Реклама












Конспект уроку географії в 8 класі


Конспект уроку географії в 8 класі. Тема уроку: «Внутрішні води та водні ресурси Тульської області»
Опис матеріалу: Пропонований конспект уроку призначений для вчителів географії. Урок побудований на основі вивчення краєзнавчого матеріалу. Зміст націлене на вивчення внутрішніх вод і водних ресурсів Тульської області у 8 класі. Особливо важливо, що школярі знайомляться з проблемами у використанні внутрішніх вод і намічаються шляхи їх вирішення.
Інтеграція освітніх галузей: екологія, краєзнавство, математика.
Мета: познайомити учнів з різноманітністю внутрішніх вод і водних ресурсів Тульської області, дати оцінку господарського використання.

Завдання:
Освітні: познайомити учнів з основними видами внутрішніх вод Тульської області;
виявити особливості розміщення внутрішніх вод на території
області;
розглянути джерела забруднення внутрішніх вод і шляхи вирішення
цієї проблеми.
Розвиваючі: продовжити роботу з розвитку пізнавальних здібностей; географічного мислення, картографічних навичок; уміння користуватися географічною літературою.
формування географічної культури учнів як складової частини загальнолюдської культури.

Обладнання: Демонстраційний матеріал: настінні карти («Фізична карта Росії», «Фізична карта Тульської області»), матеріали презентацій: «Внутрішні води та водні ресурси Тульської області», «Річка Ока», «Річка Дон», «Забруднення водойм і шляхи вирішення цієї проблеми».
Роздатковий матеріал: навчальні матеріали з географії Тульської області 8-9 клас, робочий зошит з географії Тульської області 8 - 9 клас, навчального посібника Е.Л.Горбунов «Фізична географія Тульської області».

Методичні прийоми: аналіз карт, діаграм, таблиць, бесіда з елементами дискусії, розповідь, представлення результатів дослідження, формулювання висновків.

Тип уроку: комбінований.

Тривалість: 45 хвилин.
Хід уроку
1.Орг. момент.
2.Повторение вивченого.
Фронтальний опитування:
- Які чинники формують клімат Тульської області?
- В якому кліматичному поясі розташовується наша область?
- Який тип клімату характерний для Тульської області?
- Які показники середніх температур січня, липня; річної кількості опадів?- На які компоненти природи впливає клімат?
3.Актуализация знань.
- Вода - чудовий дар природи. Без води немає життя. Людина не може прожити без води більше 8 днів. Людині потрібна чиста прісна вода, яка становить близько 2% гідросфери. Росія багата внутрішніми водами.
- Згадайте види внутрішніх вод. (Річки, озера, снігу, льодовики, багаторічна мерзлота, підземні води, ставки, водосховища, канали).
- Які види внутрішніх вод є на території Тульської області?
( Річки, озера, болота, підземні води, водоймища).
- Яка роль внутрішніх вод в господарстві?
( Запас прісної води, використання в промисловості і в сільському господарстві, рекреаційні ресурси, торф як паливо).
Робота з термінами: витік, гирло, система, басейн, вододіл, повінь, паводок, межень, падіння, похил, витрати води, на річний стік, водний баланс. (Терміни записані на дошці).

- До якого виду внутрішніх вод відносяться ці поняття?
- Дайте визначення річки.
- Дайте визначення термінам, записаним на дошці.

4.Изучение нового матеріалу.
1. Повідомлення теми і визначення завдань уроку.
- Сьогодні на уроці ми будемо вивчати води і водні ресурси Тульської області. (Запис теми уроку в зошити).
- Що конкретно ви хотіли б дізнатися? (Які водойми є в Тульській області? Яка географія поверхневих вод Тульської області? Які екологічні проблеми виникають у зв'язку з використанням внутрішніх вод? Чому вони забруднюються і які шляхи вирішення цієї проблеми?)

2.Общая характеристика внутрішніх вод Тульської області.
Пояснення вчителя.
- Загальний обсяг поверхневих вод в області становить приблизно 1,74 кубічних кілометрів - це близько 1000 кубометрів на одного жителя, при цьому край відноситься до областей з обмеженими ресурсами поверхневих вод. Для порівняння, в Орловській області на душу населення припадає 6200 кубометрів, в Калузькій - 1400 кубометрів, в Рязанській - 33500 кубометрів прісної води.
- Водний баланс складається з атмосферних опадів (16,3 кубічних кілометрів), підземного стоку (1,8 кубічних кілометрів), випаровування (12,1 кубічних кілометрів) і поверхневого стоку (2,43 кубічних кілометрів).
3.Реки.
-2/3 загального обсягу поверхневих вод Тульської області становлять річки.
На території області протікає 209 річок, кожна довжиною понад 10 км. Густота річкової мережі становить 0,4 км/кв.км
Робота з картографічним та статистичним матеріалом, розміщеним на стор 14 навчальних матеріалів з географії Тульської області, фізичною картою Росії і фізичною картою Тульської області.
- Користуючись рис. 17 визначте до яких басейнів належать річки Тульської області. (Басейн Оки і басейн Дону).
- Знайдіть Оку і Дон на фізичній карті Росії і фізичній карті Тульської області. Визначте витік і гирло цих річок.
- До басейнів яких океанів належать головні річки Тульської області?
- Дві третини території Тульської області (75%) належить до басейну Оки - Волги - Каспійського моря - область внутрішнього стоку Євразії, а решта 25% - до басейну Дону - Азовського моря (басейн Атлантики). Відзначте лінію вододілу на контурній карті в робочому зошиті стор.8.
- Практично всі річки Тульської області, за винятком Оки та деяких приток Дону, беруть початок на території нашої області, що обумовлено рельєфом: Тульська область розташована на куполі Середньоруської височини.
Назвіть їх притоки і підпишіть на контурній карті в робочому зошиті стор.8.
- Порівняйте показники загальної довжини, довжини в межах області та площа басейну основних річок Тульської області.
- Режим річок області та їх водність визначаються розмірами стоку і його внутрішньорічних розподілом.
Проаналізуйте рис.18 і 19 і зробіть висновок про типи живлення і водному режимі річок області.
Повідомлення учнів про Оці і Доні. (Презентаційний матеріал).

4. Озера і болота.
- На території області не дуже багато озер і боліт. За походженням переважають озера - стариці і провальні (карстові) озера. Найбільші озера: Шиловское (Веневский район), Жупень (Бельовський район).
(Показ на карті і запис в зошит).
- Озера не глибокі, заростають водолюбивой рослинністю і перетворюються в болота.
- Серед боліт домінують низинні, поширені в заплавах великих річок. Найбільше болото - Лупишки поблизу міста Епифани на Дону.
( Показ на карті.)

5. Ставки, водосховища.
-Доповнюють поверхневі води штучні водойми - ставки та водосховища.
Знайдіть на карті рис.16 навчальних матеріалів великі водосховища. Підпишіть на контурній карті.
- Ці водосховища мають загальний об'єм 209,2 млн. кубометрів води. В них міститься основний запас прісної води. Хоча водний баланс в Тульській області позитивний, але з-за високого ступеня антропогенного навантаження на території області відчуває нестачу у водних ресурсах, який компенсують водосховища.

6. Підземні води.
Робота з текстом.
- Прочитайте останній абзац на стор.15 навчальних матеріалів.
- Користуючись рис. 16 визначте гідрогеологічні райони.
- Чим вони відрізняються?
- Підземні води, що містять велику кількість солей і газів, називають мінеральними. Іноді вони виходять на поверхню, утворюючи джерела, нерідко володіють цілющими властивостями за рахунок містяться в них корисних мікроелементів.
- Прикладом може служити бальнеологічний (бальнеологія - наука про лікувальне застосування мінеральних вод і лікувальних грязей) і грязьовий курорт «Країнка», що знаходиться в Суворівському районі (показ на карті) і має всеросійське значення.
Повідомлення учня про Краинке.
(Учні записують тезисно інформацію в зошит).

7. Господарське використання внутрішніх вод Тульської області.
- Людина використовує воду не тільки для лікування. Населення щодня використовує величезну кількість води для господарських потреб.
Людина використовує в основному річкову воду, це щодня поновлюваний ресурс.
Людина впливає на водні ресурси. Розглянемо дві сторони цього процесу: позитивну і негативну.
Робота з текстом навчального посібника Е.Л.Горбунов «Фізична географія Тульської області» стр.162-168.
Оформіть отриману інформацію у вигляді таблиці.

8. Охорона вод Тульської області.
- Які промислові підприємства Тули забруднюють річку Упу?
(Учні висловлюють свої припущення.)
- Перелічіть заходи, спрямовані на охорону водних ресурсів.
(Робота з текстом навчального посібника Е.Л.Горбунов «Фізична географія Тульської області» стр.168 - 169.)

5. Закріплення нового матеріалу.
- Які види внутрішніх вод характерні для Тульської області?
- Назвіть основні річкові басейни нашої області.
- Чому питання охорони води так актуальні для нашого регіону?
6.Итог уроку.
- Що нового дізналися на уроці?

7.Домашнее завдання.
Повторити §18
Е.Л.Горбунов «Фізична географія Тульської області» стр.161-169,
«Навчальні матеріали з географії Тульської області» стор 14-15.
Індивідуальне завдання (підготувати повідомлення про Тульських засіках).