Конспект уроку з російської мови для 4 класу. Тема "Поняття про займеннику. Особисті займенники"
Автор: Бахтіярова Ельміра Маратовна, вчитель початкових класів ВКО Бородулихинского району
КГУ «Новопокровская середня школа», село Новопокровка.
Опис матеріалу: уявляю Вашій увазі конспект уроку російської мови в 4 класі по темі «Поняття про займеннику. Особисті займенники». Матеріал буде цікавий вчителям початкових класів при повторенні даної теми, так як раніше учні вже знайомилися з темою «Займенник» на уроці більшу частину учні займаються самостійно. У конспекті представлені різні види діяльності, цікаві завдання пізнавального характеру.
Тема: «Поняття про займеннику. Особисті займенники».
Мета: розширити знання учнів
• Знати про займеннику, як про частини мови; найбільш уживані розряди займенників; замість якої частини мови ми вживаємо займенники, для чого ми їх вживаємо;
• Вміти вживати займенники в усному і писемного мовлення; замінити повторювані іменники займенниками; працювати в команді та самостійно;
• Розвивати орфографічну пильність, каліграфічні навички, усну і письмову мову, увагу, пам'ять, культуру спілкування, мислення;
виховувати повагу до думки товаришів, інтерес до уроку.
Хід уроку
I. Мотиваційно - цільовий етап
1. Емоційний настрій
Настрій якого? - Во!
Всі такої думки? - Всі без винятку!
Може ви вже втомилися? - Ми з собою не брали!
2. Розподіл на команди
Після емоційного настрою, кожна дитина бере цукерку. У кого однакові цукерки, це одна команда. Таким чином, формується 3 команди.
3. Актуалізація знань
• Гра «Передай м'яч»
Один дитина задає питання на пройденим темам. Під музику, хлопці передають один одному м'яч. Вчитель зупиняє музику, у кого в руках залишився м'яч, той і повинен відповісти на питання.
II. Пізнавально - закріплюючий етап
1. Оформлення зошитів
- число
- класна робота
- чистописання
2. Тема і мети уроку
Кожна команда отримує аркуш із завданням, виконавши яку вони повинні визначити тему уроку.
• Завдання для команд
- замінити повторювані іменники іншою частиною мови, а який ви повинні здогадатися самі.
- завдання для команди № 1
Настя вибігла на вулицю. На вулиці лив дощ. Настя забула парасольку вдома. Настя побігла додому за парасолькою. Настин парасолька був дуже красивий. Насті подобався цей парасольку.
- завдання для команди №2
Мурка дуже пухнаста і лінива кішка. Мурка любить лежати на підвіконні і спостерігати за птахами. Муркин дуже пухнастий хвіст і довгий. Мурка закриває мордочку хвостом, коли спить.
- завдання для команди №3
У нас в будинку був їжачок. Їжачок був дуже маленький. Коли їжачка гладили, їжачок притискав до себе колючки. Ми дуже полюбили їжачка.
• Прочитайте, будь ласка, текст, який у вас вийшов.
• Якою частиною мови ви замінили повторювані іменники?
• Про що ми будемо говорити на уроці?
3. Робота за темою уроку
• Гра «Згадаємо все»
Кожна команда по черзі говорить, що знає про займеннику і наводить приклади.
• Спікери команд працюють біля дошки, хлопці записують у зошитах.
- Завдання: Зробити синтаксичний розбір речення. Підписати частини мови.
1) Сьогодні ми приймаємо гостей!
2) Він дивився цікавий фільм.
3) Я побачив красиве дерево.
• Якою частиною мови виражено підмет?
4. Музична пауза.
• Звучить музика «Я, ти, він, вона - разом дружна сім'я»
Бесіда:
- Як починається пісня?
- Яку частину мови ми почули пісні?
- Які це займенники?
- Назвіть мені всі особисті займенники.
- Що ви можете розповісти про особових займенниках?
(змінюються за особами і числами)
1 особа од. ч я мн.ч. ми
2 особа ед.ч. ти мн.ч. ви
3 особа ед.ч. він, вона, воно мн.ч. вони
• Завдання: кожна команда отримує картку з текстом. Завдання кожної команди виписати всі займенники та визначити особу і число особистих займенників.
5. Фізична хвилинка
6. Розминка
Називаю різні прийменники, сполучники, займенники. Завдання дітей плескати в долоні, якщо почують займенник.
7. Веселі задачки
Задаю питання, кожна команда по черзі відповідає на одне питання.
1) Перший склад слова - займенник, другий склад - звук, який видає жаба. Разом - овоч. (Гарбуз).
2) Перший склад - особисте займенник, інша частина слова - синонім до слова нещастя. Разом позначають наклеп або наклепника. (Ябеда).
3) Мама запитала дочку: «Ці чисті тарілки?» Донька відповіла мамі чотирма займенниками. Якими? (Ви-ми-ти).
8. Самостійна робота.
Кожен учень отримує картку із завданням (на розсуд вчителя з даної теми).
Перевіряємо.
9. Закріплення.
III. Рефлексивно - оцінювальний етап
1. Рефлексія.
На дошці ілюстрація до байки «Бабка й мураха».
Згадайте байку «Бабка й мураха». Прикріпіть стікер до того героя, до якого ви себе сьогодні віднесли. Як ви працювали на уроці? Працювали як мураха, або як бабка трудили не на всю силу?
2. Домашнє завдання: стор 124-125 вчити правила, упр.326.
3. Оцінювання.