Класна година у 7 класі
Конспект класної години для 7 класу "Красива брехня, та від правди не втечеш"
Цілі: - ознайомлення учнів з поняттями «правда» і «неправда»;
- удосконалювати навички культури спілкування через мовні вправи, прислів'я, вірші;
- виховання таких моральних якостей, як чесність, справедливість.
Хід класного години
I. Організаційний момент
1. Привітання вчителя та учнів.
2. Постановка цілей і завдань класного години.
II. Основна частина
- Здрастуйте, дорогі учні! Сьогодні ми поговоримо про такі поняття, як «щоправда» і «брехня». Спочатку послухайте казку.
«За високими горами, за зеленими лісами жили-були дві сестри: одну звали Правда, іншу - Брехня. Правда була красивою, сильною, гордою; а Брехня - хитрою, меткою. Народ любив Правду, а Брехня обходив стороною, так як вона заважала їм чесно жити і працювати. Ось, скажімо, народ починає сіяти зерно, щоб виростити врожай, а брехня-тут як тут: «Що вам тут працювати, та спини гнути, киньте зерна, вітер їх рознесе».
Чесний народ її не слухає, знай собі, працює, а ледачому пораду вподоби; ляже під кущ, та й засне. Робота абияк виконана, сам себе обманює, врожаю і не бувати на його полі. А це - голод для народу.
Став народ думати, як від Брехні позбутися. Правда і картала, і соромила, а їй хоч би що, знай собі, бреше і обметывает. Вирішив народ прогнати її геть. З тих пір бродить брехня по світу і творить свої чорні справи. Досі живе вона з нами, і ніхто не знає, як її зігнати з землі. Намагаються люди тільки з Правдою дружити. Але якщо людина хоч раз розкриє для Брехні своє серце, то вона там і оселиться, і дуже важко буде від неї позбутися».
- Може бути, ви, хлопці, знаєте, як вберегти себе від Брехні? Якою ви уявляєте собі Правду і який Брехня? (Діти малюють словесний портрет).
- А давайте, хлопці підберемо близькі за значенням словами «щоправда» і «брехня» - слова-синоніми. (
Істина, чесність, неправда, брехня, обман).
- Хлопці, скажіть, а що означає бути чесним? (
ніколи нікого не обманювати, говорити тільки правду, не брехати, не брехати).
- Послухайте вірш С. Михалкова «Знахідка», подумайте, що змусило хлопчика вчинити чесно?
Я вибіг на вулицю
По бруківці пішов,
Звернув ліворуч за кут
І знайшов гаманець.
Не знає ця дівчинка,
Що у мене в руці
Її багатство мідне
У важкому гаманці.
І в кожному відділенні
П'ятак на п'ятаку.
Але тут біда трапляється,
І я стою тремтячи:
Не знаходжу в кишені я
Улюбленого ножа.
Ворог йшов по тій вулиці,
З тієї ж мостовий.
Йде назустріч дівчинка
З пониклою головою.
І сумно дивиться під ноги,
Як ніби по дорозі
Їй потрібно щось важливе
На вулиці знайти.
І раптом я бачу дівчинка
Йде по бруківці,
Мій ножик тримає дівчинка
І запитує: Твій?
Я ніж беру впевнено,
Кладу його в кишеню.
Проходить повз дівчина,
Не знає нічого.
І сумно дивиться під ноги,
Як ніби по дорозі
Їй потрібно щось важливе
На вулиці знайти.
Не знає ця дівчинка,
Що у мене в руці
Її багатство мідне
У важкому гаманці.
Я кинувся за дівчинкою,
і я наздогнав її,
і я запитав у дівчинки:
- Твоє? Скажи, твоє?
- Моє, - сказала дівчинка, -
Я йшла, роззявивши рота.
Віддай! Я так і думала,
Що хто-небудь знайде.
- Що б ви вибрали: гірку правду або солодку брехню? (
Якщо не сказати правду, то буде соромно. Брехня буває солодкою, але вона завжди карається. Правда все сильніше).
- Хто з казкових героїв часто вдається до брехні і обману?
- Як ви думаєте, що відчуває людина, коли обман розкривається?
Розбита ваза
У
мене велике горе:
Я розбив сьогодні вазу -
Ту, улюблену, у мами,
Розколов на черепки.
Ах, навіщо поліз туди я
І зачепив бідолаху ліктем!
А тепер я знаю: буде
Мама дуже сумувати.
Повернувшись з роботи,
Побачила мама
Осколки від вази
І поруч мене...
Але я прошепотів їй:
- Прости мене, мамо!
І мама пробачила,
І мама пробачила,
І мама пробачила - мене!
- Які прислів'я та приказки ви знаєте про правду і брехні? Продовжіть прислів'я та приказки.
Правда дорожче ...... (
золота).
Хто правдою живе, ...... (
той ласкаво наживе).
Брехня людини ....... (
не красить).
Правду, що шило, ....... (
в мішку не втаїш)
Краще гірка правда, ніж ....... (
солодка брехня).
Правду, як не ховай, ..... (
все одно вийде назовні).
- Послухайте розповідь Ст. Осєєвої «Що легше?», але тільки початок, а ви подумайте, що станеться далі.
Пішли три хлопчика в ліс. В лісі гриби. Ягоди. Птахи. Загулялись хлопчики. Не помітили, як день пройшов. Йдуть додому - бояться.
- Потрапить нам вдома!
Ось зупинилися вони на дорозі і думають, що краще: збрехати або сказати правду сказати?
- Я скажу, - каже перший, - ніби вовк на мене напав у лісі. Злякається батько і не буде мене лаяти.
- А я скажу, - каже другий. - Що затримався у дідуся, він захворів.
- А я правду скажу, - каже третій. - Правду завжди легше сказати, тому що вона - правда, і вигадувати нічого не треба.
Ось розійшлися вони всі по домівках ...
А тепер послухайте, що сталося далі.
Тільки сказав перший хлопчик батькові про вовка - глядь, лісовий сторож йде.
- Ні, - каже, - в цих місцях вовка.
Розсердився батько. За першу провину розсердився, а за брехню - вдвічі. Другий хлопчик про діда розповів. А дід тут як тут - в гості прийшов. Дізналася мати правду. За першу провину розсердилася, а за брехню - вдвічі.
А третій хлопчик як прийшов, так з порога у всьому і повинився. Поворчала на нього тітка, так і пробачила.
- Яке прислів'я підходить до цієї розповіді?
- Сьогодні ми з вами говорили про правду, і про брехні. Правда і брехня, так само, як і добро і зло, ходять поруч. Поки ви тільки школярі, але вчіться розуміти ці поняття і поступати чесно.
- Чого навчилися на уроці, що зрозуміли, розповість про це вірш:
На світі так буває,
Часом не розбереш:
З тобою, правда, поруч
Іль вкрадлива брехня.
Як навчитися жити,
Щоб тільки з правдою поруч,
Як у цьому розібратися?
А з брехнею не дружити?
Буває брехня красива,
А, правда, так гірка,
Але людині чесній
Та гіркоту не страшна!
Давайте ми, хлопці,
На світлі чесно жити,
Не будемо брехати, а тільки
Правду говорити!