Англійська мова - 6 клас. День Подяки
Цілі:
1)предметні:
- формування лексичних навичок, розвиток умінь трансактивной мови на основі запропонованого тексту;
- розширення лінгвістичного і загального кругозору, розвиток здатності аналізувати, виділяти головне, вдосконалення навичок пошукового читання.
2) орієнтовані на особистість дитини:
- створення умов для формування в учнів толерантного ставлення до традицій і звичаїв інших народів.
Тип уроку: комбінований
Форма уроку: лекція
Дидактичні матеріали та обладнання: текст " The History of Thanksgiving Day", предтекстовые і послетекстовые вправи до тексту, лексика за темою "Свята" ,роздатковий дидактичний матеріал, кольорові олівці, квіткові пелюстки для проведення рефлексії, картинки із зображенням новорічної ялинки, валентинки, гарбуза, індички, шоколадного зайця, написи з назвами свят, дошка, магнітна дошка, відеомагнітофон.
Макроструктура уроку: етап - час 45 хв.
1. Початковий етап:
1) Організаційний момент -1;
2) Привітання - 2;
3) Рапорт чергового - 2;
4) Введення в тему уроку - 1;
5) Знайомство з цілями уроку-1.
2. Основний етап:
1) Виконання вправ на застосування лексики - 10;
2) Співвіднесення отриманої інформації з вже наявними знаннями - 10;
3) Первинний контроль вивченого матеріалу. Взаємоконтроль -11;
3. Заключний етап:
1) Інформація про домашнє завдання - 2;
2) Підведення підсумків уроку - 1;
3) Виставлення оцінок - 1;
4) Рефлексія - 3.
Конспект уроку
I. Початковий етап:
1) Орг. момент
2) Привітання. Правило "трьох "так""
T. Good afternoon, boys and girls. Nice to see you here.
Ps. Glad to meet you too.
T. Take your seats. Is everything OK? Ps. Yes
T. Are you ready to start our lesson? Ps. Yes
T. Do you think you'll learn something new today? Ps. Yes, we'll certainly do!
3) Рапорт чергового. What's the date today? What day today is it? Who is absent today? (All are present)
4) Введення в тему уроку. Т. You know it's a great day for me today! It's my daughter's birthday today. It's a happy holiday, isn't it? Ps. Of course. It's great to have a birthday party!I like to get presents! I like to blow the candles out!
5) Знайомство з цілями уроку. I see you like holidays, don't you? People all over the world celebrate lots of holidays.
II. Основний етап:
1) Виконання вправ на застосування лексики:
а) Завдання - написати три слова (іменник, прикметник, дієслово) за темою "Свята";
б) кожен учень згадує і записує в зошиті свої варіанти;
в) обмін інформацією в групі, учні з'ясовують, у чому збіглися їх подання, а у чому виникли розбіжності;
г) кожна група називає свої варіанти, не повторюючи раніше сказаного;
д) всі варіанти записуються на дошці, навіть якщо вони невірні.
A present
A greeting card
A firework
Coloured lights
Merry
Happy
Snowy
Full of joy
Celebrate
Give and get presents
Invite friends
Have a good time
Some of the holidays are funny and merry, others are not. But each holiday has its own symbol. Look, there is a terrible mess on the blackboard. The Fur-tree is a symbol of Hallowe'en. Don't you find it strange?
Учням пропонується співвіднести назви свят з їх символами. Робота організовується в парах.
Можливі варіанти відповідей учнів:
- It's a decorated fur-tree. I think it's the symbol of New year's Day. We always decorate a fur tree on New year's Eve.
It's a панчіх. In my opinion it's for Christmas. English children put their stockings near the beds on Christmas Eve. They believe Santa Claus brings them presents. But that's their parents who do that.
It's a sweet-heart. It's the symbol of St. Valentine's Day. We give hearts to those whom we love dearly. Last year I got seventeen sweet-hearts.
It's a chocolate rabbit. English children get them on Easter.
Після того, як назви свят співвіднесені з їх символами, на дошці залишаються картинки із зображенням американського прапора, гарбуза, індички, букет з осіннього листя.
T. I can see some other pictures rest on the blackboard. What can they mean?
Ps. (висловлюють свої припущення) They are not the symbols of a holiday. There is no name for the holiday they symbolize.
T. These things are connected with the same holiday. We haven't learnt anything about this holiday yet. I'd suggest you to look at the pictures carefully in order to guess when and where this holiday is celebrated.
Ps. I think that this holiday is celebrated in the USA, because there is a picture of the American flag on the blackboard. It may be in autumn, because there is a picture of autumn leaves.
T. Very clever of you. You're right. This is an American holiday and people celebrate it in autumn and it's called Thanksgiving Day. Have you any idea of the Russian equivalent for Thanksgiving Day?
Учні пропонують варіанти, у разі труднощів, вчитель переводить назва свята на російську мову.
2) Співвіднесення отриманої інформації з вже наявними знаннями. Here are some questions about Thanksgiving Day. Think a little and give your answers just in two or three words.
questions Before reading After reading
Where do people celebrate Thanksgiving Day?
What are the symbols of the day?
When do people celebrate this holiday?
What kind of holiday is this?
What do people do on this day?
What's the traditional food on this holiday?
Why did the Americans begin to celebrate it?
Who were Pilgrim Fathers?
Were the Indians invited to the thanksgiving dinner?
Who taught the pilgrims to survive in America?
Учнями заповнюється друга колонка, де вписуються ключові слова відповідей. Далі слід читання з позначками на полях:
V - знав, + - дізнався вперше, - думав по іншому, ? - вимагає додаткової інформації.
T. To know some more details about Thanksgiving Day we're going to read the text №17 at page 328 in your textbooks. Please, make necessary notes.
T. As I see you've finished reading. Let's answer the questions in the table and compare them with the previous given ideas.
Після прочитання тексту ведеться усне обговорення запропонованих питань. Учні порівнюють свої початкові варіанти відповідей з отриманими після читання і обговорення.
T. Have you found answers to all the questions?
Ps. - No, we couldn't find the necessary information all to answer the questions.
T. What questions can't we give the true answers right now?
Ps. - We don't know who the Pilgrim Fathers were, if the Native Indians were invited to the first feast, who taught the pilgrims to survive in America.
T. Well, let's watch a video / episode "The History of Thanksgiving Day". I hope you'll find the answers to the questions.
На дошці виписані з перекладом слова, які, можливо, завадять розуміння тексту, ці слова з пасивного вокабуляру, тому робота з їх активізації на даному уроці не проводиться.
T. Look at the blackboard, please. There are some words which you'll hear, probably you don't know their meanings yet. (in the fall, Plymouth Rock, to leak, tribes, crops, feast)
Перегляд відеосюжету.
T. It was interesting to know new things about Thanksgiving Day, wasn't it? Are you ready to all the answer questions about this American holiday? Let's summarize all the facts we've learnt about Thanksgiving Day.
Учні по черзі називають запам'яталися їм факти (кількість висловлювань не обмежується, єдина умова - не повторяться)
Ps. - This holiday is celebrated in America.
The traditional food on this day is roast turkey, fried potatoes and pumpkin.
People stay with their families for the day, etc.
Написання сінквейну. Групова робота, кожна група представляє свій синквейн.
Example.
Holiday
American, thankful
Thank, respect, survive
God helps those who help themselves
Memory
3) Первинний контроль вивченого матеріалу. Взаємоконтроль
T. Circle the best answer in each sentence.
1. The pilgrims landed in 1620 in ...
A. New York
B. Georgia
C. Massachusets
2. The pilgrims celebrated the first in the fall of 1621.
A. Christmas
B. Thanksgiving Day
C. Easter
3. The name of their was the ship ...
A. Harvest
B. Plymouth
C. Mayflower
4. ... has become the symbol of Thanksgiving Day.
A. popcorn
B. a goose
C. a turkey
5. The pilgrims gave thanks for ...
A. a good harvest
B. a new ship
C. clever advice
III. Заключний етап:
1) Інформація про будинок. завданні. Your hometask is exercise 21 at page 329.You will try to compare the two Christmas holidays and Thanksgiving Day on the following points: date, presents, food, symbols, and people's activities.
2) Підведення підсумків уроку. Here is the bell. Our lesson is over. Thank you for the lesson. Good bye. Good luck.
3) Виставлення оцінок
4) Рефлексія. Good work, children. I'm proud of you today. You did really very well. That's my own opinion. So I want you to remember your work during the lesson and the colour petals of our "lesson flower". Учні розфарбовують пелюстки свого квітки (потім складається букет і визначається основний колір уроку), рефлексія є справою суто індивідуальним, тим не менш, можна запропонувати учням ряд рефлексивних питань, які допускаються російською мовою.