Реклама












НОД «Пізня Осінь» з використанням ІКТ (підготовча група)


Конспект НОД на тему: "Осінь" у підготовчій групі
Мета: ознайомлювати з сезонними явищами через ознайомлення з шедеврами живопису, поезії та музики
Програмні завдання:
Освітні:
- ознайомлювати з сезонними явищами пізньої осені
-розширювати уявлення про творчість композиторів, поетів, художників, їх творами
Розвиваючі:
-збагачувати словниковий запас
-продовжувати вчити відчувати, розуміти і відтворювати образність мови вірша,
- продовжувати вчити зображати явища природи, описані у вірші, передавати зміст, використовуючи виразні засоби (композиція, колір)
Виховні:
- виховувати любов до поезії, живопису, рідної природи.
- розвивати естетичний смак
Демонстраційний матеріал:
-слайди: картини Ст. Полєнова «Ранній сніг», фото про пізньої осені
- аудіозапис музики А. Вівальді «Осінь», П. І. Чайковського «Листопад» (з циклу «Пори року»)
Роздатковий матеріал:- фарби акварель, «непроливайка», папір для акварелі, пензлики
Попередня робота: вивчення віршів А. С. Пушкіна «Вже небо восени дихало», С. Єсеніна «Ниви стиснуті, гаї голи», бесіди про прикмети пізньої осені
Хід заняття:
- Хлопці, слухайте уважно, не перебивайте, це що за місяць, ану відгадайте:
Поле чорно-білим стало:
Падає то дощ, то сніг.
А ще похолодало -
Кригою скувало води річок.
Мерзне в поле озимину жита.
Що за місяць, підкажи?
Відповідь дітей: це місяць листопад.
- Давайте згадаємо вірш А. С. Пушкіна «Вже небо восени дихало»?
Вже небо восени дихало,
Вже рідше сонечко блищало,
Коротше ставав день,
Лісів таємничий покров
З печальним шумом оголювалася,
Лягав на поля туман,
Гусей крикливих караван
Тягнувся на південь: наближалася
Досить нудна пора;
Стояв листопад вже біля двору.
- Листопад - останній місяць осені. А які ознаки глибокої, пізньої осені показано у вірші?
Зразкові відповіді дітей: Рідше з'являється сонечко, на вулиці холодно, коротше стає день, ліс оголюється, птахи відлітають на південь.
- Як ви розумієте вислів «Лісів таємничий покров з печальним шумом оголювалася»?
Діти: у дерев опало все листя.
- Чому річний шум листя здається нам веселим, а осінній - сумним?
Відповіді дітей.
- А які ще ви знаєте вірші про пізньої осені?
Діти читають вірші:
***А. О.плещеєв
Минуло літо,
Осінь настала,
На полях і гаях
Порожньо і сумно.
Пташки відлетіли,
Стали дні коротші,
Сонечка не видно,
Темні, темні ночі.
***А. О.плещеєв
Осінь настала,
Висохли квіти,
І дивляться сумно
Голі кущі.
... Хмара небо криє,
Сонце не блищить,
Вітер виє в полі,
Дощик моросить.
***Єсенін С.
Ниви стиснуті, гаї голи,
Від води туман і сирість.
Колесом за сині гори
Сонце тихе скотилося.
Дрімає взрытая дорога.
Їй сьогодні примечталось,
Що зовсім, зовсім трохи
Чекати зими сивий залишилося.
- Яка осінь у всіх цих віршах?
Діти: сумна, похмура, холодна.
- Так, хлопці, листя з дерев облетіла, трави побуріли, поникли, квіти зів'яли. Зеленіють по-як і раніше, лише ялина та сосна.
-А що сталося з пишним, барвистим килимом листя, застеляв землю?
Діти: листя зблякли, потемніли.
- Осінь як вечір року. А ввечері ми готуємося до сну. Ось і дерева зняли свій наряд і вмилися дощем. Земля засинає. Цікаво, що їй присниться?
Діти:
- Осінь не стоїть на місці. Вона йде до зими. Настане день, коли випаде сніг. Назвемо цей день «ворота зими». І зараз ми з вами пограємо в гру «Ворота»

Гра «Ворота»
-Двоє дітей візьмуться за руки і зобразять ворота. А решта будуть проходити у ворота, говорячи хто вони, називаючи прикмети осені (мороз, довгі ночі, похмурі хмари, іній на гілках, короткі дні, перший лід, короткі дні, холодний дощі, рвучкий холодний вітер). Якщо хтось помиляється, ворота його не пропускають.
- Хлопці, кожна пора року дарує нам багато краси і творчості. Восени кожен день можна побачити якісь зміни, перетворення. Постараємося їх не пропустити.
Послухайте, як композитор Петро Ілліч Чайковський передав свій настрій від пізньої осені.
А ось яка осінь у Вівальді. (звучать музичні фрагменти)
- Чия музика вам більше сподобалась? Що об'єднує ці твори? А в чому їх відмінність?
- Подивіться на репродукцію картини Ст. Полєнова «Ранній сніг». Що ми бачимо на картині?
Розповідь вихователя: За словами Полєнова, він побачив з вікна своєї майстерні: сніг випав несподівано, коли ліс ще не скинув свій осінній убір, і була ще справжня «золота осінь». Художника вразило стан застиглості, заціпеніння природи, ще зберігає теплоту осінніх днів, перед несподівано надвинувшимся холодом, вкрило землю снігом і зупинив протягом річки.
Композиція картини була ретельно продумана художником. На передньому плані - ще не скинули осіннє листя дерева, за ними тікає в далечінь стрічка річки. На горизонті - сіро-блакитне, затягнуте хмарами небо, холодні дали безкрайніх просторів. Точно і витончено промальовані листя на деревах.
А які прикмети пізньої осені ви побачили на картині?
Діти: небо затягнуте важкими (свинцевими) хмарами, річка ще не замерзла, подекуди висять листя на деревах, а землю вже вкрив сніг.
- Грає листопад на крижаних гуслях, відкриває ворота матінки зими. Ця пора в самому кінці осені називається предзимьем або «Срібною восени».
- А зараз ми з вами спробуємо зобразити пізню осінь.

Діти малюють, звучить музика Чайковського і Вівальді.
Аналіз дитячих малюнків.
При аналізі робіт звертаємо увагу на колірну гаму, акуратність в роботі, на композицію малюнка.