Російська мова в початковій школі. Вживання синонімів і антонімів у мовленні
Опис матеріалу: Матеріал призначений для дітей молодшого шкільного віку. Даний матеріал буде корисним вчителям початкових класів при закріпленні розділу Лексика. У конспекті представлені різні види діяльності, постійна їх зміна дозволяє включити в роботу велику кількість учнів. Робота в команді сприяє згуртуванню колективу.
Цілі:
• Знати, що таке антоніми, що таке синоніми; для чого синоніми та антоніми вживаються в мовленні;
• Вміти визначати синоніми і антоніми в усній і письмовій мові, працювати команді, слухати, робити висновки.
• Розвивати пам'ять, увагу, мислення, усну і письмову мову, збагачувати словниковий запас учнів, почуття відповідальності; виховувати культуру мовлення, інтерес до досліджуваного предмета, повагу до товаришів.
Обладнання: острів, завдання для команд, музичне оформлення, м'яч, картки для визначення команд, картинки для виставки на острові «Синонімів».
Тип уроку: узагальнення та систематизація ЗУН
Хід уроку:
1) Мотиваційно - цільовий етап
- Емоційний настрій
Подивіться на сонечко, яке воно радісне і яскраве. Воно зігріває всіх своїм теплом. Подивіться на свого друга і посміхніться йому. Подаруйте один одному тепло.
- Розподіл на команди
Хлопці, у кожного з вас є фігурка тварини, візьміть свою фігурку і пересядьте за той стіл, на якому лежить така ж фігура тварини. Сьогодні ви будете займатися в такій команді, подивіться один на одного.
2) Пізнавально - закріплюючий етап
- Визначення теми і цілей уроку.
Сьогодні у нас з вами незвичайний урок, ми відправимося в подорож по морю слів. Воно величезне. У ньому безліч островів. Але ми зможемо потрапити не на всі острови. А на яких островах ми сьогодні побуваємо, вам належить зараз дізнатися. А щоб це дізнатися, нам необхідно впоратися з першим завданням. У вас на столі лежить кросворд, вам необхідно продовжити прислів'я і вписати слова в клітинки, тим самим назвати тему нашого уроку. Запитання для команд однакові. Готові? Працюємо під девізом : «Не поспішай мовою, а квапся ділом»
Я зачитую прислів'я, а ви порадившись у команді, записуєте відповідь.
1. Хто хоче багато знати, тому треба мало ::.(СПАТИ)
2. Як гукнеш, так і ::(ВІДГУКНЕТЬСЯ)
3. Правда у вогні не горить і у воді не ::.(ТОНЕ)
4. Корінь навчання гіркий, та плід його ::.(СОЛОДКИЙ)
5. Один за всіх і всі за ::. (ОДНОГО)
6. Нема друга - шукай, а знайшов - ::.. (БЕРЕГИ)
7. Рідна сторона - мати, а чужа - :::(МАЧУХА)
8. Худий мир краще доброї :::(СВАРКИ)
Команди, прочитайте слово, яке у вас вийшло. (Синоніми. Антоніми)
Зараз я прочитаю вам ряд питань, а ви повинні визначити, на які з них ми повинні сьогодні відповісти під час нашої подорожі. Будьте уважні.
• Що таке синоніми?
• Які казки склав Т.г.шевченко?
• Що таке антоніми?
• Коли букви е, е, ю, я позначають два звуки?
• Для чого потрібні синоніми і антоніми в мові?
• Що таке казка?
- «Згадаємо все»
Отже, значить у нас утворилося дві команди. Команда «Антоніми» і команда «Синоніми». Я даю 1 хвилину командам, на те, що ви згадали все, що знаєте про синоніми, і про антонимах.
Хлопці радяться, після закінчення часу відповідають по черзі.
Хлопці, поки ви радилися, на морі почалася сильна буря, шторм і морський вітер все переплутав на наших кораблях. Подивіться, наші команди перемішалися. Тепер команда «Антоніми» стала «Синоніми», а «Синоніми» - «Антоніми».
Отже, кораблі готові до подорожі? Тоді вирушаємо в дорогу! Побажаємо один одному удачі.
- «Допиши слівце»
Для того, щоб дістатися до першого острову необхідно пройти випробування. Зараз, кожна команда отримає аркуш із завданням. Ваше завдання, записати слова-синоніми та антоніми. Завдання у команд однакові. Вперед.
Завдання №1
Напишіть синоніми до слів:
Гарний -
Дитина -
Напишіть антоніми до слів:
Теплий -
Добре -
Команди готові? Перевіряємо.
Молодці, добре впоралися із завданням. І нарешті, ми дісталися до першого острова. Острів " Синоніми». Подивіться, на нашому шляху Палац синонімів. Що б зайти в нього, потрібно відповісти на питання, «Які слова ми називаємо синонімами?»
- Виставка картин.
Молодці, ось ми і потрапили в Палац Синонімів. Яка тут краса. Ми встигли на виставку. Давайте розглянемо ці експонати. Картини то у нас вже підписані, але ми зможемо підібрати до цим картам інші підпису. Здогадалися? Давай ті подивимося, до яких картинам можна підібрати другий підпис.
Ось у нас вийшли картини з подвійним назва, а чому ж не до всіх картин ми змогли знайти підпису? (У цих слів немає синонімів).
Який висновок ми можемо зробити? (У російській мові є слова, які мають кілька синонімів, а також є слова, які синонімів не мають)
- «Гора знахідок»
Ми дуже стрімко переміщаємося по острову. У нас на шляху нова перешкода. І для того, що б перебиратися далі і потрапити на наступний острів, нам необхідно перебратися через гору знахідок. Гірські стежки дуже вузькі, тому кожна команда буде рухатися по своїй стежці.
Завдання №2
Вам необхідно знайти в пропозиціях синоніми і підкреслити їх.
Команда №1
Мерзне осинка
Тремтить на вітрі
Холоне на сонечку
Мерзне в спеку.
Команда №2
З гілочки на гілочку
Стрибає, грається,
Спритна, проворна
А не птах.
Команди готові? Тоді перевіряємо. А перевіряти виконану роботу, буде протилежна команда. У кожної команди, на столі, лежить лист із ключем до завдання протилежної команди. Перша команда зачитує, друга команда перевіряє і виправляє помилки. І навпаки.
Відмінно, і з цим завданням ви впоралися без сильних зусиль.
Давайте зробимо висновок, на які питання ми змогли відповісти, подорожуючи по острову «Синоніми»?
Що таке синоніми? Для чого вживаються в мовленні?
- Динамічна пауза «Навпаки»
Я піднімаю руку вгору - вниз ...
Вперед - назад
Вниз - вгору
Назад - вперед
Присісти - підстрибнути
Підстрибнути - присісти
Які дії ми виконували? (Протилежні)
- Відгадай-ка .
Наші кораблі причалили до острова «Антоніми». Для того, що б просуватися далі, необхідно пройти випробування. Випробування дуже легко - потрібно відгадати загадки. Кожна команда по черзі називає відгадку.
1) Я антонім до слова "спека",
Я в річці, в тіні густої,
І в пляшках лимонаду,
А звуть мене :? (прохолода)
2) Я антонім до слова "літо",
В шубку снігову одягнена,
Хоч люблю мороз сама,
Тому що я :? (зима.)
3) Я антонім до слова "сміх".
Не від радості, утіх,
Я буваю мимоволі
І від щастя, і від болю,
Від образи, невдач.
Здогадалися? - Це : (плач).
4) Я антонім шуму, стуку.
Без мене вам вночі борошно.
І на уроках я потрібна,
А закликаюсь : (тиша).
- Гра «Протилежні слова»
Зараз ми трохи пограємо, я буду кидати м'яч, називаючи слово, а ви повинні назвати до цього слова антонім.
Один холод старий далеко літо сісти злий байдикувати добре
Високо вниз чорний сміх голосно мінус вогонь
Зверніть увагу, що ми назвали антоніми різних частин мови. Це антоніми сущ., дод., гол., прислівники.
Який висновок ми можемо зробити? (Антоніми є в кожній частині мови)
Для чого використовуємо антоніми в мові?
- Закріплення
Для того, що б дістатися до берега, необхідно виконати ще одне завдання. Кожна команда отримує аркуш із завдання. Ваше завдання, порадившись, спочатку знайти всі з тексту синоніми, а потім антоніми. Завдання однакова, а тексти різні. Час на підготовку 1 хвилина. Після закінчення часу, команда «Антоніми» виписує всі синоніми, протилежна команда доповнює, і навпаки. Готові? Тоді приступимо.
- Складання Кластер
Ось ми майже причалили до берега, але для того що б зійти на сушу, вам необхідно ще трохи попрацювати. У кожної команди на столі лежить плакат, з ключовим словом. Ви повинні скласти кластер, тобто написати все, що ви знає про З і про А. і навести 2-3 приклади. Час на підготовку 5 хвилин.
- Виступ команд
3) Рефлексивно - оцінювальний етап
-Рефлексія
Наша подорож підійшла до кінця. У вас на партах лежать штурвали різного кольору. Кому було цікаво і легко подорожувати по морю, візьміть штурвал зеленого кольору. Кому було цікаво, але при виконанні завдань ви відчували труднощі, візьміть штурвал червоного кольору.
Покажіть свої штурвали.
- Домашнє завдання.
Сонечко, яке нас сьогодні зігрівало, приготувало для вас завдання. У вас на щоденниках лежать сонечка з завданням, яке ви повинні виконати вдома.
- Оцінювання
Також, у вас на столах лежать сердечка, візьміть ці сердечка, напишіть своє ім'я та поставте собі оцінку, яку ви заслужили.