Конспект уроку з літератури «Особливості російського національного характеру в повісті Н. С. Лєскова «Зачарований мандрівник»
Мета: аналіз повісті, що дозволяє розкрити її ідейно - художню своєрідність. Завдання: навчити учнів пошуку ключових слів, що дозволяють зрозуміти твір;
розвинути навички вдумливого прочитання художнього твору;
виховати почуття патріотизму.
Хід уроку.
1. Оргмомент.
2. Слово вчителя.
Лєсков «як би поставив метою» собі схвалити, надихнути Русь і почав створювати для Росії іконостас її святих і праведників». Його «праведники - маленькі великі люди».
М. Гіркий.
Творчість Миколи Семеновича Лєскова - одне з яскравих і самобутніх явищ російської літератури 19 століття.
В його долі відбився такий образ праведника землі руської, який дано в «Зачарованому мандрівника», «Лівша» та інших творах.
Творча манера Лєскова незвичайна, самобутня, а мова несподіваний і дивний, різко виділяє письменника серед інших художників 19 століття.
У творах Лєсков відбив суперечності часу, його бунтівний дух і невтомність у пошуках істини. Помічаючи парадокси російської дійсності, письменник не втрачає надії на майбутнє оновлення країни, тому що непередбачуваний російський характер таїть в собі сили невичерпні.
Що це був за людина, звідки він черпав матеріал для творів, розповість один з учнів.
Ваше завдання не просто слухати доповідь, але і письмово відповісти на запитання: Яка основна тема творчості Лєскова, і де він брав матеріал для творчості.
3. Повідомлення учня про біографії Н. С. Лєскова.
4. Слово вчителя.
Отже, дайте відповідь на поставлене питання. (Відповіді учнів).
Тепер звернемося до повісті «Зачарований мандрівник», але для початку згадаємо особливості жанру повість, (запис у зошити)
Повість - це епічний твір, що розкриває ряд епізодів з життя героя, характер якого розкривається повно і різнобічно.
Характеристика головного героя дана вже в заголовку повісті.
Зачарований - той, кого зачарували.
Мандрівник - людина, мандрівний пішки, зазвичай на прощу.
Праведник - 1. Віруюча людина, яка живе праведним життям.
2. Людина, ні в чому не погрешающий проти правил моральності, моралі. Наше завдання - проаналізувати повість «Зачарований мандрівник» і виділити ті риси російського національного характеру, які помітив і відбив сам автор, причому як позитивні, так і негативні.
В процесі роботи ми заповнимо таблицю:
1. Позитивні риси характеру.
2. Негативні
5. Бесіда за змістом повісті «Зачарований мандрівник».
1. Зовнішність героя нерідко визначає ставлення до нього. Це - теж засіб характеристики. Подивимося, яким постає головний герой.
- читання уривка з 1 голови.
Виділимо ключові слова: людина величезного росту з відкритим обличчям, цікавий, років за 50, богатир, людина, багато бачив.
- читання 2 глави.
2. Чим займався Іван Север'янович?
3. Сам він обрав своє покликання?
4. Як кріпосне право вплинуло на формування долі Флягина?
5. Одного разу Іван Север'янович, будучи маленьким, послужив причиною смерті ченця, і цей монах прийшов до нього уві сні і сказав, що мама обіцяла його при народженні Богу. Але Іван Север'янович не повірив сну і не був готовий йти в монастир. І було йому передбачення, що багато разів він буде на краю смерті, але не загине, поки не прийде в монастир.
Отже, як далі склалася його доля, і які риси характеру були сформовані.
- читання уривка з 2 глави.
6. Які ж подружжя характеру проявив Іван Север'янович в цьому епізоді?
Сміливість, відвага, вміння швидко приймати рішення.
- читання уривка з 4 глави.
7. Що послужило причиною того, що Іван Север'янович став розбійником?
8. Як можна прокоментувати вчинок героя? Непримиренність, піддається чужому впливу.
9. Що можна сказати про героя?
Імпульсивний, запальний, вміє пристосуватися до будь-якої життєвої ситуації, не сумує.
- читання уривка з 9 глави.
10. Як характеризується герой в даному епізоді? Волелюбність, спритність.
Знайшовши свободу, Іван Север'янович працює на ринку, допомагаючи підбирати коней покупцям. Один князь запропонував йому служити конэсером.
- читання уривка з 10 - 18 голів.
11. Як себе веде Флягин, спілкуючись з господарем? Невимушено, без страху.
-читання 13 голови.
12. Вміє Іван Север'янович цінувати жіночу красу? У чому відмінність його оцінки та оцінки князя?
Вміє щиро цінувати красу, не вимірювати її грошима, співчувати, служить причиною смерті циганки.
Після трагічної смерті циганки, причиною якої мимоволі став Іван Север'янович, він вирішив здатися владі. Але по дорозі зустрічає молоду сімейну пару, у яких забирають у солдати єдиного сина. Флягин вирішив йти замість нього, пошкодувавши людей похилого віку.
- читання уривків з 19 голови.
13. Як поводиться герой, потрапивши на війну?
14. Чому він зізнається у вбивстві?
Сміливий, відчайдушний, здатний на самопожертву.
6. Підведення підсумків.
Отже, давайте подивимося, що у нас вийшло, які риси характеру російської людини нам
вдалося виділити
1. Людина величезного росту з відкритим обличчям, цікавий, років за
50,богатир, людина, багато бачив. Сміливий, відважний, вміє швидко
приймати рішення . Уміє пристосуватися до будь-якої життєвої ситуації, не сумує. Волелюбність, спритність. Невимушеність, безстрашність. Здатний на самопожертву.
2. Піддається чужому впливу. Імпульсивний, азартний. Йде в запої,
послужив причиною загибелі декількох людей. Непримиренний.
Можна сказати, що саме про таких героїв, як Іван Север'янович Флягин говорить М. Гіркий у висловленні, яке ми взяли в якості епіграфа до уроку?
Напишіть твір мініатюру «Російський богатир Іван Флягин»
Читання та обговорення робіт учнів.
Таким чином, Н.С.Лесков у своїй повісті «Зачарований мандрівник» через образ російського кріпосного людини Івана Флягина показав моральну і фізичну силу, душевну щедрість, здатність прийти на допомогу нужденним, любов до свого народу. Батьківщині. Це основні риси російського національного характеру.