Реклама












Урок літературного читання у 2 класі на тему: Літературні загадки


Конспект уроку літературного читання 2 клас
Літературне читання
Тема. Як придумати загадку? Літературні загадки.
Мета: познайомити учнів з авторськими загадками.
Завдання:
- формувати уміння відповідати на запитання вчителя за змістом прочитаного;
- формувати вміння висловлювати своє ставлення до героїв, подій, мови твору. Розвивати вміння аргументувати свою точку зору;
- навчати самостійного формулювання запитань до тексту по ходу читання.
Плановані результати.
Пізнавальні УУД
2. Робити висновки в результаті спільної роботи класу і вчителя.
3. Орієнтуватися в тексті підручника.
4. Ставити запитання і знаходити відповіді на питання в тексті, ілюстраціях.
Комунікативні УУД
1. Розвивати вміння слухати і розуміти мову інших.
2. Виразно читати і переказувати текст.
3. Оформлювати свої думки в усній і письмовій формі.
4. Вміння працювати в парі і в групах.
Регулятивні УУД
1. Визначати і формулювати мету діяльності на уроці з допомогою вчителя.
2. Проговорювати послідовність дій на уроці.
Особистісні результати
1. Розвивати вміння висловлювати своє ставлення до героїв, висловлювати емоції.
2. Оцінювати вчинки у відповідності з певною ситуацією.
3. Формувати мотивацію до навчання і цілеспрямованої пізнавальної діяльності.
Хід уроку
Актуалізація знань
- Здрастуйте, гості дорогі!
Завітайте в гості!
Давно ми вас поджидаем,
Загадочки вам загадаємо!
- Скажіть, про якому вигляді усної народної творчості йдеться у вітанні?
Про що ми говорили на минулому уроці? (Про загадки). Про які загадки йшла мова?
А навіщо взагалі потрібні загадки? Це ми з вами спробуємо з'ясувати, а ще відкриємо новий секрет загадки. А девізом цього уроку будуть слова:
«Загадка не отгадывается сама -
Треба спробувати силу розуму!» (на дошці)

II. Розвиток умінь
Ви сьогодні працюєте у групах. У кожної групи є якась інформація про загадки. З цієї інформації ми до кінця уроку повинні скласти свій пазл - розширити свої знання про загадки.
Я пропоную вам взяти аркуш з №1, познайомитися з текстом і виконати запропоновані завдання або вибрати найцікавіше з прочитаного.

Група 1.
Сама назва жанру «загадка» походить від слова «гадати» - думати, розмірковувати. «Ворожіння» - з'ясування чогось прихованого, затамованого. Загадку широко використовували як випробування мудрості і в житті, і в казках. Головне, щоб людина свою кмітливість відчув, зайвий раз озирнувся навколо себе - нехай бачить, в якому цікавому світі живе. Загадка - це «задачка», яку треба вирішити.

Підкресліть у тексті відповіді на запитання:
1. Від якого слова походить назва «загадка»?
2. Для чого використовували загадку в давнину?

Група 2.
Загадки - один з найдавніших жанрів усної поезії. Придумані вони були не тільки заради забави. Давні слов'яни вірили, що рослини і тварини розуміють людську мову. Тому, наприклад, збираючись на полювання, було вкрай необачно обговорювати свої плани голосно і відверто. Погодьтеся, важко розраховувати на успіх, коли вся лісова дичина вже прекрасно знає про ваші мисливських затії. Ось і була рекомендована зашифрована, алегорична мова.
Давні вірування сприяли широкому розповсюдженню таємної мови. Худобу перейменовували, щоб не накликати на нього біду, а лісових звірів - щоб не злякати або не викликати їх люті. Відомо ж: про вовка промовка, а він навстречь. Так з'явилися назви "Долгохвостый" - для коня, "рыкуша" - для корови, "тонконога" - для вівці, "низкоглядая" - для свині. У казках вовк - не інакше як "сірий", лисиця - Патрикеевна, ведмідь - Клишоногий.

Дайте відповідь на питання: стародавні слов'яни придумували загадки спеціально?

Група 3.
Загадковий світ.
Зі стародавніх часів знавці загадок особливо шанувалися. У казках саме такі герої часто виявлялися переможцями і навіть царями. Пам'ятаєте, як це траплялося? Рознесуть глашатаї по світу царський указ: мовляв, царівна вийде заміж за того, чию загадку розгадати не зможе. І ось збираються до двору знатні женихи - іноземні королі та принци. Поїхав у столицю і Іван-дурень. Зустрів по дорозі змію, вбив її палицею і придумав загадку: "Зло злом вдарив, зло від зла померло". Де ж царівну здогадатися!... Доводиться йти заміж так вести Івана до престолу.
Подібні казкові повороти не випадкові. Адже в кожну загадку вкладалося чимало цінних відомостей про навколишній світ. Людина з такими знаннями по праву вважався мудрим і кмітливим, а тому сильним і щасливим.

Чому в стародавні часи особливо шанувалися знавці загадок? Знайдіть відповідь в статті, підкресліть його.
Група 4.
Скільки живе людина, стільки живуть і загадки. Протягом багатьох століть їх створював народ. З глибини часів вони донесли до нас мудрість російського народу. У них просто і гарно, коротко і виразно чоловік описував світ, явища природи, рослини, тварин. Загадка - образний вислів, в якому один предмет зображається через порівняння з іншим, що має з ним хоч би віддалене подібність. В них чути поезія російської мови. В давнину - це єдиний засіб для розвитку кмітливості, розуму, випробування мудрості, а зараз - забава. Загадка - мудрований питання, вона розвиває кмітливість, кмітливість.

Знайдіть і підкресліть відповіді на питання:
1. Як у загадках предмети описуються?
2. Для чого потрібні загадки?

Група 5.
З найдавніших часів загадки були не тільки веселою грою розуму і уяви, але часом серйозним випробуванням не на життя, а на смерть.
У грецькому міфі розповідається про Едіпа, який врятував місто Фіви від страшного чудовиська Сфінкса. Біля дороги на Фіви на скелі оселився Сфінкс. У нього була голова жінки, тулуб і лапи лева, пташині крила. Всім, хто йшов у місто, Сфінкс загадував загадку. Ніхто з подорожніх не міг відгадати її, і за це Сфінкс пожирав нещасних. Подорожні боялися йти в Фіви, не йшли туди і купці з товарами, і місто порожнів. Едіп вирішив врятувати Фіви. Він пішов до Сфінкса, і той загадав йому свою загадку: «Хто вранці ходить на чотирьох, вдень на двох, а ввечері - на трьох ногах?». Едіп відповів: «Це людина. Коли він малий - це ранок його життя, - він повзає на четвереньках, дорослим, тобто днем, він ходить на двох ногах. А в старості, ввечері, він ходить з палицею: на трьох ногах». Тоді Сфінкс кинувся зі скелі в море, тому що боги повеліли йому померти, якщо хто-небудь відгадає загадку. Дорога на Фіви знову стала вільною.

Для чого потрібна була загадка Сфінкса?

Група 6.
Перед вами сторінки словників. З їх допомогою поясніть значення слова «загадка».

Отже, що ж таке загадка?
Від якого слова походить назва «загадка»?
Для чого служили загадки в давнину?
А для чого вони потрібні зараз?

Порівняйте дві загадки (на слайді):
Пробив я стінку - побачив срібло;
Пробив срібло - побачив золото.
(російська народна загадка)
Був білий дім,
Чудовий будинок,
І щось застукало в ньому.
І він розбився, і звідти
Живе вибігло диво -
Таке тепле, пухнасте
і золоте.
(К.И.Чуковский)

Чим схожі загадки? А чим відрізняються?
Зробіть висновок: загадки бувають народні й авторські.

Физминутка. А зараз я пропоную відгадати декілька загадок, але не називати відгадки, а показати їх рухами.

Він в барлозі спить взимку
Під большущею сосною.
А коли прийде весна,
Прокидається від сну.

По лужку він важливо бродить,
З води сухим виходить,
Носить червоні черевики,
Дарує м'які перинки.

І по соснах, і за ялинам
Швидко бігає вона,
Бачить, шишки де доспіли,
Де грибна цілина.

Він живе на даху будинку -
Довгоногий, довгоносий,
Довгошиїй, безголосий.
Він літає на полювання
За жабами до болота.
Скаче тваринка,
Не рот, а пастка.
Попадуть в пастку
І комар, і мушка.

Хто в беретке яскраво-червоною,
у чорній курточці атласною?
На мене він не дивиться,
все стукає, стукає, грюкає.

Подивіться-но, яка -
Вся горить, як золота.
Ходить в шубці дорогий,
Хвіст пухнастий і великий.

Відмінно, відпочили? Тоді продовжуємо. Багато відомі вам дитячі письменники складали загадки. Я пропоную познайомитися з деякими з них.
Робота з підручником (с.46-48).
А ось ще один автор. Нагадаю вам ще одну казку. Англійський письменник Дж.-Р. Толкієн в казковій повісті «Хоббіт» розповів про відважного маленькому героя Більбо Бэггинсе, який заблукав у підземелля і зустрівся там зі злою істотою Голлумом. (слайд 5)Вічно голодний Голлум був готовий з'їсти несподівано дісталася видобуток. І ось вони звернулися до старовинного способу вирішення спорів - загадок. Якщо програє Більбо - Голлум його з'їсть, а якщо Голлум не відгадає загадку - він повинен показати Більбо дорогу з печери.
Ось їхні загадки. Цікаво, чи вдалося б вам виграти в такому змаганні?
Не побачити її коріння,
Вершина вище тополь,
Все вгору і вгору йде,
Але не зростає.
(Гора.)
Без замків, без засувів будинок,
Злиток золота захований в ньому.
(Яйце.)
Її не видно
І в руки взяти,
Панує над усім,
Не пахне нічим.
Постає на весь зріст
На небі між зірок.
Все починає
І все кінчає.
(Темрява.)
На червоних пагорбах
Тридцять білих коней
Назустріч один одному
Помчать скоріше.
Ряди їх зійдуться,
Потім розійдуться. -
І сумирними стануть
До нових починань.
(Зуби.)
Дві ноги на трьох ногах,
А безнога в зубах,
Раптом прибігли чотири
І з безногої втекли.
(Людина, табуретка,
риба, собака.)
Знищує все навколо:
Квіти, звірів, високий будинок.
Сжует залізо, сталь зжере
І скелі в порошок зітре.
Потужність міст, влада королів
Його могутності слабшай.
(Час.)
- Загадки важкі, але все ж спробуємо відгадати їх за допомогою підказок (лист №3): зуби, яйце, час, темрява, гора, людина, риба, собака, табуретка.
- Що допомогло нам відгадати загадки? На чому вони будуються? (На те, що один предмет замінюється іншим, схожим на нього. Але схожість це було несподіване, незвичайне, хитромудре.)

А кому належать ці загадки?
Сіренький, усатенький,
Хвостик полосатенький.
Молоко сьорбає,
Рибу він з'їдає!
Автори загадки: Власова Вікторія, Власова Вероніка, Бистрова Олександра, Подопросветова Варвара, Кочарян Ангеліна, Прилепська Юлія.

Багато зубів, але не крокодил;
повільно ходить, але не черепаха;
носить на собі будинок, але не рак.
Автори загадки:
Суботін Данила, Соловйов Андрій, Петров Андрій,
Єрмаков Данила.

Вірно, ці загадки ви склали на минулому уроці. Як ви думаєте, вони народні чи авторські? А хочете ще спробувати свої сили? Для тих, кому важко складати загадки самим, на аркуші № 5 є підказка.

Молодці, а вдома я вас попрошу скласти загадку вже самостійно і оформити нові сторінки для наших книг.

Підсумок
Отже, скажіть, з якими загадками ми сьогодні познайомилися?
Кого з авторів загадок запам'ятали?
Чим цікаве і корисне заняття зі складання та розгадування загадок?
А тепер висловіть свою думку про роботу (лист №6)

IV. Рефлексія
Ми зрозуміли, що...
Було цікаво...
Було важко...
Нам захотілося...
У нас вийшло...
(Хлопці заповнюють лист рефлексії в групах і озвучують його)

Спасибі за урок!