Конспект заняття в старшій групі
Тема: «Порівняльна сила фігур»
Мета: дати уявлення дітям про цінності фігур.
Завдання:
• розвиток уваги та логічного мислення;
• навчання шаховим термінам;
• виховання почуття такту, поваги до свого партнера.
Обладнання: шахові дошки, настінна шахова дошка, значки-смайлики.
Хід заняття
Здрастуйте хлопці, сьогодні я вас запрошую відправитися в магазин, ви напевно часто бували в магазинах. А які бувають магазини?
(відповіді дітей)
А ми з вами вирушимо у не простий , звичайний: продуктовий або господарський магазин, ми відправимося в шаховий магазин, в цьому магазині можна купити шахові фігури, але щоб їх купити, треба знати їх цінність. Давайте послухаємо наших друзів динозавриків , вони нам розкажуть про цінності фігур. ( Діти слухають фрагмент гри «Динозаври вчать шахів» і виконують практичне завдання)
Отже друзі , ви дізналися про цінності фігур в нашому магазині і за одиницю виміру ми будемо вважати один «смайлик».
Пішак варто один смайлик.
Кінь і слон три смайлика.
Човен п'ять смайликів.
Ферзь дев'ять смайликів.
Щоб заробити «смайлики», для придбання шахових фігур, вам потрібно виконати мої завдання, за кожну правильну відповідь ви отримуєте смайлик.
1. Завдання. Шахові загадки. За кожну правильну відповідь ви отримуєте «смайлик».
Шахові загадки
1. Один раз гине, а два рази родиться. (Пішак)
2. Не живе в звіринці,
Не бере гостинці,
По косій він ходить
Хоботом він водить.
(Слон)
3. Просувається не косо і не прямо,
А буквою «Р» - так кажуть шахісти.
(Кінь)
5. Стою на самому краю,
Нехай відкриють - піду.
Тільки прямо ходжу,
Як звуть, не скажу.
(Човен)
4. Гладкий люблю я, розчищений шлях,
На крок в будь-яку сторону можу ступити!
(Король)
5. Він може ходити, як Човен і як Слон -
Та прямо і навскіс.
Направо, наліво, вперед і назад...
А він б'є і вдалину і в упор.
Він дуже небезпечний поблизу і вдалині -
Ти більше уваги приділи йому.
(Ферзь)
6. Не люди, не звірі, не годинник, а ходять?
(шахові фігури)
7. Який король не вміє говорити?
(шаховий)
8. На дошці є у мене дві конячки - два ....(коня)
2. Завдання . Питання з шахової скриньки.
(За кожну правильну відповідь ви отримаєте один смайлик.)
1. Як ходить пішак? (тільки вперед)
2. Як б'є пішак? (навскіс)
3. Якщо подальшому пересуванню пішаки заважає пішак противника (стоїть на її шляху), можна перестрибнути через неї або обійти зліва, справа?
4. Може пішак стати коли-небудь фігурою, перетворитися в неї, в яких випадках? ( Так, якщо біла пішак досягне 8-й, а чорна 1-й горизонталі.)
5. Де стоять човна на дошці до початку гри? ( по краях)
6. Може човен побити відразу дві пішаки, за один хід? (ні, тільки одну фігуру)
7. Які бувають слони біля чорного і білого війська? ( белопольные і чернопольные)
8. Яка фігура не може встати на білі поля? (чернопольный слон)
9. Між якими фігурами на дошці стоїть кінь?
10. Ніж кінь відрізняється від усіх інших фігур? (ходить літерою «г», перескакує через свої і чужі фігури)
11. Які шахові фігури ховаються в словах: «оладки», «поспіх», «заслін», «ковзани».
Ви добре впоралися з усіма завданнями, а тепер трохи відпочинемо
3.Пальчиковая гімнастика:
Раз, два, три, чотири, п'ять! (стискаємо - разжимаем кулаки)
Вийшли пішаки погуляти! (пальчики крокують по столу)
Король на місці, за звичкою, (стиснуті кулаки на столі)
А куди йому поспішати? (розводять руки, знизують плечима)
Стрибне кінь! Підкови звяк! (долоні вперед і бавовна)
Незвичайний кожен крок! (вказівний палець)
А човен вперта, (розкриті руки ковзають по столу
Ходить тільки прямо! вперед)
Всі фігури встали стіною, (випрямлені долоні перед собою на столі)
Їм починати цей казковий бій.
Физминутка:
- А зараз ми з вами перетворимося в пішаків:
Ну - ка, пішаки, пограємо.
Головою ми повращаем
Вправо - вліво, а потім (обертання головою)
3 - 4, присідаємо,
Наші ніжки розімніть. (присідання)
1,2,3 - на місці крок.
Встали пішаки дружно в ряд.
Ми розім'ялися від душі,
За столи ми знову поспішаємо. (сідають за столи)
Закріплення: А зараз ми пограємо в гру «Вогонь», за допомогою цієї гри ми зможемо зрозуміти, чому одні фігури дорожче інших.
(Потрібно порахувати з центрального поля, скільки полів обстрілює фігура і прийти до висновку, де легкі фігури, де важкі. Діти виходять до магнітній дошці і рахують , скільки клітин обстрілює, та чи інша фігура.)
Ви всі молодці, впоралися з усіма завданнями, але нам вже час прощатися. Тепер ви будите знати цінність , кожної фігури. І на прощання я хочу вам подарувати значки - смайлики. Щоб ви згадували наше подорож по «Шахового магазину».