Конспект інтегрованого уроку з російської грамоти в 1 класі.
Інтегрований урок з російської грамоти в 1 класі по темі:
«Звуки [н], [н']. Літери Пн.»
Автор: Бакланова Інна Вікторівна, вчитель початкових класів, ГУ «Середня загальноосвітня школа-гімназія №9 міста Павлодару"
Тема: Звуки [н], [н']. Літери Пн.
Мета: формувати вміння позначати приголосні звуки [н], [н'] літерою Н, і сприяти формуванню навичок каліграфічно правильного письма. Розвивати навички мовного спілкування, вміння аналізувати слова, пізнавальні інтереси і здібності; розвивати мовлення, увагу, пам'ять; збагачувати словниковий запас; сприяти формуванню навичок самоконтролю і взаємоконтролю, виховувати навички комунікативного спілкування.
Хід уроку.
I. Психологічний настрій.
-Встаньте прямо, розправте плечі, підніміть голову, подаруйте мені свою посмішку. Я бажаю вам гарної плідної роботи на уроці.
- Поділіться своєю посмішкою один з одним. Подумки побажайте удачі своєму сусідові.
II. Ситуація успіху.
1) Повторення пройденого. (На дошці намальована схема речення з трьох слів)
а)- Складіть речення до даної схемою?
(У Тіми томат.)
- Яке це речення?
(Оповідний.)
-Чому?
(В кінці речення стоїть крапка.)
(Вчитель замість точки пише знак запитання.)
-А тепер яке це речення?
(Питальне.)
-Прочитайте це ж речення з питальним знаком. (Така ж робота проводиться і з знаком оклику.)
б) Робота з літерами.
Вгорі на складальному полотні поставлені письмові літери:
В і Т т
-Знайдіть помилку.
(Заголовна буква У-значить повинна стояти і рядкова, або з малої букви і повинна стояти велика літера І).
Внизу на складальному полотні поставлені малі письмові літери:
у о и а м.
-Яка літера зайва?
(Літера М, тому що вона позначає приголосний звук. Інші букви позначають голосні звуки.)
2) Читання складів і чистомовки.
та - та - та - у нас вдома чистота.
ту - ту - ту - ставимо воду на плиту.
ти - ти - ти - сметану коти з'їли.
ти - ти - ти - з'їли всю кашку майже.
те - те - те - ми стали грати в лото.
3) Самостійна робота.
Складання схем слів.
(взаимопроверка)
1 варіант - Тома II варіант - Тіма
-Чим відрізняються ці слова?
(Голосними літерами в першому складі.)
-Як впливає голосна буква на приголосну букву Т?
(З голосною Про приголосний вимовляється твердо; з голосною І приголосний вимовляється м'яко).
4) Знайомство з новим звуком.
-Дві подружки Ната і Ніна відправилися в ліс за грибами і ягодами. А ось на чому вони поїхали ви дізнаєтеся, відгадавши загадку.
Залізні хатинки
Тримаються один за одного.
Один з трубою
Тягне всіх за собою.
(поїзд).
- Щоб сісти в поїзд дівчаткам треба купити квиток. Касир дасть квитки у відповідності з їх іменами.
- На кожному квитку намальована схема імені дівчинки.
- Який квиток отримала Ніна? Який Ната?
(обговорення в парі)
(Вчитель показує схеми квитки, діти аналізують їх)
(Перший квиток отримала Ніна, тому що перший звук вимовляється м'яко. Другий квиток отримала Ната, тому що перший звук вимовляється твердо.)
5. Виділення з цих слів нового звука [н] [н'].
-Вимовте перший звук в слові Ніна.
-Як він вимовляється?
(Тихо.)
-Вимовте перший звук в слові Ната.
-Як він вимовляється?
(Твердо.)
-Вимовив ці звуки ще раз.
([н], [н'] )
-Які це звуки?
(Приголосні, тому що при вимові зустрічають перешкоду)
-Затуліть долоньками вушка. Вимовте ці звуки знову.
-Що ще можна про них сказати?
(Вони дзвінкі, тому що вимовляються з шумом і голосом.)
6. Формулювання учнями теми та мети уроку.
- Хто здогадався, яка ж тема сьогоднішнього уроку?
(звуки [н], [н'] і літера, що позначає)
- Відштовхуючись від теми, сформулюйте мету нашого уроку.
(познайомимося зі звуками [н], [н'] та літери, яка їх позначає; вчитися відрізняти звуки [н], [н'] і букву, яка їх позначає від інших звуків і букв; вчитися читати склади, слова з новою буквою)
7. Физминутка.
8. Гра «Хто уважний».
- Пограємо в гру «Хто уважний». Вам потрібно запам'ятати слова із звуками ([н], [н']), які зустрінуться вам в казці.
На Новий рік всі діти в дитячому саду повинні були в кого - небудь вбратися. Микита вирішив зробити собі довгий ніс і намазати щоки фарбою, ну, як ніби він - Буратіно. Сів Микита на підлогу, нарізав ножицями папір, намазав її клеєм і згорнув трубочкою. Подивився, а це не ніс, а цілий носище вийшов. - Набридло мені цей Буратиний ніс робити, - бурчить Микита. - Краще прив'яжу його нитками до голови і буду носорогом. Почав намотувати нитки. Намотував, намотував - нічого не виходить! Надувся Микита. - Наклею його краще прямо на голову. Намазав голову клеєм і доклав ніс. Волосся склеїлися, а ніс звалився набік. - Набрид мені цей носоріг. Краще прийду після Нового року і скажу, що був одягнений невидимкою, бо вони мене й не бачили.
9. Розпізнавання нового звуку в словах.
- Підніміть синю картку, якщо почуєте у назві предмета твердий приголосний [н], зелену картку, якщо почуєте м'який звук [н'] і тоді ці ягоди і гриби діти зможуть покласти в кошик.
Малина, смородина, суниця, маслюки, опеньки, підберезник, підосичник, брусниця, калина, черемха.
III. Конкретизація.
- Чи можемо ми побачити звуки [н], [н']?
(ні, звуки ми чуємо і вимовляємо)
- Звуки [н], [н'] ми позначимо буквою.
- Підніміть руки, хто знає як називається буква, яка позначає звуки [н], [н'] ?
(буква ен)
- Знайдіть букву в Буквограде. В який будиночок поселимо букву?
( синій і зелений)
- Чому ?
(Тому що вона позначає приголосні звуки.)
- А чому в будиночку дві букви Нн?
- Хлопці, а ви не забули, для чого використовують велику літеру?
(З великої літери починається пропозицію. Імена, прізвище, по батькові людей, клички тварин, назви сіл, міст, річок пишуться з великої літери)
- На що схожа буква Н? Що вона нагадує вам?
- У поетів є про це вірша:
1) Знайомство з літерами.
- На що схожа буква Н?
1. Ось літера Н - її запам'ятати просто
Дві палиці рівні по зростанню.
І поперечина одна
2. На букву Н
Я, як на драбинці,
Сиджу і распеваю пісеньки.
- Як називається нова буква? (Ен).
2. Робота з підручником.
-Подивіться у Букварі на цю букву у верхньому куті.
- Чим схожі і чим відрізняються друковані літери?
(Відрізняються розміром, схожі написанням.)
-Чому букви надруковані на прямокутнику, розділеному на зелений і синій колір? (
Тому що ці букви можуть позначати в словах тверді і м'які звуки.)
3. Місцезнаходження букви Н на стрічці букв.
- У якому рядку літера Н на стрічці букв?
(у верхньому ряду)
- Чому?
(Тому що вона позначає дзвінкий приголосний звук.)
4. Складання звукової моделі букви Н ( в парі)
- Якою моделлю можна позначити букву Н?
(біля дошки)
н" із. " тб. чи м'я.; звонк, непарн.
5. Робота по картці.
- Знайдіть у цьому уривку про букву «н» і підкресліть її олівцем.
Ніна і Ната будинку. Ось Ната. Тут Ніна. У Ніни ноти. Книга у Нати. На, Ната, ноти. На, Ніна, книгу.
- Скільки букв знайшли?
(18)
6. Знайомство з письмовою рядкової букви н.
- З яких елементів складається буква н?
(З похилій прямій лінії, перетинку, похилій прямій з закругленням внизу праворуч.)
Пояснення вчителем написання рядкової букви н і лист учнями цієї літери в Прописі.
-Пишемо похилу паличку (на себе ), повертаємося по написаному до середини лінії, робимо маленьку петельку і ведемо ручку вгору до верхньої лінії. Потім пишемо не відриваючи руки похилу лінію з заокругленням внизу.
7. Знайомство з великої письмовій літерою Н.
- З яких елементів вона складається?
(З похилої лінії з петлею внизу, перетинку, похилої лінії з петлею вгорі і з закругленням внизу праворуч.)
Пояснення вчителем написання великої літери Н і лист учнями цієї літери в Прописі.
-Починаємо писати з середини міжрядкового простору. Пишемо
похилу лінію вгору, потім ведемо вниз похилу пряму нижньої лінії робочого рядка, заокруглюємо петельку ліворуч і ведемо вгору до верхньої лінії робочого рядка, перетинаємо її і ведемо вгору-вправо, робимо петлю вліво і пишемо похилу пряму до нижньої лінії робочого рядка і заокруглюємо праворуч.
8. Лист літер великої та малої Пн у з'єднанні. Пропис .
9. Читання стовпчиків зі складами.
- Ми з вами вирушаємо подорожувати на двох кораблях з синіми вітрилами і з зеленими вітрилами на острів, де живуть тільки голосні.
(на дошці острів з голосними літерами)
-Чому корабель з зеленим парусом приплив тільки до бухти з буквою і? (
Тому що він позначає м'якість приголосного.)
10. Читання складів у букварі і порівняння їх (стор.18).
- Прочитайте «відкриті», «закриті» склади.
- Назвіть склади, де звук [н] твердий? Де звук [н']?
- Доповніть склади (на, але, ну, ні) до цілого слова.
11. Лист складів у Прописі після пояснення і показу вчителем.
-У якому складі звук [н] вимовляється твердо?
(на складах та ну.)
- У якому складі звук [н'] вимовляється м'яко?
(У складі ні.)
12. Гра «День і ніч».
-Прочитайте слово на складальному полотні
(ВІН.)
- Ніч.( Діти заплющили очі, в цей час вчитель додає букву а.)
- День. (Діти відкривають очі, читають слово ВОНА.)
- Ніч (Діти заплющили очі, вчитель змінює букву а на букву в.)
- День. (Діти відкривають очі і читають слово.)
Діти читають ці слова у Прописі, пояснюють значення цих слів і потім пишуть їх у зошити після пояснення і показу вчителем на дошці.
13. Читання слів у Букварі хором і ланцюжком.
- Поясніть значення слова ноти; ( 1.Графическое зображення музичного звуку, а також сам звук . (Словник С.И.Ожегова).
- Прочитайте слова, де звук [н] твердий? (м'який)
- Прочитайте слова з подвоєними приголосними.
(Інна, Нонна)
14. Читання речень у Букварі.
У Ніни та Інни ноти.
- Скільки слів у реченні?
- Як записується пропозицію?
IV. КОНТРОЛЬ.
1. Аналіз пропозиції і запис з коментуванням з друкованого тексту.
У мами Нонна.
( в цьому реченні 3 слова. Перше слово В пишемо з великої літери. Друге слово мами, третє слово Нонни - це ім'я, пишемо з великої літери. В кінці речення ставимо крапку.)
2. Розвиток мовлення.
- Розгляньте малюнок у Букварі (стор 19)
- Що зображено на картинці?
- Куди пішла Ніна?
- Що вона збирала?
- Хто сидів за кущами малини?
- Кого побачила Ніна?
- Як ти думаєш, чим закінчилася ця історія? Придумай її кінець.
- прочитайте оповідання «Ніна і Міша» до цієї картинці, доповнивши пропозиції пропущеними словами.
(вголос, про себе, пошепки)
V. Рефлексія.
- Що нового дізналися на уроці?
- Пригадайте, яку мету ми ставили на початку уроку.
- Чи досягли ми мети уроку чи ні?
- З якими звуками ми познайомилися на уроці?
- Назвіть букви, якою позначаються ці звуки.
- У чому відчували труднощі?
2) На листочку розфарбуйте букву Н і оцініть свою роботу на уроці.
- Якщо працювали протягом уроку дуже добре - в червоний колір
Якщо в чомусь мали утруднення - у зелений колір.