Реклама












Конспект відкритого уроку з пізнання світу в 3 класі


Показовий урок з пізнання світу "Охорона тваринного світу"
Опис матеріалу: пропоную Вам конспект показового уроку з пізнання світу в 3 класі по темі «Охорона тваринного світу». Даний матеріал буде корисним вчителям початкових класів при вивченні даної теми, так як тут докладно розповідається про Червону книгу, для чого вона потрібна, розповідається про заповідниках Казахстану. Кожен етап уроку містить пізнавальну інформацію, діти самостійно роблять висновки, вирішують екологічні проблеми, розгадують кросворди.
Охорона тваринного світу.
Цілі:
- знати тварин, які занесені в Червону книгу, роль тварин у житті людини, екологічні правила, які повинні виконувати люди, заповідники Казахстану;
- вміти відповідати на запитання, ставити запитання, працювати в парах і самостійно, робити висновки;
- розвивати навички роботи з джерелами інформації, усне зв'язне мовлення, увагу, мислення, пам'ять, пізнавальний інтерес до предмета, комунікативні навички та здібності; продовжувати виховувати повагу один до одного, дбайливе ставлення до навколишнього світу, позитивне ставлення до навчання, інтерес до навчання, самостійність в отриманні знань.
План уроку.
I. Мотиваційно - цільовий етап:
1. Організаційний момент.
2. Дзижчить читання.
3. Актуалізація знань
- опитування домашнього завдання.
4. Епіграф.
5. Тема і мети уроку.
II. Пізнавально - закріплюючий етап:
1. Занурення в тему.
2. Повідомлення учнів про тварин.
3. Фізична хвилинка для очей.
4. Перегляд відеофрагменту.
5. Фізична хвилинка.
6. Екологічні правила.
7. Кросворд «Заповідник»
8. Бесіда про заповідниках.
9. Кросворд «Бережи».
10. Робота за картками.
III. Рефлексивно - оцінювальний етап:
1. Рефлексія.
2. Домашнє завдання.
3. Виставлення оцінок.

Хід уроку.
I. Мотиваційно - цільовий етап:

1. Організаційний момент.
2. Дзижчить читання.
3. Актуалізація знань
- опитування домашнього завдання.
4. Епіграф.
Звірі, риби, павуки та птиці
Не завжди вміють захиститися.
Якщо будуть знищені вони,
На планеті ми залишимося одні!
5. Тема і мети уроку.

II. Пізнавально - закріплюючий етап:
1. Занурення в тему.
Хлопці, подивіться на плакат «Як прекрасний цей світ!». Чи Не правда прекрасні творіння природи, представлені на цих фотографіях. Ними б тільки захоплюватися, дивуючись, скільки щедра на вигадки природа, якби не одне тяжке обставина: всі вони занесені в Червону книгу і всім їм загрожує небезпека зникнення з лиця Землі.

Починаючи з 1600 року, на нашій планеті вимерло близько 150 видів тварин. За малим винятком, усі ці тварини вимерли з вини людини. До початку XX століття стало очевидно, що необхідно вживати заходів з порятунку тваринного і рослинного світу. Тоді була створена спеціальна комісія служби порятунку. Це служба порятунку склала світової список, в який входили тварини і рослини знаходилися на межі зникнення і рідкісні види. Вчені вирішили назвати цей список Червоною книгою.

- Для чого потрібна Червона книга?
(Червона книга нас інформує, які рослини і тварини в небезпеці. Вона закликає вивчати природу. Ця книга попереджає, що те чи інше тварина, рослина в біді. Його треба охороняти).

- Як ви думаєте, чому її назвали саме Червоною?
(Червоний колір означає увагу, він ніби закликає: Стоп! Не вбивайте тварин, не губіть рослини!

- які причини зникнення тварин відомі вам? (Тварини відіграють величезну роль у природі. Але люди деколи жорстоко винищують їх заради хутра чи м'яса, а іноді заради розваги. На диких тварин впливає господарська діяльність людини. Коли люди вирубують ліс або забруднюють воду в річці, вони мимоволі гублять багато тварин, для яких ліс і річка - будинок. З-за господарській діяльності людини і непомірне полювання одні тварини назавжди зникли, а багато хто стали рідкісними).

2. Повідомлення учнів про тварин.
Зараз ми послухаємо повідомлення про тварин, які потребують охорони. Слухайте уважно, з цим повідомленнями нам належить виконати завдання.
Будь ласка, хлопці, виходьте до дошки. І розкажіть нам цікаві факти про тварин, інформацію про яких ви повинні були підготувати.
(Заздалегідь підготовлені учні розповідають про лебедя, тигре, білому ведмедеві, фламінго, журавля, соболі).
Дякую, хлопці. Дуже гарні фотографії ви підготували і дуже цікава інформація про цих тварин. (Оцінювання).
Ми з вами знає, що всі тварини поділяються на 6 основних класів. Давайте згадаємо їх: комахи, риби, птахи, ссавці, плазуни, земноводні.

3. Фізична хвилинка для очей.
Хлопці, ви вже трохи втомилися, давайте відпочинемо і проведемо невелику розминку для очей.
Подивись - но на хлопців,
Тепер на небо, там пташки летять.
Внизу по траві жук повзе.
А зліва деревце росте.
Направо - червоні квіти.
Закривши очі, ти понюхай.
Над ними метелик кружляє
З нею поруч великий джміль гуде.

4. Перегляд відеофрагменту.
А зараз ми з вами подивимося невеликий фільм про деяких тварин Червоної книги Казахстану.

5. Фізична хвилинка.
Руки підняли і похитали
Це дерева в лісі.
Руки зігнули і кисті струснули
Вітер збиває росу.
В сторони руки, плавно помахаємо
Це до птахи летять.
Як вони тихо сідають покажемо
Крила склали тому.

6. Екологічні правила.
Хлопці, подивіться, у мене в руках конверти, в них лежать скарги на людей. Давайте прочитаємо їх і спробуємо здогадатися, від кого вони.
Скарга 1
Ох, і не люблять мене люди. Голос, бачте, їм мій не подобається, і очі, кажуть у мене не красиві. Вважають, що я біду приношу. А чи це так? Якщо б не я, довелося б деяким сидіти без хліба.
- Хто це? (Сова)
Сова з 1964р. знаходиться під охороною держави. Одна сова за літо знищує до 1000 мишей, які здатні знищити цілу тонну зерна.
Скарга 2
Сама знаю, що не красуня. А якби я поруч - багато шарахаються убік, а то ще й кинуть каменем або ногою пнут. А за що? Користь від мене велика.
Це жаба. Одна жаба охороняє від гусениць і черв'яків цілий город. Якщо в будинку завелися таргани, принесіть жабу - вони зникнуть.
Пам'ятайте, потрібно берегти і тих тварин, які не внесені в Червону книгу. Це добре відомі вам тварини: білка, їжак, синиця, дятел, жаба, жаба та ін. Їх життя часто залежить від нашої поведінки по відношенню до природи.
У вас на столах лежать листочки з екологічними правилами. Давайте ознайомимося з ними.
Екологічні правила:
1) Не разоряйте пташині гнізда!
2) Не підходьте близько до гнізд птахів!
3) Якщо у вас є собака, не пускайте її гуляти в лісі або парку навесні або на початку літа! Вона легко може зловити погано літаючих пташенят і безпорадних дитинчат звірів.
4) Не ловіть і не забирайте додому здорових пташенят і дитинчат звірів! У лісі про них подбають дорослі тварини.
5) Підгодовуйте пташок взимку, а навесні з допомогою дорослих робіть для них будиночки!
6) Не обривайте павутину і не вбивайте павуків!
7) Не ловіть метеликів, бабок, джмелів і інших комах!
8) Не разоряйте гнізда джмелів!
9) Не разоряйте мурашники!
10) Бережіть жаб і їх пуголовок!

7. Кросворд «Заповідник»
Зараз нам належить розгадати кросворд і дізнатися, яким образам ще захищають і охороняють тварин.
Питання:1) найхолоднішу пору року? (Зима)
2) Перша тварина, яку стали вважати домашнім? (Собака)
3) Як називають тварин, які є шкідниками для організму людини і тварини? (Паразити)
4) Яке домашнє тварина забезпечує нас молоком? (Корова)
5) Які черв'яки риють нори у землі, тим самим розпушують грунт? (Дощові)
6) Хто робить великі запаси горіхів, ягід, насіння? (Білка)
7) Тварини бувають домашні і ....? (Дикі)
8) Як прозвали тварин, які очищають природу? (Санітари)
9) Як називають паразитів, які можуть ховатися за волоском на руці або нозі? (Кліщі)
10. Якого кольору книжка, куди занесені рідкісні тварини і рослини? (Червона)

Яке слово у нас вийшло у виділеному стовпці? (Заповідник).
Чи знаєте ви, що таке заповідники?
Заповідники - це куточки дикої природи, де повністю заборонена господарська діяльність людини. Тут заборонено полювання, риболовля, вирубування лісів. В заповідниках оберігаються і охороняються рідкісні рослини і тварини.
Як ви думаєте, чи є заповідники на території РК? (Звичайно на території РК існує 10 заповідників) .
8. Бесіда про заповідниках.
Давайте дізнаємося, які заповідники є в нашій республіці і які тварини там мешкають. У вас на партах лежать листочки, зі списком всіх заповідників РК.
1) Аксу - Жабаглинский державний природний заповідник - Південно-Казахстанська область ( грифа, беркут, улар та ін).
2) Алматинський державний природний заповідник - Алматинська область (тянь - шанський бурий ведмідь, сніжний барс, тетерук, фазан та ін).
3) Наурзумский державний природний заповідник - Костанайська область (Козулі, лебеді, орли та ін).
4) Барсакельмесский державний природний заповідник - Кызылординская область (кулан, лисиця, вовк, джейран та ін).
5) Коргалжинский державний природний заповідник - Акмолінська і Карагандинська області (рожевий фламінго, пелікани, дикий кабан та ін)
6) Маркакольский державний природний заповідник - Східно - Казахстанська область (марали, рись та ін).
7) Устюртский державний природний заповідник - Мангістауська область (гепард, довгоногий їжак, сайгак, джейран та ін).
8) Західно - Алтайський державний природний заповідник - Східно - Казахстанська область (ведмідь, соболь, рись, бурундук і ін).
9) Алакольский державний природний заповідник - Алматинська і Східно - Казахстанська області (кучеряве і рожеві пелікани, косуля, лисиця, вовк та ін).
10) Каратауский державний природний заповідник - Південно - Казахстанська область (Каратауский архар, білий лелека, пугач та ін).

Отже, скільки ж заповідників на території РК?

9. Кросворд «Бережи»
Сьогодні проводиться значна робота по збереженню рідкісних і зникаючих тварин, і ми з вами в цьому переконалися.
Ми багато говорили про тварин, давайте розгадаємо кросворд і дізнаємося, що ж ми повинні робити з тваринами і рослинами в усьому світі. В розгадуванні кросворду нам допоможуть повідомлення, які нам читали хлопці.
Питання:
1. Дуже цінний хутровий звір. Був на межі знищення, але зроблені людьми заходи по його охороні врятували цей вид тварин. Зараз загальна чисельність їх 700 тис.голів.(Соболь)
2. Владика Арктики.(Білий ведмідь)
3. У 2-3-річному віці ці птахи створюють пари і більше ніколи не розлучаються.(Журавель)
4. Ця велика біла птах є символом краси, любові, чистотны і ніжності.(Лебідь)
5. Знахарі готували з частин його тіла ліки від слаблсти і боягузтва.(Тигр)
6. Дитинчата цих птахів народжуються з довгими товстими ногами, прямим червоним дзьобом і ходять два роки в сірому оперенні, а потім одягаються в рожевий наряд.
(Фламінго)
Прочитайте слово, яке у нас вийшло у виділеному стовпці. БЕРЕЖИ! Бережіть природу: тварин, рослини, повітря, воду, грунт!

10. Робота за картками.
Зараз вам належить виконати самостійне завдання. Кожен з вас отримає картку з завданням, яке ви повинні виконати. Завдання для вас будуть дуже легкими, так як ви вже дуже багато знаєте про тварин. Час на роботу 3 хвилини.
(Перевірка виконання завдання).

III. Рефлексивно - оцінювальний етап:

1. Рефлексія
Розмова про охорону тварин хотілося б закінчити читанням уривка з твору Михайла Пришвіна «Комора сонця».
«Ми господарі нашої природи, і вона для нас комора сонця з великими скарбами життя. Мало того, щоб ці скарби охороняти, їх треба відкривати і показувати. Для риби потрібна чиста вода - будемо охороняти наші водойми. У лісах, горах різні цінні тварини - будемо охороняти ліси і гори. Рибі - вода, пташці - повітря, звірові - ліс, гори. А людині потрібна Батьківщина. І охороняти природу - значить охороняти Батьківщину!

Наш урок, на жаль, добігає кінця. Але вам належить виконати ще одне завдання. Перед вами листочки, з пропозиціями, які ви повинні закінчити, і ми дізнаємося, що нового ви дізналися на уроці, чого навчилися.
1) Сьогодні на уроці я дізнався(а) .....
2) На уроці мені найбільше запам'яталося ...
3) Краще за всіх на уроці працював(а) ...
4) Я хотів би сказати «спасибі» ... (крім вчителя)

2. Домашнє завдання стор. 150 - 152 читати, переказувати.

3. Виставлення оцінок.