (теорія)
Вашій увазі пропонується теоретичний матеріал (додаток №2) Зараз ви працюєте в парі. Читаєте теорію і складаєте кластер. У центрі повинно бути односоставное пропозицію. Подивимося, що у вас вийде.
Покажіть свої кластери
Подивіться на свої кластери і дайте відповідь на питання:
На які групи поділяються односкладні речення за значенням і способом вираження головного члена? (виразно-особисті, невизначено-особисті, безособові, назывные)
Ніж за змістом відрізняються односкладні пропозиції від двоскладних? (односкладні зрозумілі без другого головного члена, відсутність його посилює значення того члена, який є у реченні).
Повертаючись до початку уроку, тепер ми можемо повністю виконати завдання ЄДІ частини В4? Чому? Адже ми дізналися, що таке односоставное пропозицію.
Тоді давайте знову звернемося до теорії (додаток №3) , читаємо теорію, складаємо план параграфа.
Дайте відповідь на мої запитання:
Які пропозиції ми називаємо виразно-особисті?
Якими формами може бути виражено присудок у виразно-особистих пропозиціях?
Чим двусоставное пропозицію: «Вранці я встаю в 7 годин» відрізняється від односоставного виразно-особового речення: «Вранці встаю в 7 годин»? І що ці пропозиції об'єднує?
Для чого потрібні виразно-особисті пропозиції?
Як ви зрозуміли, що таке узагальнене значення у виразно-особистих пропозиціях?
Записуємо пропозиції (додаток №4), виділяємо граматичні основи, знаходимо виразно-особисті пропозиції.
Пропоную обмінятися один з одним зошитами та перевірити роботи
Перевірте один одного (лист відповідей додаток №5)
10 правильних з 10 -«5»
9-8 - «4»
7 - «3»
менше 7 - «2»
Поставте олівцем позначку, листочки я зберу.
А тепер ви зможете виконати завдання, яке я дала на початку уроку?
Отже, зараз знайдіть у запропонованому вам тексті (Додаток №1) односоставное виразно-особиста пропозиція напишіть в зошит номер цієї пропозиції.
Давайте запишемо домашнє завдання параграф 180-181 (теорія), вправа 192 (практика).
А тепер скажіть, чи досягли ми мети уроку, яку поставили?
Вирішили ми проблему, яка стояла перед ними на початку уроку? Ми змогли вирішити завдання ЄДІ В4.
Що нового дізналися сьогодні?
Де вам це може знадобитися?
Давайте згадаємо про наші смайлики, які вже занудьгували. Пропоную зараз скористатися ними як засобом самооцінки (як я засвоїв матеріал) і скласти разом портрет класу. Кожен учень виходить дошці і на ватман приклеює свій смайл.
Усміхнений смайлик - отримав знання, засвоїв увесь матеріал («5»)
Смайлик із прямим ротом - засвоїв матеріал, але є над чим попрацювати («4»)
Сумний смайлик - засвоїв матеріал частково, багато питань ще потребують додаткової роботи («3»)
Дякую вам за роботу на уроці.
Додаток №1
В4. Серед пропозицій 1-8 знайдіть односоставное виразно-особиста пропозиція. Напишіть номер цієї пропозиції.
(1)Краса цих місць обумовлена не лише різноманітністю ландшафтів, що поєднують невисокі гори, пагорби, долини, распадки, озера і річки, оточені лісами, луками, чагарниками; вона обумовлена і різноманітними, то і справа що змінюють один одного пейзажними настроями. (2)Ця зміна відбувається іноді буквально в лічені секунди, не кажучи вже про зміни, пов'язаних з чотирма порами року. (3)Лісове озеро з густо-синього вмить може перетворитися в сріблясто-бузкове, варто тільки подути з лісу легкому жартівливого вітерцю. (4)Житнє поле і березовий ліс, річкове лоно і лугова трава змінюють свої кольори в залежності від сили і напряму вітру. (5)Але крім вітру є ще сонце і небо, час дня і ночі, молодик і повний місяць, тепло і холод. (6)Незліченна зміна станів і поєднань всього цього негайно відбивається на пейзажі, супроводжуючи його і своєрідністю запахів, звуків, а то абсолютною тишею, яка буває в предутреннюю пору білої безвітряної ночі, або в зимову, теж абсолютно безвітряну нехолодну ніч. (6)Згадаймо короткі, майже чорно-білі зимові дні, супроводжувані, здавалося б, однією графікою: білі поля, чорні ліси і огорожі, сірі будинки і споруди. (7)Навіть в такий час снігу мають свої відтінки, а що говорити про сонячному ранку і про морозної вечірньої зорі!
Додаток №2 і №3
Теорія підручника.
Додаток №4
Запишіть речення, виділіть граматичні основи, знайдіть виразно-особисті пропозиції.
1. Біліє Вітрило самотній у тумані неба блакитному.
2. Тонкий свист рябчика, червонуваті вікна будиночка в сутінках, багаття, раздвигающий темряву.
3. Бережіть один одного, добротою зігрівайте.
4. Але тут тебе як доймут усякою дурницею...
5. Після справи за радою не ходять.
6. На вулиці було світло і людно.
7. Вчи уроки старанно.
8. Люблю грозу на початку травня.
9. Приємно пахне черемха.
10. Світає.
Додаток №5
1. Біліє Вітрило самотній у тумані неба блакитному.
2. Тонкий свист рябчика, червонуваті вікна будиночка в сутінках, багаття, раздвигающий темряву.
3. Бережіть один одного, добротою зігрівайте.
4. Але тут тебе як доймут усякою дурницею...
5. Після справи за радою не ходять.
6. На вулиці було світло і людно.
7. Вчи уроки старанно.
8. Люблю грозу на початку травня.
9. Приємно пахне черемха.
10. Світає.
10 правильних з 10 -«5»
9-8 - «4»
7 - «3»
менше 7 - «2»